Šmoulové (2011)

Možno keby sa niečo podobné (pravdepodobne nie v 3D animácii) dostalo do kín v tých rokoch, keď šmolkovia boli hitom a "in" bolo všetko od samolepiacej šmolkovskej abecedy, cez odznaky až po hudobné prevedenia, tak by sme sa asi všetci z toho zošmolkovali. Koná sa však len slabé zošmolkovstanie pre sobotné rodinné popoludnia, čo síce nie je na škodu, ak máte malého člena rodiny, ale predsa. Podľa mňa bol Gargamel jednoznačne najlepšou postavou, možno stupídnejší ako jeho kreslená predloha a škoda, že mu nevyšiel jeho začínajúci podnikateľský plán, myslel som si, že to bude rozsiahlejšie v tomto smere.

Croodsovi (2013)

Sranda bohovská, už dlhšie v animákoch absentuje takzvaná stupidita ala looney tunes až Crúdovci jej dali konečne priestor. Síce tým pádom škoda, že dejovo je to poslabšie hoci farebné ako v avatarovi, ale aj tak sa jedná o veľkú švandu a pre mňa o tú hlavne v animákoch má ísť. Veľké plus možno pre niekoho minús je, že celý film utiahlo šesť postáv a tak snáď až na cavemother hlášky sa ušli všetkým. Hodnotím ako skvelú, farebnú zábavu po dlhšom čase.

Pád Bílého domu (2013)

Nóóó, takto si predstavujem slušné pokračovanie Die Hard série a aj keď to nemá Johna, má to správny smrtonosný náboj, Butler je silno vyvražďovací a pritom aj kopec srandy nám predvedie. Klasické klišé ku podivu potešia, ako že najväčší dement vo vláde je chlapík, čo má na hrudi najviac metálov. Hehe. A že na konci vlaje vlajka americká? Tak tentokrát: who cares?

Kon-Tiki (2012)

Mám rád veľké príbehy o dokazovaní ostatnej úzkoprsej vedeckej obci, že sa mýlia, "ja som otíc, kdo je vác". To som očakával aj od nórskeho pokusu a blonďáci na plťke nesklamali. Teda len čiastočne. Možno preto, že plochosť postáv vás nechytí za srdce, možno preto, že príbeh nebol až tak veľký, ono sa im za tých 101 dní až tak veľa neudialo, možno preto, že tí nóri sú dosť chladní a ani sa poriadne rozohniť nevedia a možno preto, že posledný "námornícky" film, ktorý som videl bol Life of Pi a ten vo mne nechal väčší zážitok. Na každý pád, pekný pokus a stojí za vzhliadnutie, už len z historického, či dokumentárneho hľadiska.

13 (2010)

Hm, ako to povedať? Asi to, že film patrí k takým, ktoré si lepšie uvedomíte až niekoľko hodín po skončení. Spomeniete si ako ste si hrýzli nechty z toho s akou chladnokrvnosťou a zvláštnou flegmatikou sa zaobchádza s postavami. Uvedomíte si, že nesledujete nejaké hlavné, či vedľajšie postavy, ale dostáva vás pochmúrnosť, drsnosť a celková skutočnosť tohto zvláštneho sveta, zvláštnych stávok a hier. A nakoniec všetky otázniky a nedostatky v príbehu dokonale ladia, a prijímate ich bez odpovedí.

Sólista (2009)

Priznávam, čakal som viac, malo to na viac, ale niekde sa to v priebehu minút stratilo a tretiu zvezdu vlastne dávam, len kvôli skutočnosti príbehu. Kniha je v tomto prípade možno opäť viac.

Práskač (2013)

Odhliadnúc od silne moralizujúcich prvkov, ktoré mi vo väčšine "výchovných" filmov vadia, ide o dosť dobrý thriller s nálepkou, podľa skutočnej udalosti. Ako podotknutie na konci poukazuje. nielen u nás sú súdnictvo a výšky trestu pritiahnuté za čo i len prechovávanie, hodne silne za vlasy. Policajti zberajú bonusy na úbohých študentoch, ktorí sa zabávajú v uličkách na travke. Nezastávam sa, no každý normálny teeneger v dnešnej dobe si svoje prežije, kým sa dá na púť svedomitého občana plniaceho štátnu kasu. To že to niektorí nezvládnu, je skôr vecou predchádzjúcej výchovy. No ale venujem sa radšej filmu, nieže mi niekto bude búchať na dvere. Obsadenie Sarandonovej považujem za veľmi dobrý ťah, takéto úlohy jej sedia viac ako hysterické matky. Takisto Pepper vyzeral ako správny poliš, ktorý si niečo už odskákal a preto nebudem jednému "Kameňovi" vyčítať jeho, možno nie veľmi presvedčivú hru na city. Ono, on sa ani tomu veľmi nebránil, ale skôr si myslím, že hral človeka, ktorý si uvedomuje do čoho ide, je tvrdý a priamy a takí ľudia toho predsa veľa nenahovoria, ale skôr skutky ukazujú ich charakter. A ak taký človek bola aj osoba v predlohe, tak nie je čo vyčítať. Ja som si napätia užil a ku koncu aj parádnej akcie, takže spokojnosť.

Kouzelníci (2013)

Buscemimu hlavné úlohy nesedia a Pištu Carella som nikdy nepokladal za nejakého extra komika, skôr za náhodného okoloidúceho. To Jima Carreyho kariérne úlohy sú naozaj všetky pamätné a aj keď nemá vo filme hlavné slovo, je sa na čo pozerať a hlavne na čom zasmiať. Nakoniec možno len vďaka nemu sa "kúzelná" komédia s dosť slabým scenárom zachraňuje v priemerných vodách. Jedine žeby Carrey prišiel na to ako tromfnúť všetkých a zavŕtal si do hlavy vŕtačkou. :D

Burke and Hare (2010)

Vcelku dobrá britská záležitosť, čierna komédia o možnostiach zárobku v starom dobrom Škótsku alebo príbeh jedného ľudského skeletu z edinburgského prírodovedného múzea. Vedel by som si to všetko predstaviť aj v nejakej zaujímavej desivejšej a zvrátenej verzii na štýl Parfum-príbeh vraha.

Mocný vládce Oz (2013)

Tak nejako si predstavujem detské rozprávkové filmy vysielané na televíznych staniciach Disney Ch., či Nickelodeon v blízkej budúcnosti. Atraktívne na pohľad, no ľahké a narýchlo upečené vo vnútri. Jedine čo sa podarilo na vyššej úrovni, je len sympatická hlavná úloha, ktorý si so svojimi výraznými úškrnmi, údivmi a úsmevmi naozaj kúzelne vystačil počas celého filmu. V pohode boli aj postavičky ako porcelánová panenka a opičiak v doručovateľskom trikote, keby sa im prepožičalo viac času. Taktiež musím priznať, že neviem či tou starobylou ČB vsuvkou zo začiatku, s dejom z krajiny Zem, alebo len pocitom si celý čas film udržoval akúsi atmosféru 30tich rokov, kedy sa predchodcovia tejto klasiky zjavili takisto s podobnými filmami ako je Alica...atď. No nič. Podľa záveru nám neostáva nič iné len si počkať ako dopadne ďalšie dobrodružstvo, žeby opäť slamák, lev a plechový panák?