Papírový život (2021)

Asi v polovici filmu mi začala v krku rásť taká divná hrča. Tá sa stále zväčšovala, až ma takmer zadusila. Ponurá atmosféra, k tomu adekvátna hudba a ušmudlaný Cagatay, musíte to vidieť do konca, aj keby ste nechceli.

Souboj s láskou (2022) (seriál)

Chvíľami dráma, chvíľami bláznivá komédia. Prvých 5 častí som čakala, že sa to nejako rozbehne. Na seriál sa dobre pozeralo. Herecké obsadenie aj prostredie bolo pekné a zaujímavé, no s každým ďalším dielom, to bolo len čakanie na Godota. Škoda, potenciál to malo.

Sevmek Zamanı (2022) (seriál)

Začalo to celkom zaujímavo, ako príbeh o popoluške. V ďalších častiach už seriál nemal čím zaujať. 5 častí bolo tak akurát dosť.

Na každém kroku (2019) (seriál)

Nápaditý začiatok, zaujímaví a milí herci, ústredná dvojica medzi ktorou to iskrilo, veľmi príjemná hudba. Potom to však začalo veľmi pripomínať "Zasnenú lásku" a čaro sa vytratilo. Dopozerala som to, lebo ma zaujali aj osudy vedľajších postáv. Za stratený čas to však nepokladám. Rozvážny Demir v podaní Furkana Andica a slniečko Selin v podaní Aybüke Pusat, to je tiež jeden z magnetov, prečo tento seriál odporúčam.

Moje malá princezna (2018) (seriál)

Konečne niečo iné. Väčšina tureckých seriálov je rovnakých a bez nápadu. Tu však nejde o lásku muža a ženy, ktorej okolie bráni, ale o vzťah otca a chorej, práve nájdenej dcéry. Je úžasné sledovať, ako sa vzťah medzi nimi postupne vyvíja. A vidieť Demira trpiaceho po tom, ako ho dcéra v dôsledku choroby nespoznáva, je deprimujúce. V seriáli sa stále niečo deje a milovaný ocko Demir je vám stále viac a viac sympatický.  Oceňujem hlavne šťastný koniec o ktorom som spočiatku pochybovala. Taký krásny vzťah medzi otcom a dcérou sa v seriáli často nevidí. Hlavní protagonisti Demir, Öyku, Candan sú proste úžasní. Príliš veľa superlatívov, no nemôžem inak. Tento seriál ma očaril.

Delibal (2015)

Posolstvo tohoto filmu by bolo zrozumiteľné a silné aj bez slov. Vynikajúci film a vynikajúce herecké obsadenie. Aktívny zaľúbený Baris v podaní Çagataya Ulusoya - veľmi uveriteľný. Múdry, citlivý, vtipný, romantický, milujúci, nešťastný, zúrivý vo všetkých polohách výborný. Leyla Lydia ako Füsun, spočiatku odoláva jeho láske nakoľko jej jediný cieľ je štúdium, no nakoniec podľahne láske a skončí s Barisom v manželstve. To že mal bipolárnu poruchu sa dozvie až neskôr, lebo Baris to úspešne tají pred ňou aj pred rodičmi (utajiť také niečo vo funkčnej rodine je však reálne nemožné). Táto téma je v spoločnosti stále tabu a zaslúži si pozornosť. S podporou milujúcej rodiny a liekov by mohol Baris udržať svoju chorobu pod kontrolou.  Bez sĺz to asi nedá nikto. Napriek tomu je tento film krásny a odporúčam ho každému pozrieť. Chcelo by to ešte vidieť indický originál.

Šťastné a veselé (2020)

Asi to mal byť film o Vianociach a lesbičkách, trošku šmrncnutý komédiou, ale ja som to vnímala ako citlivý vážny film. Podľa mňa to bolo typické rodinné dielko, ktoré donútilo aj mňa, zamyslieť sa nad tým či sú moje deti šťastné, alebo sa len snažia vtesnať do našich predstáv šťastnej rodiny. Tento snímok sa mi proste páčil.

Místo u moře (2016)

Vau, toľko nešťastia v živote jedného človeka. Neskutočne smutný film s výborne zvolenou hudbou. Z hercov som mala pocit, že vôbec nehrali, že to všetko naozaj prežívali. Dávno som nevidela niečo také úžasné. Je to jeden z tých filmov, ktoré náhodou začnete pozerať a ste v pozitívnom šoku, čo sa z toho vykľuje. Super, super, super.

Muhteşem İkili (2018) (seriál)

Kerem Bürsin ako Tango - MKC a Ibrahim Celikkol ako Cash - Barca. Začiatok filmu a seriálu takmer rovnaký, no čím viac epizód, tým menej rovnakých scén. Zaujímavý bol vývoj vzťahu MKC a Barcu od vzájomnej antipatie k priateľstvu. Nechýbajú humorné scény a dialógy, vedú však monológy MKC, tie sú perfektné. K akčným scénam sa nevyjadrujem, to prenechám opačnému pohlaviu. Oproti originálu, sú tu aj dramatické prvky a tak vás seriál stále drží v napätí. Vidieť, že koniec bol šitý horúcou ihlou, ale aspoň má seriál iba 12 častí a nenudí.

Dárek do cely č.7 (2019)

Hľadala som film s Deniz Baysal a našla som tento. Vysoké hodnotenie a pozitívne recenzie sú určite na mieste. Myslela som, že sa ubránim slzám, ale ako tu už niekto napísal, zamávalo by to aj s betónovým schodom. Aras Bulut sa mi až tak nepáčil, ale malá Nisa, Ilker Aksum a Mesut Akusta boli úžasní. Turci vedia ako na drámy, či už vo filmoch, alebo v seriáloch.