International (2009)

Mám rád ťaživé, chladné, paranoidné a konšpiračné s odstupom natočené špionážne trillery, kde svet z luxusných presklenných kancelárií riadia intrigánske bezcitné právnické hyeny v najdrahších oblekoch... a síce kvalít naposledy podobne ladeného Michaela Claytona to určite nedosiahlo, no vďaka zažranému výkonu Clive Owena som sa určtite nenudil.

Vzhůru do oblak (2009)

10 minút - toľko zhruba stačilo tomuto animáku, aby vo mne prestriedal všetky emočné hladiny od úprimného smiechu až po skoro slzivé oči. A takto hore-dole s vami "Up-ko" emočne cvičí v podstate nonstop až do konca. Po trošku lacne očkami gúľajucom WALL-Em tentokrát Pixar prišiel s úprimným ľudským príbehom, na ktorý síce nahádzal kopec farebných zábavných šialeností pre deti, no nič z toho sladko trpkého, čo si na tom užije hlavne dospelejší divák sa z Carlovho veľkého dobrodružstva nestratilo.

Star Trek (2009)

Zhodnotené v duchu startrekovskej terminológie - keby sa z budúcnosti vrátilo moje druhé ja a tvrdilo mi, že jedného dňa zoberiem na milosť všetky tie nekonečné space opery a seriály a že to bude mať na svedomí práve Star Trek, tak by som sa sám sebe čudoval, na akom svinstve frčím... Ale stalo sa, motyka vystrelila a ja veľmi veľmi silno začínam uvažovať o doplnení si vedomostí, pretože ten pocit, že mi niečo stále unikalo a že nebyť na palube Enterprise nováčikom a podrobne poznať celú posádku, tak sa od vzrušenia asi roztečiem v kresle, som mal neustále. Abrams proste spískal vynikajúcu, velkolepú sci-fi rozprávku, ktorá mi napriek cestovaniu časovými rovinami, ničeniu planét čiernymi dierami a pod. vôbec nepripadala hlúpa, alebo smiešna, obsadil ju mladými hercami, ktorí sa so svojimi postavami vierohodne zžili (Spock, Nero, či Kirk), narval to efektnými stroboskopovými efektami a výšiel z toho najlepší letný blockbuster roku 2009.... a to sme mali čo dočinenia len s mladými "uchami", ktoré práve vyšli školu, som zvedavý, čím ich (snáď) Abrams nechá prejsť, až nám trochu dospejú.

Okrsek 13 (2004)

Bessonovi polámať prsty, ceruzky a otrieskať o hlavu písací stroj, aj tak dementnejšie scenáre už napísať nemôže. Príbeh prosím pekne totiž stojí naozaj za jedno "velký kulový", a aj keď sa človek snaží byť v rámci béčkového žánru trošku zhovievavejší, no ten scenár má to v sebe toľko logických roklín (slovo diera by to nevystihlo dokonalo), že to bije proste do očí (napr. dievča chované pol roka na kokse s vačkami pod očami ako Derrick je po pol hodine absťáku svieža ako rybička). Niečo ako herecké výkony nečakajte, postavy pobehujúce okolo hlavnej dvojky sú proste kusy mäsa na porážku, ktoré sa vo filme len vyskytujú, sú oháknuté v coolových oblečkoch, jazdia na vytuningovaných autíčkach s UZI-nou vystrčenou z okna, rozprávajú sa výhradne tak, že ak niečo začne vetu, tak vzápetí ho ten druhý "zotre" nejakou viac, alebo menej vtipnou hláškou a keď dojde na akciu, tak poslušne jeden po druhom nabiehajú ústrednej dvojke na ich vystrelujúce končatiny. Ale ide hlavne o tú akciu, takže prižmúrime obe oká a uznáme, že v tomto smere ide o veľmi slušnú zábavu a niektoré scény proste nejde nestopnúť a nepustiť znovu. Takže 5/10

Nebe, peklo… zem (2009)

Na to, že sa na Slovensku urodí veľmi málo filmov, tak mám v nich solídny bordel, pretože všetky sú na jedno brdo... Ale aspoň ten názov je tentokrát trefný. Prišiel som k tomu síce až asi po úvodných 15 minútach, takže predpokladám, že to šlo ešte o tú nebeskú časť, v ktorej ešte nikto neprekukol, že režisérka nemá o čom rozprávať a že zvyšok filmu sa v podstate už prdlajz stane, lebo to, čo som videl bolo už len nudné peklo, pripomínajúce akúkoľvek časť akéhokoľvek súčasného slovenského "dramatického" seriálu.

Mrtvý vesmír (2008)

V porovnaní s najlepšou hernou hororovou akciou posledných rokov je to samozrejme ťažkopádny podpriemer, pretože ohranému béčkovému príbehu a sympaticky krvavým jatkám v dvojrozmernej priemernej animácii chýba akákoľvek "votrelčia" atmosféra a pocit zúčastnenosti, ktorý vám v hre nedal dýchať. A ak očakávate nebodaj nejaké zimomriavky, tak sa pri pozeraní posaďte do prievanu a škrípte si zubami. Ako doplnok pre fanúšikov hry je to však sympatický doplnok, ktorý doplní pár detailov, na ktoré ste boli počas hrania možno zvedaví.

Okrsek 13: Ultimátum (2009)

Jedna hviezda pre Leïta, jedna pre Damiena za ich choreograficky vyčančané a zábavné piruety.... zvyšok béčkový výplach, ktorý podaktoré megastupídne dialógy ťahá niekde až zo zatuchnutých brakových vôd až z toho upadávajú uši. Tak rád by som nejak naškrábal na tú tretiu hviezdu, no naozaj v tom filme nie je okrem ústrednej dvojky nič, čo by stálo za pozornosť.

Max Payne (2008)

Tak za prvé, v rámci výstižnosti je v názve filmu "tvrdka", pretože tejto hernej adaptácii by skôr pristalo sa volať "Max Paine", keďže sledovať ho, je pre niekoho, kto má (zatiaľ) dve herné predlohy vo svojom zlatom hernom fonde naozaj bolestivý zážitok. Ide síce o prachprostú strielačku (obohatenú o bullet time), no napriek béčkovému príbehu som určite nemal pocit, že by mi v príbehu Maxovej krvavej pomsty chýbali Mooreovi "černý andělé". Okrem toho, aj v komixových okienkach, ktoré spájali jednotlivé levely, bolo viac akcie, než je v celom filme. Ak sa teda pre niečo oplatí držať pri tomto otvorené oči, tak je to zopár pekných záberov na zasnežené potemnelé uličky s poletujúcimi vločkami, z ktorých skoro cítiť "paynovskú" atmosféru a ešte pohľad na sexy Olgu Kurylenko, ktorá si síce stále (po Bondovi a Hitmanovi) drží image luxusnej šlapky, no aspoň ju režisér tentokrát "odfajčí" na onen svet skôr, než začne byť pohľad na ňu otravný. A Mark Wahlberg si môže potriasť ruku s Olyphantom. Aj jeden aj druhý vyzerajú v porovnaní so svojimi hernými predobrazmi ako blbečkovia, ktorí sa tvária drsne ako dvacka šmirgel a pritom sú každému na smiech

Strážci - Watchmen (2009)

Po obsahovej a hlavne po vizuálnej stránke naozaj vypiplaná a podmanivá komixová adaptácia. Ako predlohy neznalý divák som pri Strážcoch sedel viac než 3 hodiny (directors cut) ako privarený, bez nejakého závanu nudy, či nadobudnutia dojmu, že ide len o nejaké nezáživné odrecitovanie a rozpohybovanie predlohy stránku po stránke (žiadna zívačka ako Sin City sa nekoná). Skôr naopak som mal po nabehnutí záverečných titulkov pocit, že tie tri hodiny boli stále iba takým nejakým výcucom, že som sa s postavami ešte poriadne nestihol ani spoznať a už je koniec, že keby sa mohlo, tak by z Watchmenov šlo v pohode spraviť trilógiu, či aspoň ho rozseknúť na vol.1 a vol.2 a že Snyder určite musel dosť materiálu nechať ležať v strižni na podlahe. Snáď ma takého namlsaného skľudní Tales of the Black Freighter :-)

District 9 (2009)

Snáď ani E.T.-mu som ešte ako malý šušeň tak nedržal napäto päste ako teraz kreveťákom....úžasne zvolená forma dokumetárneho filmu, ktorý všetko servíruje divákovi priamo bez servítok a so skvelými trikmi, čo takmer spoľahlivo zakrýva občas predsa len mierne presvitajúce "béčko" (hlavne posledná akčná polhodinka sa nezaprie).....ale vôbec by som sa nenahneval, ak by "emzácí" spolu s Blomkampom ten trojročný sľub dodržali. Určite jeden z top 5 filmov tohoto roku