Poslední cesta (2009) (TV film)

Síce sa vás snažia presvedčiť o tom, že je to všetko podľa skutočných udalostí, no z každého záberu a z každého jedného výrazu tváre tečie na diváka toľko úcty, ľútosti, pokory, sústrasti a patriotizmu, že to je miestami až do neba volajúco prestrelené a trapné.

Stáhni mě do pekla (2009)

Ako komédia parodujúca samú seba to bolo slušné, no ako horor neuveriteľne šialený mix . Groteskne smiešne súboje s vyprskujúcimi očami bavia rovnako ako kedysi v podaní Jima Carreyho v Maske, k tomu vraždiaca vreckovka a hovoriaca koza, ktorá to všetko korunuje na "chujádu" roka - to všetko v príbehu plnom ošúchaných klišé, ktorého záverečnú pointu človek okamžite prekukne. A jedna štrbavá cigaňa so zanedbanou ústnou hygienou, asi dve podarené ľakačky a niekoľko do oči bijúcich digitálnych nechutností z tohoto dobrý horor nespraví ani náhodou.

Californication (2007) (seriál)

Po veľkolepom, vypätom a seriózne dojímavom zakončení tretej (aj keď inak asi najslabšej) série musím zdvihnúť hodnotenie na plný počet a priznať, že ten sarkastický kurevník sa od prvej série skutočne vypracoval na jednu z najzaujímavejších seriálových postáv, sledovať ktorej osud a lovestory už dávno prestalo byť len o veselom šukaní všetkého, čo sa naskytne a o trúsení sarkastických hlášok.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Postavy v príbehu v 15 minútových intervaloch prebiehajú z jednej strany na druhú a každá z nich (a že ich tam je cca 10, ktoré musíte sledovať) má v rukáve aspoň jedno intrigánske eso, ktoré určite počas toho chaosu na ostatných vybalia, takže vám je po hodine úplne ukradnuté, kto na ktorej strane stojí, aká je jeho osobná motivácia a za čím sa to vlastne v príbehu ženie, pretotže aj divák, ktorý predchádzajúce dva diely dopezeral hodinu pred návštevou kina, má pri sledovaní dosť práce sám so sebou, aby sa v to prekombinovanom víre udalostí udržal na hladine, nie to, aby ešte dokázal vnímať a rozoberať v hlave prečo tá alebo oná postavička koná to čo práve koná (a že je ich konanie nie raz mierne povedané pochybné)... A doplácajú na to rovnako ako divák, tak aj postavy – jediný kto si udržal svoju tvár bol v mojich očiach Geoffrey Rush, ktorého kapitán Barbossa drží kormidlo pevne v rukách od úvodných tituliek a ako jediný pôsobí dojmom, že akurát jeho kostnatá schránka nepostráda trošku IQ. Zo svojej naivnej oddanosti, zamilovanosti a hrdinskosti nestratil nič ešte tak Orlando Bloom, aj keď či to je pozitívum, to už je skôr na tom, ako moc vám Will Turner doteraz liezol na nervy (neplatí pre 13 ročné obecenstvo sediace za mnou, ktoré híkalo a slintalo mi za krky pri každom zábere, v ktorom sa Bloom objavil) :-). Mierne zranenia urpela postava Billa Nighyho, ktorý napriek tomu, že z neho (očividne sfetovaný) scenárista rázom spravil z desivej a mnou veľké očakávania vzbudzujúcej pirátskej kreatúry uslzeného Beckettovho prisluhovača, no ako jediný z celého ansámblu mal práve Davy Jones ospravedlnenie v tom, že celý čas koná podľa toho, čo mu káže vyrezané srdce a nie rozum... Rozum, o ktorý očividne prišiel aj samotný Jack Sparrow, ktorého charizma a prirodzený groteskný prejav Johnnyho Deppa v kombinácii s vtipnými hláškami ("Štyria z vás sa ma pokúsili zabiť, jedna úspešne!") našťastie prekryjú aj to, že ho Verbinsky podráža neustále trápnymi schizofrénnými scénami. Za zmienku ešte stojí tak slizký Beckett v podaní Toma Hollandera alebo dlhšie cameo "tatka" Keitha Richardsa. Zvyšok posádky buď prekáža pri orientácii, alebo lezie na nervy. Či už ide o nasilu vopchatú postavu Sao Fenga (Chow Youn-Fat), Tie Dalmy (v civile kočka Naomi Harris) a najmä aj v najšpinavších a najupotenejších pasážach vždy dokonale upravenú a nalíčenú plochodrážnicu s hrudníkom jak mozole Janka Hraška - Keiru Knightley. Ak si niekto zaslúži za odvedenú prácu pochváliť, tak Hans Zimmer za svoj hudobný doprovod (tá Morriconeho vsuvka bola svojim spôsobom trapná a skvelá zároveň) a trikoví špecialisti od počítačov, ktorým však režisér až príliš povolil uzdu a nasypal do vreciek príliš veľa chechtákov. A tak sa nám tí fachmani pri monitorch utrhnú až príliž často a Gore Verbinski im dovolí to, čo Peter Jackson vo svojom King Kongovi – natiahnuť 2 minútový súboj na 15 minútové bezúčelové, predigitalizované, deštrukčné akčné inferno dotiahnuté na hranicu únosnosti – a ešte k tomu aj bez jediného osviežujúceho nápadu. Pamätáte si na ten vynaliezavý súboj na mlynskom kole v Truhlici mŕtveho muža, alebo Sparrowov útek z Ostrova ľudožrútov? Tak na podobnú nápaditosť, hravosť a vynaliezavosť tentokrát zabudnite – a ak sa aj nejaký nápad objavý, je opäť dotiahnutý do absurdných rozmerov (Jackove tarzanovské kreácie na lane), alebo proste výsledok sklame jeho očakávania nadhodené predchádzajúcimi dielmi – schválne, koľkí z vás neboli sklamaní z Verbinskeho realizácie toho bezútešného väzenia Davyho Jonesa, v ktorom mal Jack Sparrow tak trpieť? Určite mal asi každý farebnejšie predstavy, než jedno "veľké biele NIČ s kameňom"....Na konci sveta je jednoznačne najmonumentálnejší diel trilógie a chváli sa tým čo dnes dokážu počítačové mašinky v každom zábere, no sledovať dve a pol hodinky spomalené zábery na explodujúce rekvizity je aj na letný blockbuster setsakramentsky málo..

Jump Street 21 (1987) (seriál)

Nostalgické 4* pre asi moju prvú kriminálku, ktorú som v bedni ako malý šušeň doslova žral a sedel pred ňou ako priklincovaný.

Sedmé nebe (1996) (seriál) odpad!

Nechutná nábožensky moralizujúca zhovadilosť výchovne citujúca bibliu. Čokoľvek, naozaj čokoľvek čo beží na hocakom inom kanáli je lepšia voľba než toto....

Nenarození (2009)

Po Cloverfielde vraj bola Odette zasypaná hororovými ponukami. Tak buď proste náhodne vybrala z kopy scenár, alebo má veľmi pohnutý názor na to, čo je to dobrý hororový príbeh, pretože ak toto bola voľba najmenšieho zla, tak ten zvyšok musla byť totálna žumpa.....a pohľad na Garyho Oldmana skoro bolel.

Shutter (2004)

Shutter nie je po obsahovej stránke prevratný horor (ale ktorý súčasný je?) a pod drobnohľadom si človek všimne možno až príliš veľa vykradnutých scén (japonská fascinácia technikou sa ani tu nezaprie a telefóny, fotoaparáty a záznamníky sú aj tu zaručené komunikačné prostriedky medzi našim a záhrobným svetom), no všetko je to poskladané ako naozaj napínavá, mysteriózna detektívka, v ktorej nakoniec všetko do seba zapadne do najdrobnejšieho detailu.