Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

///   Skvěle natočený seriál s obsazením hodným Hollywoodského filmu. Úžasné prostředí první poloviny 20. století v průmyslovém Birminghamu, kde rodina Shelbyových vládne pevnou rukou. Začátky byly skromné, ale po veliké námaze a ztrátě několika svých členů rodiny se vedení gangu dokázalo vyšvihnout až do politiky. Seriálem nás provází různé intriky, od dostihů po obchod s alkoholem a drogami - de facto vše, na co si pomyslíte ohledně gangů, v tomto seriálu uvidíte. Bohužel, kvalita seriálu se podle mého názoru trochu zhoršila ve dvou posledních sériích, kde se více zaměřoval na politické intriky než na samotný svět gangu. Do čtvrté série mne seriál opravdu bavil, ale poté moje nadšení začalo rapidně klesat. Seriály s politickým obsahem mám rád, ale zde mi přišlo, že to nebylo tak dobře napsané a natočené jako u jiných seriálů s podobným žánrem. Přestože má méně kvalitní závěr a otevřený konec, mohu seriál naprosto doporučit. Úžasný akcent lidí z Birminghamu, temné zasazení s obávaným gangem, skvělá hudba a parádní herecké výkony (Cillian Murphy, Paul Anderson, Tom Hardy a další) dodávají tomuto pořadu opravdu vysokou kvalitu. |8/10|

Hrozba smrti (2024)

///   Solidní akční podívaná, která připomíná ty dobré staré mlátičky, na kterých jsme vyrůstali. I když tento film není tak dobrý jako jeho předchůdci, stále se na něj dalo koukat. Jake Gyllenhaal si ve své vypracované postavě zahrál roli hodného souseda, zatímco Conor McGregor představoval naprostého maniaka. Své role zvládli oba herci přesvědčivě, ačkoli mě McGregor herecky zaujal více než Gyllenhaal. Doufám, že v budoucnu bude dostávat daleko více příležitostí na podobné akční filmy. Příběh je sice jednoduchý, ale plný akce, a kamera zachycuje bojové scény s chutí. Hudba filmu je dobře vybraná a podtrhuje atmosféru akce. Celkově tedy dost solidní podívaná, která sice nenabízí nic převratného, ale poskytne solidní zábavu. |6/10|

Duna: Část druhá (2024)

///   Nemám slov. Jak píše Toren, musím mu dát opravdu za pravdu - tohle je filmová událost naší generace. Nepamatuji si, kdy jsem za celý život zažil takový neskutečný filmový zážitek jako právě dnes na projekci "Dune: Part Two" v IMAXu. Epický příběh, bezchybné herecké výkony (zejména od Timothée Chalameta), parádní kamera a neuvěřitelné filmové efekty. To vše dokresluje hudba Hanse Zimmera, která mi skoro po celou dobu filmu nechávala husí kůži na rukou. Nemám, co bych vytknul. Nemám, co bych doplnil. Kdo neviděl, nepochopí. Kdo chce vidět, doporučuji pouze IMAX. A kdo viděl, dá mi za pravdu se vším, co jsem výše napsal. Jednoznačně |10/10|.

Mladá dáma (2024)

///   Pěkná a vizuálně atraktivní fantasy "pohádka", která sice neurazí, ale ani nenadchne. Trailer sice člověka nalákal na temnou až hororovou atmosféru, ale ta ve finálním filmu někam utekla. Příběh je velice jednoduchý s lehce odhadnutelnou pointou a koncem. Překvapivě výborné jsou vizuální efekty, které působí věrohodně a pozornost si zaslouží i herecký výkon mladé Millie Bobby Brown, kterou sice osobně moc nemusím, ale v tomto filmu mě potěšila. Pokud přemýšlíte, co si večer pustit k vínu při odpočinku u televize, tento film není špatnou volbou. Jen nečekejte, že se k němu budete každý rok vracet jako k jiným, kvalitnějším fantasy filmům minulé doby. |5/10|

Okouzlující démon (2023) (seriál)

///   "My Demon" není vůbec špatný seriál, ale zároveň to není naprosto fenomenální podívaná (alespoň tak jsem se cítil po jeho zhlédnutí). Začátek byl opravdu slibný, příběh se rozjížděl svižně, ale jak to bohužel bývá u nových korejských sérií, výpňové díly uprostřed série celý požitek jen zbytečně prodlužují a člověkovi se moc nechce k seriálu vracet. Upřímně mi chybí "staré časy", kdy jsem byl schopný některé seriály celé zhlédnout během dvou/tří dnů (právě díky absenci zbytečné výplně). Se 16 epizodami je prostě někdy obtížné udržet konzistenci a tento seriál tím trpí. Abych nebyl jen kritický, musím pochválit skvělý soundtrack (především NewJeans), originální příběh a bezchybné herecké výkony. Musím souhlasit s Jirkovým hodnocením, že 김유정 je opravdu jednou z nejkrásnějších mladých jihokorejských hereček, které si dokážu vybavit. Už v seriálu "Backstreet Rookie" se mi velmi zalíbila a nemohu se dočkat, kde se opět objeví. Když to shrnu - dobrý příběh (až na jeho délku), pěkná hudba, skvělé herecké výkony - to všechno je seriál "My Demon".  |7.5/10|

Železní bratři (2023)

///   Jako veliký fanoušek wrestlingu jsem se na tento snímek opravdu těšil. Když jsem zjistil, že bude mít předpremiéru v kině, nemohl jsem říct "ne". O rodině Von Erich jsem sice leccos slyšel, ale ne do úplných detailů, což upřímně považuji za výhodu. Jít na tento film a vědět veškerou historii by asi nebyl ten správný zážitek. Film sice nepřináší nic nového na plátna, ale skvěle zobrazuje žánr životopisného filmu. Ukazuje vše, čím musela rodina Von Erichů projít, prostřednictvím očí Kevina, jehož roli zahrál parádně Zac Efron. Herci v rolích zbývajících bratří též excelovali, všechny zápasy, které byly v filmu zobrazeny, byly provedeny a natočeny profesionálně, za což mají všichni zúčastnění herci můj respekt. Ve druhé polovině filmu si můžete říkat, že film je opravdu temný, depresivní a příliš smutný, ale zde musím zmínit a vyzdvihnout postavu Pam, kterou skvěle zahrála Lily James. Díky tomu jako divák, a také jako postava Kevina, nepropadáme naprosté depresi. Skvěle natočený celovečerák, bravurní herecké výkony, dobře napsaný scénář - tím vším je snímek "The Iron Claw". Na závěr mohu jen dodat - jsi-li fanda wrestlingu a neznáš historii rodiny Von Erichů, tento snímek je pro tebe povinností! |8/10| PS: Maxwell Jacob Friedman měl sice opravdu menší roli, ale i tak mi přinesl úsměv na tváři, když se ve filmu objevil. Kdo ví, ten ví...

Aquaman a ztracené království (2023)

///   Takové zklamání jsem po prvním Aquamanovi opravdu nečekal. Tohle byla opravdu i za mne ztráta času. Až na pár detailů, které holt musím ocenit, dělá tento počin Jamese Wana skoro vše špatně. Zvláštně sestříhané, divně složené scény, nudný příběh, příšerný scénář - ten je hlavním kamenem úrazu tohoto pokračování. Pokud jen trochu Vaše mysl funguje, všimnete si tolika nesrovnalostí, nelogických pasáží, chyb (např. proč procházet džunglí, když to mohu vzít zespoda vodou; proč Krále Nereuse nezachrání jeho vlastní vojáci, proč to musí udělat Orm, když pak po záchraně jsou po boku Krále dva jeho vojáci, atd. atd.). Vše je nesmyslné a špatně natočené. Stačilo jen o trochu víc použít hlavu nebo některé scény natočit delší (např. proč nevidíme teprve dané vojáky přibíhat, pak bych pochopil, proč Krále Nereuse musí zachránit právě Orm), film by aspoň pobral trochu více kvality. Takhle jediné, co pobral, je hloupost a ztráta Vašeho času. Za co tedy uděluji body? 1 bod za CGI, 1 bod za herecké výkony, 1 bod za kameru a bojové scény. Doufám, že se jednoho dne DC a Marvel z této propasti špatných filmů dostanou, protože takhle kazí zážitek všem komiksovým fandům, a těch není na planetě málo. Zklamat komiksovou fanouškovskou základnu je opravdu nedobrý nápad. Divím se, že se fanoušci už nějakým ostřejším způsobem proti studiům nepostavili. Ale to není můj problém. Mým úkolem je nakonec Vám pouze sdělit, že tento film radši vynechejte a pusťte si radši nového Batmana, který je jeden asi z posledních opravdových solidních DC počinů této doby. |3/10|

Premiantka (2024)

///   Na tento film jsem se delší dobu upřímně těšil. Trailer mne zaujal, Martina mám opravdu rád, a poslední dobou se mi zalíbila i mlaďoučká Jenna Ortega, která dle mého názoru jednoho dne bude velikou hvězdou. Abych začal spíš těmi pozitivy - herecké výkony opravdu kvalitní, dobrá hudba, normální kamera, která neurazí, kratší délka filmu (s ohledem na žánr). Zde ale moje pozitiva jaksi bohužel končí. Kdybych měl začít mluvit o scénáři, příběhu a režii, shodl bych se s mnohými recenzemi, na které k tomuto filmu narážím - "nevyužitý potenciál". A opravdu, bohužel tomu tak je. Scénář strašně, ale strašně škobrtá, nedotahuje věci do konce, nevyužívá mnoho vztahy mezi postavami, zdá se velmi fádní, jako kdyby už na začátku člověk věděl, jak to dopadne. Nejsem ani fanda toho temného konce, který nám Jade Halley Bartlett představila. I přes veškerou snahu herců příběh není ničím zajímavý, což je strašná škoda, protože dle traileru jsem měl naprosto jinou představu nad tím, jak by tento film mohl vypadat a dopadnout. |5/10|

Grounded II: Making the Last of Us Part II (2024)

///   Opět skvělý dokument, který se nás snaží vtáhnout do zákulisí studia Naughty Dog, které mělo před sebou nelehký úkol - vytvořit pokračování hry "The Last Of Us". Díky tomu, že první hra měla neskutečný celosvětový úspěch a že její laťka byla opravdu vysoko, studio mělo těžké chvíle před sebou s vytvořením pokračování, které nebude stejně dobré, ale ještě lepší. Nebudu zabíhat do detailů, protože doporučuji všem, kdo druhou hru nehráli, vyhnout se všem spoilerům (věřte mi, pokud se Vám to podaří, bude to stát za to). Co však mohu říci, je to, že se dokument nebojí ukázat nevýhody, které vývoj velké AAA hry přináší - přepracovanost, stres, nestíhání termínů apod. To je skryté kouzlo tohoto filmu. Pokud jste hráli obě hry, velmi doporučuji se na tento dokument podívat; je ke zhlédnutí zdarma na YouTube včetně českých titulků! Kdo hry nehrál, opět se vrátím k původní radě, kterou jsem napsal i k recenzi na první díl této "dokumentární ságy" - kupte si Playstation, kupte si obě hry a zahrajte si je, protože nejenom, že první hra je jednou z nejlepších her vůbec, ale to samé platí i pro Part II. A jak bych tuto recenzi přeci jenom zakončil? Stejně jako tento dokument zakončil slovy Neil Druckmann, který ve mně vyvolal opětovný chtíč po něčem víc. Nejenom, že jsme dostali HBO adaptaci a příští rok uvidíme druhou sérii, ale dostaneme i něco víc: "There's probably one more chapter to this story." |9/10|

Příšera ze starého Soulu (2023) (seriál)

///   Zajímavý a originální příběh, který sice čerpá z mnoha filmů a pořadů o experimentech s lidmi, ale přináší přeci jenom něco nového do našich domácností. Okupace Japonskem v Koreji, odpor, experimenty na lidech, ztráta svých blízkých a nalezení lásky, to vše na Vás čeká. 박서준 mě začíná bavit víc a víc, a to samé mohu říci o krásné a půvabné 한소희, kterou jsem zde hltal plnými doušky a vždy, když se objevila na "plátně", jsem byl omámen. Jak jsem již zmiňoval, příběh je sice originální a zajímavý, ale jeho vývoj spíše očekávám ve druhé řadě, která již v době psaní této recenze byla potvrzena. Otevřený konec a představení jiné postavy, kterou bude hrát 박서준, ve mne probouzí mnoho otázek, na které snad ještě tento rok dostaneme odpovědi. Dobře natočený seriál, skvělé herecké výkony, obstojné CGI, za mne si "Gyeongseong Creature" odnáší |7.5/10|.