Wolverine (2013)

///   Předem musím konstatovat, že moje recenze bude krapet zaujatá, protože jsem tento film vždycky měl rád. Moje hodnocení je právě takové hlavně kvůli tomu, že velkou součástí příběhu je japonská kultura a prostředí, které jsem vždy miloval. Zbytek příběhu není ničím výjimečný, až na vztah Logana a Mariko, u kterého jsem vždy doufal, že ho tvůrci více rozvinou. Přeci jenom, po ztrátě Jean si Logan zaslouží na ni zapomenout a posunout se dál. "The Wolverine" je dobrým samostatným filmem s úžasným prostředím, dobrým příběhem, skvělými CGI efekty a příjemnou hudbou. Trochu mě mrzí, že se nikdy nezačal plánovat druhý díl, kde by nadále dodrželi tématiku Japonska, vrátili zpět postavu Mariko a ukázali nám další vývoj těchto dvou postav (alespoň dle mého názoru). Bohužel jediné, co nám zbývá, je si tento film připomínat a pouštět ho dokola. |7/10|

X-Men: Poslední vzdor (2006)

///   Tak takovou ptákovinu jsem po druhém, relativně dobrém, díle nečekal. Kompletní mišmaš všeho špatného, od stupidního příběhu přes pitomé zvraty, ztráty důležitých hlavních postav, premisu "léku" až po nejdivnějšího záporáka ve formě Phoenixe. Divné nelogické pasáže, špatně sestříhané a zrežírované. I hudba mne neoslovila, a to ji většinou u filmů chválím. Jediné, co se mi líbilo, byly celkově provedené akční sekvence, stunty a nějaké to CGI, které na svůj rok je obdivuhodně dobré. Ačkoliv hledám sebevíc, víc bodů než za tohle udělit nemohu. Jsem rád, že jsem se přes původní X-Men filmy přenesl a upřímně, už nikdy víc. (PS i ta jednička byla "lepší" než toto...) |3.5/10|

Království Planeta opic (2024)

///   Už hned na začátku konstatuji, že se nám zde začíná tvořit další skvělá trilogie ze série "Planet of the Apes". Tento CGI skvost nepřímo navazuje na konec Caesarovy vlády a o několik generací později nás příběh seznamuje s novými postavami, které přinášejí něco nového, co jsme doposud neviděli. Samotný příběh je spíše hon za odplatou, což je v této době už až moc okoukané, ale pak představuje vedlejší dějovou linii se "Ciri" v hlavní roli. Mladá a úchvatná Freya Allan vnáší do série něco nového a jsem upřímně zvědavý, kam to dotáhne, jak z hlediska nové trilogie, tak i z hlediska své rychle rostoucí kariéry. Otevřený konec mě nadále přesvědčuje, že se chystáme na opravdovou jízdu, a nemohu se dočkat, co nám Wes Ball příště na plátna přinese. Film jsem si užil (což může mít i za příčinu, že jsem jej zhlédl v Theatre Delux - CineStar) - úžasné CGI, dobrý příběh, opravdu zajímavé postavy a skvělý konec, který doufám bude stejně dobře navazovat v blízké budoucnosti se snad blížícím se pokračováním. |8/10|

X-Men 2 (2003)

///   Musím říci, že po předchozím naprostém zklamání jsem lehce a mile překvapen. Do tohoto filmu jsem se opravdu nerad vrhal, ale při příchodu titulků jsem se pousmál. Nebylo to tak špatné, jak jsem očekával. Alespoň druhá polovina filmu. Je pravda, že začátek jsem si naprosto neužíval a myslel jsem si, že se dívám na stejný propadák jako byla za mne jednička. Naštěstí celá příběhová pasáž na přehradě změnila můj názor na tento snímek k lepšímu. Rozhodně mne tyto staré X-Men filmy nebaví tolik, co ty novodobější, ale naděje neumírá - před mnou je již poslední X-Men a následuje můj oblíbený Deadpool (ještě samozřejmě před ním Wolverine, ale tam bude alespoň japonská tématika, kterou miluji), kvůli kterému jsem se na tuto chronologickou příběhovou cestu pustil. |5.5/10|

X-Men (2000)

///   Po předchozích dílech musím konstatovat, že bohužel asi nebudu patřit mezi příznivce old-school sci-fi snímků. I když se tvůrci snažili sebevíce a musím pochválit tehdejší CGI efekty, tento film mě snad ničím jiným nezaujal. Postavy jsou zvláštně napsané (tím nechci kritizovat, že jsou špatně zahrány), příběh je opravdu pro mě nudný, ničím nezajímavý, a místy jsem měl chuť i pasáže přeskakovat. Opravdu lehce nechápu, proč tento film má tak vysoká hodnocení. Možná je to tím, že jako mladý dospělý člověk jsem vyrůstal na něčem lehce jiném (Iron Man, The Avengers, ..), a tento typ old-school filmů mi připadá až moc nezajímavý. |4/10|

Kaskadér (2024)

///   Když jsem poprvé viděl trailer na tento snímek, měl jsem lehké obavy. Ne že bych si nemyslel, že by film nemohl být dobrý, ale spíše jsem se bál, že kvůli romantické části by se mohl stát obyčejným a průměrným počinem. Do kina jsem tedy šel s relativně nízkými očekáváními. Naopak jsem z kina odešel naprosto nadšený. Zábavná a akčně prošpikovaná pocta všem kaskadérům, doplněná skvělým humorem a úžasnými stunts (žádné CGI - viz BTS v titulkové pasáži). Příběh byl ze začátku trochu nudný, ale asi po dvaceti minutách, kdy byla vysvětlena hlavní premisa, se to opravdu solidně rozjelo a drželo to kvalitu až do samého vyvrcholení. Ve filmu byla spousta Easter Eggů, různých narážek, a v post-titulkové scéně dokonce i cameo obou hlavních protagonistů ze stejně pojmenovaného seriálu "The Fall Guy". Nesmím zapomenout ani na skvělý výkon Ryana Goslinga a jeho přesvědčivou a vtipnou chemii s půvabnou Emily Blunt. Celkově to byla hodně dobře natočená a zábavná podívaná, která ukazuje, že David Leitch umí opravdu natáčet parádní celovečerní trháky, které alespoň mne opravdu nalákají a pobaví (viz jeho poslední parádní "Bullet Train"). |9/10|

Godzilla Minus One (2023)

///   Upřímně jsem od tohoto počinu čekal opravdu hodně, a stejně tak jsem na něj čekal, než si ho konečně mohu zhlédnout. Po nedávném vydání na Blu-ray jsem měl tu možnost tento vychvalovaný snímek ohodnotit i svými slovy, a musím říci, že mne to opravdu bavilo. Skvělé zasazení do poválečného Japonska, trauma hlavního hrdiny a pomalý vývoj jeho života, který se chýlí k lepším časům. Bohužel mu tento návrat k životu překazí gigantické monstrum jménem Godzilla. Sice to není jeho první setkání s tímto gigantem, nicméně je to i jeden z důvodů jeho traumatu, které prožívá. Jak příběh dopadne, to Vám nebudu prozrazovat, spíše se Vás pokusím pobídnout, abyste si tento film pustili a zjistili si to sami. Mé shrnutí - skvělý příběh, dobře dokreslující hudba, zajímavé postavy, parádní zasazení a mimořádné akční sekvence. Když pominu občasné zvláštní CGI efekty, tento počin je opravdu dobře natočený a produkčně vyparáděný. Doporučuji. |8/10|

X-Men: Dark Phoenix (2019)

///   Poslední díl z nové X-Men ságy mám za sebou, a musím říci, že zas tak špatné to nebylo, i když vezmu v potaz to, jaké hodnocení má film na tomto serveru. Příběh byl zajímavý, rozhodně lepší než v případě "X-Men: Apocalypse", i když pointa byla prostá, film mi přesto nepřipadal nudný. Čeho se spíše obávám, je provázání na staré X-Men filmy, které na tyto prequely navazují. Přeci jenom v tomto filmu jsme přišli o dvě důležité postavy, a nemyslím si, že bude následně ve starších filmech vysvětleno, že opět žijí a jak přišli k životu. Ale co už, Marvel Multiverse je nekonečný a všemožný. |6/10|

X-Men: Apokalypsa (2016)

///   Oproti minulé katastrofě ve formě Wolverina mě toto překvapilo v dobrém smyslu. Ačkoliv tento film získal horší hodnocení, než předchozí díl, bavil mě více než právě zmíněný Wolverine. I když tento počin není z hlediska kvality na úrovni prvních dvou dílů série, přinesl zajímavou pointu v příběhu. Hlavní záporák sice vypadal neporazitelně, ale jak to v těchto filmech bývá, dobro vždy zvítězí. Poslední bitva sice mohla vypadat lépe, její "choreografie" byla lehce nudná, ale jak jsem již konstatoval, mohlo to být horší. Uvidíme, co mě čeká dále v následujícím filmu "X-Men: Dark Phoenix". |5.5/10|

X-Men Origins: Wolverine (2009)

///   Toto bylo opravdu velké zklamání ve srovnání s předchozími díly série. Očekával jsem více, zejména proto, že postava Wolverina patří mezi mé nejoblíbenější, a Hugh Jackman je pro mě ikonickým interpretem této role. Bohužel, tentokrát mě film nedokázal zaujmout. Jednoduchý příběh pomsty působil nudně a nezajímavě, s divnými postavami a zmatenou dějovou linií, která se často neslučovala s událostmi v dalších/předchozích dílech série. Navíc akční scény byly příliš přehnané až kýčovité. Kdyby mi někdo řekl, jak Wolverine získá čepele a že půjde touto cestou, raději bych tento film vynechal a načerpal si informace jinde. Nyní se však obávám, protože další díl série má být dle hodnocení ještě horší, což mi přidává další pochybnosti o budoucnosti této franchise. |3/10|