Wonka (2023)

///   Já Vám upřímně ani moc nedokážu říci, co si o tomto filmu mám myslet. Během celé stopáže jsem prožíval několik rozporuplných pocitů - nadšení, zklamání, nudu, odpor, štěstí, radost, smutek atd. Nicméně ani jednou jsem neměl dojem, že bych si film plně užíval. Některé hudební pasáže jsem skoro přeskakoval (i když jsem je nakonec nějak přežil), zatímco naopak některé jsem vnímal s plným nasazením (bohužel jich bylo opravdu, opravdu málo). Timothée ve své roli Wonky zahrál dobře, to mu nelze upřít. Některé Easter eggy byly příjemným zpestřením, ale kdyby jich bylo více, nebylo by to na škodu. Co mě bohužel nejvíce zklamalo (když nebudu brát v potaz konec, který téže mohl nastínit lepší spojení s Karlíkem), bylo až moc dětské pojetí. Jeden z největších rozdílů mezi Karlíkem a Wonkou spočívá v tom, že Továrnu na čokoládu si člověk může pustit i ve 25 letech (mluvím ze své zkušenosti) a stále si ji plně užije. Dle mého objektivního pohledu však toto nemohu říci o novém Wonkovi, který spíše míří na mladší publikum. Jedno zhlédnutí je fajn, ale více tento snímek do budoucna asi nenabídne. Raději se budu vracet k parádnímu "prvnímu dílu", který doufám nikdy nezestárne. |5.5/10|

One Piece - Season 1 (2023) (série)

///   Tak takovou parádu jsem opravdu nečekal. Do tohoto počinu jsem šel naprosto s ničím. Vůbec jsem nevěděl, o čem to bude, proč je to takový fenomén, odkud pochází apod. Po zhlédnutí parádního pilotního dílu jsem si říkal, že zase opět do něčeho spadnu až po uši. A to se i stalo. Když jsem dnes seriál úspěšně dokoukal, mohu s klidem říci, že pokud nemáte co byste si momentálně na Netflixu pustili, rozhodně neváhejte a zkuste tento počin. I samotného mne to donutilo si opět vzít do ruky knížku (v tomto případě telefon s mangou) a začít zase něco málo číst. A samozřejmě, co jiného než 'One Piece'. |9.5/10|

Fantomas kontra Scotland Yard (1967)

///   Bohužel jsem zklamaný. Třetí díl Fantomase, který jsem si v dětství pamatoval pozitivně, se dospělýma očima jeví naprosto odlišně. Příběh je nejméně zajímavý ze všech tří dílů, a herecké výkony mě nijak zvlášť nenadchly. I když prostředí Skotska je krásné a zajímavé, zdá se, že to je jediný pozitivní prvek, který mi na tomto filmu zaujal. Ano, stále to má lehce ten "starý dobrý Fantomas" šmrnc ve smyslu povědomých postav, dabingu a základní premisy, ale ve zbytku, jak jsem již konstatoval, bohužel nenabízí nic zvláštního. Zklamání a proto i |6/10|.

Chudáčci (2023)

///   Jedním slovem zkrátka geniální. Tento počin je originální od začátku do konce. Kam se hrabe Frankestein, když můžeme obdivovat půvabnou Emmu Stone, která zvládá danou roli lépe – pardon, lépe je slabé slovo. Její herecký výkon si letos, dle mého názoru, vyslouží Oskara. To, co předvedla na plátnech, mi bralo dech. Abych nevychvaloval pouze ji, ostatní herci byli stejně brilantní - Mark Ruffalo, Willem Dafoe i Ramy Youssef. To vše bylo dokresleno neuvěřitelně skvělou kamerou s parádním hudebním podkladem, barevnými a originálními kulisami, vymyšleným světem a dějem, který jsem snad nikdy v podobném filmu nezhlédl. Samotný příběh byl sice sám o sobě velmi jednoduchý, nebylo v něm např. mnoho postav, ale to nepřekáželo tomu, aby diváka naprosto vtáhl do děje a nepustil ho. Ačkoliv jsem letos (pozn. 2024) mnohokrát v kině zatím nebyl, s klidným srdcem mohu říci, že se tento film vyšplhá na můj TOP žebříček za rok 2024. Jsme teprve na začátku, tudíž jsem zvědavý, jaké další skvosty nám letos Hollywood přinese. Dávám |9.5/10| jen z důvodu jisté rezervy do budoucna pro případ lepšího snímku, než je tento parádní počin.

Fantomas se zlobí (1965)

///   Vynikající pokračování toho, co první díl udělal dobře. Louis de Funès stále úžasný s nezapomenutelnými momenty, které vás vždy rozesmějí. Zajímavá nová zápletka a nové lokace (Řím) dodávají filmu svěžest, přestože Fantomas zůstává stále stejně zlomyslný. I když je to stále dobré pokračování, něco mi tam bohužel chybí. Slabší příběh nebo ne příliš provedené změny oproti prvnímu dílu mohou být důvody. Možná se po zhlédnutí posledního, třetího dílu, retrospektivně podívám na první dva a změním názor. I tak je to stále dobrých a solidních |7.5/10|.

Fantomas (1964)

///   Skvělá kultovní klasika, která neomrzí. Vynikající komedie s dokonalým Jeanem Marais a nesmrtelným Louisem de Funèsem. Geniální dabing pana Filipovského, půvabná Mylène Demongeot a skvěle napsaná hudba dodávají této nostalgické záležitosti úžasný pocit. Jako malý jsem s láskou sledoval tento film, a po patnácti letech jsem si ho znovu s chutí užil. Těším se na pokračování, která si s nadšením dále zhlédnu. |8/10|

Le Mans '66 (2019)

///   Po nedávném zhlédnutí filmu "Ferrari" jsem si řekl, že je čas dát šanci i tomuto snímku. Mohu s klidným srdcem říci, že toho nelituji. Parádní počin, který skvěle vykresluje závodění a vše s tím spojené. Bohatě napsané postavy ukazují, že závodění není jen o autech, ale také o lidech - řidičích, mechanicích, ale bohužel i o "kravaťácích". Herecké výkony Matta Damona a Christiana Balea stojí za zmínku, protože byly precizní a bravurně zvládnuté. Hudba, kamera, střih, technické zpracování, zvuky motorů, příběh, stopáž - prostě paráda. Jediný bod, který budu muset ubrat, byl závěr celého filmu. Smrt Kena Milese mohla být přeci jenom lépe a honosněji natočená. Hra na city by nevadila a dle mého názoru by filmu dodala smutnou, ale důležitou třešničku na již tak velmi dobrém dortu. |8/10|

Zachraňte vojína Ryana (1998)

///   Vynikající válečný film, který se naprosto nebojí ukázat krutost a tvrdou realitu světové války. Vylodění v Normandii bylo natočeno tak realisticky, že si člověk ani nedokáže téměř představit, jak strašné to muselo být pro padlé, a jak příšerné to musí či muselo být pro vojáky, kteří událost přežili. Premisa příběhu je sice jednodušší, ale celkové provedení napravuje tento menší nedostatek. Parádní herecké obsazení, včetně Toma Hanksa, Matta Damona, Toma Sizemorea, Giovanniho Ribisiho a dalších. Skvělá kamera se nebojí být místy až moc "neupravená", přímo uprostřed válečného konfliktu, dechberoucí hudba dokresluje šílenou realitu války, a především bezchybná režie od Stevena Spielberga. Kéž by se moderní válečné filmy poučily a vzaly si příklad z tohoto díla. |8/10|

Ferrari (2023)

///   Příběh Enza Ferrariho jsem nikdy upřímně neznal, a tudíž jsem se na tento film rozhodl zhlédnout pouze jako fanoušek moderní Formule 1. Po dvou hodinách mohu říci, že jsem si film užil. Skvělé herecké výkony, zejména od Penélope Cruz, parádní kamera, krásné závodní záběry, dobrá hudba a střih. Příběhově to mohlo být sice zajímavější; například lehce chybělo zobrazení procesu "skládání" aut, jejich zdokonalování a podobně. Pro fanoušky závodních aut a formulí to bude určitě zajímavý film, i když si nemyslím, že je vhodný pro široké publikum. Snímek se sice snaží lákat více diváků bez vášně k závodění pomocí jednoduššího příběhu, ale celkově se zdá, že je více zaměřen na milovníky automobilového sportu. |7.5/10|

A Good Day to Be a Dog (2023) (seriál)

///   Skvělý romantický komediální seriál s velmi originální premisou - kletba, pohled do minulosti a provázání předchozích životů s těmi současnými, bohové, lišky, to vše Vás v tomto seriálu čeká. Postavy jsou dobře natočené, herecké výkony vynikající, a zejména 박규영, která mě bavila ve všech svých předchozích rolích, opět zazářila. Hudba příjemně doplňovala atmosféru seriálu. S výjimkou lehce natažených epizod a celkové stopáže seriálu nemám téměř žádné výhrady. Celkově se opět těším, v jakém dalším pořadu bude 박규영 hrát, protože s jistotou mohu říci, že se stala mou nejoblíbenější herečkou v současných korejských seriálech. |7/10|