Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

///   I přes to, že to není úplně ono, návrat mohl být 100x horší, než tento film. Momentálně již 2. nejnovější díl Indyho ságy jsem viděl jako malý snad nejvícekrát ze všech filmů, proto mám z něho dobrý pocit i dnes, kdy si ho opět po dlouhé době připomínám. A nemohu říci, že mne extra zklamal. Příběh sice není nikterak zajímavý, na Poslední výpravu nemá žádný z filmů Indyho ságy, ale přeci jenom má Křišťálová lebka i svoje dobré chvilky. Jako například návrat Indyho největší lásky, i s jeho povedeným synem. Postavy tento film velmi zachraňují, bez nich by to bylo tak na průměrný dobrodružný akčňák. Celkově je to pořád za mne dobrý film, zas tak špatné pokračování to není a nemyslím si, že dělá Indyho sáze špatné jméno. |8/10|

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

///   Stále můj nejvíc oblíbený Indy film, ale stále to prostě není perfektní. Některé hádanky jsou holt až dětinské, jako dítěti mi to nevadilo, ale když si film pouštím zpětně jako dospělý harant, bohužel to není taková výhra, jako kdysi. Některé chyby se najdou i filmové (např. "X marks the spot" a najednou po vyražení díry Xko zmizelo asi o kostel vedle; z pochodně odpadávají malinké plamínky, všichni jsou v hořlavé tekutině namočený, ale nikdo z nich nechytne a neshoří; pauzák s rytinou obkreslenou křídou, které je asi nerozpustná, když se tam oba dva potápí a snaží se utéci; atd atd...). Je to škoda, že takových chyb a nelogických záležitostí je ve filmu několik a že si toho ve střižně, potažmo sám režisér nevšimli. Co rozhodně ale musím ocenit je herecké obsazení, jak v roli papa Jonese, tak i hlavní ženskou postavu. Jako malému se mi výběr herečky líbil, jako staršímu oceňuji mnohem více. Nejvíc, co tento film ale zachraňuje, přes veškeré malinké drobné pitomosti, je příběh a herecké výkony. Když to shrnu, tento film jsem jako malý miloval, momentálně je to stále parádní klasika, i když člověk, který víc vnímá chybky a nedostatky, bude si jich bohužel všímat. I tak to je na solidních |9/10|.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

///   Víc akce, víc humoru, víc všeho bohužel neznamená vždy lepší zážitek. Starý dobrý Indy je sice stále fajn, ale bohužel to nemá takové to pravé kouzlo jako první díl. Ten i když je starší, dle mého má z něho lepší pocit a požitek, než z dílu druhého. Některé pasáže byly bohužel až natolik nudné, že jsem nedával místy pozor. Pak jsem se musel vracet a snažit si připomínat, co jsem prošvihl. I přes tyto "nudné" pasáže je to stále kůltovní klasika, která stejně neomrzí. |8/10|

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

///   Legenda jménem Indiana Jones byla zrozena. Kultovní klasika, která neomrzí. Na filmech o Indianovi jsem vyrůstal, jsem rád, že jsem dostal příležitost si ho opět pustit. Toho rozhodnutí určitě nelituji. Spielberg se prostě nezapře, natož Ford. Ti, co ještě nikdy neviděli a neví, kdo je Indiana Jones, ať přestanou váhat a jdou si tyto peckoidní filmy pustit, protože ani neví, o co přichází. |9.5/10|

Avatar: The Way of Water (2022)

///   Na novém Avatarovi jsem byl těsně před Vánoci a musím uznat, to byl asi nejlepší dárek za poslední dobu. Upřímně ani nevím, co o tomto neskutečném 3D zážitku psát. Až na trošku standartní příběh bych tomuto filmu neměl co vytknout. Od začátku do konce jsem hltal vše, co na mě Cameron se svými VFX experty házeli. Upřímně jsem opravdu nečekal, že tohle někdy řeknu, ale za mě je toto nejlepší VFX v celé historii filmů. Absolutní VFX orgie. Ale zpět k filmu jako takovému. Nové postavy byly fajn, aspoň se to pořád netočilo kolem postav z prvního filmu. Jak jsem již zmiňoval, příběh jako takový je velmi standartní, ale to byl i v prvním Avatarovi. Věřím, že i do budoucna se spíš budou snažit zaměřit na efekty než na storytelling. Pokud tuto laťku udrží i v dalších filmech, aspoň co se týče VFX, tak se máme na co těšit. Abych co celé shrnul, kdo neviděl Avatara 2, opravdu doporučuji koupit BR, pustit doma na plné pecky a užít kvalitu současných animací a efektů, protože kdo tento film neviděl, a nechce vidět, přichází opravdu, ale opravdu o hodně. |9.5/10|

John Wick: Kapitola 4 (2023)

///   Keanu, ty draku. To byl zase velkolepý akční zážitek, který jen tak z hlavy nedostanu. Myslel jsem si, že po třech natočených filmech jim dojdou nápady, ale mýlil jsem se. Místy musím uznat, že to byla recyklace, ale někdy zase originální pařba. Trošku mě štve Johnova „nesmrtelnost“ v dosti částech filmu, ale to by nebyl John Wick, aby všechno nezvládl. Konec otevřený, uvidíme, co bude dále. Mezi mé highlights filmu byla skvěle natočená (s úžasnou kamerou) pasáž v domě (2. polovina filmu) a následně boj na schodech, který snad neměl konce. Být film o něco kratší, dal bych vyšší hodnocení, takto stále ale dobrých |8/10|.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

///   Jedním slovem – KONEČNĚ! Díky bohu, že se našel někdo, kdo umí v roce 2023 napsat, natočit a zrežírovat kvalitní fantasy film. Tohle mi opravdu velmi chybělo. Od dob, co skončily Hobiti, tak jsem nedočkavě čekal, kdo s čím opět přijde. A nikdo mě nedokázal uspokojit, bez dvojsmyslu, tak, jako film s D&D tématikou. Casting skvělý, story bohatý, postavy dobře napsaný, humor též nebyl špatný, VFX pecka, no prostě konečně dobrý filmový fantasy zážitek, na který budu opravdu rád vzpomínat. Doufám, že pokud se rozhodnout pokračovat dalšími filmy, že udrží tuto laťku nadále vysoko, a že to nedopadne jako většina pokračování filmů v posledních x letech. |10/10|

Vyproštění 2 (2023)

///   Nemohu říct jinak než jen to, že tento typ filmů pro Chrise mi absolutně sedí. Díky bohu, že nechal Thora Thorem a dal se na jinou kariérní cestu, páč takovéto akčňáky s ním v hlavní roli fakt žeru. Než jsem si tento nový Netflix počin pustil, udělal jsem si před tím jeden večer recap 1. dílu, a musím říci, že Extraction 2 je o několik levelů lepší. Jen prvních 20-30 minut byla perfektní nekonečná akční jízda, kterou jsem hltal, ani nevím jak. Např. celá „sekce“ ve věznici, I swear on me nans grave, to bylo něco. Kdyby takováto kvalitní kamera byla i v jiných „Ačkových“ akčních filmech, to by hnedka byl jiný svět. Už se nemohu dočkat na další pokračování, co nám zase Chris se svou postavou Tylerem R. přinese. |8/10|

Flash (2023)

///   Upřímně jsem od tohoto filmu velmi moc neočekával, ale byl jsem docela překvapen. Děj byl celkově opravdu klasický, upřímně DC i Marvel nesrší tím, že by děj byl top tier. Vtipné momentky ve filmu oceňuji, mnoho z nich opravdu pobavily. VFX efekty taky nebyly špatné, ale přeci jenom na rok 2023 to není špička. Nemohu říct, že jsem se nudil, i když poslední „boss fight“ s Reverse Flashem mohl být grandióznější a delší, to mě celkem dost mrzí. Celkově jsem odcházel z kina s pocitem, že jsem nebyl zklamán, ale ani nebyl omámen kvalitou. Bohužel DC i Marvel poslední dobou už netuší, co natáčet, a tudíž se člověk spíše musí přiklánět ke staré a dobré klasice (až s jednou výjimkou, a tou je nový Batman). |6/10|