Sladký domove! - Série 2 (2023) (série)

///   Vždycky, když jde o pokračování první série jakéhokoliv pořadu, bývám skeptický. U tohoto kousku ale mohu s klidným srdcem říci, že se druhá série a pokračování opravdu povedlo. Znovu jsme se setkali s našimi oblíbenými postavami, a postupně se nám představují i nové. Příběh opustil své původní místo dění, konkrétně megablok, a přesunul se dál, tentokrát do stadionu, kde přežívá větší skupina lidí pod přísnými pravidly, ale zároveň v bezpečí. Lehce mě mrzí, že dějová linka výzkumu nikam nevedla, a přítomnost vakcíny nebo spásy zůstává nejistá. CGI efekty byly občas trochu na úrovni B-filmu, ale nebylo to něco, co by výrazně vadilo, zvláště ve srovnání s první sérií. Závěr, překvapivý zvrat a vědomí, že třetí série se blíží relativně rychle, mě jen utvrdily v tom, že se opět velmi těším na to, co tvůrci předvedou, a že si udrží vysokou laťku i nadále. |8/10|

Sparkling Watermelon (2023) (seriál)

///   Téma cestování v čase jsem upřímně u k-dramat ještě neviděl, tento počin byl pro mě úplně novou zkušeností a premiérou. Ale musím říct, že jsem si to skutečně naplno užil. Prvních pár epizod bylo trochu hektických, jakmile se ale děj rozvinul, seriál mě absolutně pohltil a nepustil. Příběh byl úžasný, nabídl skvělý závěr, fantastický soundtrack a vynikající herecké výkony, zejména od 설인아, která si mé srdce okamžitě získala. Upřímně se těším na její další budoucí projekty. A tohle vše a mnohem víc můžete v tomto dramatu nalézt. Pokud vás zaujímá téma cestování v čase, rozhodně doporučuji tento počin – nebudete litovat. Ano, trochu to bude trvat (seriál by šel možná trochu zkrátit), ale mohu zaručit, že si to opravdu užijete. |8/10|

Napoleon (2023)

///   Při průchodu recenzemi jsem byl překvapen tím, co ostatní o tomto filmu píší. Osobně bych řekl, že nový film o Napoleonovi mě nadchl. Epické bitvy, pohled na Napoleonův vzestup, intimní vztah s krásnou Josefínou, politický převrat a nakonec porážka a dožití na Svaté Heleně – všechno bylo mistrovsky zpracované, režírované a vyprávěné. Chladný a složitý charakter Napoleona ve mně probouzel pocit, jakým člověkem vlastně byl. Prostý tyran, milující svou vlast a schopný skutečné lásky, zejména v případě Josefíny. Oba hlavní herečtí protagonisté excelovali. Joaquin Phoenix se do své role plně ponořil a troufám si říci, že ho opět vyšvihne na vrchol. Co se týče bitev, Ridley Scott ukázal, že je stále skvělým režisérem, který neváhá předvést, jak se takové filmy mají natáčet. Mě osobně přišlo, že množství CGI efektů bylo buď minimální, nebo byly provedeny tak dokonale, že se mé oko ani nepostřehlo. Nicméně, abych nebyl jen nechválil, musím se bohužel připojit k ostatním v jedné věci – kinoverze filmu někdy ubírala na celkovém zážitku. Některé pasáže byly sestříhané příliš hekticky, bitvy zabíraly pouze malou část filmu, přeskakovalo se sem a tam, a politika byla téměř zanedbatelná. Skoro téměř celý film byl věnován vztahu mezi Napoleonem a Josefínou. Abych to shrnul, mně osobně se film velmi líbil a ponechávám si rezervu pro Director's Cut, který doufám posune laťku ještě výše a odhalí nám pravý záměr Ridleyho Scotta. Bylo by velkou škodou nevyužít plný potenciál tohoto díla. |7.5/10|

Gran Turismo (2023)

///   I přes mé zkušenosti s racing simulátory jsem nikdy nedokázal představit, že by tato vášeň mohla dosáhnout takových výšin, jaké přináší tento film. Zatímco jsem viděl několik závodních filmů, tento opravdu vyniká a stojí za Váš čas. Skvěle vykreslené postavy s vynikajícími výkony, přičemž zejména David Harbour exceluje a přináší do role závan autentičnosti. Zvolená hudební podkresba je také skvělá a zapadá do celkové atmosféry filmu. Jediné, co mi občas trochu "vráželo trn do oka", byly některé CGI efekty, které nebyly tak dokonalé, jak bych si představoval. Nicméně to nemá až tak veliký vliv na celkovou kvalitu filmu. Myslím si, že inspirace skutečnými událostmi, která stojí za celým příběhem, je něco, co vyvolává radost a dodává motivaci. Pokud si představím, že celý film byl natočen podle pravdivého příběhu, to jenom podtrhuje, že v tomto světě lze dosáhnout cílů, pokud se na ně zaměříš a nevzdáš to. |7.5/10|

Trojí hranice (2019)

///   Parádní akční podívaná, která překvapí svým příběhem, kamerou, hudbou a prostředím, kde se film odehrává. Herecké kvinteto v podání Bena Afflecka, Oscara Isaaca, Charlieho Hunnama, Garretta Hedlunda a mého oblíbence Pedra Pascala tomuto snímku dodává opravdu velkou váhu, každý z nich parádně zahrál a podal přesvědčivý výkon. Film se zaměřuje méně na monumentální akční scény a více na pečlivě napsaný příběh a charaktery, které nás provázejí od začátku do konce. Otevřený konec s myšlenkou na to, co se může v budoucnu stát v životě hlavních postav, se mi opravdu velice líbil. Doufám, že se v budoucnu na našich plátnech objeví vícero takovýchto podobných záležitostí. |7/10|

Zabiják (2023)

///   Po zhlédnutí tohoto filmu teď lépe chápu, proč někteří vyjadřují spíše negativní než pozitivní dojmy. Pro někoho může být snímek nudný, pro někoho až příliš pomalý, a pro někoho se může zdát, že nemá žádný konkrétní obsah. Pokud však mám sdílet svůj osobní pohled, tak jednoduše řečeno, já jsem si tento film užil. Ano, děj byl vyprávěn v klidném tempu, ale osobně jsem to nevnímal jako problém. Herecký výkon Michaela Fassbendera jsem si opravdu užíval naplno, a veškeré zvukové efekty, hudba, kamera a režie poskytovaly filmu solidní a přesvědčivou atmosféru. I když to není typický "Fincherovský" film podle mého pohledu, stále bych to doporučil všem, kteří mají rádi filmy od Davida Finchera. Dejte mu šanci, a sami uvidíte. Moje původní skepse na začátku se nakonec obrátila v optimistický pohled, a celkově jsem spokojen. |7/10|

Válka o planetu opic (2017)

///   Očekávání před čtvrtým dílem série "Planet of the Apes" byla vysoká, zejména po pozitivním dojmu z "Dawn of the Planet of the Apes". Bohužel, po zhlédnutí čtvrtého dílu jsem byl značně zklamán. Nudný a nezajímavý příběh tentokrát zcela přehltil možnost najít něco, co bych mohl na filmu ocenit. I přes skvělé herecké výkony a efekty nezbylo mnoho prostoru pro kladné hodnocení. I přes přítomnost mého oblíbeného herce Woodyho Harrelsona v roli záporáka, zůstávám kritický. Jediným pozitivem, které mohu zdůraznit, je závěr. I když vše dobře dopadlo (upozornění na spoilery), bohužel jsme museli přijít o hlavní postavu Caesara, která, i přes svá zranění z finální bitvy, nepřežila. Zajímá mě, kam se série ubere ve svém novém díle, který k nám dorazí cca za půl roku. Doufám, že "Kingdom of the Planet of the Apes" se vrátí k svým známým kvalitám a ukáže nám, že předešlé tituly nebyly jen výjimkou, což bohužel nelze říci o tomto filmu. |6/10|

Úsvit planety opic (2014)

///   Po druhém dílu s názvem "Rise of the Planet of the Apes" jsem měl lehké obavy ohledně směru, kterým tvůrci zamíří v tomto třetím pokračování série Planet of the Apes. Děj se posouvá o několik let vpřed, kde se nám otevírá pohled na zničený a téměř opuštěný svět, v němž se lidé navzájem vyhladili. Sledujeme opět příběh Caesara, který vede svůj "opičí klan". Není to poprvé, co Hollywood zkouší spojit osudy lidí a primátů, a i tentokrát spolupráce začíná funkčně, ale v druhé polovině filmu přechází do chaosu a války. Je skoro neuvěřitelné, že bez Caesara, který se vrátí, aby všechny zachránil a opět převzal vedení, by opičí rasa pravděpodobně zvítězila a ovládla zbytek lidské populace. Vynikající efekty nás vtahují do této postapokalyptické atmosféry, ale nejvíce mě oslovily herecké výkony opic, které byly natolik přesvědčivé, že jsem si občas myslel, že sleduji skutečné šimpanzy. I přes trochu jednodušší děj jsem si tento již třetí díl užil a s napětím očekávám, co přinese další pokračování. |7.5/10|

Dali and Cocky Prince (2021) (seriál)

///   Příjemná, vtipná a celkově sympatická romantická komedie, která rozhodně stojí za Váš čas. Sice nenabízí nic revolučně nového na našich obrazovkách, ale přesto jsem si ji užil. 박규영 předvedla famózní výkon. Zpočátku mi možná její účes neseděl (což samozřejmě není důvod ke snižování hodnocení, spíše je to subjektivní dojem), ale po několika epizodách jsem tento pocit překonal a musím říci, že se těším na další nadcházející pořady s touto skvělou herečkou, protože dosavadní zážitky s ní byly opravdu skvělé. Hlavní pár ztvárnil své role skvěle, a jejich vztah jsem věřil a naplno vnímal. Nicméně, co se týká hodnocení, musím znovu upozornit na délku seriálu. 17 hodin pro vývoj příběhu této romantické komedie je opravdu nadstandardní. Zdá se, že se stalo trendem, že i příjemné a milé romcomy musejí mít takovou délku, aby byly "moderní". Přesto jsem si "Dali and Cocky Prince" užil a těším se na další projekty s 박규영. |7/10|

Zrození Planety opic (2011)

///   Po prvním fascinujícím dílu, film Rise of the Planet of the Apes přenáší děj do zcela jiné doby a místa než první část ságy. Technologický pokrok se projevuje v lepší animaci primátů než v předchozím filmu, kde herci nosili kvalitní, ale někdy poněkud podivné masky. První polovina snímku je spíše zaměřená na rozvoj příběhu, snaží se nás seznámit s novými postavami/primáty a ukázat, jak vlastně vše začalo, jak se na Zemi zrudila první inteligentní opice (odtud i název filmu). Pravá akce nastupuje až téměř ke konci filmu, kde sledujeme vzpouru a útěk z "okovů", následovaný krátkým úsekem, kde primáti porazí strážníky SFPD. Musím však uznat, že i přes jejich zvýšenou inteligenci a převahu mi přišlo, že si s policejními silami pohráli až příliš jednoduše. Zůstávám v rozpacích ohledně toho, jak bude dějová linie pokračovat v dalších filmech, a zda uvidíme i "inteligenci" lidské rasy nebo pouze její kapitulaci. Celkově však hodnotím film jako povedený, i když mám několik osobních výhrad. |7.5/10|