Fantastický pan Lišák (2009)

Začátek a konec je dospělácký a prostředek je dětský (i přesto, že dlouhý není ani hodinu a půl tak u středu jsem měl dojem, že je protažený). Humor je to velmi jemný a vyzrálý, ale přítomný po celou dobu a použit na každou myslitelnou i nemyslitelnou maličkost. Tomu všemu je inspirace žánrem pohádka (anotce v 1 větě: Co se stane, když se lišák jménem Lišák rozhodne oloupit nebezpečné sousedící statkáře a jeho žena je proti). Všem doporučuji bezohledu na věk nebo povahu, neboť něco takového podruhé neuvidíte.

Báječný svět shopaholiků (2009)

Takhle podle mého by měl vypadat odlehčený snímek o návykovém nakupování (umím si představit i vážně pajatý problém shopaholismu, že by se dal dát jako podobný film s Requiem za sen). Vtipnost tu byl na slušné úrovni (kamarádka Rebeky hrála v Gilmorkách, tam se mi vůbec nezamlouvala, ale sem se relativně dost hodila), stejně jako hudební podkres po celou dobu (Howard tu si dal záležet, protože např. písničku Rehab(ilitation) tady je, a umístil ji na ideální místo). Děj plyne rovnoměrně a romantická linka může se někomu zdát okoukaná, pravděpodobně i je, avšak narozdíl oo jiných romantických komedií (nebo komediálních romanticí) je bezchybná. Film jako celek je přesně dlouhý, takže se u něj neudíte. PS: Isla Fisher tu hraje na úrovni a navíc je to i pěkný kus ženy.

Temný rytíř povstal (2012)

S Nolanem budu mít asi navěky problém, ne že je špatný režisér, je výtečný, ale není má krevní skupina, proto mě žádný jeho film (skoro Mezihvězdnému se to povedlo, a možná možná jeho repete bude přelomové) nemůže oslovit na 5 *. Takový jsem měl názor na režiséra, když jsem se začal dívat. Potvrdilo se mi to. Skoro na konci jsem měl dojem, že ohodnotím na 4 silné, ale pak přišel konec a hodnotil jsem to jako slabé 4. Pozor Proč? Pointa vlastně celé trilogie je, že je jedno, jestli je série hodně komiksová a odlehčená nebo jako tato realistická a temná. Tak jako tak, hrdina VŽDYCKY na konci přežije. To je myslím škoda. Právě realistická trilogie (v rámci hranic) by měla říkat, že udělat hrdinské (dobré) rozhodnutí prostě znamená vzdát se něčeho významného. Začátek a prostředek je pořádný kus závěru je takový, jaký by měl být. Napínavý (jsme lidem z ulice a terorizuje nás Bane a jeho banda), uchvacující-pohlcující (zejména když je Wayne ve vězení a spoluvězňové ho povzbuzují), psychologický (Anne Hathawayiny rozhodnutí pomáhat/nepomáhat), pozitivní (snaha mladého policajta -detektiva Josepha Gordon-Levitta), vůdcovský (Gary Oldman a Batman) a stísňující (hrozba výbuchu atomového přístroje).

Twin Peaks: ohni se mnou pojď (1992)

Když jsem si to pouštěl, domníval jsem se, že je to tenhle. Proto se k němu vrátím hned, jak se podívám na poslední díl seriálu; toto hodnocení není definitivní. Pokud mi atmosféru něco připomínalo, tak jeden specifický díl Červeného trpaslíka (Bílá díra). Děj byl ale úplně něco nového (fakt jsem nevěděl co se tam všechno stalo a proč). Ale jistě většinu podstatného pochopím při zkoukávání seriálu.

Kawasakiho růže (2009)

Připadalo mi to jako herecký koncert neherců. Celkový atmosféra se mi velice zalíbila, takový by mohla být ve více českých filmech. Co mě také velice zaujalo, je užití sprostých slov originálním způsobem, jako by akademicky. Řečník tu je vyslovuje tak, aby si druhý si to nevzal osobně (to je však důvod, proč my je také používáme) ikdyž ví, co to znamená. Sok v lásce hlavní postavy se mi nelíbil od první chvíle a on ještě přijede do Česka a jeho výstupem na oslavě mě v rozladil a vyrušil ze sledování příběhu. Měl jsem sto chutí mu dát 3*, ale většina taková není (jako silně nepodařený konec), tak dávám 4*.

JFK (1991)

Pozitivem JFK je jeho spád a napětí, potom přináší informace o důležitém historickém mezníku a nakonec i odkazy v jiných dílech kinematografie, Já jsem například vzpomínal na díl Červeného trpaslíka (díl 7x01) a úvodní titulky ke komiksovému filmu (přesnější je říct, film podle grafického románu) známého jako Watchmen-Strážci.

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Já jsem trochu tušil, že můj problém s Bekmambetovem tkví v tom, že točil nezajímavé příběhy z východní Evropy nebo přímo v Rusku. Lovec upírů je ale jiné kafe - americké o americkém politikovi, skoro hrdinovi. Když vypnete a budete si ho jen užívat, tak je to smršť od skoro začátku (úvod je komornější) do konce, který je navíc chytře zacyklen. Takhle pije jen muž, který chce požádat ženu o ruku nebo někoho zastřelit. Doufám, že vy to první.

Lincoln (2012)

Tento film není úplně životopisem Lincolna, ale jen na půl. Především je to o tom, co se skrývá pod textem z učebnice dějepisu: Abraham Lincoln zavedl 3 články: Ten, kdo vstoupí do armády, dostane pozemek na západě.Otroci jsou nyní svobodníčernoši, kteří vstoupí do armády také dostanou půdu na západě nebo něco v tom smyslu a z toho vyplývá, že má jen jedno místo pro puštění; na základce při hodině dějepisu. 150 minut je lehce moc (jen opravdu lehce, Spielberg má dost nosný scénář a má vše pod kontrolou). Pro jednotnost (schvalování článku) bych A) zkrátil všechny scény s jeho synem (pro potlačeni životopisu, když tento snímek je o něčem jiném) a za B) přejmenoval film výrazně vhodněji k ději. PS: vidět Lincolna brzy po Lincolnovi: lovci úpírů, který je správně pojmenován, protože dějově je více životopisem (než toto), i když silně akčním a vymyšleným.

Síta zpívá blues (2008)

Vydařené podobenství historického života z Indie se současným životem v USA. Velmi se mi zalíbily změny vícero animací vícero autory. Vidím, jak si s prací vyhrály. V drtivé převaze zpívá Síta všechny (krom 2 písniček zpívaných jejími syny) a zpívá blues a zpívá moc dobře. Naprosto krásně zapadají do celku. Chválím i bitvy, které jsou jen taková pomenší kapitola a které by vypadaly jinak, kdyby se nejednalo o animovaný art, ale o hrané výdělečné fantasy (a'lá Cameron, Jackson, Verbinski). Do zápor filmu zařazuji jen ukončení příběhu ze současnosti, který je tak nějak uzavřen - neukončen.