San Andreas (2015)

Na San Andreas jsem šel, kvůli traileru, který vzbuzoval dojem, že by to mohlo být něco jiného než ostatní katastrofické filmy. A skutečně bylo to tak, ale jinak, než jsem si navrhl ve fantazii z upoutávek (obsahy nečtu kvůli větším překvapení). Dalším, ne méně významým, důvodem byla písnička v něm použitá, že jsem jí chtěl slyšet celou (o možnosti využít YT jsem vůbec neuvažoval). Rozdíl je v tom, že oproti katastrofickým konkurentům je myslen vážně (vč. umístění odkazů o balíčků během podobných pohrom ve skutečnosti). To je správná cesta, ale měl se zaměřit čistě na událostí spojené s litosférickým činnitelem a né ještě rešit rodinná traumata, kór od D. Johnosona, kterému jsem to prostě nevěřil. Je to sice pojaté vážně, ale vyskytují se i vtipné situace (záměrné i nechtěné). Celý vyprávený příbeh by potřeboval zvlášť na konci uhladit některé situace jsou až příliš (ne jen, že exmanželka a Dwayne se bojí, aby se k hraně tsunami vlny dostali včas, ale jak se ukáže na vrcholku je tanker!. PS: písnička ve filmu je, ale ne od stejného interpreta. Cover v traileru zde

Autopohádky (2011)

Mám stejný pohled na pohádku jako uživatel MMR . Ale já ještě připojím, že mi pár povídek opravdu připadaly svým způsobem kouzelné.

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Město hříchu 2 je fakticky kratší, ale subjektivně mi to připadalo jako by byla delší o čas, o kolik je kratší. Až vadilo, kolik je tu postav z jedničky, třeba u M. Rourka jsem nechápal, jak se tam dostal, když umřel, ale jeho kapitola byla dobrá. Naopak B. Willis tam překážel. Kapitola Nanycy krom toho detektiva je fajn. Kapitola hrače se štěstím byla podobně fajn, ale když se všechny(včetně poslední dějové linky Dwighta) seskupí a propojí, nebyla to taková pecka jako před 9. lety. PS: Lady G tu mohla mít větší prostor, protože její vedlejší-vedlejší postava vyzařovala něco podobného, co v Pulp Fiction Esmeralda Dela'Lobos.

Albert Nobbs (2011)

Na film mě upozornily Oscary, které jsem viděl v přímém přenosu. Z něho jsem pochopil (špatně), že tu řena hraje muže (ne ženu vydávající za muže), ikdyž jsem se v tom zmýlil, tak to vůbec nebylo špatné. G. Close hraje ženu, která je hrozně držgrešle a ještě větší suchar (klidně by mohla být jejím archetypem). Vůbec podle mne není ten typ, které je souzeno se stát mužem její první přirozeností (a zároveň z důvodu dlouhého předstírání není ani žena). Naskýtá se otázka, jestli je to kvůli herectví Close (podle výborné opory ve scénáři) nebo kvůli Glenn samotné. Alberta tedy vidím jako relativně dost nesympatická postava. Chápaným opakem by mohla být postava Janet McTeer, která je od prvního pohledu sympatický bodrý chlap (opravdu chlap, ne žena převlečená za chlapa). Té bý ve filmu mohlo být o malinko víc. Celkové jednotnosti snímku by výrazně pomohlo, kdyby za života Nobse by nebyla ani 1 scéna z pohledu jiné postavy (a tím by se příběh důležitě zkrátil). Závěr každopádně zaujal a trochu i potěšil.

Daleká cesta za domovem (1978)

Pustil jsem si Dalekou... abych si jí srovnal s mým relativně oblíbeným seriálem z dětství. Animace je trochu jiná (samozřejmě, protože je starší o 20 let a neslouží, jak jsem si dřív myslel, jako pilot k seriálu). Překlad a dabing se mírně liší (když zaznělo jiné jméno králíka, vytanulo na mysli vždy to "správné"). Filmu jsem vděčný mj. také za to, že mi děj shrnul příběh seriálu (min. kostru), na který jsem se nedíval nijak pravidelně. Ale s novější adaptací má každopádně společnou tu skoro nejdůležitější věc, a tou je specifická atmosféra. Ta je tvořena společností jedinců, který každý má hlubokou psychologii (na animovanou pohádku nevídanou), kteří řeší problémy uvnitř druhu (chceme mít vlastní kolonii, protože věříme vizím našeho kamaráda) volné přírodě, ve které se setkávají s něčím, čím se dosud nesetkali a je to dílo člověka.

Čas (2006)

Očekával jsem od Času opravdu hodně. Po dokoukání jsem měl velice divný pocit, polovinu toho jsem nepochopil, pletlo se mi s kým zrovna ústřední postava chodí atd. Těšil jsem se, že má nejoblíbenější a nejzáhadnější fyzikální veličina nebo její jednotka se stane názvem filmu, který, bude hoden svého jména (budou tam určitě cesty časem, více časových linií anebo paralelní děje). Atˇ jsem měl z filmu jakýkliv pocit (a nároky vzhledem k pojmenování), jsem rád, že jsem ho viděl, protože moc často se mi nestává, že vidím Jiho-Korejsko japonský film s příběhem, který řeší jejich problémy a né naše a to jejich způsobem natáčení.

Líbánky (2013)

Hned ze začátku mě zaujala netradiční kamera, potom má pozornost se přesunula k ději, ze kterého by se dalo dostat současnou Morgianu. To by ale měl Jarchovský napsat scénář, který nechá divákovi si vybrat jak to vlastně bylo (byl horši v mládí vetřelý fotograf nebo novomanžel Radim?) a trošku víc se inspirovat severskou tvorbou a Hřebejk k tomu měl napomáhat. Protože něco takového tu přesto nebylo zhodnotil jsem snímek 4*.

Kněz je poděs (2007)

Očekával jsem od tohoto filmu něco jiného, když tam hraje Robin Williams a přečetl jsem si obsah, který mě navnadil (spolu s českým názvem). K mému nešťastnému zjištěni to byla od začátku do konce průměrná romantická komedie (až lehce podprůměr).

Ledové království (2013)

Muzikálově navazuje na Na vlásku, písničky byli znatelně lepší a vhodněji umístěné. Celkově s mi to hodnotí těžce, neboť má 2 polohy; dětskou - pohádkovou (pár postav a konec) a dospěláckou - fantasy (co se děje na hradě a v okolí). Obě linky se jakš takš doplňují. Možná je chyba jak se na to dívám, ale nepochopil jsem vůbec pocity Elsy, když se rozhodla už nadále neskrývat svoje schopnosti a přes to chtěla být sama, aby nikoho neohrozila + naprosté nevysvětlení, proč její dar dával život sněhovým masám (Imho celý její útěk a následné budování mi hrozně moc připomnělo Watchmen, to jak se Dr. Manhattan přemístil na sousední planetu a vybudoval si pohyblivou konstrukci). Tvůrci mě dějovými zvraty celkem překvapili a potěšily. Do toho se všeho nehodí sněhulák Olaf, který fantasy část jenom narušuje (jak chováním, tak i svým vzhledem), ale když na sebe prozradí, co by si přál ze všeho nejvíc, tak dost pobaví (o teď, když píšu komentář, musím se usmívat). Další účastník děje, který se mi nezamlouval byl sob Sven; od kdy se sobi chovají jako psi? Hodím si mincí. Spadne-li orel 3*, spadne-li panna 4*...panna.

Ant-Man (2015)

Pokud jste neviděli trailer, tak se na něj ani nedívejte! Vyzradí většině vtipům pointu (globální trailer č.2, z kouknout tr. č.1 není na škodu, možná naopak). Všechno se odehraje ve velkém tempu (lup-nábor-výuka-lup č.2-hrdinský čin), takže se ani nedivím, že 1 záležitost ohledně manželky Pyma byla použita hned zde, zatímco kdyby to bylo podle mého, tak to bude použito až v nějakém pokračování. Když jsme u něho, bude Wasp, na kterou jsem se těšil dlouho, než jsem vůbec vešel do kina (dočkal jsem se jen na pár vteřin a --SPoiler!--mám jí přislíbenou do dvojky, ve které Wasp bude úplně někdo jiný--/spoilER--). Ale tahle svižnost je správně vzhledem k okolí (příběh, herci, žánr, délka...). Existují věci, které mi bohužel zkazily maximální prožitek (krom výše zmíněné filmové upoutávky 2); tak za A, je to postava nového manžela Antmanovi bejvalky a s tím souvisí místo, kde se odehraje nedůležitější souboj a to je moje výhrada za B (množství jiných nik je tolik! hned mě napadá; hračkářství, škola, výstava, muzeum (všech druhů a velikosti)). V součtu to dává klidně * (u Věku Ultrona mám stejný problém, ale tam má už místo poslední bitvy mínus 1*) PS: sci-fi tu je oprávněně oproti Iron-manovi, kde je scifi jen kvůli vědeckým elektro vychytávkám. PPS: Všímejte si takových věciček, jako jsou přívěsky na klíče. [2D,-dabing]