Frajeři ve Vegas (2013)

Aby s podobným ústředním hereckým quartetem vznikl takhle plitký a bezkrevný film, to vyžaduje dávku umu. Turteltaub nepřekvapil, zato Jerry "Turtle" Ferrara dále hubne.

Stopař (1986)

Atmosférická jednohubka, která svou nesmiřitelnou přímořarostí sem tam zašlape do (všudypřítomného) prachu logiku nebo motivaci v chování postav. Tyto mezery pak nemusí být ale nutně ke škodě, naopak film na nezodpovězených otázkách okolo tajemného stopaře stojí, stejně jako je divákovi zůstává skryta dávka očividného násilí (porcování první oběti atd.). Taková podoba explicitní řezničiny přijde až s finální scénou. To a plno daších věcí ve mě vzbudilo ryze osmdesátkový feel poctivého béčka. Hauerův projev je démonický a znepokojivý, vrchovatou měrou v kabině jednoho tahače, při nemž se člověk cítí doslova napjatý.

Rivalové (2013)

Jasně, je to řemeslná ozdoba, perfektně natočená a sestříhaná. F1 si pořádně vybroušený kousek už dlouho zasluhovala. Díky vedení herců (Bruhl je samozřejmě suverénní) a ostrému tempu se jedná asi (zatím) o divácky nejatraktivnější a nejlíbivější počin roku, což ostatně dokazuje umístění v žebříčku. S tím ostastně sice naprosto souhlasit nemohu, byť mu dokonale rozumím. A přes to, že mě to všechno tolik nechytlo, se rád podívám na další projekci. 80%

Goldfinger (1964)

Díky tomuto jsem se jako daleko menší kluk zamiloval do Bondovek a stále jsem věrný. Film určující stylové směsice, která drží po padesát let.

Zmizení (2013)

Kvalitní podívaná opírající se především o ponurou atmosféru, kterou skvěle podtrhuje zvuková složka a (doufám alespoň) další z nekonečné řady Deakinsových oscarových nominací. Na druhou stranu finální výsledek lehce postihuje neopodstatnělá stopáž, která se zbytečně natahuje obsahově totožnými scénami, které v důsledku příběh/vyšetřování nikam neposunou. O občasné lehce vykonstuované nahodilosti postupu samotného vyšetřování nemluvě, stejně jako o hlubším vykreslení některých postav. Stále ovšem příjemné první setkání s Villeneuvem. Herecky táhne Gyllenhaal, Jackman a Dano nezklamali. Maria Bello ovšem ano, i kdyby měla co hrát. 80%

Stvořeni pro lásku (2000)

Lyricky plynoucí, křehká a poetická navštívenka do studie mezilidksých vztahů. Nápaditá kamera s ústředním hudebním motivem vytváří formálně precizní ucelený skvost. A během filmu nejspíš dostanete hlad, mně se to podařilo.

Gravitace (2013)

Gravity je příběhově i významově jednoduché, ale naštěstí si nedává vyšší cíle v podobě varovných poselství atd. Pracuje sice s malostí člověka kontra Země/Vesmír, postupem času se nevyhne ani určitým hollywoodskýcm neduhům a momentům ve scénáři (hlavně "snová záchrana"), ale emocionálně to na mě koneckonců fungovalo díky konstantnímu napětí. Vedle samotného prostředí ozvláštňuje film unikátní forma. Pokud mě mohlo něco bavit víc, než lahůdkové kamerové záběry a práce se světlem, je to určitě zvuková stránka (např. přelevání zvukové perspektivy v prvních minutách). Gravity je hlavně ultimátně opojným velkoplošným zážitkem, nikde jinde ho prakticky ani vidět nechci a jeden z mála filmů za delší dobu, kde se nezlobím na 3D. 85%

Šťastní to lidé: rok v tajze (2010)

Mrazivá dokumentární lahůdka. Sdílím s Herzogem nadšení z života lovců a jejich doslova bezmezné improvizace a vynalézavosti v těch nejtěžších podmínkách. Bonusem je zjištění, že údajný příbuzný slavného režiséra Tarkovského si tam někde v Tajze místo filmařiny loví ryby puškou. Jedna výmluvná "Za všechno mohou Rusové. S nima přišla vodka."

Pan Nikdo (2009)

Atraktivní a efektní, ale taky perfektně nabubřelé nic. Opiát první kategorie. Shlédnuto v Director´s cut.

Záře (1996)

Jen málokdy je film táhnut tak markantně jediným faktorem. Rush a jeho výkon je ale natolik ojedinělý, že i schématický běh je strhující podívanou.