X-Men: Poslední vzdor (2006)

Ja si nemôžem pomôcť ale zatiaľ každý diel x-menov ma na rozdiel od ostatného množstva brakových spracovaní komiksov nesmierne bavil a udržal si moju pozornosť a nadšenie neustále. 3ka nie je vôbec vínimkou len sa zaradila a to celkom úspešné do tejto mojej obľúbenej série. Taktiež tvorcovia nám teraz pripravili čerešničku v podobe vioacerých vydarených humorných scén. Príbeh nie je nijako originálny, no to čo robí x-menov tak úžasnými je ich rozmanitosť, ktorá dovoľuje uchylovať sa scénaristovi takmer ku všetkému. Len škoda, že tento potenciál nebol naplno využitý v poslednej bytke, ale proste viem si predstaviť aké ťažké by to muselo byť zobraziť naraz také veľké množstvo rozmanitých charakterov. To čo by som ale kritizoval je malé množstvo nových hlavných charakterov, ktoré by zaujali aspoň tak ako tie, ktoré robili česť x-menom počas predchádzajúcich dvoch dieľov. Sám som zvedavý ako by sa dokázali vysporiadať scénaristi vo štvorke s prípadným obmedzeným množstvom pôvodných hlavných hrdinov. To čo ale treba pochváliť sú vinikajúci herci, z ktorých pár patrí k mojím obľúbencom a vôbec enstrácajú dych ani napriek tomu, že už majú za sebou 3. diel. 3,5*

Soumrak mrtvých (2004)

Aj napriek tomu, že takéto paródie nie sú ničím novým pod slnkom je tu jeden veľký rozdiel a to, že tento filmík by obstál aj bez existencie predlohy ako výborná komédia. Výdatná zábava ešte nikomu neoškodila a trochu smrtichtivých lačných zomíčích žalúdkov taktiež. A asi po prvý krát mi nevadila romantická dejová línia v akčnom filme, ale práveže ho obohacovala a dávala príležitosť viniknúť humornej strábnke filmu. 3,5*

Moje krásná čarodějka (2005)

Boli to čary alebo realita, že som zostal taký omámený a nadchnutý tímto nevinne vyzerajúcim filmíkom. Možno sa len troška toho kúzla vzniesla pomedzi moje teraz píšuce pršteky a ja tak hlboko oklamaný píšem tento neopbjektívny reportík. NIE Je to reálne a téma čarodejiek ma nikdy nezaujala až po tento moment. Chémia medzi Nicole Ferrelom ma zo začiatko nechávala v pochybnostiach no postupne sa z nich vyklul párik aký by iné romantické komédie z USA mohli len závidieť. Takú šarmantnú čarodejnicu som ešte nikdy nevidel.Keď si predstavim takú sabrinu zo seriálu o čarodejniciach a jej absolútna neschopnosť hrať, tak toto je tisíc a jeden v maximalizovanej verzii. Celý film sa nesie na pohodovej a ľahko komediálnej vlne ktorá nenudí a navodzuje pernamentný jemný úsmev na tvári, ktorý vydrží až do konca. Bravo takto nejako si prosťe predstavujem romantickú komédiu v Americkom podaní, aj keď možno som len uchvátení z Nicole ale proste prvý dojem nadovšetko. Vrelo odporúčam!!!

Ochránce (2005)

Prekvapivo dobrá zábava, ktorá síce obsahuje všetky muchy, ktoré sa obvzkle vyskytujú vo filmoch podobných no až ku koncu sa väčšinou drží hladina ich intenzity na zvládnuteľnej hranici. Vin diesel síce hrá ťažkopádne no na túto rolu o bolo postačujúce a možno aj nevyhnutné. Kým film neskĺzal do roviny rodinnonáučného tak mal grády a zabávať sa bolo naozaj načom. Mohlo top byť aj o polku hviezdy naviac nebyť toho konca ale no to bola asi daň preto, že cieľová skupina tohto filmu boli rodiny s deťmi.2,5*

Ultraviolet (2006)

Radšej začnem tím čo sa dalo na tomto snímku nájsť pozitívne, pretože výpočet tých pozitívnych stránok bude neobvykle krátky. Cenil som si, prostredia v ktorých sa jednotlivé súboje a scény odohrávali a takisto vzhľad a vybavenie Viloet. Taktiež sa človek často má nad čím smiať kedže či už bojové scény alebo groteskné a umelo coolové dialógy neplnili svoj účel a boli viacmenej vtipnou nahrážkou nadupanej akcie kde človeku padá sánka od údivu. Vybrakovanie Eqvilibria, Matrixu a podobných akčných peciek posledného obdobia bolo niekedy až neprehliadnuteľné. Scény kde proti mnohonásobnej presile bojuje jeden nadupaný a priam nesmrteľný hrdina už dávno nie sú tak ohromujúce a hlavne keď choreografia súbojov je čisto samoúčelná aby mohol viniknúť hlavný hrdina. Podobne zle sú na tom vizuálne efekty, ktoré nedokázali navodiť uveriteľnosť všetkého čo sa an filmovom plátne odohrávalo. Takže finálny verdikt znie mierne otravná, groteskná oddychovka plná akcie, ktorej by ale neuškodilo na menšej snahe o prílišnú teatrálnosť a ohromujúcosť. 1,5*

Predátor (1987)

No keď toto nie je klasika tak už potom neviem. Aj po všetkých tých rokoch a nespočetnom množstve zhliadnutí sa stále s radosťou a s nadšením malého chlapca dokážem pozerať na tento akčný unikát. Jasne, že to nemôže byť objektívne hodnotenie, pretože arcionálnu myseľ zakrývajú spomienky na to chlapčenské nadšenie z rokov mládí. Čaro akčných scén možno už vypršalo no Arnold vo svojej najlepšej forme so svojím nezameniteľnou interpretáciou angličtiny a horou svalou nikdz nesklame. Ale aj tak hlavné husle tu hrá predátor, ktorého by som poľhky postavil na spoločný piedesál najlepšej príšeri spolu s Alienom. 3 hviezdy za samotný film no ďaľšie dve za nostalgiu takže konečný súčet dáva jendoznačných 5*:)

Pravidla vášně (2002)

Film mal svojo osobité čaro s koncom jemne pripomínajúcim Post coitum. Začiatočná štvrtina bola super a úplne ma nabudla, no v strede dochádza scénam nápaditosť a vtip. Čo sa zase pomaličky napravuje ku koncu. Nemožno ho považovať za teenegerskú komédiu, lebo obsahuje niečo naviac a to určitú kritiku založenú na expozícii kritizovaných javov aj ke´d len v menšej miere. Dej je plný osobných tragédii, či príbehov užívania si , záleži len na uhle pohľadu. Humor vie občas naozaj rozosmiať, no väčšinu času som aj tak strávil čakaním na lepšie scény. Treba pochváliť hudbu a celkom podarené spetné zábery. Napriek všetkému 2,5*

V jako Vendeta (2005)

Skvelé okamihy sa striedajú s tými patetickými a priehľadnými. Celý film som bol ako na húsenkovej dráhe, striedalos a nadšenie a sklamanie..sklamanie hlavne z hereckých výkonov, povrchného záberu témy, vizuálneho spracovania a vynúteného pátosu, ktorý vyznieval groteskne. Nadšený z Hugovho hlasu, happyendu prežívaného s nadšením, veľmi dobrého výberu témy, deštrukcie niektorých inštitúcii a príklady zneužívania médii na rôzne účely v súčastosti a blízkej budúcnosti. Bol by som ochotný ísť aj vyššie no nato by najmä vykreslenie onoho systému novodobej totality muselo byť podrobnejšie a rozsiahlejšie. Veľmi nezaujali ani akčné scény a hlavne tá psoledná ktorá v celom kontexte akčnsoti vo filme vyznela do prázdna a stála osamote ako kôl v plote.

Nado anaega isseosseumyeon johgessda (2001)

Tak toto bola trefa úplne mimo. Síce téma samoty navonok pohodlného a príjemného života singel a všetkých jeho úskalí je zaujímavá no tu na rozdiel od Extension du domaine de la lutte vôbec nezachádza do hĺbky, len sa táto téma zneužíva na vytvorenie dojmu melanchólie a vínimočnej romantiky. No napriek tomu sa to nedarí a nezachránil to ani neustáli dážď, ktorého neúmorné "kvapkanie" vo filmoch slúži ako atmosferický faktor, no čo je veľa to je veľa. Ku konci sa film postupne dostáva do klasickej romantickej roviny kde ničím novým neprekvapuje len opakuje už dávno povedané a sfilmované. Vážne škoda, že sa tvorcovia neodvážili na spoločnské drama o samote a stratených existenciách 21. storočia ale znovu len skĺzly do klasickej decentnej romantiky hrajúcej sa na realizmus.

Nae maeumui punggeum (1999)

Veľmi Kórejsky decentný film, ktorý sa ale vymyká väčšine produkcie, ktorú som zatiaľ mal možnosť zhliadnuť z pochádzajúcej krajiny. Nečakajte veľkolepú, teatrálnu ale pritom stále uveriteľnú romantiku v štýke Sad movie, My sassy girl a podobne. Tento minimalistický filmík sa vydáva úplne inou cestou a zobrazuje peripetie, ktoré sprevádzajú tak prekrásnu ľudskú emóciu akou je láska. V reálnom prostredí sa málokedy naše sny pretavujú v skutočnosti, vysnívaní partneri nimi zostávajú v rovinách fikcie. Je to príbeh akých je vo svete veľa no aj napriek tomu si film udržoval moju pozornosť. Štylizácia prostredia sa vydarila na jedničku a nevyvolávala nijaké falošné romantické predstavy o živote na vidieku. No aj napriek všetkým pozitívam finálnym dojem nebol vôbec taký silný ako som zvyknutý z Kórejskej produkcie a preto sa prikláňam k 3,5*.