Honem! Honem! (2000)

No keby nebolo v kolónke krajiny pôvodu Švédsko a hovorilo by sa vo filme po anglicky tak by tento film nedostal takéto hodnotenia. Je to proste ďaľšia zo zástupu komédii, ktoré ani nenadchnú, no ani neurazia. Bolo vidieť. že pri natáčaní sa bolo držať pomerne malého rozpočtu, no práve to vo väčšine prípadov núti režisérov zaujať niečím iným, lenže toto ten prípad enbol klasické vychodené šablóny sa neustále vynárali na pozadí slušných hereckých výkonov. Zasmial som sa zhlboka možno len raz a ten ostatok sa síce dal prežiť, no to je na 3 hveizdicky málo. 2,5*

Adresát neznámý (2001)

Ki-duk Kimovsky rukopis cítiť na každom milimetri stopáže, kde mi už tradične nevadí ani spomalenie deja na úkor času. Násilie, brutalita, týranie mi práveže v tomto snímku pripadali najmenej samoúčelné. Celý dej, ktorý sa dá po viacerých poetických dielach aj dejom nazvať sa snaží postupne po vrstvách odokrývať traumy a sociálne útrapy kórejského národa po vojne. Každý z charakterov do batohu plného kameňov, ktorý potápa celú krajinu do mizérie, prispieva tím svojím dielikom a spolu znášahú následky, no u každého sa prejavujú v individuálnych skazených životných osudoch. Nemôžem si odpustit analógiu so Štestím aj keď tento film má určite omnoho vyššie ambície a zložitejšiu rozprávaciu techniku. Veľmi výstižný názov plne symbolizuje utrpenie z pocitu izolácie a nikam nepatrenia. Vnímavý človek, ktorý sa nedá znechutiť kimovou rozprávačskou technikou sa môže tešiť na niektoré veľmi silné scény mapr. papierové oko, vyrezávanie tetovania či zúfalú matku na poli..Finálne hodnotenie: Napriek všetkým pozitívam tento film nevybočuje až tak veľmi z klasického kidukovskeho konceptu, teda až na politickú stránku, no výrazové prostriedky zostávajú stále tie isté. Od scény ku scéne moje hodnoteni oscilovalo medzi 3 a 4 gviezdami no nakoniec sa prikloním k 3,5*

Coach Carter (2005)

Pôvodne som bol priam zhrozený, že ma zase čaká dielko z Dielne Mtv s minimálnou hodnotou a snahou nasilu poučovať mládež o skutočných hodnotáach alebo v horšom prípade vyplňovať čas nejakým tým príbehom z getta. No opak bol pravdou! Napriek faktu, že filmové spracovania rôznych športov nemám vôbec v láske toto je naozaj vínimka hodná pozrenia, a ono to vôbec nie je len "oddychovka", nie film má snahu zájsť ďalej a aspoň načrtnúť problémy s ktorými sa a to nielen mládež stretáva. Aj keď často je toho poučovania až príliš veľa ale keď si uvedomím, že ono to je naozaj podľa skutočného príbehu tak nemám námietky. Samuel L.Jackson dostal film podobne ako na trénerskej lavičke úplne pod svoju kontrolu. Ostatné herecké výkoni len udržujú štandard filmu. Proste vinikajúce dielko, ktoré od začiatku vie čo chce odkázať dospievajúcim ľuďom a robí to síce ejdnoducho no o to presvedčivejšie.Hádam jediná vec čo mi vadila, že človek má z filmu dojem, že 100 % presnos´t hodov je samozrejmosťou ale to eln na okraj.

Nepohodlný (2005)

Veľmi dobrý výber nie až tak veľmi medializovanej témy, ktorá sa odohráva na pozadí komerčného úspechu a čo najefektívnejšieho vynakaldania penazí, ktorá nás často doháňa až k možno samotným základom západnej civilizácie narúšajúcim činom. Hudba síce už nie až taká podmanivá kedže len zapadá do súčastného trendu, ale hodí sa sem viac ako k ostatným tuctovým srdcervúcim sccénam v iných snímkoch. Čo mi ale na tomto filme vadilo bolo až príliš veľké preexponovanie romantickej dejovej línie, bez ktorej by film podľa mňa neutrpel a práveže jej absencia by umožnila hlbšie zahryznutie sa do tejto témy. 3,5*

Sedm statečných (1960)

Po seven samurai som si vravel, že sa mi nepáčili najmä kvôli neukoľkonásobku môjho veku, ktorý stál medzi rokom výroby a mojím znudeným zážitkom. No tak teda ako u mňa dopadli Siedmi statočný...No bolo to o poznanie lepšie, už aj herectvo sa viac blížilo k predstavám mojim, aj keď stále som mal pocit, že dialógy netvoria suvislý celok ale len sled samostatných viet bez harmonickej nadväznosti. Ke´d si môžem dovoliť ešte jedno porovnanie s japonskou predlohou, tak by som uviedol, že táto westernová podoba zaujme viac najmä pre už skrátenú stopáž, ktorá filmu výdatne prospela. Inak nemohol som si pomôcť ale mal som stále počas psotupného zabíjanie Calverovej bandy, že ich apdlo viac ako ich v skutočnsoti bolo.)) Jednoducho človeka neskoršie narodeného, ktorý nezažil tento film v omnoho skoršom období nemá čo napĺňať nostalgiou, ktorá určite veľkou meirou prispela k tak vysokému hodnoteniu, čo sa ale dá chápať pretože každá generácia bude mať tie svoje filmy na ktorých vyrástala. A tým u mňa The magnificent seven určite nie je preto nevidím problém v udelení nezvyčajných 2,5*

Trestná lavice (2005)

Výborný remake, zážitok z ktorého ale pokazila najmä skutočnosť, že som mal pred tím už možnosť zhliadnuť anglickú verziu mean machine, ktorá bola ešte o poznanie lepšia a hlavne sa tam vydarilo aj zakomponovať dramatické prvky tak aby do filmu zapadali a netvorili len povinnú jazdu a ešte k tomu riadne trápnu. No ale to bude asi tím, že Adam Sandler je čisto komediálny herec a akékoľvek pokusy o prelomenie tohto pravdila sa väčšinou stanú filmu osudnýmy. Ale aj napriek tomu keď by som odhliadol od tejto skutočnosti tak tu máme pred sebou výbornú komédiu a oddychovku, ktorá naozaj zabavý aj keď originalitou tento film očividne netrpí , ale to je jedno komédia je komédia a preto jednoznačných 3,5*

Šinobi (2005)

Veľmi veľké sklamanie a to napriek tomu, že podobne ladené filmy mám naozaj v láske. Tuctový dej, nasilu originálne bojové štýly jednotlivých charakterov, ktoré často vyvolávali viac smiechu ako nadšenia. Postupne človek pri tej nude začal vymýšľať prezývky jednotlivým bojovníkom ako napr. Krumpla, rukávnik a pdoobne.) a už to samé asi svedčí o ich enpresvedčivosti. Okrem toho nie veľmi vydarené efekty uveriteľnosť a prirodzenú synergiu rozbúravali už v základoch. A ten koniec to nepotrebuje komentár, tustovejšie to už ani nemohlo byť. 1,5*

Stalker (1979)

Po komplikáciách s natáčaním(nehoda v laboratóriu počas ktorej zhorela väčšina filmového amteriálu z natáčania v exteriéroch ako aj infarkt, ktorý utrpel Tarkovsky v 1978) sa v 1979 konečne podarilo dokončiť posledný Tarkovskeho film natočený v Sovietskom zväze: Stalker. Predstavuje fascinujúcu adaptáciu Strudovskeho poviedky Roadside picknick. Rozoberá príbeh zasadený do post apokaliptického sveta po nedávnej tragédii zavinenej pádom meteoritu v oblasti, ktorá sa teraz volá Zóna a je do nej zakázaný vstup. V rámci nej neplatia klasické zákony fyziky v stále sa meniacom prostredí, ktoré sa viac riadi princípom návratu ako klasického plynutia času. V jej strede sa nachádza tzv. Miestnosť v ktorej sa človeku plnia najtajnejšie sny, komukoľvek do nej vstúpi, ale bez možnosti ich kontrolovať. Narozdiel od Solarisu sa ale ľudia putujúci k nej rozhodujú o svojej ceste k zhmotneniach dobrovoľne a neobjavujú sa teda samovoľne ako obranná reakcia planéty. Napriek zákazu vstupu existujú jedinci tzv. Stalkery, ktorý majú schopnosť pohybovať sa v tomto svete a prevádzajú za peniaze ľudí, ktorý si želajú túto tajomnosť odhaliť. Tentokrát vedie jeden z nich dvoch ľudí a to vedca a spisovateľa, ktorý vedú neúprosné dialógy o základných principiálnych otázkach života a smrti. Ide teda o variáciu Solarisu, aj keď zasadenú do iných podmienok, rozvýjajúcu do hĺbky postupy ako aj myšlienky z jeho predchádzajúcich filmov. U mňa osobne vyhráva nad Solarisom vďaka svojej neuveriteľne podmanivej štylizácii, poetickosti a svojskej kráse.

Dodookmatgo motsala (2002)

Tak takú dobrú zábavu som nečakal. Zabával som sa prvú 3/4tinu naozaj výborne až na pár vínimiek. Keď toto má byť Kórejská variácia na Sám doma tak celkom vydarená. Očakával som síce že sa film vyberie inou cestou ako to nakoniec dopadlo no aj tak sa určite oplatí pozrieť si tento filmík, pekne sa oprieť do foteli a relaxovať. Je to hádam úplne prvá komédia z tejto krajiny akú som videl a nenachádzala sa v nej aj romantická dejová línia aj keď k tomu na začiatku signáli smerujú. Je to proste taká tipicky Korejská rodinná komédia. 3,5*

Yeongeo wanjeonjeongbok (2003)

Výborná komédia, ktorá mi znovu dokázala navrátiť nádej, že sa dajú natáčať v súčastnosti aj super komédie bez fekalít a obscénností, aj keď česť žánru poväčšine zachraňujú len Kórejské komédie ale aspoň niečo. Jediné čo mi možno vadilo bol nie až tak príliš vydarený prechod do čistej romantiky ku koncu. Vôbec by mi nevadilo keby k tomuto prechodu ani endošlo ale no Kórejský štandard bol dodržaný. Okrem toho nemám čo vytkýňať a prajem vám príjemnú zábavu.