• Krátkometrážní

Královna Alžběta (1998)

78% ... Takhle má vypadat historické drama - herecká špička, nádherné kostýmy a výprava hodná velkofimu. Famózní Blanchett a Rush.

Pod zeleným stromem (2005) (TV film)

60% ... Zajímavé. Bez ohledu na vzhled mi byly charaktery kněze a farmáře sympatičtější než přidrzle primitivní Dick. Hlavní hrdinka nepůsobila jako učitelka, tudíž představitelka místní inteligence, která by mohla mít ujasněno, co od života chce. Dvakrát v devadesáti minutách se omlouvat, že neměla protahovat rozhodování a odpovědět rovnou, a 20x si rozmyslet, jestli tedy půjde do povozníka..."Konflikt" s autoritou otce vyzněl nakonec taky směšně, když si ve výsledku mohla dělat, co chtěla. Zkrátka na mě celá její obtíž působila jako uměle vytvořená a nekonečně natahovaná. Pěkná kamera a zasněžená krajina.

Northangerské opatství (2007) (TV film)

65% ... Příběh pro mě mírně plytký a nezajímavě zpracovaný. Hororové tužby hlavní hrdinky jsou zábavné, skvěle zvolené herecké osazenstvo (až na představitele Johna Thorpa - neskutečný slizák, těžko tedy věřit, že by mu Catherine skočila na špek :). Felicity Jones hraje naivní holčičku s přehnanou obrazotvorností perfektně a JJ Feild je dokonalý gentleman, příjemný od prvního okamžiku. Škoda za nudně přímočarý děj.

Mansfieldské sídlo (1999)

60% ... Něco tomu chybí. Charisma, chemie. Celé je to jaksi suše neromantické (obzvlášť závěrečný skok ve vztahu Fanny a Edmunda - ve Wrightově Pýše a předsudku to mezi Elizabeth a Darcym alespoň pořádně jiskřilo). Možná právě proto je zpracování Mansfieldského sídla o to realističtější, ale dle všeho mi takový realismus tak docela nesedí :). A klasicky mám problém s hlavní hrdinkou - Frances O´Connor se mi nelíbí jak vzhledově, tak v hereckém projevu (a ano, když mají scénáristi nutkání zdůraznit v dialozích, jak půvabná hlavní hrdinka je, je dřina osobní antipatie pohřbít). Nejlepší herecký výkon (odpovídající postavám) podle mě podali Embeth Davidtz a Alessandro Nivola v rolích vášnivých sourozenců Crawfordových.

Manželky a dcery (1999) (seriál)

79% ... Tohle se povedlo. Všechny postavy mi byly sympatické, žádná není černobílá, což není v televizi obvyklý jev. Takže citlivý scénář, výborní herci a příjemná romantická linie (až na ty brouky :).

Pýcha a předsudek (1995) (seriál)

80% ... Wrightovo zpracování jsem měla tu čest spatřit před touto adaptací BBC, takže tak docela objektivně už hodnotit nedovedu. Ovšem navzdory tomu, že scény jsou zde, ač rozvláčněji vyprávěné, prakticky identické, vůbec jsem se nenudila. Hlavní hrdinové jsou navíc obsazeni citlivě a spolu fungují na jedničku (skoro bych až řekla, že se Knightley nechala v hereckém podání Elizabeth inspirovat právě Jennifer Ehle).

Pýcha a předsudek (2005)

95% ... Vzhledem k dosavadnímu počtu zhlédnutí a - mám podezření - k mnohonásobně vyššímu počtu zhlédnutí, na která teprve dojde nemám co řešit. Dokonalost v rámci romantických filmů i austenovských adaptací. Geniální kamera, bezchybný soundtrack, dechberoucí lokace, perfektně navybíraní herci (viz. Rosamund Pike - když už se o postavě přímo ve filmu mluví jako o krásce, rozhodně je inteligentní tah obsadit i krásnou herečku :), zábavné i emotivní, a hlavně s takovým panem Darcym, o kterém by stálo za to snít :). Výraznější mimika a dramatičnost v chování postav mi navíc vyhovuje - myslím, že charaktery, které cítí a umí dát najevo, co si opravdu myslí, si vysnila ve svých románech i samotná Austen, takže dobové zvyky můžou jít klidně stranou.

Láska v bílém pekle (2004) (seriál)

80% ... Především - neuvěřitelně příšerný český titul. Děsný přehmat, pokud adaptace klasického britského románu svým názvem evokuje lacinou, erotickou story někde v Tichomoří. Série je výborná - svým zasazením a celým "třídním bojem" a pochmurně průmyslovou atmosférou tolik odlišná od adaptací Austen. Právě to mě zaujalo snad nejvíc. BBC ví, do čeho investovat. Armitage byl navíc výbornou volbou, dobře se na něj dívá :) a svým výkonem přesně vystihl všechny polohy Thorntonova charakteru. Hlavní hrdinka vedle něj ovšem byla neskutečně unylá a popravdě to, že o něj neměla zájem, mohl být tak jediný vysvětlitelný důvod, proč by ji vůbec zaregistroval. Přes herectví Daniely Denby-Ashe (v které navíc ani při nejlepší vůli nevidím tu největší místní krasavici) se jen tak nepřenesu. Emoce se dřív jistě tak veřejně neprojevovaly, ale snad alespoň v soukromí si směli poplakat nad ztrátou rodiču. Margaret má ovšem, ať jí zmítají pochyby, je rozčilená, kaje se nebo truchlí, konstantní výraz. Takže pro mě ne. Jinak skvělá kamera - poetické záběry v továrně stály za to.

Slečna Emma (2009) (seriál)

75% ... Tak nevím. Možná měla Austen strach oprávněně - osobně mám asi problém s celou postavou Emmy. Po všech inteligentních, zajímavých a svéhlavých hrdinkách Emma opravdu působí jako povrchní husa. Ano, dobrosrdečná, ale kolik lidí operuje v životě se zlými úmysly? Možná nepostrádá zdravý rozum, ale asi je to první hrdinka, u které nevidím žádné výjimečné přednosti. Tudíž Romola Garai svým pitvořením a divokou mimikou už neměla moc co pokazit. (A řekla bych, že hlavní rozdíl ve výkonu jejím a K. Knightley bude ten, že celá Pýcha a předsudek je v chování postav dost zmodernizovaná, zatímco tady se každý chová zvlášť umírněně, takže Romoliny kreace o to víc vyniknou.) Co se týče samotné adaptace, BBC opět nezklamala. Špičkoví herci (hlavně Michael Gambon a Tamsin Greig - bože, Fran! :), dobře se na ně dívá, skvělé kostýmy a na scéně se nešetřilo. Sérii jako takové nelze nic vytknout.

Anatomie lži (2009) (seriál)

74% ... Na můj vkus jsou jednotlivé případy až příliš politické (obzvlášť v 2. sérii, když se zapojí FBI), v tomhle ohledu se lze třeba s Dexterem snáz vcítit. Ale Tim Roth!!! Za něj, jeho sexy britský přízvuk, drzý přístup a to, jak je ho všude plno :). Samotné čtení mikro výrazů je středem pozornosti jen zpočátku, docela brzo je tvůrci odsunují na vedlejší kolej jako něco automatického, a skoro bych řekla, že se víc zaměřují na vztahy mezi hlavními hrdiny, což je dost škoda. S 3. sérií už Lie to Me dochází dech.