Pod pokličkou (2000) (pořad)

Když vezmu v potaz všechny ty trapné televizní pořady, tak Pod pokličkou je jednooký mezi slepými. Všechny Receptáře, Rady ptáka Loskutáka nebo i Babicovy dobroty se můžou jít zahrabat před tímto populárně naučným pořadem, který se zabývá nejen vařením, ale především divákům přibližuje co vůbec jíme. Každý díl je zaměřen na určitou potravinu, o které se dozvíme až vyčerpávající informace a je nám ukázán recept s touto surovinou. Do toho vědomostní kvíz a několik slavných osobností. Kdykoliv narazím na Pod pokličkou, tak už dále nepřepínám.

Nesvatbovi (2005)

Nevím, asi jsem viděla jiný film než vy, protože to, co jsem viděla byl jen trapný pokus o americkou zábavu. Neustálé hádání se, honění ptáka pod stolem před celou rodinou a naivní nabalování zadané ženské. Když se dívám s rodiči na komedii a nikdo se nesměje a já cítím ty jejich pohledy: Co jsi nám to zase pustila za volovinu, tak poznám dobrou komedii od té špatné.

Magnolia (1999)

Film, jehož nejsilnějšími stránkami jsou začátek a konec (a musím uznat, že tak originální nápad jsem už dlouho neviděla, zvláště, co se týče konce.) Nádherná podívaná, ke které jsem se dostala až po 11 letech od vzniku filmu a od dnešního dne budu jedině doporučovat všem známým, aby i je film zahřál u srdce. PS: Nebojte se šílené stopáže 3h 5min ;)

Stmívání (2008)

Knížku jsem nečetla a film jsem viděla až dabovaný v televizi a ono to zas tak strašné nebylo, jak jsem se obávala. Puberťačky se tetelí blahem nad "zakázanou" láskou obyčejné šedé myšky Belly a upířího emo samce Edwarda. Neustálé dlouhé pohledy do očí a snaha snést Belle modré z nebe - to mi až tak nevadilo, když si uvědomíte, že to není film pro fajnšmekry, ale pro emocionálně nevyspělé šestnáctky, co sedí doma a sní o romantickém princi. Jedinou věc ovšem nechápu a to, že znám chlapce, který je dokonce starší než já a četl všechny knihy z Twilight Ságy a prohlašuje, že knihy jsou úžasné, film je sra*ka. Osobní názor nemám, jen mě udivuje, jak někdo může takhle zničit adaptaci ucházejících milostných příběhů, které v knižní podobě zaujmou i starší muže.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Princ dvojí krve je podle mě nejlepší knihou z celé Harry Potter série. Působila na mě hodně jako detektivka, která čtenáři nabízí různé indicie, kdo by ten Princ dvojí krve mohl být a samotný čtenář se sám se sebou hádá, kdo to teda nakonec bude. Bohužel se toto napětí nepodařilo dostat do filmu a i přes skoro nekonečnou stopáž 153 minut se nepodařilo pořádně do filmu dostat ani dějovou linii. Stejně jako ve Fénixově řádu jsme svědky milionů událostí, které na sebe mnohdy ani nenavazují, nevíme, proč postavy jednají tak, jak jednají a pokud jsme nečetli knihu, tak nemáme ani ponětí, co je hlavní dějová linie a co jen vedlejší odbočky. Ačkoliv je Princ dvojí krve předposlední a celkem i hubenou knížkou (oproti Ohnivému poháru nebo Fénixově řádu), scénáristé nebyli schopni vzít nejdůležitější dějovou linii a osekat ji o nedůležité prvky tak, aby děj pochopil i člověk, který knížku nečetl.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Fénixův řád je zatraceně tlustá kniha a těch 138 minut, které byly filmu věnovány jsou zatraceně málo. Kdo nečetl knihu, bude se v ději ztrácet a nebude chápat jednání nebo vůbec smysl některých postav. Něco se stane, ale divák laik netuší proč, protože scénáristé počítají s tím, že na film koukají jen zažraní Harry Potter fanoušci, kteří znají knihu nazpaměť a tudíž si můžou dovolit nějaké důležité scény osekat. Fénixův řád je pro mě jen sled událostí, které na sebe mnohdy ani nenavazují a snaží se nám letem světem ukázat, o čem ta Rowlingová vlastně v té knížce psala v těch nejpodstatnějších bodech.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Harry Potter a Ohnivý pohár pro mě už navždy zůstane tím Harrym Potterem, kde hrál Robert Pattison ještě než vystřelil mezi hvězdy Hollywoodu díky Stmívání. Samotný film nám přináší další dobrodružství, kdy jde Harrymu o holý život (tedy stejně jako ve všech 7 dílech) a do toho byl vybrán, aby reprezentoval školu v soutěžích, které o bezpečnost o lidský život moc nestojí. Ohnivý pohár je první z těch hodně tlustých knížek o Harrym Potterovi, ale i tak se podařilo ty nejdůležitější věci do filmu nacpat a scénáristům se podařilo nemožné, co už v budoucnu nikdy nesplní - osekat zbytečné scény a zasadit do dějové linie jen ty důležité, které tvoří logickou linii i pro člověka, který knihu nečetl!!!

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

O třetím dílu se říká, že je jeden z těch nejlepších, co Harry Potter sága nabízí. Narozdíl od předešlých dílů se režisérského křesla ujal Alfonso Cuarón a změnil k obrazu svému svět, který před ním vytvořil Chris Columbus. Z naivních a dětských kulis se vyloupla temnota a náznaky něčeho hodně špatného, co nás v následujících dílech čeká. Samotná knížka není žádná bichle, tudíž se děj podařilo nacpat i do přiměřené stopáže, která nenudí a nabízí dobrodružství, strach a další pronikání do světa kouzelníků.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Druhý díl Harryho Pottera přináší narozdíl od toho prvního více akce (a zvláštních efektů). V roce vzniku se hodně propíral skřítek Dobby a jeho konkurent Glum z Pána prstenů (který vypadá realističtěji je asi každému jasné). Z těch prvních "naivních" dílů je Tajemná komnata jeden z těch lepších. Přináší odhalování starého tajemství a dokáže diváka vtáhnout do děje. Knížka není nijak tlustá, takže se děj podařilo nacpat i do filmu, aniž by museli osekávat kostru příběhu. Když jsem dala Kámenu mudrců 3*, Tajemné komnatě musím dát 4*, neboť to jsou nebe a dudy, i když je ten rozdíl pro laika téměř nepatrný.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Film se dá hodnotit hned z několika postojů. Ten první je zážitek, který jsem prožila v roce 2001, kdy film přišel do kin a všichni zbožňovali Harryho Pottera a celá třída stála frontu na vstupenky do kina, aby následně druhý den ve škole mohli všichni opěvovat, jak skvělý film to byl. To jsem byla ještě na základní škole a vyhledávala jsem jiný styl filmů než teď. Tenkrát byl pro mě film jednička, na 4 možná i 5*. Jenže teď se píše rok 2010 a můžu první díl srovnávat se všemi po něm následujícími a udělat si ucelenější závěr. Z toho vyplývá, že Kámen mudrců je průměrný dětský film, který se téměř do písmene drží knižní předlohy. Jde hodně poznat, že je film dílem režiséra filmů Sám doma a stejně jako tento nejznámější film tohoto režiséra, i Kámen mudrců je spíš naivní dětskou podívanou s hravou hudbou. J.K.Rowling se bude bránit tím, že knížku napsala naivně a dětsky vzhledem k dětským hrdinům, ale já jí to nežeru a první díl Harryho Pottera je podle mě nejslabším dílem ze všech 7 (jak knižně, tak filmově).