Austrálie (2008)

K filmu jsem se nikdy nedostala, když byl novinkou v kinech. Měla jsem jej na DVD, ale jeho sledování jsem odkládala, až jsem ho nakonec o 2 roky později mohla vidět v televizi a musím uznat, že to je spíše televizní film než film, který má vůbec cenu mít na DVD. Možná jsem ovlivněná dabingem, který trochu pokulhává, ale budiž. Příběh je prostinký aneb jak zazobaná lady přijde o manžela a musí se postarat o stádo dobytka, které musí z vyprahlé buše dostat do města do lodě. Při tomto nelehkém úkolu ji pomáhá její služebnictvo a (slovy dabingu řečeno) pan honák. Při cestě dlouhé několik dnů se lady do pana honáka zamiluje a uvědomí si, že nezáleží, jestli jste chudí a špinaví nebo bohatí a čistí. Příběh nám je vyprávěn očima malého chlapce, místního míšence, který je australskou veřejností odsuzován. V dabingu mluvil stylem Tarzan:"Já mít strach. Lady mít ráda pan honák." A když vám někdo takovým stylem vypráví příběh o jedné události, která změnila všem život, není to zrovna dobré. Film mi přišel hodně jednoduchý, jako nějaké dílo z Hallmarku, rozhodně ne film, ve kterém hrají hvězdy jako Nicole Kidman a Hugh Jackman.

Království zvěrstev (2010)

Josh je obyčejný mladý chlapec, který ovšem žije v neobyčejné rodině. Když se jeho matka předávkuje heroinem, jde bydlet ke své babičce a strýcům (do domu, kde žije pohromadě 5 nebo 6 lidí). Celá jeho rodina je zapletena do hnusných zločinů, drog a vražd a Josh to jen sleduje a nemůže věřit vlastním očím. Guy Pearce, ačkoliv jedno z prvních jmen u popisku filmu, není hvězdou snímku, ovšem i jeho role vyslýchajícího policisty je skvělá. Syrový a na nic si nehrající snímek, který nám odhaluje zákulisí některých rodin, které to s počestností moc daleko nedotáhly.

Lesní duch (1981)

Druhý díl jsem viděla dříve a několikrát, než ten první a musím rozhodně uznat, že druhý díl u mě vede na plné čáře. Zatímco ve dvojce jsme ihned hozeni do krvavého a děsivého (pro dnešního diváka spíše komediálního) děje, v prvním díle si režisér hraje s detaily a kamerou a chvíli trvá, než se něco pořádně začne dít. Sam Raimi je neuvěřitelný režisér, který hodně dává na detaily tváře (stejně jako ve Spider-manovi) a protahuje naprosto zbytečné scény (což je v hororu trochu ku škodě). Ovšem jako začátek skvělé hororové ságy je první díl Evil Dead dobrý, avšak druhý ho trumfnul asi jako je to u Terminátorů.

Já a Orson Welles (2008)

Čekala jsem mnohem, mnohem víc, ale i tak se na to dá dívat a většinou to nenudí. Postava Orsona Wellese mě šíleně iritovala. Byl to arogantní a egocentrický génius, ovšem tento typ člověka se dá ztvárnit dvěma způsoby. Ten první a správný můžeme vidět ve ztvárnění Dr. House, který je zlý, ale zároveň si divák získá jeho sympatie, neboť jeho odsuzování veřejnosti je oprávněné (všichni lžou, nikomu nemůžete věřit). A ten druhý způsob je bohužel použit v tomto filmu, kdy ten arogantní a zlý je divákovi osinou v zadku a říká si, proč mu ještě někdo nerozbil hubu, jak je rozmazlenej a ufňukanej jak malé dítě. Zac Efron si zahrál v pořádném filmu, kde ukazuje svůj herecký a pěvecký talent, ovšem ve chvíli, kdy se zamiluje do postavy Claire Danes mě jeho dějová linie začala štvát taky. V popisku filmu by se mělo doplnit drama/romantický, neboť jsem od filmu čekala něco jiného, než mi nakonec nabídl. Nečekala jsem od filmu naivitu zhrzených lásek v nevyrovnaném věkovém rozmezí, o čemž vlastně celý film pojednává.

Smrtelné zlo 2 (1987)

Horor mého dětství, který jsme tajně sledovaly, s dabingem jednoho člověka, u kámošky. Ačkoliv se u něj dnes směji, kdysi jsem skákala hrůzou. Motorová pila místo ruky rulezzz!

Smrt a život Charlieho St. Clouda (2010)

Příběh se vyvíjí opravdu slibně. Charlie a jeho malý bráška Sammy si slíbí, že každý den před soumrakem budou trénovat baseball, jenže ten večer se dostanou do automobilové nehody a Sam umře. Charlie se na chvíli ocitne "na druhé straně", ale oživí ho. Od té doby Charlie vidí nejen svého brášku, ale i jiné mrtvé kamarády. Vzdá se vysoké školy a budoucnosti nejlepšího jezdce na plachetnici a stane se z něj městský podivín, který pracuje na hřbitově. Jakmile se do toho zamíchá jeho dávná sokyně a budoucí láska, příběh upadá a nikoho neudiví zvrat, který zjevení oné dívky přináší (nechci spoilerovat, ale mě to bylo jasné už od první chvíle, kdy ji uviděl na hřbitově). Na tvářičku Zaca Efrona se velmi dobře dívá a trochu je mi líto, že stejně jako Robert Pattison asi nikdy nedostane vážnější roli než tu v romatickém filmu. Ovšem tohle je teprve pořádný snímek, kde Zac ukazuje, že umí hrát (a na všechny ty Muzikály ze střední se snad jednou zapomene). Kim Basinger hraje ve filmu všeho všudy 3 minuty a stejný prostor má i Ray Liotta, takže celý film drží na Efronovi. Není to žádný zázrak, ale do půlky mě film opravdu těšil. (Nechápu všechny "odpaďáky", kteří film hodnotí jen kvůli tomu, že tam hraje Zac Efron, tak na truc dávám ze 3* na 4* ;))

Kajínek (2010)

Osobně si nemám na co stěžovat. České filmy moc nemusím, ale tu a tam se najde výjimka (jako třeba Vratné láhve) a tento rok je pro mě touto výjimkou Kajínek. Na filmu jde hodně vidět, že se snaží tvářit jako americký akční film a vůbec mi to nevadí. Není to nudné, neustále se něco děje a divák je vtáhnut do děje už od první chvíle. Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o případ Kajínek se dozví (ať už pravdivé či ze scénaristova prstu vycucané) informace. Nicméně film baví a nepustí, kamera a střih jsou brilantní. Koho by napadlo, že kaskadér dokáže natočit skvělý film. Nepřišlo mi, že by se film snažil Jiřího Kajínka představovat jako nevinného Káju Maříka (jak tu někteří píší), spíš nám jen předkládá skutečnost, jak špatně se zacházelo s důkazy v tomto případě. Film nevyvrací vinu tohoto vězně, ale nabádá k tomu, že to nebylo tak, jak to stojí v oficiální zprávě. PS: Na to, že se film odehrává v době útěku Kajínka z Mírova, používají představitelé na tu dobu až moc moderní mobilní telefony :)

Vše, co jste kdy chtěli vědět o cestování v čase (2009)

Rozhodně jsem čekala víc, ale musím uznat, že i tak film na svoje možnosti nabízí dost. Sice britský humor není mojí parketou, ale i tak jsem se příjemně bavila (chápej - není to film k popadání se za břicho). Příběh je propletený tak, jak se to u cestování v čase a vracení se do minulosti/přítomnosti očekává a nabízí spoustu trefných momentů, že se na to prostě musíte podívat podruhé, abyste věděli, čeho jste si nevšimli popřípadě všimli. Příjmený průměr, kterým ovšem fanoušky sci-fi neoslníte.

Drsný časy (2005)

Až tímhle filmem mě Christian Bale přesvědčil, že umí hrát! Krutý a syrový pohled do života flákače, který chce být policistou a má za sebou nehezkou minulost, kdy jako voják zabíjel lidi. Jen chlastá, hulí trávu a fláká se s kámošema a už od začátku je každému jasné, že se mu to vymstí. V Batmanovi mi Bale přišel, že si jen hraje na drsňáka, co mění hlas. Tady je drsňák!

Griffinovi (1999) (seriál)

Tento seriál mě nijak extra neoslovil, ačkoliv se na něj ráda podívám a zasměju se. Jen další z mnoha satirických seriálů, které poukazují na chyby v rodinách a tu a tam obsahují kulturní vložku. Začali s tím Simpsonovi a Ženatý se závazky a Family Guy rozhodně není žádný comeback. Vtipy jsou někdy hodně suché, některé scény jsou prodlouženy až do trapnosti (třeba když otec Griffin upadne a asi minutu se drží za koleno a říká Au) a narážky na filmy, zpěváky či sportovce nemusí každý pochopit, pokud není zběhlý v moderním dění a drbech. PS: Proč se český distributor rozhodl pro název Griffinovi? PPS: Některé seriály by se vážně neměly dabovat. Originální hlasy neznám, ale slyšet neustále z televize hlas Petra Rychlého a jiné znuděné hlasy dabérů vážně vypovídá o katastrofálním stavu českého televizního dabingu.