Oppenheimer

USA / Velká Británie, 2023, 180 min

V době, kdy Druhá světová válka ještě vypadala nerozhodně, probíhal na dálku dramatický souboj mezi Spojenými státy a Německem o to, komu se dřív podaří zkonstruovat atomovou bombu a získat nad nepřítelem rozhodující převahu. V Americe se tajný výzkum skrýval pod označením Projekt Manhattan a jedním z jeho klíčových aktérů byl astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakem se s týmem dalších vědců pokoušel sestrojit vynález, který má potenciál zničit celý svět, ale bez jehož včasného dokončení se tentýž svět nepodaří zachránit… (Cinemart)

Happens

Moc politické, zbytečně občas černobílé, dějově roztrhané, aby se podařilo udržet napětí, za mě nefunkční. Jsem milovník Nolana, ne úplně životopisů. Nicméně ten výbuch byl fenomenálně magnificentní. ()

classic

Čo sa stane s hviezdou, keď zomrie?” • Poďme sa práve teraz na celé 3 dlhokánske hodiny poriadne porozprávať nielen snáď o kvantovej fyzike, ale zároveň povedzme i o takom nemenej zaujímavom Projekte Manhattan, alebo dokonca ešte aj o akomsi pomerne dosť zvláštnom Projekte Trinity, čo akosi mimomochodom priamo korešpondovalo s mimoriadne rozporuplnou postavou v podobe: J. Roberta Oppenheimera, alias: "Otca atómovej bomby"; a to teda konkrétne vo vskutku ozaj obstojnej, a k tomu i obzvlášť nemenej zaujímavej, biografickej dráme podľa vízie britského vizionára: Christophera Nolana, odohrávajúcej sa, ak som následne správne napočítal, tak až v troch časových rovinách, v ktorých by sa mohol akýkoľvek menej skúsený divák i naozaj veľmi rýchlo stratiť; skrátka, prestať sa v dianí zručným spôsobom orientovať, čo mi už napokon pripadá asi iba zrovna tak, že tohto konkrétneho autora, medzitým až natoľko pohltila samotná forma jeho «komplikovaných rozprávaní», keď som stopercentne presvedčený o tom, že ak bude v tejto forme, resp. v tempe pokračovať i naďalej, tak ho vtedy naprosto pohltí, asi toľko k určitej kritike na adresu: "možno až úplne zbytočne preceňovaného režiséra, ktorý sa v podstate len opakuje, ako obohraná platňa"; minimálne už od čias prekombinovaného [samoúčelného?] titulu: Inception až po súčasnosť? • Áno, medzičasom som si stihol všimnúť, že predstaviteľ "Oppieho" v podaní írskeho herca Cilliana Murphyho, hodne dlhú chvíľu stelesňoval v režisérových tituloch najmä len akési »vedľajšie postavy«, pričom až [konečne!] tentoraz mu ihneď zveril do rúk i titulnú postavu, v ktorej podáva fascinujúci, herecký prejav, hodný prinajmenšom samotného Oscara®, ak bude stáť šťastena na jeho strane. A vďaka svojmu výkonu si azda otvoril dvere do ďalších kvalitných projektov, zo srdca mu to prajem! • Vôbec by som s veľkou určitosťou taktiež podotkol, že ma počas sledovania daného príbehu [či trebárs príbehov, ak to beriem v rámci rozloženia síl], bavilo objavovať toto vydarené, filmové O-B-S-A-D-E-N-I-E, t.j. „ktorý známy herec sa zase objaví v ďalšom zábere,” čo mi pripadalo, ako keď Robert Altman, obsadzoval veľa vychýrených hercov do jedného projektu. • Ako istý, ústredný oponent Oppenheimerovi, sa jednoznačne zaskvela postava: Lewisa Straussa v podaní Roberta Downeyho Jr., ktorý ešte stále dokazuje, že má vysoký tvorivý potenciál, len sa plne oprostiť od komiksových produkcií, ktorý sa na svoj reálny predobraz podobá oveľa viac, než jeho hlavný súper. • Technická stránka filmového diela bola zvyčajne na vysokej remeselnej úrovni: kompozícia obrazu, strihová skladba, zvuková stopa, hudobný doprovod, ako už býva u tohto tvorcu vo zvyku. • Čo sa týka práce scenára, tak pri ňom je najviac potrebné, aby dotyčné publikum malo našponované uši a oči na stopkách, v opačnom prípade vás čaká neuveriteľný kolotoč nekonečných dialógových pasáží, z ktorých sa vám roztočí hlava, ktorá sa vám zakrúti aj tak! • Tento film zdvíhal varovný prst, znamenajúci koniec-koncov, ak dôjde k ďalším explóziám, ako sa tomu stalo v Hirošime a v Nagasaki, s nepredstaviteľnými následkami, pretože sila zbraní sa extrémne zvýšila. • PS: Najzaujímavejšie na celom fakte je to, že ani odstrašujúci príklad by nemusel stačiť, z čoho mi normálne naskakuje husia koža; z posledných replík totálne mrazí! • PS 2 : Zaujímalo by ma, čo by vlastne povedala táto dotknutá osoba na svoj filmový životopis, ak by ho mala možnosť zhliadnuť? () (méně) (více)

Chrustyn

Rozporuplnost, to jsou hlavní pocity, které mám i 24 hodin po shlédnutí. Nolanova jista ruka a preciznost nechybí. Kamera opět bezchybně nádherná. Hudba skvěle podporující všechny scény (bohužel podobně jako u Tenetu, častokrát zbytečně přeřvaná). Herecky velkolepé se známými tvářemi i v epizodních rolích a Cillianem ve vrcholné formě. Bohužel se scénářem mám velký problém. Nolan toho chtěl vyprávět hodně ale na to co vše nakousl by potřeboval osmi dílnou minisérii. Celkový příběh je dost roztěkaný a řada scén by zde nemusela být a naopak je spousta částí, které by si zasloužili rozšířit. Za mě by více pomohlo, kdyby se Nolan zaměřil pouze na Los Alamos a veškeré peripetie s tím spojené. Nemuselo by být tolik postav, odstavil bych nesympatické ženské elementy a udělal bych svižnou dvohodinovku, jako to svého času udělal Nolan s Dunkirkem, který také mohl být tříhodinovou freskou ale právě zaměření na na to podstatné mu prospělo. Celou dobu jsem si říkal, že Oppenheimer bude první Nolanovka, kterou nemusím vidět znovu ale pořád se ve mně pere myšlenka, jestli jsem viděl režijně precizní ale jinak rozporuplný film skvělého režiséra nebo geniální masterpiece režiséra prakticky neomylného. Druhá projekce v klidu domova, tak bude nutná a vlastně se na ni docela těším. ()

dopitak

Tříhodinové nic. Nolan si evidentně libuje v dialogu a asi ho bavilo, že může mít ve filmu Alberta EInsteina. Natočil ale mimořádně nudný opus amerického smradu. Všemu napínavému jsme se skoro dokonale vyhnuli. WW2 nic, shození bomby nic, zato jsme pořád na nějakém přelíčení nebo posuzování, všichni mluví skvělou angličtinou, i když jsou třeba z Norska, a za mě další nosný bod, vybudování tajného Los Alamos, se cvrkne na pár scén. ()

marhoul

Bez výhrad. Odpouštím i bezkrkou asexuální jitrnici Kabrhelovou. Nolan natočil vymazlenou epickou konverzačku, která mi chutnala, jak mi ji naservíroval. Narozdíl od fantasmagorických počátkových blbin, které beztak nechápe ani on sám. Cilli topka, bavil mě v každém záběru, svraštělý Jr. stejně, scénář, výprava, režie, hudba... velký film. Ale rozumím, že stopáž a množství dialogů nesedne každému. ()

mcb

Výborné soudní/politické konverzační drama ve stylu Dvanáct rozhněvaných mužů nebo JFK (akorát v umocněném formátu pozvedávající zřejmě nejkonvenčnější Nolanův film na nevšední zážitek), ale co se týče do prožitku, tak tady se Oppenheimer ani zdaleka nechytá na Lynchovo zpracování :) ()

Marze

Thriller, zivotopisny film, historicke drama, soudni drama. Film plny zneklidnujicich zvuku. Byl jsem zvedavy na uhel pohledu a znazorneni genialni mysli komplikovaneho muze. Silne tema vzniku atomove bomby dela film zapamatovatelny. Skladanka do sebe zapada az v zaveru, v nemz ukazuje absurditu doby, pokrytectvi a malost nekterych lidi. Prostredni cast snimku se zabyva poustnim mesteckem Los Alamos. Film plny sociopolitickych otazek vyzafuje pozornost a pouzivani mozku. ()

Stanislaus

K Oppenheimerovi jsem neviděl žádný plnohodnotný trailer, a jelikož mé znalosti o "otci atomové bomby" končí právě u tohoto označení, šel jsem do kina jako nepopsaný list - ale i s určitým očekáváním vzhledem k jménu režiséra a hvězdnému obsazení. Snímek na několika rovinách přibližuje příběh J. R. Oppenheimera - nadšeného studenta, průkopnického fyzika, nevěrného manžela, amerického hrdiny, ale i "zločince". Před projekcí jsem očekával, že bude ve filmu (atomových) hřibů jako v lese, v tomto ohledu byl ale film celkem úsporný - přesto jsem měl díky místy vskutku tísnivé atmosféře pocit, jako bych sledoval jednu obří tikající bombu, v níž nevybuchují atomová jádra, nýbrž lidská ega, a v níž se mísí závist s nenávistí. K tomu přispěla i nepřeslechnutelná hudební stránka, skvěle evokující onu "výbušnou" povahu filmu. Vedle poučné lekce z dějin vývoje atomových zbraní jsem si plnými doušky užíval scény z obou procesů, "barevného" i "černobílého", přičemž bylo poutavé sledovat, jakým způsobem se během filmu přelívaly misky vah (pravdy a lží). Vedle vynikajících výkonů Cilliana Murphyho a Emily Blunt mi v paměti nejvíce utkvěla malá, ale působivá rolička Garyho Oldmana coby Trumana. Ve výsledku bych dal filmu 4,5 hvězdičky - některé kousky v rámci Nolanovy filmografie mě zaujaly více (Interstellar, Dokonalý trik) - jelikož mě ale jeho Oppenheimer dokázal na celé tři hodiny v kině upoutat, tak filmu na hodnocení přidám. ()

rollman1

Nevím jestli mi to ustřelilo koule nebo palici. Audio-vizuální představení a herecký koncert Murphyho. Celé 3 hodiny jsem se ani sekundu nenudil a bavilo mě sledovat všechny dialogy, ať už o kvantové fyzice nebo o tom, jakou kávu má kdo radši. Prostě neskutečný nářez, který exceluje ve všech rovinách. Nolan dokázal z biografického filmu udělat opulentní zážitek, ke kterému přidal hravost a smysl pro detail. Jediné, co trošku zamrzelo je to, že se jedná o reálnou skutečnost a tak chybí typické Nolanovské zvraty. S tím se ale dalo počítat. Plusové body za Florence Pugh (mrk mrk), soundtrack a ostatní herce, kde každý má prostor vyniknout. V kině povinnost už jen kvůli dokonalé práci se zvukem. Camripáci patří do pekel. ()

TheEvilTwin

Natočit tohle úplně stejné téma někdo jiný nebo v jiném hereckém obsazení, výsledek bude diametrálně odlišný. V jádru jde totiž pořád jen o jakousi biografii, kterých jsou zde stovky. On ale pan Nolan má svůj rukopis tak vymazlený, že to, co nám doručil, je pro něj tak ikonické a jeho jméno jde z Oppenheimera cítit natolik, že nejde jinak než za plnou palbu se slovy audiovizuální porno a vrchol filmového žánru, jelikož takhle kvalitní kus po všech stránkách jsme nikdo nikdy neviděli. Těžko říct, co je více uzemňující - jestli dvacítka hereckých áček a složení, které v jednom filmu dosud nebylo, dokonalá práce s vyprávěním rozdělená do několika dějství, nepopsatelně šokující gradace v závěrečné třetině nebo celkové vzezření a tvůrčí poutavost celého výsledku. Ať už si v tom každopádně najde kdokoliv cokoliv, nedá se upřít, že Nolan je prostě bůh a svůj titul mistra si drží právem. Jsem uchvácen a tleskám. A po stránce faktické jsem se dozvěděl tolik zajímavých věcí a tolik historie, jak už dlouho z žádného žánrově podobného snímku. ()

MontyBrogan

Cillian Murphy chladnokrvne presvedčivý ako vždy, Matt Damon úmyselne nesympatický ako vždy, no Robert Downey Jr. a Emily Blunt milo prekvapili v extrémne vážnych rolách na ich pomery. Blunt už napríklad predtým hrala alkoholičku v Dievčati vo vlaku, dokonca v hlavnej úlohe. A napriek tomu to nebola taká "vážna" rola, pretože sa nejednalo o tak seriózny film. Umiernený Nolan je úplne iný level ako nejaká kriminálka. Dobrý príklad je aj Josh Hartnett. Ten sa vrátil k podobnej téme a rovnakému obdobiu po 22 rokoch od Pearl Harbor. A zmenila sa nielen jeho postava, ale aj žáner. Zaujímavé na tom je, že v obidvoch prípadoch sa jedná o blockbuster. Na rozdiel od romantickej melodrámy z WW2, je však Oppenheimer elaborát o morálnej integrite "otca atómovej bomby", ktorému zožeriete, že bol vedec a sukničkár zároveň, aj, že zostrojil najväčšiu bombu na svete, pričom bol stále pacifista. A to ho nehrá fešáčik Hartnett, ale Murphy so svojím vyšinutým pohľadom a neprítomným výrazom v tvári. Tieto dva "vojnové" filmy nemôžu byť odlišnejšie. Lebo Nolan točil tak dokonale, že nebral do úvahy žiadne divácke očakávania, no aj tak to fungovalo. Jasné, že by viac pôsobilo na emócie vidieť plačúce deti v Japonsku. Ani Oppie ich však nevidel. Lebo vtedy neboli k dispozícií súčasné technológie šírenia informácií. Plus ten človek bol tak zaneprázdnený, že sa k nemu ledva dostali titulky z novín, ako Hitler napadol Poľsko a ako Hitler spáchal samovraždu. A tak si len predstavoval ohlušujúce ticho pred búrkou, šum a výbuch, oslepujúcu žiaru a večnú tmu. A my s ním. ()

sharky

V imaxu je to mimořádný zážitek na 5*. Už z prvního záběru jsem dostal závrať. Vytěžili ten formát v maximální možný míře a velmi nápaditě. vlastně by mě dřív nenapadlo, že by se to u "rozhovorovýho dramatu" dal IMAX takhle využít. Jako film samotnej je to tak na ty 4 hvězdičky. To přehození výhybky před poslední třetinou na mě působilo nedotaženým dojmem. Nějak jsem měl pocit, že se z toho dalo vytěžit víc, hlavně z toho tématu "stvořil jsem monstrum, co zničí svět." Mohla to být lepší psychologická depka. Vzhledem k tomu, že Nolan je Brit, tak mě to překvapilo, že se takhle detailně pateticky pitvá v dávno zapomenuté lince z americké politiky. To bych čekal spíš tak od Stonea ()

Flego

Určite udalosť roka! Nolanov film dýcha živočíšnosťou, má vnútorné napätie a navzdory odborným termínom zrozumiteľný pre každého. Technická stránka filmu je dokonalá. ()

Dr.film

Jsem zklamán – vydržet tento tříhodinový dialogový výplach pro mě bylo místy až nesnesitelné. Nekonečné politicko-vědecké debaty a zpracování Oppenheimerova morálního dilematu ještě více ztěžuje nesrozumitelný střih. Nolan je nesporně originální vypravěč, ale tentokrát se mi do jeho světa nepodařilo proniknout. Dvě hvězdy dávám za vynikající herce a impozantní testovací výbuch. ()

HellFire

Jsem na vážkách. Asi to bude taky kino zážitkem, ale chvílemi jsem vrněl blahem a pochvaloval jsem si nejdospělejší film Nolana, abych za chvíli přemýšlel, proč jsou některé pasáže tak nudné. Po filmařské stránce je to samozřejmě pecka – vždycky víte, co se děje a proč se to děje a herci do svých rolí sedli jako poklička na hrnec... až na Downeyho, který se neustále snažil hrát, namísto aby se do postavy vžil. Velmi výrazná byla taky hudba, která vydatně přidávala na atmosféře a hodně konverzačních scén by bez ní bylo neskutečně nudných. Hodně bych uvítal, kdyby se Nolan místo politických nezáživných otázek raději více zaměřil na psychický dopad atomové bomby. Takhle jsem se na jedné straně bavil, ale nemám vůbec chuť strávit u filmu další tři hodiny. P.S. Neviděl jsem IMAX verzi, ale zrovna Oppenheimer s naprostým minimem akčních scén by se bez tohohle formátu určitě obešel. ()

anais

Je mi to moc líto, ale tohle je Nolanův Benjamin Button. Získá všechna ocenění, ale po pár letech to bude málokdo chápat. První dvě hodiny jsou Nolan v nejlepší formě, třetí výslechová hodina je předvídatelná, patetická a tak nějak příliš chtěná - nestrhla mě, ba naopak, musel jsem to doslova přetrpět. A při hrdinské sebeobraně Emily Blunt během výslechu jsem se dokonce styděl jak moc podle šablony tohle Nolan zkonstruoval (sympatizující dědovo pomrknutí nakonec). I ta Downeyho role jakoby šustila papírem, a vůbec mě nezasáhla. Ale Cillian Murphy fantastický! A vůbec - 2/3 filmu opravdu důstojné až strhující vhlédnutí do naší děsivé minulosti/současnosti. ()

BMW12

Od filmu jsem měl velká očekávání, jelikož byl hodně propagovaný a především byl od Christophera Nolana, jednoho z nejuznávanějších režisérů. Bohužel se však má očekávání nenaplnila a jsem z filmu lehce zklamaný. Film svou kvalitu jistě má, to se popřít nedá, i herecké obsazení je velmi slušné, ale tento 3hodinový snímek je plný zbytečných, zdlouhavých scén. Příběh je napínavý a i mě zajímalo, jak na konci dopadne to „slyšení“, ale Nolan to mohl natočit o hodinu kratší, kdy by příběh rychleji odsýpal a s kratší stopáží by zároveň udržel po celou dobu diváka v napětí. ()

honajz

Unavený artistní a především povrchní blábol, který se snaží třemi hodinami stopáže zamaskovat právě onu povrchnost. Ano, v Američanech ten mccarthyismus pořád silně rezonuje, takže se především dočkáme odsouzení postoje americké vlády před a během druhé světové války, která se víc bála komunismu, než nacismu, a podle toho ta rozhodnutí vypadala, aby pak šturmovali na poslední chvíli, neb zjistili, že jim ujel vlak. Jako ostatně vždycky, ale o tom tenhle film není, o tom točil a točí Oliver Stone třeba. Musím uznat, že výprava se hodně povedla a Cilian Murphy svou roli zvládl naprosto skvěle. Nepochopil jsem vnitřní logiku střídání černobílé a barvy a střídání formátů 1,85:1 a 2,35:1. Vzhledem k lacinosti proklamativních řečí jsem se pak soustředil hlavně na to střídání a hledal onu vnitřní logiku, třeba že 1,85:1 je určeno jen pro exteriéry, ale dalším záběrem mi to pan režisér narušil, tak jsem hledal jiný důvod... až mne přestalo bavit i tohle. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

11.03.2024

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

V neděli 18. února 2024 proběhl v Royal Festival Hall v londýnském Southbank Centre 77. ročník předávání prestižních cen Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA), během nějž byla… (více)