Adrenalinová jízda po rozvrácené Americe blízké budoucnosti, která balancuje na ostří nože. (Vertical Entertainment)

Almásy

hrôzostrašný portrét toho čo čaká nielen USA ale celý svet najbližších desať rokov. životný výkon Kirsten Dunst za ktorý bude ďalšia nominácia na oscara. ()

Comics.jto

O co jde?  V kinech máme další film od (mého oblíbeného) studia A24. Tento válečno-dramatický film zobrazuje občanskou válku ve Spojených státech. To proč se konflikt děje je divákovi trošku tajeno, ale dle mě to není potřeba úplně vědět, protože snímek se na tohle nezameřuje. Soustředí se na zobrazení bojů a násilí z pohledu válečných fotografů. Snímek je velmi nepříjemný na sledování, za mne více než jakýkoliv film o holokaustu. A to přestože tento film je fikční scénář budoucnosti a nemusíte u toho cítit tu tragičnost historické události.            Scénář  Jako protagonisty tu máme tedy novináře, kteří chcou zachytit co nejlepší (řemeslně) fotografie, čímž chtějí varovat ostatní státy a u toho se přinejlepším nenechat zabít. Toto téma mi přišlo velmi zajímavé, protože jsem se s ním ještě nesetkal a film celkem splnil to co jsem od něj chtěl. Scénaristicky to není tak zajímavé, hlavně konec se dá, pokud jste viděli přes cca 400 filmů, lehce odhadnout. Hlavně díky jedné postavě a tomu jakou má cestu příběhem. Plus jsem slyšel že tam je dost klišé. Z pohledu válečných filmů to nemůžu posoudit, protože tento žánr nemám moc následovaný. Nečekejte ode mne žádný politický komentář. Politice se záměrně vyhýbám.    Postavy Ve filmu jsou obsazení skvělý herci. Problém je že jsou celkem statické.  Taková hlavní postava filmu je fotografka hraná Kirsten Dunst (známá hlavně jako Mary Jane v trilogii Spider-mana s Maguirem), která je dost sympatická i když taková odtažitá a moc se emočně nevyjadřuje, jen v soukromí. Je to takový mentor mladé Cailee Spaeny, která je tady ten hlavní emoční ukazatel silně nepříjemných situací a i hezkých momentů v pekle. Dále tu máme Wagner Moura, kterého považuji za skvělého herce, již kvůli skvělému seriálu Narcos, kde si zahrál mistrovského zločince Escobara. A do ctveřice pak ještě Stephen McKinley Henderson (Duna, On se bojí).    Režie Co je na filmu kromě herecké stránky bomba, tak to je parádní režie, to Alexovi Garlandovi jde o hodně víc. (např. Ex machina - 8/10). Scény mají skvělou kompozici. Výrazný a zajímavý střih. Jedno z nejvýraznějších kombinací obrazu a zvuku - ticho, hluk, černobílost, filtr na stranách obrazu, statický obraz. Celý to vytváří silnou atmosféru a zvukovo-vzualní jumpscary - odborně smash cuts. Čímž vyvolává emoce lepší než ve většině hororech :D. A záběry působí autenticky a naturalisticky. Což může vést k tomu že se mi to líbí subjektivně více, jakožto člověku co dá přednost před tím jak je to vyprávěno, než co je vyprávěno. Plus tento snímek krásně střídá realismus a formalismus.   Shrnutí  Vizuál jsem popisoval už tak nějak předtím. Ale ještě chci na závěr pochválit práci s detailama v pozadí nádherných scenérií. A to jak krásně využili rozpočet (nejdražší film od A24) na realistické zpracování lokací v krátkodobým post-apo světě. Velký počet komparzistů a různé válečné techniky.  Film je dost žánrovka se skvělými herci, takže 💯 to není pro každého a navíc ten film není natáčen mainstreamově ze strany scénáře. Může být subjektivně jinak viďen z politické stránky věci. Je těžko koukatelný, ale rychle běží, jsou to spíše takové kapitoly. Takže je těžké určit pro koho nakonec ten film je. Možná pro čím dál více fanoušků studia A24 :).  Celkově 7,5 /10, 🪖🪖🪖🪖❌ () (méně) (více)

FilmysMartym

Rozvrácená Amerika není zas tak nereálná představa a tady dostáváme možnou vizi toho, jak by to mohlo vypadat, Západní armádní složky táhnou na Washington s cílem zneškodnit prezidenta a my sledujeme skupinu novinářů, kteří přes USA cestují 1300km a po cestě naráží na drsné a krvavé situace, podivné lidi a také na osudové zvraty. Mladá nezkušená fotografka, ostřílená foto novinářka a 2 novináři jsou skvěle a dynamicky fungující skupinou, která se ve všech ohledech doplňuje a dochází ke střetu jejich dosavadních zkušeností s krutou realitou občanské války v Americe. Filmařsky je to naprostá pecka, nádherné záběry, kreativní střih a kompozice, především prolínání s fotkami, které jsou během filmu foceny a i zvuk umocňuje někdy naprostou bezmoc a jindy mírumilovnost situací, ve kterých se postavy ocitají. Geniální a velice osobní drama s válečnou tématikou! ()

Frantisek.Fu

Neuvěřitelně brutální surová jízda, která se nesnaží o žádný myšlenkový přesah, ale pouze a jen o  vykreslení pravděpodobné podoby druhé občanské války v USA a vzhledem s blížícími se prezidentskými volbami to zvládá až děsivě realisticky. Dokonale do diváka vypálí pocit jaký hnus (myšleno zlo války) to vlastně teď viděl a donutí ho o celém snímku dlouho přemýšlet. To vše podtrhuje perfektní kamera, hra s barvami a hudební tóny country odrhovaček. 8,5/10 ()

Renfield

Série válečných událostí pohledem reportážních fotografů, takže vlastně bez emocí a těžce odosobněně. Pro postavy to neplatí pouze v jediném případě, když jde o jejich blízké, o kterých ale divák neví nic, ten tak zůstává u nezúčastněného sledování. Samozřejmě jde o scénu, ve které je přítomen Jesse Plemons a nemohu tvrdit, že každý bude mít tento nezúčastněný pocit. Z veškerého dění je bezesporu nejsilnější, čemuž velmi přidává právě i fantastický Plemons! Každopádně celá tahle cestovní část solidně funguje, výjevy jsou realistické, často podpořené výborným zvukem nebo hudbou dvojice Barrow/Salisbury, aby přejezdy občas odlehčilo americké country. Až na několik chvil (hořící les) úplně chybí Hardyho poetická kamera, tolik typická pro filmy Alexe Garlanda, což ovšem dává smysl. Ve Washingtonu se vše mění, nastupuje jiný film, který sice nemá špatnou akci, ale k náladě předešlého dění příliš nesedí. Přesto by to nebyl špatný závěr, kdyby se postavy nedostaly tam, kam se dostaly a kdyby nebyla pronesena slova... ()

Arnyfe

Vize rozkladu společnosti za velkou louží neforemně vykresluje spletitost událostí v širším pojetí. Zastřešující systémová propaganda pseudoliberálního patosu rozkrívá tendenční principy, leč hlavní pointou je dehonestující kapitalistický establisment. Kritéria obsahu u hlavních postav jsou jaksi bez formálního projevu. V samém závěru konfliktu vleklé mašinérie předčí očekávání svrhnutí kolabující vládní garnitury. ()

Klajnik

Druhá americká občanská válka. To je panečku téma! Skýtá mnoho zajímavých motivů a současně je tak atraktivní, protože jestli (nebo až - protože nic není věčné a vše se proměňuje) USA padne, tak to bude v důsledku vnitřních rozkolů a rozhodně to téma má podklad v tom, co můžeme pozorovat v současných Spojených státech amerických. Ačkoliv se film ale jmenuje Civil War, tak není pojat tak, jak bychom očekávali... Garland nefantazíruje a nevytváří predikci toho, co by mohlo vést k druhé americké občanské válce a jak by celé dějiny konfliktu mohly probíhat. Ukazuje, že potencionální druhá americké občanská válka by vlastně v mnoha ohledech probíhala stejně jako každá jiná válka (jednoduché rozlišování na my/oni, masové hroby, zmatek a zmar). Autor centruje pozornost na různé výjevy války, různé střípky a velká pozornost je věnována válečnému zpravodajství a přidruženým tématům; nezaujatost/odstup novináře a správný moment/fotka. Ač to stále považuju za zajímavé, tak bych osobně upřednostnil, aby film o druhé americké občanské válce byl prvoplánovější a zaobíral se právě tou potencionální občanskou válkou - tím, jak impérium rozložil populismus, úpadek občanské společnosti, nezodpovědnost politických elit, dezinformace umožněné svobodou slova, resentiment obyvatelstva a tak dále. Lze si to do filmu jakoby dosadit, ale není to tak, že by k tomu autor vyloženě vybízel. Naopak se takovému výkladu do jisté míry vzpírá. Garlandovo pojetí by mohlo být zasazeno prakticky do jakékoliv války, a proto jsem trochu zklamaný. Atraktivita onoho tématu není zužitkována, protože se film zaměřuje na jiné motivy. Garland možná ani nechtěl dělat film o druhé občanské válce, ale učinil tak, protože věděl, že to bude chytré marketingové rozhodnutí. 3,5/5 ()

Cement73

Film, ktorý je potrebný… Film, ktorý je surový a nekompromisný. Ukazuje čo sa stane keď hnus a nenávisť sa podarí zaktivovať tak, ako to robia odporní “autokrati” ako trump, fico, orbán, bolsonaro, putin atď. Žiadni superhrdinovia, len obyčajný ľudia… trpiaci ale aj prepnutí a zmagorení. ()

Muel

| A24 | Miestami trocha nechápem, kam tým Garland chcel mieriť týmto filmom. Konflikt tú totiž nie je ukázaný celý, divák celý čas nevie, prečo nastala vojna a tak sme iba hodený do toho hnoja, ktorý ovplyvňuje celú Ameriku a sledujeme partiu novinárov, ktorí to celé dokumentujú. A úprimne, ten film je zábava a fakt ma bavilo všetko, čo sa na plátne dialo, ale neviem, prečo sa to všetko dialo, prečo chcela jedna strana zabiť prezidenta a prečo je to tak vážne. Aj ten záver je trocha splašený. Ale všetky bojové sekvencie sú natočené lahodne autenticky, priam villeneuveovsky. Celkovo ale u mňa prevláda spokojnosť, i keď Garland sa mohol posnažiť trošička viac. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

Dispenz

Celkové hodnocení: 8/10    Art: 8/10    Akce: 9/10    Vtip: 3/10    Napětí: 9/10    Láska: 6/10    Soundtrack: 8/10        04/2024 ()

Wancohoff

Všetkým trom predchádzajúcim filmom od Gerlanda som dal 4 hviezdy.každý sa mi páčil. Ale toto bola strašná blbosť ktorá ma absolútne nebavila. ()

molcan2

Amerika začína byť chorá. Alex Garland nám ponúkol očkovanie proti tomu, čo ich trápi. Ako sérum na hadie uštipnutie vyrobené zo samotného jedu nás tento film chytá za ramená a kričí: "Máš fantáziu na občiansku vojnu? Fajn, dám ti ju na 40-metrové plátno a vyzvem ťa, aby si fandil." Občianska vojna nachádza svoju základnú víziu v očiach tých, ktorí nám už desaťročia prinášajú dušu drásajúcu realitu vojny, oslobodenú od romantiky hollywoodskeho patriotizmu - vojnových novinárov, ktorých zbesilá, konfliktná odysea vrhá do šialenej rukavice ohňa a filmu, zabíjania a kodachrómu. Podobne ako vojaci vo vyčerpávajúcej vojne musia neustále prehodnocovať zmysel svojho rizika a obetí, keď sledujú, ako ich kolegovia padajú v záujme neoceniteľného obrazového príbehu vojny. Tri generácie vojnových korešpondentov putujúcich spoločne do šialenstva sa stávajú svedectvom troch fáz života takéhoto povolania. Zoznámime sa so zvláštnosťou, ako vojaci, bažiaci po krvi, tolerujú a uľahčujú prítomnosť týchto neobrnených pozorovateľov na každom kroku v pekle boja. Zdá sa, že Garland naráža na akýsi nevyslovený étos univerzálneho kréda medzi bojovníkmi, že históriu toho všetkého treba vidieť a tí, ktorí ju zaznamenávajú, musia prežiť, aby o nej mohli rozprávať. Nikdy sa to nevysvetľuje, iba zobrazuje. Pripomína sa nám, že v modernej občianskej vojne v Amerike sa môže nečestné zverstvo prevaliť cez ich mesto rovnako ľahko ako v My Lai. Ak si myslíte, že v hmle vojny si zachováme civilizovanosť a morálku ako džentlmeni, zamyslite sa ešte raz. Na každých piatich vlastencov môže pripadnúť jeden psychopat pripravený zaplniť priekopy nevinnými mŕtvymi popravenými pod jurisdikciou niekoľkých bezcharakterných mužov so zbraňami. Netušíme, prečo sa táto vojna vedie. Možno je to spravodlivá vojna. Možno je to šialená vzbura cesionistov. Takéto informácie nám nie sú dopriate. Len by to prekážalo dôležitému posolstvu - vojna je peklo a buďte opatrní, keď hovoríte svojim americkým spoluobčanom, aby išli do pekla pre svoje politické rozdiely. To, čo skončí, môže byť oveľa temnejšie a zatracujúcejšie, než sa vám kedy snívalo. Genialita tohto filmu spočíva čiastočne v absurdnom spojenectve Kalifornie a Texasu, dvoch najprotivnejších štátov Únie. Spojením tejto ideologickej zvláštnej dvojice sa príbeh imunizuje voči obvineniam zo zaujatosti alebo kultúrneho favorizovania. Zároveň nás však nabáda, aby sme si predstavili, aká národná kríza by mohla spojiť takéto protiklady. Tento film bude bezpochyby ocenený. Alex Garland otvoril novú cestu a jeho scenár, herci a kamera si zaslúžia všetky ocenenia, ktoré dostanú. ()

warrenur

Slabsie styri. Nejde o to, ze vypate, az nepochopitelne nasilne situacie by neboli znazornene dychberuco. Ale premisa "kolobehu zivota" vojnoveho reportera az prilis okato predurcila obsadenie "trojgeneracneho" PRESS-dzipu a z toho vyplyvajuce samozrejme dialogy. Herecky mi nakoniec najviac sadol partak-reporter, entuziasta, Wagner Moura. Urcite si budem dlho pamatat niektore graficke sceny, ale az ked sa mi ukludnia bubienky z toho rachotu v kine. Kamera bola uzasna, ale dva songy vyslovene velmi rusili od diania na platne..bytostne to tam nesedelo. A nie, nemyslim, ze to bol zamer. Napriek vyhradam, odporucam na velkom platne. Sem-tam zaujimava "psycho-sonda". 65% ()

Domis2809

Spousta skrytých motivů a hlubokých myšlenek dělá z Občanské války drama, jenž varuje před blízkou budoucností, která není úplně nereálná. Všechny ty válečné hrůzy nám dokumentuje Lee se svým týmem, který se vydává na místo, z kterého spíše lidé prchají. Fotografie pořízeny při tomto zběsilém roadtripu rozvrácenou Amerikou působí děsivě, a táhne z nich strach a teror. Ukázat lidem válku, aby se války báli a válku nechtěli je moc hezká myšlenka, jenže ty emoce tady ne vždy pracujou tak, jak by si pan Garland asi představoval. Vedlejší postavy (včetně těch na fotkách) mají minimální nebo rovnou žádný příběh, děj je primitivní, nijak zvlášť nevyvrcholí a ani nic nepředá, vývoj vztahů mezi postavami někde začal, a na tom místě taky skončil. Ve finále film působí jako jakási protiválečná propaganda bez nějakého hlubšího významu, která ale co se týče vizuálu a zvuku funguje velmi dobře. ()

Artard

Akože o čom bol ten film? Sme vo svete ktorý nemá nastavené žiadne pravidlá v ktorých by sme sa vedeli pohybovaťa pochopiť veci čo sa dejú okolo, kto, čo, kde, prečo, ako? A premisa, ktorá bola nastavená a kvôli ktorej sa hlavné postavy vydali na cestu, ktorá ich môže stáť život, absolútne nebola zodpovedana... Posledných 20 minút, bol čistý chaos a hrrr k cieľu, bez nejakého významu a zmysluplného ukončenia. ()

CaptainCzech

U mě letos první zklamání, nejspíš jsem od toho očekával něco jiného. Samozřejmě to není špatné, ale mě osobně přijde téma občanské války nevyužité. Téma klouže jenom po povrchu a o konfliktu se nic nedozvíme. Je to surové, akce má grády a je pěkně natočená, ale o postavy má člověk reálně strach jen jednou. A to když na scénu nastoupí Jesse Plemons a začne si tam hlavní charaktery mazat na chleba. Bohužel kromě Wagnera Moury mi žádná postava nepřišla moc zajímavá. A závěrečné klišé s obětováním bylo až trapné (opravdu? Odstrčení v přestřelce místo strhnutí? MEH). Za mě bohužel pouze slabší 3* ()

Puddle

Kamarádovi sice výrazně neseděly některé technikálie (helikoptéra uprostřed města, to, že můžou reportéři až TAK blízko válečné vřavě, nad čímž jsem se podivoval taky), ale za mě to nebylo nic, co by mi zkazilo zážitek z filmu (za něj ano). Naopak spousta věcí mi tu přišla neuvěřitelně věrohodných a žasnu, že se dá natočit takto skoro-epický film jen za 50 mega. Vizuálně je to velice působivé, hudba vybraná skvěle a ústřední čtveřice mi nasadila brouka do hlavy a já ještě dlouho po skončení filmu dumal nad etikou spousty jejich rozhodnutí. Nicméně i přesto mi byli velice sympatičtí. Od Kirsten Dunst se dal famózní výkon očekávat, ale velice dobří byli i Wagner s Cailee. Jesse Plemons aka trýznitel Jesseho z Breaking Bad, byl už jen třešničkou na dortu. ()

JohnnyKladno

V USA zuří občanská válka, lid se snaží svrhnout prezidenta Spojených států. Kirsten Dunst je ošlehaná válečná reportérka a se svým parťákem vezmou pod křídla začínající novinářku, aby se vydaly udělat interview s prezidentem. Nalákalo mě to, ten koncept je velmi zajímavý a sledovat to pohledem válečných reportérů je fajn nápad a to mě bavilo. Nicméně, zvláštně to nešlape. Chvíli to fakt baví, ale častěji nudí. To se párkrát vystřídá a pak finále, kde je sice pěkná akce, ale to „poselství“ na mě moc nefungovalo. Nápadité, ale úplně mě to nestrhlo. 60% ()

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení

25.04.2024

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022