Slimáci

Slizká smrt se plazí k nic netušícím obětem. V nenápadném americkém maloměstě se začínají množit případy záhadných úmrtí. Policie i lékaři jsou bezradní a jediný, kdo tuší hrozivou pravdu, je hygienik Mike Brady. Jenže jeho teorie o masožravých slimácích je úřady ignorována. Až do doby, kdy se ukáže, že mladík má pravdu a že za desítky brutálně zavražděných obyvatel města opravdu mohou zdánlivě neškodní černí slimáci. Ulice i domy jsou takřka přeplněné slizkými posly smrti a zdá se, že na záchranu nevinných je již příliš pozdě. (Řitka video)

SOLOM.

Další klasika, kterou na nás vyvalil Filmag. Co na tom, že slimáci vypadají docela směšně, když zbytek filmu patří do těžkého nadprůměru. Tvůrci dokázali navodit velice příjemnou atmosféru za pomoci kvalitního hudebního doprovodu a spoustou krvavých scén. U zvířecích filmů se většinou moc vraždících scén nedočkáme, ale tady se na nás valila jedna lepší než druhá. Postelová scéna patří mezí nejlepší stejně jako ta z restaurace. Kdo má rád křečky, tak by se na tohle neměl raději dívat a vegetariáni či milovnící hlávkového salátu už vůbec ne. ()

kosta73

V osmdesátých letech, ve kterých většinou díky působení radiace zmutovalo kde co, došlo i na slimáky, ze kterých se za pomocí toxického odpadu stala armáda masožravých predátorů. Film má klasické schéma své doby, obsahuje prozřivší hrdiny, odpůrce jejich " bláznivé " teorie v osobě starosty a šerifa městečka atd...Třešničkou na dortu je vědec, zkoumající slimáky, který jako by vypadl z coveru alba Chemical Invasion od Tankard z roku 1987. ()

Arkanoid

„So you weren‘t kidding when you said we were going fishing, huh?“ Z toho vyplýva: nikdy neberte ženu rybárčiť! Nepochopila by to. Každopádne, ide o lepšiu scénu z jazera než zo ságy Friday Night. Názov filmu Slugs napsaný slimačou stopou vyzerá dobre, rovnako ako veľa slimákov pokope pri úvodných titulkoch. Dedo, ktorého skoro zrazili mladí fagani, má dom podobný ako ten slávny v The Texas Chan Saw Massacre. Pred nebezpečenstvom za pomoci napínavej hudby sa ho snaží varovať jeho kňučiaca fenka. Samozrejme, nepočúva a my tak máme možnosť byť svedkami ďalšej hororovej scény. Bohužiaľ, ani túto nevidíme naplno, tak sa bližšie ako na jednu scénu zoznámime s manželským párom, ktorý sa dá považovať za prominentov. Práve manžel tohto páru, Brady, ide so šerifom na druhý deň vyhodiť opilca, ktorého sme videli minulú noc zabiť slimákmi. Gore mŕtvola poteší, aj hnus prostredia jeho domu. Idylická znelka pokojného mestečka bez kriminality ako z reklamy v 00:09:22 sa ozaj nehodí. Poteší však hláškovací dialóg medzi Bradym a šerifom, ktorý osvieži scény a nebol by som proti, keby sa to rozbehlo do buddy movie aj bez hororu. Spoznávame aj Ďalších obyvateľov mestečka. Hlavne triedu študentov, pretože aký horor sa dokáže zaobísť bez mladých? Vieme súcitiť aj dedom, čo sa sťažuje na manželku, ktorá sa mu v priebehu rokov čoraz viac podobá na svokru, ktorú neznášal. Ten so slimákom bojuje veru statočne a prakticky, keďže je už za tie roky skúseným záhradníkom. Nedá sa dopustiť ani na krásne použitie čierneho humoru, kedy on volá na svoju ženu o pomoc, ktorá ale bohužiaľ nepočuje, keďže si práve pri čistení púšťa na max svoj top playlist. Nuž, predstaviť mestečko sa dá všelijako. Zaujímavé by bolo aj pridať postavám trochu viac priestoru na ich životný príbeh a hlavné problémy, čo museli riešiť a na záver by bola ich smrť slimákom, keďže dialógom sa nedá veľa vytknúť, naopak, sú jednou z dominánt filmu. Tomuto nápadu by prospel možno seriál s krátkymi epizódami, každou na jednu postavu. Pred koncom prvej hodiny je film už aj splatter a baví stále. Výčitka sa dá smerovať akurát ku občas slabším efektom ohľadom slimákov, nekomplexným postavám, na ktorým divákovi až tak nezáleží, ale zabavia a množstvu hlášok, ktorých mohlo byť viac. „They‘re dead.“ „Oh, come on now.“ –„The salad did taste a little salty.“ „I’m sure that I’m sure, Sheriff.“ Jazykové okienko: fat chance; wino; getting the upper hand; have a cow. ()

tron

„Dole v kanáloch sú zmutované slimáky, musíme tam hodiť bombu.“ Toto je veta, ktorú nech zahráte s akokoľvek kamennou tvárou, stále na nej bude niečo podozrivé. Slimákov som ako dieťa nevidel, takže vo mne s odstupom desaťročí od vzniku nevyvolávajú žiadnu svojrázne hrejivú nostalgickú spomienku. Prvý raz som ich videl až v r. 2011, keď už som dávno nebol tínedžer. Pamätám si však aspoň na knihu, ktorú som ako malý čítal a bola riadne nechutná (v pamäti mi najviac uviazla pasáž so sexuálnou trojkou drasticky narušenou vpádom slimákov, pre dieťa fakt trauma). Avšak pozor! Film Slimáci v nevznikol podľa knihy Slimáci! Tá je v skutočnosti druhým dielom knižnej série, z tej však v ČR vyšiel iba druhý diel a to síce pod názvom Slimáci, ten názov ale nie je správny, keďže dotyčná kniha sa v origináli volá Breeding Ground. Takže film Slimáci a kniha Slimáci (Breeding Ground) nemajú, okrem vraždiacich slimákov, nič spoločné. OK, dosť informácií. Aký je samotný film? Pravdupovediac, čakal som väčšie béčko. Keď si spomeniem na všetky tie vraždiace osy, včely, mravce, medvede, slony, mačky a ja neviem, čo všetko ešte, musím uznať, že po technickej stránke si film dodnes udržuje pred divákom nepríjemný rešpekt. Dnes by to boli tony počítačových efektov, vtedy ozajstné slimáky. Dokonca i po hereckej stránke mi to pripadalo tak, že niekomu záleží na postavách, čo je v slimačom horore nečakané (rovnako tak prekvapivo seriózna hudba). Nepoznám iný film, v ktorom by bol detailný záber na hryzúceho slimáka. Inak scenár ukážkovo spadá do vtedajšej vlny zvieracích hororov, kde zvery síce ľudí vraždili, ale nedialo by sa to nebyť ľudskej arogancie, túžby po moci (a, prirodzene, peniazoch) a rôznych ilegálnych (a pravdaže nemorálnych) vedeckých, prípadne vojenských experimentov, prípadne protizákonného narábania s toxickým odpadom (z ktorého sa ostatne stvoril aj Aligátor). ()

May

No paaani! Tak tohle je pro filmoveho fajnsmekra, ktery z celeho srdce miluje a uctiva stupidni beckove filmy, opravdova lahudka. Horrorem se tahle 'adaptace' nazyvat neda ani s nadsazkou a mirou alkoholu v krvi. Neco tak neuveritelne absurdniho si musi zamilovat kazdy /az na Kirke (:/. Gumuvi slimaci se zoubkama a spousta hloupych a nelogickych scen mohou mit za nasledek jen jedine - usmev od ucha k uchu a spoooustu nadseni z FILMOVEHO zazitku, ktery ma dlouhodoby ucinek. Miluju ten film a nemam rada nikoho, kdo se na nej byt jen krive podiva.. ()

• Film bol zakázaný vo Fínsku, na Islande a v austrálskom štáte Queensland. (Paldiny)
  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Shauna Hutsona. (Hans.)