Akční hvězda Arnold Schwarzenegger je tentokrát frustrovaným předměstským šerifem Markem Kaminskim, který doufá, že se bude moci vrátit k FBI. Soukromě se pustí po stopách mafiána Luigi Patrovity, který kontroluje organizovaný zločin a černý trh v Chicagu. Oficiální kruhy nejsou schopny proti mafii nic učinit, ale Mark městu pomůže... (Bontonfilm)

Figu

Po letech jsem měl chuť si společně s Arnoldem ušpinit pracky na týhle dohodě a osvěžit si trochu paměť. Rád jsem zavzpomínal! Švancík je zde naprostej suverén a je vidět, jak si pomalinku vyšlapává cestičku mezi největší akční ikony filmovýho světa! Béčko jak má být, ovšem existujou daleko lepší Arnieho patálie! 65% ()

sniper18

Medzi svojimi kultovými filmami Komando a Predátor stihol Arnold Schwarzenegger natočiť aj toto na prvý pohľad nevýrazné béčko, ktoré sa medzi ostatnými pomerne stráca, ale to nie je môj prípad, pre mňa je aj Špinavá dohoda žánrová klasika a jeden z jeho lepších filmov. Zápletka nepôsobí nijak ambiciózne, jednoducho sa len bývalý agent infiltruje do zločineckej organizácie, aby ju zničil, pričom o nejakom výraznejšom tempe sa tu hovoriť nedá a film sa skutočne rozbehne vlastne až v závere, ale aj toto prevedenie mi vyhovuje. Celá úvodná fáza, kedy sa divák zoznámi nielen s hlavným hrdinom, ale aj dôvodmi, prečo sa má do organizácie infiltrovať je veľmi dobrá, potom tempo trochu upadne a film pôsobí až prekvapivo civilne, ale mne sa tu dej aj tak páči, vojna dvoch organizácií, nedôvera k nováčikovi, policajti za chrbtom a podobné bežné prvky tohto typu filmu sú tu podané dobre a navyše sa mi tu páči, že aj keď samotný Schwarzenegger tu má predstavovať relatívne obyčajného agenta, aj tak je sám sebou, vyžaruje z neho rešpekt, neustále je pred všetkými a v akcii nemá súpera, jednoducho pravé akčné osemdesiate roky, aké mám rád. Nesklamú ani postavy, Schwarzenegger je tu po všetkých stránkach výborný, jeho priateľ z FBI je sympaťák, ktorému som ten smútok za stratu syna veril, takže som im prial tú ich spoločnú pomstu a veľmi dobrí záporáci, kde sa nájde viacero výrazných postáv. Veľmi spokojný som aj po stránke akcie, možno jej tu nie je zase až tak moc a napríklad súboje pôsobia dosť neohrabane, toto nikdy nebola Schwarzeneggrova silná stránka, ale tých pár prestreliek je výborných, sú drsné, krvavé a nekompromisné a navyše aj so štýlovou hudbou. A ani automobilová naháňačka vôbec ie je zlá. Najviac sa mi páči samozrejme celé dvojité finále, vystrieľanie štrkoviska a následne mafiánskeho sídla je klasika, na toto sa dá pozerať stále, ale aj úvodná likvidácia agentov sa vydarila. A spomenúť musím aj scénu ozbrojovania, toto sa mi páčilo. Režijne je to možno až moc vážne, tu by som uvítal trochu viac odľahčenejší štýl, ten tu ponúka vlastne len samotný Schwarzenegger, ale inak mi to vyhovovalo a ako som spomínal, akcia je zvládnutá skvelo. A veľkým plusom je aj hudba. Takže vôbec ma neprekvapuje, že sa Špinavá dohoda v Schwarzeneggrovej bohatej filmografii dosť stratila, má podstatne slávnejšie filmy, ale ja ani na takéto poctivé béčka nedám dopustiť a videl som ju už veľakrát. 79% ()

tibenskym

Film, z ktorého hodinu môžete kľudne ustrihnúť a výsledok sa nezmení :-) Až na posledných 15 minút je vlastne oničom :D:D až na tých pár solídnych vtipov. A počas tých pár záverečných minút, ktoré snáď patrili inému filmu, som sa smiechu tiež neubránil. Nedá sa povedať, že by sa Arnie uhýbal guľkám, skôr guľky jemu. :D:D ()

topi

Kriminálka, ve které Árnie vyčistí mafiánské gangy svým klasickým destruktivním způsobem. A teče u toho spousta krve. Film sice nepatří mezi nejlepší Arnoldovky, ale já jsem se u něho vždycky bavil výborně. Hláškama se nešetří - " Musíme ho zabít my než zabije on nás! ". Pamatuji si, že v porevolučním kolování nahraných VHS kazet x-tých kopií, byl tento snímek překládán jednohlasným dabingem jako "Městský žralok" :). ()

nash.

Jak je to o tom vstupování do stejné řeky? Natočit druhé Komando se zkrátka Arnoldovi nepodařilo a v mafiánském prostředí působí ještě křečovitěji než v mateřské školce. Výsledkem je nevýrazné béčko, které má sice občas světlejší chvilku, zejména v závěrečném zúčtování, přesto je to zřejmě nejslabší film od chvíle kdy jako Barbar Conan vyrazil mezi akční hvězdy. ()

• Jako kaskadérský double Arnolda Schwarzeneggera na filmu pracoval Peter Kent. V malé roli si zahrál gangstera, kterého Mark Kaminski (Arnold Schwarzenegger) zastřelí v kamenolomu a on potom spadne na popelnice. V závěrečných titulcích je uveden pouze jako kaskadér. (Rominator)
  • Ropná rafinéria, ktorá na začiatku vybuchne, nesie názov "Irvin Oil Processing Company". (m.a.t.o.)
  • Zbraň, ktorú Kaminsky (Schwarzenegger) používa v záverečnej scéne, je Heckler & Koch HK-94, poloautomatická civilná verzia samopalu MP5. (m.a.t.o.)