Darryl Revok má nevídanou moc a neukojitelnou touhu po kontrole. Jako vůdce podzemní aliance vede válku s "normálními lidmi", aby ovládl svět pomocí telekineze, pasivně agresivní zbraně toho nejnebezpečnějšího a nejsmrtelnějšího druhu. Samozvaný "empatik" Cameron Vale je na pokraji šílenství a bojuje se silami, které určují jeho existenci. Vale je naverbován doktorem Paulem Ruthem a pověřen úkolem vypátrat Revoka dříve, než stihne napáchat další škody. Revok, který má neuvěřitelnou schopnost číst myšlenky a blokovat lidský nervový systém, se však rozhodne dokázat, že je mocným tvorem... (Cinemax)

MM_Ramone

Scanner je výnimočný jedinec s vrodenou telepatiou pomocou ktorej je schopný ovládať myslenie a konie ľudí vo svojom okolí. S týmto pomerne jednoduchým, ale zaujímavým, horrorovým námetom prišiel v roku 1981David Cronenberg, keď natočil tento film. "Scanners" určite nie je jeho najlepšie dielo, ale za pozretie rozhodne stojí. Pretože tento kanadský režisér má svoj osobitý rukopis, ktorým dokáže zaujať aj náročnejšieho diváka. *** ()

Superpero

Za mě solidní sci-fi thriller. Občas je úsměvné, jak tam všechno příliš snadno exploduje (včetně lidských hlav), ale mě to prostě bavilo. Hlavní hrdina sice čumí, jak puk. Nedostatek jeho charismatu však bohatě vykompenzuje Michael Ironside. Klidně si dovedu představit, že někdo udělá mainstreamovější remake. ()

Astaroth12

Od Cronenberga toho nemám veľa napozeraného a aj čo mam okrem muchy v mojich očiach dobre nedopadli a aj tento je len priemer. Príbeh je neopozeraný, ale dosť prehnaný, gore efektnosť je tu vysoká, atmosferické momenty sú tu tiež. Postavy tu ani niesu až tak dôležité, lebo viaceré ako sa objavia aj zomrú. Film má silnú ponurosť, čiastočne to robí hudba, čiastočne priestory, kde sa film odohrával. Telepatia je prenos nejakých informácii, ktoré sú umožnené mimozmyslovými schopnosťami, možno niečo podobné je aj v reále, ale v tomto filme sú telepati niečo ako nadľudia, nechávajú vybuchovať hlavy, rozbíjať pracovne, manipulovať z ludmi, zapaľovať ohne a veľa ďalšieho, tak sa dá povedať, že film zabŕda aj do žánru fantasy. Ale vadilo mi, že v pár scénach logika ustúpila scenáru, a to nemám rád. Keby to bolo točené aspoň trocha v realistickej forme, tak dávam vyššie hodnotenie a takto len silné 3*. ()

BoPo

Ak by som videl v správnom veku a hlavne v správnej dobe, tak by som dal určite 4*. Z dnešného pohľadu treba uznať, že film má stále čo ponúknuť, ale nie je toho zasa až tak veľa. Scanners sú spojení predovšetkým s vybuchujúcimi hlavami. No, vybuchne tu jedna hlava, a tým celý ohňostroj končí. Inak ide skôr o tuctovú detektívku do ktorej niekto hodil telepatov, ktorí však svoje schopnosti (samozrejme z dôvodu technických limitov a hlavne skrz rozpočet) využívajú veľmi neakčne/minimálne. Veľkým plusom je Michael Ironside, ktorý disponuje veľmi výrazným potenciálom negatívneho charizmatu. ()

tron

Vybuchujúce ľudské hlavy sú absolútne vydrb*ný, šialený, geniálny, absurdný, úžasný, perfektný hororový (alebo aký) nápad. Bohužiaľ, Scanners ma nikdy nechytili a ich údajnú kultovosť som nepochopil. Cronenberg nikdy nebol moja šálka kávy, ale viaceré jeho filmy sa mi páčili (Mŕtva zóna a hlavne Mucha, ale aj jeho neskoršie civilné veci ako História násilia a Pavúk). Ale Scanners ma nezaujali. Scenár nie je zlý, ale zároveň je strašne nudný a kasting mi pripadá priemerný (samozrejme až na nechutného Ironsidea) a aby som pravdu povedal, vo filme o vybuchujúcich hlavách mi pripadá dosť nemiestne riešiť čokoľvek iné, než vybuchujúce hlavy. ()

• Inspirací pro film je kapitola z románu William S. Burroughse "Naked Lunch", kde nepřátelská organizace telepatů zvaných Senders chtějí ovládnout svět. (PußyMagnet)
  • Vo februári 2007 bol Darren Lynn Bousman ohlásený ako režisér remaku filmu, ktorý mal vydať The Weinstein Company a Dimension Films. Film sa však nerealizoval a Bousman v roku 2013 uviedol, že film by nikdy nenatočil bez Cronenbergovho súhlasu, lenže ten nikdy nedostal. (Arsenal83)

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Scanners dostanou seriálovou verzi od HBO

Scanners dostanou seriálovou verzi od HBO

23.09.2022

Přichází dobré zprávy pro fanoušky temných vizí legendárního režiséra Davida Cronenberga (Zločiny budoucnosti, Moucha), jeho raný hororový sci-fi snímek Scanners se totiž podle nejnovějších informací… (více)