Epizody(10)

Od osudné chvíle, kdy předstíral vlastní smrt, uběhlo už deset let a Dexter Morgan (Michael C. Hall) se ukrývá daleko na severu. Prosluněné prostředí kosmopolitního Miami vyměnil za ospalou atmosféru malého městečka hluboko v mrazivých lesích státu New York. Pod falešným jménem Jim Lindsay pracuje jako prodavač v místním obchodě se sportovními a loveckými potřebami. A dokonce i pro něho platí rčení, že pod svícnem bývá největší tma. Zatímco Dexter úspěšně potlačuje vnitřní temnou touhu propadnout vraždění, udržuje romantický vztah s šéfkou policie Angelu Bishopovou (Julia Jonesová). Ale ta není jedinou ženou jeho nového života. Dextrova sestra Debra (Jennifer Carpenterová) je sice dlouho po smrti, ale v bratrových představách žije dál a často s ním rozmlouvá. Přesto se zdá, že hlavní hrdina drží věci pevně v rukou. Dokud se mu na nich nečekaně neobjeví nová krev. Když do městečka dorazí za záhadných okolností jeho dospívající syn Harrison (Jack Alcott), Dexter se začíná bát, že dědičný „temný pasažér“ uvězněný hluboko v jeho nitru znovu udeří. (TV Prima)

Zek

Byl jsem jeden z těch komu se osmá série nelíbila a i celkové zakončení mě zklamalo. Proto, jsem byl velmi rád, když se oznámilo obnovení seriálu. Od začátku mě tahle série bavila a zasazení příběhu na sever mi přišlo jako dobrý nápad. Musím říct, že i ten sériový vrah proti kterému Dexter šel, byl snad nejlepší jaký v tomto seriálu byl. Upřímně jsem čekal na setkání Dextra a Batisty což se nestalo a to je velká škoda. Jediné co mě trochu zklamalo, byl poslední díl, který na mě působil, jako kdyby někdo chtěl hodně rychle seriál ukončit. Přitom pokud už se vědělo předem jaký osud bude Dexter mít, tak mohl mít seriál daleko epičtější zakončení než co nakonec dostal. ()

noriaki

K příběhu o sériovém vrahovi by se happyend asi nehodil, takže bych se spokojil i s tragédi - pokud by byla dobře napsaná a poutavá. Bohužel takoví kádři scenáristé nebyli. Ve svém vyprávění si pomohli účelovými náhodami a ohýbáním skutečnosti. Když už jim došly nápady, tak použili trochu deus ex machina. Michael C. Hall to svým nezpochybnitelným charismatem držel nad vodou, jenže zázraky nedokáže ani on. Oceňuju alespoň že se Harrison ukázal jako svébytná a nosná postava. Poslední díl, k němuž vše nevyhnutelně směřovalo, mi udělal ještě menší radost, než finále osmé série. Zklamání je zhruba na úrovni čtvrtého Matrixu. Některé příběhy by se raději vyprávět neměly. ()

hanagi

Vlastně tady nevidím žádný výrazný kvalitativní posun oproti předešlým dvěma skomírajícím řadám. Dexter už definitivně ztratil svou původní identitu zvráceného ale zásadového zabijáka, který jedná vždy chladnokrevně a logicky. A tím zmizelo celé kouzlo. Kdyby mě alespoň nemučila protivná postava neustále držkující Debry... ()

elanius

Až na posledných 5 minút z celej série to bolo vlastne dôstojné rozlúčenie s Dexterom. Veľmi to potrebovalo ešte dva diely a boli by sme spokojní. Aj po tých rokoch musím uznať, že moc porovnateľných seriálov vlastne nevzniklo. Zlaté časy. (8/10) ()

venison

Tak se kluci ušatí moc nevytáhli.. Trošku jsem čekala, že když se Nick Slaughter přesune více na sever, tak to nebude jen o změně barevného filtru na kamaře, ale dostane tu správnou "severskou" atmosféru. Bohužel šanci na pozdvihnutí úrovně autoři propásli. V podstatě místo cool sarkastické vyvražďovačky inspirované severskou Evropou nám nabízí jen diletantské látání zpackaného konce předchozí série. Jack Alcott je navíc neslaný, nemastný, tak doufám, že nedostane vlastní seriál. Nebyla jsem a asi ani nebudu cílovka.. Pozitivní na tom pro tvůrce je, že jsem byla schopná to celé přežvýkat (třeba taková Hra o trůny takové štěstí neměla). Aspoň jsem si doplnila seriálový přehled. ()

Narya89

SPOILER ALERT: Pokračování kultovního Dextera po 10 letech jsem uvítala s nadšením - přece jen konec byl takový mlhavý a dalo se čekat, že někde začne odznova a jako každého mě zajímalo, jaké to bude tentokrát. Přidání teď už teenagera-Harrisona taky ději rozhodně pomohlo, stejně jako další serial killer, operující zrovna ve stejném maloměstě, kde si vybudoval fake Jim Lindsay i svůj poměrně peaceful afterlife. Akorát abstinující Dexter mě trochu zklamal. 10 let se ovládá a pak do všeho hodí vidle, asi jako každý addict. A co hůř, pak pokračuje v podobném duchu bez svého kódu, kdy likviduje koho chce jen pro pomstu, z osobních důvodů, než aby aspoň zkusil trochu věřit  a svěřit se své partnerce, místní šerifce Angele, která je mimochodem extrémně schopná a jako jediná si všechno spojí a odhalí pravou identitu BHB (což musí být v roli přítelkyně extrémně těžké si i jen připustit tu možnost). Té očividně ani neplánoval říct, kdo byl zodpovědný za všechny vraždy v okolí, včetně její nejlepší kamarádky, ačkoliv ví, že už roky jí to nedává spát. Jako proč?? Mohl jí dát closure a peace of mind, ale ne, to udělá jen ve chvíli, kdy mu jde o krk a potřebuje odvést pozornost. How noble...a o chudákovi Loganovi ani nemluvím. To ho nemohl pouze omráčit, uspat apod??? Moc dobře věděl, že za nic nemůže. Nedivím se Harrisonovi, že ho představa života na útěku nijak nenadchla, i když samozřejmost, s jakou hned zmáčkl spoušť taky dává tušit, že dark tendencies ho rozhodně neminuly, jakkoliv si hraje v dané situaci na Mr. Righteous.  Doufám, že se o jeho osudu ještě dozvíme něco dalšího z pokračování, nicméně tato série Dextera byla za mě emočně napínavá, ale poněkud méně morální a důkladná, než předchozí seriál (skoro žádné hledání důkazů viny, snaha dostat pouze ty, co unikli systému, pouze VRAHY, atd.) Na druhou stranu, přes všechny tyhle nelogičnosti, které podle mě nenavazovaly a nerespektovaly moc nastavení z původního Dextera, se mi série líbila hlavně svým postupným budováním napětí, skvělou Angelou, i vývojem trochu awkward vztahu Dexe se synem. Moje oblíbená vždy upřímná Deb jako jeho svědomí pobavila, zápletka s Kurtem a Molly se taky povedla, stejně jako návrat legendárního Angela Batisty, který pořád vypadá skoro stejně a ještě ze šuplíku nevyndal složku Laguerty, za což má mé nevyhnoucí sympatie. Jen škoda, že nedošlo na závěrečnou konfrontaci. Celkově je asi dobře, že se Dexovi dostalo takového konce, protože jak sám řekl, THERE IS NO OTHER WAY. " Justice must be done. Rest in peace by Deb`s side. ()

Mr.KarlAdler

Jestli měli tvůrci Dextera něčím splatit dluh společnosti, pak touhle nadstavbovou sérií, která umožnila pohled na skutečnou podstatu této postavy - bez romantizace, odosobněným pohledem zvenčí, a především optikou "dobrého člověka". Na co nebyly koule ani potřebná půda v linii příběhu před 8 lety, to se povedlo teď. A nejen to. Přes některé slabší momenty ve výstavbě k (jak se později ukázalo) nevyhnutelnému rozuzlení, se zdá, že víc pro pocit "takhle je to správně" zkrátka udělat ani nemohli. ()

vyfuk

Dexter se vrací po skoro deseti letech, aby vlastně nám opět zlomil srdce. Tohle je v mnoha ohledech srdcovka, jenže poslední série, i když vypadala lukrativně mnohdy žije z toho, že vsází na jednoduché věci pojaté jako z béčkového Netflix seriálu. Rozhodně bych ale nemohl říct, že jsem se nebavil. Problém je opět poslední díl, který vše pohřbívá v tom, že je naprosto nelogický a rozumy tam rozdává postava, která do půlky série byla ultimátně nesympatická a psychopatická. Celkově je to dost zvláštní a hlavně i linka s Batistou je vlastně nedodělaná. Je možné, že jedna postava dostane vlastní seriál, ale jen z důvodu nesympatičnosti mě to mine. Návrat není k zahození, ale poslední díl jde dost mimo a tím pádem já jsem skoro více spokojenější bez této série. ()

TroiMae

SPOILER: To, že syn vyřeší své trauma tím, že zabije otce, je stejně tak absurdní, jako že šerifka vyřeží během jednoho večera případ Řezníka ze zálivu, který nikdo nevyřešil předchozích osm řad, zatímco nevyřeší případ třiceti obětí v městečku za posledních 25 let… ()

Mimesis

Na devátou řadu jsem se docela těšil. Když jsem se dozvěděl, že scénář bude psát Clyde Phillips, těšil jsem se ještě víc. A když pak Clyde Phillips prohlásil, že devátá řada je "to nejlepší, co kdy napsal.", byl jsem opravdu zvědavý s čím příjde a trochu doufal, že se mu podaří opravit děsné zakončení seriálu, se kterým přišla řada osmá. Bohužel, přišlo akorát obrovské zklamání. Ani nevím, kde začít. Mimochodem, spoustu lidí tvrdí, že je zklamal až poslední díl, ale já jsem byl zklamaný už od prvního. Mělo to veliký potenciál, herci byli fajn (Hall, Alcott, i Brown), zimní atmosféra fungovala podobně jako slunné Miami, ale děj prostě nedával vůbec žádný smysl. Co dějový zvrat, to naprostá nelogická hloupost. Sorry, začal jsem předstírat, že devátá řada neexistuje. Cože, jaká devátá řada? Žádná není. Čus. ()

Michelle75

Poslední hvězdička je čistě z nostalgie, je to srdcovka. A zklamaná rozhodně nejsem, Dexter je pořád stejně dobrý, Michael C. Hall se pro tu roli narodil. Navíc úplně nové prostředí a postavy jsou velkým osvěžením a mají co nabídnout, a taky že ano. Pěkně se to každým dalším dílem zamotává ,ale neztrácí na napětí a to je pro mě u Dextera nejvíce. Po poslední epizodě přišlo mírné zklamání,ale nechala jsem si to v hlavě rozležet, a asi to mělo svoji logiku, přesto škoda. ()

Wally

Strašně sem se na tuto sérii po těch letech těšil a nebyl jsem zklamán. Dokonce i ten hodně kritizovaný poslední díl je dle mého v pořádku. S Dexterem to bylo super 15 let a 9 sérií, kdy ani jedna neměla chybu a přestože je mi to po posledním díle líto, tak hlavně, prosím, žádné pokračování, spin offy nebo podobné kraviny... 'Tonight, is the night...' Díky! ()

Devadesát Dva

Některé ze show budou působit neuspokojivě, neuzavřeně, nehledě na to, jaký konec si zvolíte (vzpomněl jsem si, na ten poněkud otevřený, ale přesto pochopitelný konec u Dr. House). Předchozí série, jak všichni věděli, skončila v poněkud otevřeném, antiklimatickém konci, v kvalitě, která tápala už posledních pár sérií a pak člověk zapomněl, jak parádní show byl Dexter ve svých prvních sériích, které jsem nenasytně sjížděl, totální binge watch. A tak přišla, po skoro dekádě, poslední řada, která působila jako takové to kudy z nudy, kdy si tvůrci, herci, kdokoliv, vzpomene, že kdysi stáli za něčím, co mělo něco, a tak se k tomu chtějí vrátit - klasický neduh, který bych řekl, hmm, v 8 z 10 případů dopadá špatně. Dexter, seriál, ke kterému jsem se dostal, nějakých, snad, patnáct let zpátky, v podobném období, s Californication... byly to zvláštní období, prodchnuté americkým pobřežím a skvělými příběhy s antihrdiny, kteří vás přimějí cítit sympatie, nicméně, to, co dělalo Dextera unikátním, se v poslední řadě vytratilo, není tam nic z té kombinace věcí, černého humoru, trefných vnitřních monologů (až na pár momentů), reagujících na skvělé vedlejších postavy (především sestava detektivů, okolo Dextera, tohle dokonce předčilo i knižní předlohu, která působí spíše jen jako taková "bublina psychopata"), vlastně to s původní show, v rámci toho, co ji udělalo tolik unikátní, krom hlavní postavy v popředí a příběhu za ní, nemá příliš společného. S novým prostředím přichází nové a ploché, nezajímavé postavy, které nemají příliš prostoru, i kdyby měli větší hloubku a je těžké si k nim vybudovat pouto. Zvláštní sledovat show, která byla svého času tak originální a působivá, jak spadá do průměrnosti, ve které neví, co se sebou. Miami a slunce bylo nahrazeno chladným severem a příběh, jak je u klasických "kudy z nudy" se snaží, ale přitom neví a nemá, chce jen být uzavřen, jakožto Michal C. Hall sám řekl, že si všichni mysleli, že tohle dluží fanouškům. Několik prvních sérií bylo svého času opravdu moje nejoblíbenější TV zábava a na jednu stranu jsem Dextera zase rád viděl, ale dlouho jsem váhal s tím, jestli se na tohle vůbec podívat a ten pocit byl oprávněný. Obdobně jsem přemýšlel nad návratem k Twin Peaks, jenže k té show jsem neměl až tak hluboký vztah a myslím si, že v tom případě, to dlouhatánské kolo vynechám. Některé věci zkrátka mají místo jen pro a v určitém období života. A bylo zvláštní sympatizovat s Dexterem, protože nehledě na to, jak si ospravedlníte jeho morální kód, dojde v něm k řadě věcí, kde si musí volit mezi morálkou a vlastní kůží a pořád, na konci dne, je to sériový vrah. "Tonight's the night." Oh, sbohem, goodbye, Dexter Morgan, what a character to study and observe you have been. ()

jakeer

SPOILERY. Touto návratovou minisériou som sa vrátil späť do vysokoškolských čias, keď som sa týždeň čo týždeň bál o život Dextera. Asi žiadny iný seriál mi také intenzívne emócie neprivodil, možno ešte Six Feet Under (kde hral hádajte kto). Z pôvodneho seriálu sa mi páčila narozdiel od mnohých fanúšikov každá jedna séria (jedna viac, iná menej), aj tá zatracovaná ôsma. Páčil sa mi príbeh okolo Dr. Vogel, jej strateného syna, vzťahu Dextera a Hannah (kde sa vyprofilovalo, že aj psychopat ako Dexter je schopný hlbokých citov, aj lásky) a aj s ukončením tej série som dokázal žiť. Po vzore Breaking Bad všetci čakali rovnaké možné zakončenie aj Dextera. No tu zomrela druhá najdôležitejšia postava - Dexterova sestra, na základe čoho si Dexter uvedomil, že jeho "dark passenger" je zhubou pre jeho najbližšie okolie a namiesto vysnívaného života s ďalšou sériovou vrahyňou a poloosirelým synom sa rozhodol nafingovať svoju smrť a utiahnuť sa do nejakého neurčitého zrubu. Veď to nie je až tak zlé, nie? New Blood začína práve tam, kde sme naposledy skončilo. Dozvedáme sa, kde sa to vlastne Dexter usadil a vybudoval si nový život. Tie prvé dve epizódy sú skvelým uvedením do deja a za mňa aj takou malou paródiou na idylické béčkové filmy z amerického malomesta, kde sa všetci majú radi a pomahájú si. Potom sa objaví stratený syn a bohužiaľ, aj "dark passenger". Postava Harrisona mi prišla silne štylizovaná, ale napokon poslúžila ako solídne pojítko medzi životom v Miami a Iron Lake. Záporák v podobe Kurta Caldwella by zahviezdil aj v najlepších rokoch seriálu. No a napokon tu máme záver. V podstate taký, aký očakávali iní fanúšikovia pre ôsmimi rokmi. Dexter čoby sériový vrah je odhalený a jeho predtým milujúce okolie mu ide po krku. Fanúšikovia chceli v tejto úlohe vidieť Batistu, Quinna, možno aj Masuku a iných špičkových kriminalistov z Floridy. Napokon je Bay Harbour Butcher odhalený mladou policajtkou zo zapadákova, ženou, príslušníčkou minority, osamelou matkou. V tomto je návratová miniséria poplatná dobe, v ktorej vznikla. Ale Dexter si za to môže sám - nemal venovať toľko úsilia, aby unikol svojej minulosti v Miami a potom si začať s policajtkou. Michael C. Hall v Colbertovej talk show povedal, že New Blood natočili, aby napravili pachuť v ústach fanúšikov, ktorá zostala po ôsmej sérii. Pre mňa bola celá New Blood päťhviezdičková, no po finále zas páli záha mňa. Záverečnú epizódu som si pustil s takými očakávaniami a zimomriavkami, ako už hádam desať rokov nie a napokon je pointou toho celého, že Harrison nie je až taký skazený ako Dexter (čo sa samozrejme korunuje popravou vlastného otca). Vražda Logana je síce silnou kávou, ktorá by akoby ani nepatrila do tejto série, celého seriálu a Dexterového charakteru. Stala sa pomyselným neuralgickým bodom, po ktorom bolo jasné, že iné východisko ako smrť neexistuje. A pritom to celé bola len skratka v uponáhľanom finále a mnohé otvorené veci ostali neuzavreté. No ale nejako sa to už celé skončiť muselo, tvorcovia majú od fanúšikov nadosmrti pokoj a ja som rád, že mi Showtime doprial takýto návrat môjho najmilovanejšieho seriálu všetkých čias a ani ten záver ma neodradí dať menej ako päť hviezd. Lebo Dexter. () (méně) (více)

HonzysKISS

Ani bych netušil, že se někdy dočkáme návratu Dextera, tím pádem i šanci na nápravu finále osmé řady. Stálo to za to? Ale celkem jo! Tedy až nato finále. Nejdřív jsem se strašně bál, že mě budou vadit Dexterovy hypnotické jevy. Protože já tohle absolutně všude nesnáším, ale tady se to docela povedlo. Debřina mother fucking mluva je zpátky s plnou parádou. Zapadla skvěle. Hlavní je, že Dexterovi z ní doopravdy nejebe (jak to většinou u přízraků bývá). Občas jsem se i dobře zasmál, vlastně stejně jako při starších sériích. Moc se mi líbí, že se seriál přizpůsobil moderní technice. Třeba takový dron, krimi podcasty nebo smartphony. Vážně se to do toho prostředí hodilo. Městečko je taky krásně zpracované. Parádní změna od horkého Miami. Nový záporák je dokonalý nechutňák. Jeho herec to zahrál výborně. Ostatní postavy jsou také moc bezva. Dokonce Dexterovi noví nejbližší mi přišli moc fajn. Indiánka mi nevadí. Vrátila se i stejná hudba, stejný motiv. Což je naprosto skvělé, padne to dokonale. Musím říct, že jedna propojená věc se starými sérii je skvělá, ale to ostatní už tolik bohužel ne. Dexterův syn mi lezl celou dobu na nervy. Pořád se s Dexterem jenom hádal a já hrozně nesnáším, když se postavy mezi sebou dlouhodobě hádají, a ještě k tomu úplně zbytečně. Nevím, jestli je to tou postavou nebo absolutně nesympatickým hercem. Spíš by bylo mnohem lepší, kdyby si vše urovnali už po pár dílech, jinak by to nebylo ani tak špatné. Ale tohle mezi nimi byla celou dobu hrozná telenovela. To bylo na sérii nejvíc špatné. Velká škoda, že toho z minulých sérií nebylo více. Dokonce bych ani nemusel předešlý děj znát. Potom mi přišel jako úplně pitomý nápad dávat do intra spoilery na probíhající díl. Kterého ňoumu to napadlo, musel jsem si vždy překrývat televizi rukami. Alespoň název epizody umístili hezky do scény. Pak mě trochu zklamalo, že když měl Dexter svoji příležitost k „vyšetřování“, tak už nebyl tolik mrštný a detailistický jako dříve. Závěr je takový, že ani nevím, jestli se mi líbil nebo ne. Nebo jestli je aspoň tohle druhé finále lepší než to předchozí, to nejspíše ano. Určitě to mohlo pro diváky dopadnout i o dost hůře. Každopádně já bych to zakončil trochu jinak. Posledních dvacet minut bylo spíše pro nás diváky utrpením. 80/100 ()

kitsuchan97

*7,5/10* Nelze říci, že by mě New Blood zklamalo. Osobně jsem se bála, že pokračování Dextera bude vyloženě odpadní záležitost, která neměla spatřit světlo světa. Naštěstí se mé nejhrůznější představy nevyplnily a onu jízdu jsem si vesměs užila. Zvyknout si na změnu prostředí, kdy z barevného Miami se dostáváme do chladného městečka Iron Lake, bylo ze začátku poměrně těžké, ale nakonec jsem si tuto lokaci velmi oblíbila. Je rovněž zajímavé vidět, jak zde Dexter žije a jakou roli zaujímá s celém procesu chodu města a jeho obyvatel. V průběhu seriálu se dočkáme i návratu známých tváří z předchozích řad. Jde vidět, že NB mělo trochu vyšší rozpočet - lepší a kvalitnější záběry, zajímavé efekty atd. Co rovněž chválím jsou skvělé herecké výkony - zejména Clancy Brown v roli Kurta byl naprosto dokonalý, ale to by se dalo říct skoro o všech charakterech. Bohužel, konec mě opět nepřesvědčil natolik, abych mohla dát vyšší hodnocení. Ovšem jako celek funguje New Blood poměrně dobře a důstojně tak uzavírá dlouhou ságu Dextera Morgana. ()

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu