Epizody(10)

Od osudné chvíle, kdy předstíral vlastní smrt, uběhlo už deset let a Dexter Morgan (Michael C. Hall) se ukrývá daleko na severu. Prosluněné prostředí kosmopolitního Miami vyměnil za ospalou atmosféru malého městečka hluboko v mrazivých lesích státu New York. Pod falešným jménem Jim Lindsay pracuje jako prodavač v místním obchodě se sportovními a loveckými potřebami. A dokonce i pro něho platí rčení, že pod svícnem bývá největší tma. Zatímco Dexter úspěšně potlačuje vnitřní temnou touhu propadnout vraždění, udržuje romantický vztah s šéfkou policie Angelu Bishopovou (Julia Jonesová). Ale ta není jedinou ženou jeho nového života. Dextrova sestra Debra (Jennifer Carpenterová) je sice dlouho po smrti, ale v bratrových představách žije dál a často s ním rozmlouvá. Přesto se zdá, že hlavní hrdina drží věci pevně v rukou. Dokud se mu na nich nečekaně neobjeví nová krev. Když do městečka dorazí za záhadných okolností jeho dospívající syn Harrison (Jack Alcott), Dexter se začíná bát, že dědičný „temný pasažér“ uvězněný hluboko v jeho nitru znovu udeří. (TV Prima)

Disease

Dexter byl ve své době celkem přelomový seriál, dnes už je to ovšem standard. Líbilo se mi, že se povedlo pěkně navázat a i uvedení některých starších postav. Je to sice lepší, než kdysi zkaňhaná poslední série, ale ne zas tak o moc. ()

mclenin

Dexter líznutý s Fargom. Slnečné Miami s množstvom priestoru pre realizáciu temného pasažiera vystriedalo klaustrofobické Iron Lake, kde každý každého pozná a temný pasažier, ktorého Dexter pochoval pod masku Jima Lindseyho, nemá ani centimeter voľného priestoru pre čo i len drobnú chybičku. A Dexter pritom už nie je v najlepšej forme ... tak nejako by sa dala zhrnúť základná premisa New Blood. Zvyšok už je história. Nový Dexter patrí medzi to lepšie čo prinieslo štúdio v rámci tejto frančízy, má takmer všetko čo si môže divák želať – nové prostredie, nové postavy, starého Dextera, zopár starých postáv, zopár úmrtí. Ja osobne by som si želal ešte o niečo väčšiu previazanosť s pôvodnou sériou. K dokonalosti mu však bránia predovšetkým iné skutočnosti, a to nie veľmi uveriteľné charakterové odchýlky, krívajúca logika a uponáhľaný a hlavne nie veľmi uspokojivý záver. Tvorcom došiel dych. Avšak na neuspokojivé ukončenia seriálov sme si za posledné obdobie akosi zvykli ... pozdravujem Game of Thrones. Nevadí, aj tak som za Dextera (nového či starého) ako divák vďačný. Bola to jazda. ()

nylo

Dexter je moje srdcovka. Takže pokud by mě měla NB uspokojit, musel by to být počin vyjímečný. Ne jen pouhý dovětek, ale třeba začátek něčeho Jinak Nového.  Tudíž, vzpomínková jízda je kouzelná, ale zasloužila by si víc důslednosti, důkladnosti a propracovanosti a k tomu odpovídající stopáž. Naprosto souhlasím s nevyužitým potenciálem a pokud měl někdo potřebu TO líp uzavřít, budiž. Osobně se žádná dokonalá koncovka tak úplně nekonala. Na to jsem těch seriálových závěrů viděla už opravdu moc. Jistě to bude fungovat jako samostatná jednotka s návnadou na původní seroš. A nám, nostalgikům, zůstává hřejivý pocit, že stará láska úplně nezrezaví nikdy, ale dvakrát do stejné pece mrtvolu házet nebudeme, nemuselo by to dopadnout dle našich představ .....každopádně díky! 85% ()

Klajnik odpad!

Dextera jsem měl kdysi velmi rád. Byl sice slabší než seriál Breaking Bad, ale nemyslím si že jen kvůli konci. Osmá série Dextera skončila totiž dobře. Rozumově uznávám, že je to zajímavější a originálnější konec než zabití této postavy poté, co ji konečně někdo odhalí, ale taky je to konec emocionálně vyprázdněný (což opět koresponduje s postavou Dextera). Divák chtěl ale asi trochu větší dojičku citů, když už měl postavu Dextera rád, chtěl pro ní i silnej závěr. Ten jsme měli dostat nyní a ač je ten děj poměrně dobře vystavěný, tak nezasáhl, protože New Blood šel s kvalitou poměrně dolu tím, co bych nazval zpracováním děje - tím myslím nějakou vybroušenou cestu od jednoho klíčového bodu příběhu k druhému. To lze vždy udělat lépe či hůře. Dexter: New Blood dle dostatečně neuspěl. To jsem však očekával už od prvního dílu, kde Dexter běhá v hluboce zasněženým lese dokud si nevšimne bílého jelena a nenamíří na něj puškou, jak kdyby právě neměl být k posrání udejchanej. Ve druhém díle se od něj ten digitální jelen nechá dokonce pohladit. Už tato relativně drobná nesrovnalost narušila uvěřitelnost, která slouží většímu vtáhnutí diváka do dění. To způsobilo, že jsem od návratu přestal očekávat úspěch. Odhad to byl správný, jak už jsem avizoval. To, jak hladce proběhnou přestupy jednoho klíčového bodu děje k druhém, závisí na míře toho, jak často bude mít divák pocit, že v příběhu něco "nesedí". Když ten pocit mít divák nebude, bude mu dění připadat uvěřitelné a on do něj tak bude více zainteresovaný. Fanouškovství taky může způsobovat schovívavost (či vyšší zainteresovanost do - snad lépe řečeno). Avšak to, jak moc divákovi sedí či nesedí dění v příběhu se odvíjí od jeho individuálního myšlení a vnímání. Víme, že někteří lidé smýšlí jemněji, citlivěji a hlouběji než jiní. Takovému člověku pak mohou přechody připadat zkratkovité. To je případ i poslední série Dextera. Naštěstí je to pouze zkratkovité, nikoli vykonstruované (jako třeba poslední série GoT, La casa de papel nebo marvel seriály). To znamená, že se příběh nerozpadá v samotných základech.Divák si sice může říkat, že Dexter byl uměle vtisknut do role přítele policejní poručnice, ale pak je mu řečeno, že mu připomíná jeho sestru Debru, která umřela na konci 8. série a kvůli čemuž se zřekl dosavadního života. Problém ale tkví právě v tom, že Dexter to v jednom momentu pronese namísto toho, aby to divák pocítila/aby si to uvědomil sám - jasně, je to taky dobrá policajtka, ale to je vše, kdyby třeba ale měla aspoň pětinu té Debřiny oprsklosti, bylo bylo by to mnohem prokreslenější a výmluvnější. Mluvím tu samozřejmě o lepším storytellingu. Ony dějové přechody nejsou dost dobře odvyprávěné. Občas by to chtělo lépe napsaný built up, postavy též mohly být zajímavější. Dostávaly by se tak do zajímavějších poloh a divák by se do nich více zainteresoval. Nové postavy jsou slabé (hlavní záporák je nejméně zajímavý ze všech dosavadních) i samotný Dexter působí více jednotně, méně temně, normálně... S tím mohlo být dobře pracováno, protože postupky v ději dávají skvělou příležitost tomu, aby se v Dexterovi znovu odkrýval jeho temný pasažér. Jak ale říká - je to příliš zkratkovitě, nedostatečně vybroušené, málo prokreslené. Zkoukl jsem to sice bez keců, ale žádné emoce to ve mně nevyvolalo. () (méně) (více)

Marius_ss

Celkovo sa jedná o vynikajúcu sériu. Hlavne od druhej do siedmej časti je to jedna veľká jazda. Potom je cítiť trošku slabší scenár a viac logických dier, zrýchlenie deja, ale stále je to skvelé, no a potom príde posledná časť...a....a. Škoda. ()

Ant_Antony

Tak se ten konec zase nepovedl... Jinak se na to dalo bez problémů koukat... Deb mě bavila, škoda nevyužití Angela naplno a Harrison mi teda pil krev... Úvodní titulky mi dost chyběly... ()

Milky.

Podle mě je tohle dokončení série, které vlastně ani nebylo potřeba. Zezačátku mi to celé přišlo takové spíchnuté horkou jehlou, na detaily (stopy ve sněhu) se nějak extra nebral ohled a podivných náhod pomáhajících scénáři (konference v New Yorku, kde je zrovna Batista) tam bylo až moc. Navíc jak čtu komentáře tak jsem nebyl jediný, komu neskutečně lezla na nervy šíleně otravná a nezdravě vychrtlá Debora. Nakonec se z toho ale vyklubal poměrně napínavý (ikdyž některé pasáže hlavně mezi mladým Harrisonem a Audrey jsem urychloval, protože byly hrozná vata a jejich romance mě absolutně nezajímala) závěr celé série a musím říct, že i závěr důstojný. A tak by to mělo i zůstat, myslím si, že jakékoliv další pokračování, popřípadě Harissonův spin-off už by byl nevkusně přes čáru. Bojím se ale, že to dopadne tak, že peníze nesmrdí a stejně se časem něco objeví. V tomhle byznysu není kráva nikdy vydojená úplně aby se z ní někdo nesnažil vymáčknout něco víc. A když nad tím tak uvažuju, asi jsem to měl sledovat spíš někdy v zimě, protože to připomíná vánoční speciál nebo něco takového. ()

kujon

Je to sice pořád dobré, ale zas ne toliko jako originál. Nabalilo to na sebe dosti patosu (idylka někde v prdelákově, indiánská přítelkyně, divnej synátor, ...), kterej to hlavní dost upozadil. Navíc ať na to koukám jak koukám, tak Dexter trochu vyměknul. Tak či tak je to ale vcelku důstojné pokračování (a konec), navíc v dnešní hyperkorektní době stále ještě bez problémů koukatelné (což je s podivem), takže 4*. ()

warrenur

Mnohi sme sa na tuto seriu po tolkych rokoch odmlcania velmi tesili. Od celej serie som po tolkom case a moznosti na pripravu bombastickeho scenara cakal ovela, ovela viac. Stale sme vsak v medziach dostojneho konca. Na zaver este mohli k dokanalosti a z nostalgie ukazat prichod davneho kolegu a priatela k klobuciku z Miami Metro do mestecka. Herci i vykreslenie mestecka i vztahov jeho obyvatelov boli fajn. Co mi vsak chybalo najviac, bol ten "dexterovsky vibe", nasepkavania cierneho pasaziera a intelegentnejsi story-telling. Tuna to pracuje asi len v dvoch vyrazne nadpriemernych epizodach. Bolo by to na slabsie stvorhviezdie, ale vdaka dost vela prvoplanovosti a predvidatelnemu vyvoju. 60% Sklamanie. Koniec neprekvapil. ()

Saur.us

To snad ani nemuselo být. Kromě ultimatního konce dokázalo tohle rozšíření nabídnout ve srovnání k původní sérii pouze průměrný zážitek. Bez pořádného protivníka, bez nadhledu a humoru. ()

Gastovski

Bohužel u této série je kouzlo starého Dextera nenávratně pryč. Což bych klidně odpustil, kdyby sem však nenaroubovali toho jeho synátora. Jak já tyhle postavy teen spratků nesnáším. A u všech seriálů i filmů je to jak přes kopírák - jsou extrémně nesympatičtí, zasírají 80% veškerého děje, svým čůráckým chováním dělají ze zásadních a oblíbených postav totální kretény a celkový výsledek je pak na poblití. Až do závěrečné epizody je to celkem nemastné, neslané a těžce průměrné, avšak v rámci možností snesitelné. Ale sledovat závěrečný díl bylo pro mne, který před tím sjel všechny výborné série, vyložené martyrium. Mohl bych si tu hrát se slovy jako scénáristi / covid-19 / plicní ventilátory / přemýšlení, ale budu v klidu a prostě zapomenu, že tento nevábný exkrement kdy vznikl. ()

tomashrabek

Prvá epizóda je tak tragicky napísaná, že som sa skoro nedonútil sledovať to ďalej. Ale našťastie sa Dexter rozhýbe a prinesie v podstate štandardnú sezónu, ktorá mohla byť so cťou odvysielaná priamo po štvrtej a ušetrila by nám tak kopu utrpenia. Aj tak som sa však neubránil pocitu, že quality TV sa už za tých pár rokov niekam posunula, tento koncept pôsobí trochu zastaralo a v podstate už Dexter nemá čo zaujímavé povedať. Prípadný spin-off s Harrisonom by som si ale zo zvedavosti pustil. ()

Trešlson

Pravděpodobně nejpříjemnější comebackové překvapení na seriálovém poli a i přes drobnou pachuť ze závěrečného dílu povedený reparát na konec, který nám nabídla osmá řada. ()

B.Wilde

(Komentář obsahuje spoilery.) Nějak ani nevím, co k tomu napsat... tohle měla být ta velkolepá série, která měla vylepšit konec té předchozí? Tohle měl být konec, co zbourá internet? No asi záleží, v jakém slova smyslu. K seriálu jsem se sice dostala teprve dva roky zpět, ale Dex mi prostě přirostl k srdci a všech osm sérií mě bavilo... překvapivě i po tom, co jsem už dlouho předtím slyšela, že má seriál jeden z nejhorších konců, jsem s tím, jak to v osmičce dopadlo, byla více méně spokojená... po tom všem mi to tam tak nějak sedlo. No a pak přišla devítka, pro většinu fanoušků po tolika letech, kdy už asi nikdo žádné pokračování nečekal. A já si říkala, jestli to je vůbec dobrý nápad... ale poté, že to by snad neudělali, aby natočili ještě horší finále (pro většinu) než minule. A ono se to bohužel stalo. To, že se tam takový konec nabízí bylo zřejmé od začátku série, ale pořád jsem doufala, že vymysleli něco lepšího... většina dílů byla fajn, některé momenty byly skvělé a některé slabší... ale to finále... urychlené, zmatené, nevěrohodné! Ne, nečekala jsem tam super šťastný konec, ale bylo tolik možností, jak by to mohlo skončit prostě líp... A i kdyby to mělo skončit, jak to skončilo, to provedení bylo naprosto strašené. Z Dexe udělali naprostého pitomce, co první překročí hranici, když zabije nevinného. A pak dojde k prozření, kdy jediná cesta je to, aby ho zabil jeho syn? Který už tak byl na hranici mezi tím, aby se z něj stal druhý Dexter? Jasně, tohle mu určitě pomůže a teď už bude moct žít normální život. Mělo to vylepšit to, že si to Dex vlastně přál? Já nevím, mám z toho tak rozporuplné pocity. Hlavně jsem jim to v té poslední scéně vůbec nevěřila. Seriály po letech jsou většinou strašné zlo, myslela jsem si, že u Dexe to bude jiné, ale bohužel se to opět nestalo. Až se skoro divím, že byl Michael C. Hall s takovým závěrem spokojený a šel do toho. ()

DAPDO

Samozřejmě, že bude každý tuhle řadu srovnávat s předchozíma sériema. Já byl hlavně rád, že jsem se po tolika letech dočkal restartu své oblíbené postavy. Dexter trošku zestárnul, ale po nasazení zimní čepice a přimhouření jednoho oka vypadá, jak kdyby jste se dívaly na první díl první řady. Vyměnil teritorium, ze slunnýho Miami si musel zvyknout na mráz a sníh a z velkoměsta na malý městečko. Nová identita, nový vztah, nová práce. Všechno zdánlivá idylka. Až do té doby, než se u něj po několika letech zase objeví touha zabíjet a rozjede se všechno nanovo. Hlavní téma téhle řady je postava Harrisona, Dexterova syna, který si ho po tolika letech najde. A hlavně jeho postava zapříčiní to, co se v celé sérii odehraje a jak všechno skončí. Prozrazená Dexterova identita, vysypaný kostlivci ze skříně, nahánění s dalším sériovým vrahem a dalších pět usmrcení z rukou hlavního hrdiny. Trošku mi chyběly virtuální rozhovory s Harrym, ale chápu, že ke své sestře tíhnul Dexter víc, než k nevlastnímu otci. Naopak potěšil návrat jedné postavy z předchozích sérií, Angela Batisty - i když se objevil jen na pár minut, vlilo mi to takzvaně krev do žil. Všechno jednou končí, poslední klapka seriálu samozřejmě jednou přijít musela, i když jsem tajně doufal, že aspoň jedna série by ještě přijít mohla. Bohužel se tvůrci rozhodli, jak se rozhodli a mě prostě bude Dexter Morgan a jeho temný pasažér chybět. Poslední devátou řadu hodnotím na 80%. Třeba se jednou dočkáme, jak Harrison pokračuje v poslání svýho otce, kdo ví... ()

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu