Reklama

Reklama

Krásky a tajemství – tak přece začínají všechny filmy noir. Dánský sebereflexivní thriller. Základem postmoderního a sebereflexivního thrilleru dánského režiséra Oleho Bornedala je otázka, jaké jsou osudy postav mimo to, co nám z nich film ukáže, a jak si k figurám automaticky dosazujeme příběhy na základě diváckých či čtenářských zkušeností.
Během dopravní nehody potká forenzní fotograf Jonas tajuplnou Julii. Když ji posléze navštíví v nemocnici a je jejími příbuznými považovaný za jejího přítele Sebastiana, začne se propadat do víru lží a fikcí, který sám přiživuje. Jelikož o Sebastianovi nic neví a dívka trpí ztrátou paměti a následkem šoku i dočasnou ztrátou zraku, vezme na sebe Jonas identitu, kterou si sám vymodeluje na základě svých nenaplněných snů. Paralelní fiktivní život se pro něho stává únikem před každodenní prací, usedlým rodinným životem i porouchaným autem. Jenže Sebastianova realita je zásadně odlišná od toho, co si Jonas vybájil, a začne ho záhy dohánět.
Důmyslný scénář reflektuje principy noirových krimi příběhů. Ty také ve svém základu často stojí na vypravěči, jenž svému okolí a druhým postavám přiřazuje domnělé příběhy, které jsou postupně konfrontovány s realitou.
Scenárista a režisér Ole Bornedal snímkem Pouze další love story potvrdil své kvality jednoho z nejoriginálnějších tvůrců současnosti, kteří ve svých filmech reflektují a dekonstruují narativní principy klasických žánrů. Mezinárodně na sebe upozornil již v roce 1994 filmem Noční hlídač, který o tři roky později přepracoval pro americký trh do filmu Hlídač mrtvých. Z jeho dalších snímků získal nadšené ohlasy především moderní morytát Zbav nás od zlého z roku 2009. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (114)

Sdoom 

všechny recenze uživatele

Jo, tak tohle byl fakt dobrej film. Minimálně první hodina dvacet stála fakt za to - skvěle budované napětí, fajn herci, super hudební doprovod. Od té doby, co se děj přesunul do chaty, tak už mi to přišlo zbytečně překombinované a nevěrohodné, což je trošku škoda, nicméně na slušné 4 hvězdičky to stále stačí. (Blu-ray, orig.) ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Tak trochu jiná love story je velmi výstižný název název pro film, který se lehce inspiroval americkým snímkem While You Were Sleeping, ale přitom žánrově se pohybuje někde na pomezí mysteriózního dramatu a thrilleru. Začátek byl velmi slibný a celkově příběh napovídal, že půjde o kvalitní podívanou podpořenou výbornou kamerou, triky a tajemnem. Jenže po rozhovoru doktora s hlavním hrdinou v půlce filmu, který vylučoval některé předchozí dění + dost pochybném hraní (ne)slepoty ze strany Julie, se to začalo kazit. Atmosféra a napětí se při plážových scénách definitivně vytratily a zbylo jen hollywoodské klišé (nebo jsou dánští chlapíci odolnější a pár výstřelů z pistole či úderů kamenem je nemůže nějak víc rozhodit, pak se tedy pletu :-D ), které jsem viděl už v tolika filmech. ()

Reklama

Blizzard 

všechny recenze uživatele

Místy docela temný thriller, který nám již na začátku ukáže konec filmu a pak teprve vypráví zápletku, která jej zapříčinila. Film je příběhem policejního fotografa, který pořizuje snímky mrtvých těl. Život začíná být nudný a jedna nehoda zapříčiní jeho změnu. Pozná Julii, která je po automobilové srážce v komatu a když ji jde do nemocnice navštívit, je nedopatřením označen jako její tajemný přítel, kterého potkala v Kambodže. Jak děj ubíhá, hlavní hrdina se více a více zaplétá do spárů osudu a smyčka kolem jeho krku je čím dál tím těsnější. Závěr filmu není však žádným překvapením a musí přijít to, co divák očekává, aby se poslední článek řetězu spojil. Jako obvykle severská kinematografii nezklamala, film je nasnímán velice pěkně, dobře zahraný a udržuje slušnou laťku napětí až do poslední chvíle. Škoda jen, že hrátky se staronovým Sebastianem nebyly delší a hlavně tajemnější. Pokud vás bude život s ženou a dítětem nudit, pusťte si tento film a poté popřemýšlejte, jestli je lepší zůstat v zajetých kolejích "šťastného" života nebo nasednout na jiný vlak… (7/10) ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Menu - Výborný vyprávěcí gulášek a skvěle namíchaný žánrový koktejl. Pohodlně jsem se usadil a vychutnal si každé jednotlivé sousto. Ole Bornedal jako šéfkuchař, pokrm předložili s bravurou vrchní Berthelsen, servírka Fichová a číšník Lie Kaas, ostatní personál se také choval velmi slušně a vlastně nic nenarušovalo příjemnou atmosféru konzumace této temné a jemně úchylné specialitky, k tomu ještě to severské osvětlení a mrazivá atmosféra a já odcházel naprosto spokojen. ()

messi@h odpad!

všechny recenze uživatele

Pan režisér si hraje na artového umělce, takže je místy nesrozumitelné, co se na plátně odehrává - hlavně že je spousta míst podložená klasickou hudbou. Vychytávka s prolínáním dvou dějů (jeden většinou představuje vzpomínky, druhý současnost) není špatný, ale když se ve filmu opakuje asi po sedmé, působí už únavně. Film obsahuje i naprosté nesmysly (slepá žena pošle svého přítele pryč, a zústane doma dobrovolně sama s naprosto neznámým a podivným člověkem; zraněná leží na jednotce intenzivní péče do půl těla nahá a kolem ní pobíhá celá její rozvětvená rodina, sestry, pacienti chodí okolo chodbou...). Na malý moment zhruba uprostřed filmu se zdálo, že se z toho vyklube zajímavý thriller, ale následuje zklamání. Že si nějaký film hraje na umělecký a artový, to ještě nic nevypovídá o jeho kvalitě. Mám ale pocit, že spoustu zdejších uživatelů na to režisér nachytal. ()

Galerie (21)

Reklama

Reklama