Jason Bourne se vrátil do New Yorku, ohrožuje celou CIA a ta začíná konat. Ukončuje programy Black Briar a Outcome, do kterého patří i agent Aaron Cross. I on je určen k likvidaci, stejně jako ostatní agenti rozesetí po celém světě, kde služba operuje. Aron je na tréninkové misi na Aljašce, kde se mu podaří před vrahy uniknout. Musí ale vynaložit veškeré úsilí a využít své schopnosti k tomu, aby všemocnou tajnou organizaci překonal. Ocitá se na útěku, je opět sledován nejmodernější technikou a musí kličkovat mezi sprchou smrtících kulek. Cross se poté shledává s doktorkou Shearingovou, u které kdysi podstupoval léčbu jako agent. Té jediné může věřit. Proti nim stojí šéf tajných operací, který má obrovský zájem na likvidaci všech vylepšených agentů. (TV Nova)

Anderton

Bourneov odkaz mal tú výhodu, že ho nesprevádzal prehnaný hype ako akčného filmu desaťročia a nebodaj umeleckého akčného filmu, ako jeho predchodcu. O to lepšie sa na neho pozerá. Štýlom pripomína prvý film, čo je ďalšie príjemné prekvapenie a... o to lepšie sa na neho pozerá. Menej akcie, ale stále napínavé iba dejom. Ten sa nakoniec ukáže ako pomerne jednoduchý, čo mi celý čas nevadilo, až do záverečnej akcie, ktorá je tu iba preto, aby nejaká bola. Bohužiaľ zrádza predchádzajúcu civilnosť. Veľa otázok ostane otvorených, čo je škoda, pretože pokračovania sa so sympatickým Rennerom asi nedočkáme. Osobne by som ho videl radšej, ako ďalší film s Greengrassom a Damonom, tí už povedali vo svojom príbehu všetko. Za najväčšiu scenáristickú fintu považujem fakt, že centrála nevie, koho naháňa. 70% ()

Kothy

Nový Bourne není špatný, ale už to není to co dřív. Mat Damon je prostě lepší. Ale Jeremy Renner taky není špatný. Taky tam má pár vychytávek. Na rozdíl o Bourna ale nemá vymaznou paměť... Kdo ví, třeba ještě o Jasonu Bournovi uslyšíme. ()

swamp

Tony Gilroy, scénárista předchozí trilogie, se chopil nelehkého úkolu - a to nějak navázat (či provázat) na ni. Odkazů na Bournea samotného je ve filmu možná až přespříliš - chápu, že tvůrci se snaží divákovi vnutit jakousi svázanost a kompaktnost všech filmů, ale pravda je taková, že to trochu skřípe. Začátek filmu je spíše pozvolný, ale poté, co se Renner spojí s Weisz, začíná docela slušná jízda, která eskaluje v závěrečné honičce (tak trochu po vzoru předchozího dílu). ()

Ant

Ne, tohle není Bourne. Není to ani jeho hodnotný následovatel. Gilroy prostě není Greengrass a žádná vizionářská režie se nekoná. Nicméně úplná katastrofa to není. Jakmile se někdy po půl hodině film probere z hibernace, během které jsme se dozvěděli každý blbý detail o deseti různých tajných programech, tak se děj začne hýbat kupředu a od té doby už se nezastaví. Tempo filmu tentokrát není žádný problém. Spíš jde o to, že se neděje nic, co bychom už neviděli v předchozích dílech. Rachel Weisz je celou dobu tak nudná, až je skoro otravná. Je to jen další verze krásky v nesnázích, která bezmocně civí a čeká, až ji Cross zachrání. A kdo čekal Nortona jako záporaka rovného Rennerovi, tak má smůlu. Jediným velkým esem filmu je vážně jen Renner, který se snaží a jeho roli jsem mu věřila. Akční scény fajn, ale zase nic o čem by psal člověk domů. Lepší průměr. Crosse a Bourna bych ale ve filmu viděla spolu ráda. ()

Geralt z Rivie

Když jsem hodnotil Bourneův odkaz, tak ještě nebyl v červených číslech. A chápu, proč je tomu tak všichni očekávají film s Jasonem Bournem, ale zapomněli, že jdou do kina na Arona Crosse. Jsem s výkonem Jeremyho a Rachel nadmíru spokojený a to se odráží i na mém hodnocení. --- KINO ()

predators

Jak jsem již psal o Ultimátu, že bych nerad viděl jeho pokračování, tak se mi moje nechtěné představy vyplnily. A musím říct, že bohužel... Renner je pořádný raner, ale tady mi nesedl. Nesedl mi ani scénář, který už postrádá jakoukoliv hloubku, takže vše, oč tu běží, je sám Bourne a jeho závislost na extázích. Prostě, i kdyby někdo sebevíc chtěl, víc se z toho vymáčknout nedalo. Stokrát viděné téma musí jednou omrzet a to se stalo právě teď. 60% ()

Eawy

Tak, priznajme si. Hocako charizmatický môže byť hlas Jeremyho Rennera, lepšie hodnotenie, by som mohla dať iba v prípade, že by som nevidela ostatné časti. Pokiaľ by táto zlátaninka nevystupovala pod prideleným menom ale volalo by sa to Tajomné pilulky, či zelené a modré, vyššie hodnotenie by som možno pripustila. Toto ako pokračovanie u mňa preletelo a totálne havarovalo. Čo už. 50% ()

cukorek

K úspešným a dobre fungujúcim trom "vagónom" plných ohromujúcej akcie s originálnym predstaviteľom M. Damonom, Tony Gilroy pripojil svoj štvrtý, hrdzavý a polofunkčný "vagón", ktorý nestačil udávajúcemu tempu rozbehnutého expresu. Takmer všetko pre mňa vyznelo bezúspešne, čoho sa Gilroy chytil, to akoby dobabral. Myšlienka možno bola dobrá objasniť osud ďalšieho muža pôsobiaceho v podobnej organizácii v akej bol Bourn a ukázať divákovi nový rozmer, jednoducho inovovať, ale Gilroy so svojimi priemernými výsledkami to bohužiaľ nedokázal. Aj keby ten film nemal žiadnu spojitosť s Bournom aj tak úroveň tohto filmu oproti podobným akčným konkurentom nemá čo ponúknuť, pretože ešte aj občasná akcia zaváňala veľmi odpudzujúco.Herecké obsadenie tiež zlyhalo, keď Edward Norton pôsobil ako vyhodení istič a Jeremy Renner len stále kdesi pobehoval ako odtrhnutý z reťaze. Ozaj sa mi nechcelo veriť na čo sa to pozerám, stále som čakal na nejaký zlomový okamih, kedy si to konečne poriadne s niekým rozdá, ale to sa nestalo a ten okamih neprišiel. Rýchlu a nepriehľadnú akciu, vzkriesila len dobrá dynamická hudba, začo som sa priklonil k 40%. ()

PetrPan

Z Rennera sice teklo charisma proudem, ale bohužel to nebyl jediný výtok. Bourneův odkaz je mírně hnisajicí hemoroid Bourneovské trilogie, není sice nijak zvlášť bolestivý a dá se s ním v pohodě vylučovat bez toho, abyste cítili řezání při každém zatlačení, ale co naplat je to prostě jen nepatřičný vřed v jinak anatomicky dokonalé prdeli. A čistě mezi námi, Bourne by si Crossem vytřel zadek ( nechci zase psát prdel). ()

nash.

Super. Bourne má schopného nástupce. Renner dokáže být stejně zarputilý a možná se mi dokonce líbí stejně jako Damon. Nepůsobí tak chlapecky, ale spíš jakoby na bedrech nesl nejen tíhu všech hrůz, které prožil. Trošku jsem měl sice problém se zdlouhavým a ne zrovna dokonale poskládaným rozjezdem, ale jakmile došlo ke sloučení prvků Renner a Weisz, nastala nečekaně efektní chemická reakce a film nabral parádní tempo, ve kterém se dokonale doplňovala akce a napětí. Řemeslo slušné, Renner výborný a Rachel skvělá. Vůbec nepůsobila jako rekvizita pro ozdobu, ani jako přívěsek, o který musí rek pečovat, aby se něco dělo. Nakonec to i přes lehké počáteční obavy byla parádní akční jízda, která mým přehrávačem určitě projede ještě jednou. ()

Ratemus

Samozřejmě že velká trilogie s Damonem byla jen špička ledovce pod vidinou ještě nadupanějšího filmu s Renerem, protože jakou jinou zápletku vymyslet, než že pod Treadstonem je ještě něco mnohem většího a pokud se peníze posypou, tak budou další a další ještě větší vládní programy....komedie ()

silentname

Nie veľmi výrazný a slabo spracovaný film, ktorý nás miestami dokáže dostať, no potom je tu kopec miest, kde by sme mali byť zaujatí, no reálne skôr máme pocit, že scénky sú nudné a Jeremy Renner v tomto filme akosi nevie sám poriadne presadiť svoju postavu. Nie je to ale jeho vina. S Rachel Weisz nemajú dobrú chémiu (aspoň podľa mňa), niektoré scénky pôsobia príliš krátko, iné zase príliš dlho a hlavne tento film nemá nijaký dobrý nápad. Tentokrát skutočne máme len agenta, ktorý uteká pred svojimi bývalými zamestnávateľmi, ktorí ho chcú zabiť. Žiadny hlbší podtón alebo nápad, ktorý by to nejako poriadne zaobalil. Akcia je síce super, no miestami mám pocit, že je to to jediné, na čo sa film reálne sústredí a všetko ostatné išlo úplne bokom. A to nemôže byť jediné, čo by film malo ťahať. Miestami pre mňa nepochopené momentky a pocit, že to nepôsobí tak silno, ako by to pôsobiť mohlo. Škoda. Hodnotenie: C+ ()

Claw

Pecka!! Líbilo moc!! Jízda od začátku do konce, sympatický, efektní, hlavní hrdina opravdu skvělý. Jedna velká akční jízda bez nějakých vysvětlivek, které by přerušovaly moji trpělivost, nebo nesmyslů. Trochu mysteriózna s pilulkami... fakt gut!! :-) /75%/ ()

Happens

Myslím, že z Bournova odkazu zůstalo JamesBondování. Absolutně neuchopeno ve skvěle pokračující linii. Přemýšlím, jestli mě vytáčel víc Hawkeye, nebo ta parodie na Bourna. Kvalitní akční film, ale brát jméno Bournovo nadarmo je hřích. ()

MiiRA

Lepší 3,5. Jeremy Ranner celkem dobré. Čekal jsem to horší podle hodnocení, ale zase tak špatné to nebylo. Ale stejně Jason Bourne je jen jeden ! * * * * *Greengrasse a Damona zpět * * * * * ! ()

Chrustyn

Greengrass, který po Dougu Limanovi převzal štafetu ve vyprávění dobrodružství tajného agenta Jasona Bournea, nejen, že dodal výslednému vyprávění novou energii i celkový vizuální dojem ale navíc vše ukončil snímkem "Bourneovo ultimátum". Ale Hollywood je plný tvůrců, kteří dokáží pokračovat i tam, kde byl na první pohled konec a tak nám scénárista předešlých Bourneových dobrodružství Tony Girloy přináší, tentokrát i z režisérské stoličky další příběh, tentokrát s novou tváří i jménem. Bourne zmizel ale samozřejmě nebyl jediný tajný agent, který má problémy se svým zaměstnavatelem a tak se před námi otevírá nový příběh s novou postavou a novými problémy. O příběhu není třeba se rozepisovat, (je zajímavý ale úplně jiný než tomu bylo dříve) tak se rovnou zaměřím na to, jak Girloy zvládá režii, kterou nastavil velice vysoko Greengrass se svým agresivním stylem, který filmu dodával rytmus nepřetržité akce. Girloy už se jako režisér předvedl dvěma snímky ale o akci jste v nich nezavadili a nový "Bourne" na tom v tomhle směru není o moc lépe. Čas od času se sice objeví menší přestřelka nebo boj tělo na tělo ale na ploše více než dvou hodin (předchozí snímky, byly o nějakých 20 minut kratší a díky režii působily jako hodinové filmy) a navíc v režii, která se té Greengrassově ani nepokouší přiblížit, působí výsledný dojem, jako zcela jiný film, což sice není na škodu ale pokud by divák očekával stejně svižnou podívanou, jako tomu bylo před 5 lety, odešel by z kina s nepříjemnou hořkostí v puse. Naštěstí je Girloy slušný vypravěč a i přes veškeré výhrady a neustálé srovnávání se jedná o inteligentní thriller, který dokáže zaujmout i pobavit. ()

klerik

Tony Gilroy nikdy nepísal extra áčkové scenáre a aj u Bournea bola vžy dôležitejšia réžia. Takže aj tu je príbeh dosť jednoduchý a má o trochu viac postáv, ako bolo potrebné. Ale inak je film celkom dravý, aj napriek tomu, že sa vyhýba priamemu bitkárskemu kontaktu (ale to je asi len dobre, lebo tých pár úderov bolo neprehľadných). Jeremy Renner je väčší sympaťák ako Damon, potešila ma aj zmena hudobného skladateľa (Powellov gradujúci motív bol vo svojej dobe super, ale dnes je v každom druhom akčňáku a už mi liezol na nervy). Pre mňa príjemné spojenie oldschoolovosti AGENTA BEZ MINULOSTI a dravosti BOURNEOVHO MÝTU. Ako bonus beriem, že tu nie je nič z dementnosti BOURNEOVHO ULTIMÁTA. Je to síce len taká epizódka jasne dúfajúca, že prídu ďalšie pokračovania, ale inak spokojnosť... Takto si predstavujem štandard v žánri akčného špionážneho film... ()

hammer_head

Bourn bez Bourna? Takhle jsem se sám sebe ptal, když jsem se rozhodoval jestli zajít či nezajít do kina. Nakonec jsem šel a byl jsem vcelku rád. Film byl dostatečně nabitý akcí, aby udržel mou pozornost a výběr hlavního hrdiny byl taky dobrý. ()

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (více)

Další Star Trek má režiséra

Další Star Trek má režiséra

23.12.2014

Sci-fi fenomén Star Trek se v roce 2009 dočkal filmového rebootu. J. J. Abrams (Mission: Impossible III) posléze natočil ještě pokračování nazvané Star Trek: Do temnoty, pak ale vyslyšel volání Síly… (více)

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

16.09.2014

Ještě před pár dny se Paul Greengrass (Kapitán Phillips) zajímal o režii nového filmu s Leonardem DiCapriem a Jonahem Hillem (Vlk z Wall Street). Teď to ale vypadá, že ho spíš čeká návrat k… (více)