Dark Was the Night

Záhadná síla ukrytá v lesích za malým izolovaným městečkem Maiden Woods vzbuzuje strach v jeho obyvatelích, zatímco se šerif Paul Shields (Kevin Durand) snaží ochránit své milované a zároveň porazit démony ze své minulosti. (oficiální text distributora)

maddy

Dark was the Night, Boring was the Movie. B-éčkový monster horor, ktorý sa snaží byť atmosférickým kúskom s postupne budovaným napätím, ale v závere sa celá tá snaha rúca ako domček z karát. Zo začiatku to ešte fungovalo, malebná dedinka, večne zamračené počasie, hustý priľahlý les a v ňom niečo zlovestné. Pomalé, nikam sa neponáhľajúce tempo a postupné náznaky. V tom je film najsilnejší. Bohužiaľ, postupne sa zameria na neustále riešenie obohraných rodinných problémov, až nakoniec divák zistí, že sa v ňom vyše hodiny nič nestalo a celé to dianie je vyslovene o ničom. To sa film snaží dohnať v záverečných pätnástich minútach, kde dôjde na hororové akčné finále, ktoré akoby vypadlo z iného filmu. Odhalí sa ohavne digitálne monštrum a celý film sa zmení až na také lacné monster C-éčko, ktoré sa už ani na sekundu nedá brať vážne. Vo výsledku tak úplne lacné ako monster horor v závere a úplne nezaujímavé ako pokus o atmosférický kúsok z predošlých minút kvôli neustálemu odbiehaniu k riešeniu nepodstatnej rodinnej drámy, navyše tieto dva prístupy k sebe absolútne nepasujú. Pokiaľ by sa pracovalo len s náznakmi, ktorý by sa postupne zintenzívňovali mohol Dark Was the Night dopadnúť omnoho lepšie, stačilo keby si Jack Heller zobral príklad zo svojho predošlého filmu Enter Nowhere, ktorý nepotreboval žiadne CGI a dokázal pracovať iba so samotnými postavami. Takto vlastne ani neviem čo chcel režisér v prípade Dark Was the Night natočiť, pretože film tak nefunguje ani v jednej rovine. A ten trápny záver, pri ktorom som už strhol aj tú zamýšľanú druhú hviezdu radšej ani nespomínam, to už bolo vyslovene na smiech. CELKOVO: 1,5* (3/10) ()

misterz

Hororový thriller, ktorý si svojou koncepciou s ohľadom na pomerne jednoduchú dejovú linku (obyvateľov mestečka terorizuje príšera z lesa) zakladá hlavne na atmosferickej stránke, čo mne celkom vyhovovalo. Žiaľ v tomto smere sa snímok postupom času ku koncu nevyvíja, skôr to bolo celé ako na hojdačke. Silné momenty, ako napr. keď bubák vojde do domu šerifa, sa tu striedajú s tými slabšími a nudnými. Čo sa týka príšery tiež to bolo len tak na polovicu. Zábery na nohy boli veľmi dobré, keď sa však na konci ukázala aj hlava tak bolo po srande. Celkový dojem však nie je vôbec zlý, taká hororová jednohubka. 60/100 ()

Bloody13

Pomalý a příjemně atmosférický návrat do dob, kdy se horor snažil strašit především pečlivě budovaným napětím. A opravdu, snímek je nejsilnější ve fázích náznaků a stupňujícího se znepokojení Durandovy postavy. Dosud fajn. Jakmile ale dojde na vyložení karet a odhalení CGI monstra, většina mravenčí práce jde do háje. Závěr v kostele nenabídne očekávanou satisfakci, jelikož se nepochopitelně promění z vážně míněného hororu na sprostě obyčejné béčko. A to, že se tušeného vlkodlaka vůbec nedočkáme, je úplně vedlejší. P.S. Bianca rychle stárne, ale pořád je to kočka. ()

ricci.s

Nemám veľmi v obľube horory, v ktorých sa celú dobu dokopy nič zaujímavé nestane a snažia sa to zachrániť v záverečnej 10-minútovke. Opustené mestečko v ktorom miznú zvieratá aj ľudia, akási tajomná a príliš rýchla príšerka, a odvážny šerif s nepodstatnými rodinnými problémami, ktorý sa snaží prísť na koreň veci. Prostredie je celkom pekné a snaží sa to budovať atmosférku, ale na viac sa ten film nezmôže. Treba sa naozaj zmieriť s tým, že okrem nejakých rýchlych zábleskov, strihov či pohľadu na pazúriky toho divák po väčšinu stopáže veľa neuvidí. Nakrútené OK, ale pre mňa až príliš naťahované a žiaľ aj dosť nudné. ()

J*A*S*M

Heller není bez talentu, což ukázal už ve svém debutu Enter Nowhere. Jako svůj druhý film dodal solidní monster horor, v němž malé městečko terorizuje stvůra vraždící nejprve domácí mazlíčky a posléze i samotné obyvatelstvo. Je to pomalé, zádumčivé, s vyblitými barvami. Atmosféru Heller kouzlí docela schopně, jen je škoda, že v závěru odhalený celistvý vzhled monstra mě docela zklamal. Dokud z něj byly vidět jen pařáty nebo silueta, působilo lépe. Hlavní problém, který ale s filmem mám - a proč zůstanu bezpečně na třech hvězdách, je to, že vzhledem k námětu a prostotě scénáře je Dark Was the Night až absurdně vážné. Dějově je film naprosto obyčejné monster béčko, scénář se ani nesnaží být nějakým způsobem originální či vynalézavý, ale postavy se při tom občas tváří a mluví, jako kdyby byly v Dostojevském. ()

• Film je založen na reálné báji o tajemné bytosti windigo, která je v severoamerických indiánských kmenech tradována ještě z předkolumbovskych dob. Tato bytost se měla vyskytovat na pomezí dnešní Kanady a USA a naposledy ji byla připisovana úmrtí na začátku 20. století. Podoba windiga se liší dle toho kterého kmene, avšak spojuje vždy zásadní věc a tou je vysoká postava cca 3-4 metry s třiprstými pařáty na nohách a drápy na horních pažích, mrtvolným dechem a nadlidskou silou. V některých bájích má mít i rohy a popelavou kůži a hluboko posazené žhnoucí oči. (SsgtJira)
  • Scenár filmu bol zaradený do zoznamu Hollywood Blacklist 2009 (ročný prehľad 100 najlepších nezrealizovaných scenárov). Film je voľne založený na skutočných udalostiach, ktoré sa odohrali v anglickom Topshame v roku 1855 a ktoré sú známe ako "Diablova stopa". Mestečko sa ráno prebudilo a na cestách našlo čerstvo napadnutý sneh a na ňom otlačky divných veľkých rozrezaných kopýt, ktoré sa tiahli až do ďaleka. (Scraffy)