Reklama

Reklama

Dobré ráno, Vietname

  • USA Good Morning, Vietnam (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Filmy o vietnamské válce tvoří důležitou část americké produkce sedmdesátých a osmdesátých let. Od dramat jako Návrat domů, Lovec jelenů, Apokalypsa, Četa nebo Olověná vesta až k několika komediálně laděným snímkům, z nichž nejzdařilejší je patrně Dobré ráno, Vietname (1987), který s notnou dávkou nadsázky popisuje situaci v Saigonu v polovině šedesátých let, kdy se z „policejní akce“ americké armády pomalu stávala regulérní válka. Jeho hrdinou je skutečná postava diskžokeje Adriana Cronauera, jehož pravidelné rozhlasové vysílání se okamžitě stalo hitem mezi vojáky, ale působilo svým zábran neznajícím humorem vrásky na tvářích jeho nadřízených. Režisér Barry Levinson (jehož následující snímek Rain Man se stal oscarovým vítězem roku) se plně spolehnul na herecké vlohy komika Robina Williamse, jemuž byla role výřečného moderátora šitá na tělo. Williams prakticky nezmizí z obrazu a přesvědčivě ztvárňuje dvě polohy své postavy, neuctivého vtipálka se záviděníhodnou vyřídilkou a maniakálními hláškami a téměř „civilně“ pojatého muže, který si uvědomuje, co se kolem něho děje, a ví, že to není správné. Herec za svoji pozoruhodnou kreaci dostal řadu ocenění (mj. Zlatý glóbus, Americká komediální cena, nominace na Oscara). Snímek, natočený v thajských exteriérech, se stal velkým diváckým hitem a ani po třiceti letech nic neztratil ze svých kvalit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (353)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Spolu s Vrtěti psem a Mladým Sherlockem Holmesem nejlepší film Barry Levinsona. Už je to dlouho, co byl naposled v televizi, přesto si ještě pamatuju skvělý mix nepřetržitých hlášek Robina Williamse a občasných připomenutí, že válka zas taková sranda není. "Víte, jakej je rozdíl mezi armádou a skautama? Skauti nemaj těžký dělostřelectvo." ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

S filmem Dobré ráno, Vietname se v mé hlavě pojí tolik problémů, které ani netradiční nápad zobrazení vietnamské války z pohledu dídžeje v podání jindy mě vcelku oslovujícího Williamse nedokáže zastínit. Předně je pro mě záhadou, že postava žvanícího, meloucího moderátora může někomu připadat vtipná. Jeho žvanění je sice pohotové, ale jalové. Komedie pointy obvykle nestaví na postavách se smyslem pro humor, často právě naopak. Jeho postava, Cronauer, je neskutečně otravná. Nejenže ji hraje komik Williams, ona sama je komikem, ale ne povoláním, pořád! Člověk, co všechno, resp. prakticky všechno obrací v žert, je nesnesitelný. Film to ale nereflektuje, Cronauer je dobrými lidmi bezvýhradně milován. Je jen pár momentů, kdy se Cronauer vzepře tomuhle strašnému povahovému rysu. +++++ Dle distributora nabízí film "lidský příběh", dle Subjektiva "příběh tak lidský, že už v něm není prostor pro lidi." Sluníčkový Cronauer se snaží být na každého taaak hodný, nedomýšlí ale důsledky svých činů a film se jimi nijak nezabývá. Může tedy vesele zvyšovat morálku vojáků, kteří možná nevědí, zač bojují, balit vietnamskou dívenku, pochopit kluka z vietkongu a učit vietnamce anglické idiomy, včetně sprosťáren. Umožňuje vojákům zapomenout na útrapy války, takže si nikdy nemohou říci jako Rostov z Vojny a míru: "Proč já jsem sem vůbec chodil." Jednou se pokusí prolomit cenzuru, ale v dalším momentu už zase dělá vojákům radost a pozvedá morálku. Srovnejte jej s rozkladným Švejkem říkajícím: "Lidi nestřílejte, dyť tady jsou lidi." Cronauer se nesnaží věci pochopit, snaží se je obejmout a z filmu jako by vyplývalo, že je to tak vlastně správně. ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Film docela dobrý, zase trochu jinak vystavěný pohled na vietnamský průser. Ale pozoro na dabing! Dabérská partička z MASH si tady střihla další projekt. Pavlata je na Williamse sice nezvyklý, ale hodně dobře to dává. Škoda, že ostatní dabéři každý musí zvládnout asi osmnáct postav, a to i v situaci, kdy se herci ve scéně potkají. Nenadabovatelný, a hlavně nepřeložitelný film. Robinovy hlášky totiž nejsou vtipné, a nebude to asi jen paradigmatem doby. Mně ale hodně zaujal herec, tady ve filmu hraje dvojčata cenzory, který ve dvojce Terminátorovi sehrál postavu policisty, jehož T1000 propíchne (jak jinak) a jehož identitu pak pár scén používá. Věděl by někdo jméno? ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Vietnamská válka z trochu méně tragického úhlu pohledu. Protiválečný film, který stojí především na parádním hereckém výkonu Robina Williamse, jehož plynulé přecházení z polohy komediální do polohy dramatické je hodno uznání a podobně je to i s filmem. Celý se nese spíše v odlehčeném duchu za doprovodu stylových dobových songů, ale rozhodně ani na moment nezapomíná na onu tragičnost a krutost vietnamského konfliktu. ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Trochu jiný pohled na hrůzy Vietnamské války. Pohled očima člověka naplněného humorem, entuziasmem a láskou k druhým, kterou aplikuje přednostně a za jakýchkoli podmínek. Pohled o to více působivý a autentický, že i do duše takového člověka si válka nakonec prokouše svou jednosměrnou cestičku. Zahráno mistrně, natočeno zkušeně a napsáno tak, aby se na film mohli dívat s trochou benevolence i občané Vietnamu, s důrazem na přátelství, kterému by neměly bránit žádné jazykové bariéry nebo kulturní a rasové rozdíly. Ale plný počet udělit nemohu, bez Robina Williamse by totiž dobrá polovina humorných situací vyzněla jaksi vniveč.. 85% ()

Galerie (55)

Zajímavosti (11)

  • Na rozdiel od vyobrazenia vo filme, Cronauer nikdy vo svojom vysielaní nevtipkoval, ani ho nikdy nevyhodili z armády. Vietnam opustil preto, lebo jeho vojenská služba sa skončila. (Smok)
  • Cronauer uzatvára svoj posledný výstup v rádiu (1965) s piesňou od Louisa Armstronga - "What a Wonderful World", ktorá bola nahratá až v roku 1967. Režisér Barry Levinson si tohto bol vedomý, ale pieseň bola tak ideálna pre dokreslenie scény, že sa rozhodol túto chybu ignorovať. (Smok)
  • Vojáci, které Adrian (Robin Williams) baví, když společně uváznou v dopravní zácpě, jsou příslušníky proslavené 1. divize americké pěchoty. (Mr.Hudson)

Související novinky

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který… (více)

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)

Reklama

Reklama