Aninka žije na statku se dvěma nafoukanými sestrami, kterým musí sloužit. Jednoho dne najde pírko, jehož pomocí si přivolá prince Vítka, zakletého do ptačí podoby. Když zlé sestry zjistí, že se Aninka schází s pohledným mladíkem, pírko jí vezmou, zničí a Vítek zmizí. Jedinou možností, jak zlomit prokletí, je, že ho Aninka najde kdesi ve světě. A tak se dívka vydává na cestu za záchranou svého milého. Jejím průvodcem se stává vodník, jehož na počátku putování zachrání před zlým sedlákem. Společně prožijí řadu dobrodružství i legrace. A přestože vodnická kouzla dokáží Anince pomoci, jak k uzdravení nemocných, tak na obranu proti loupežníkům, k záchraně Vítka bude potřeba především pravá láska. (CinemArt)

bratr_jezek

Tak kladem je neokoukaná ústřední dvojice, méně známá pohádka upravená pro potřeby filmu a zajímavé lokace. Pěknou pohádku trochu sráží Pavlásek, který asi měl obstarávat i humor, ale nějak se nedaří. Ke konci se trochu překombinovalo - ale víme, jak pohádky naštěstí končí. Motivace záporných postav mi byla trochu nejasná, pořádně se nevysvětlilo proč, linka s Lamborou k tomu proč přidala velký otazník. Troška ukázal, že ještě pohádky umí, ale chtělo to trochu pečlivější scénář. Takový lepší průměr. ()

Dana.Mikulda

PRO: pohádka je natáčená v pěkných místech, hezké kostýmy, dobře zvolení herci. PROTI: poprvé, co mne pohádka nudila, neměla žádný tah ani spád, dost ,,visela"  na princezně ze mlejna, největší průšvih beru ozvučení filmu. Zvukový podklad byl příšerně nahlas, hudba také a velmi rušila. Přechody mezi scénami mě přišli amatérské.  Celou pohádku držel legrační hastr Mánek. Pan Pavlásek ho krásně ztvárnil a moc mu to slušelo. Takový ten klasický, pohádkový vodníček. Několikrát mne hodně rozesmál. Díky němu, nelituji času stráveného u pohádky. Tak držím palce a budu se těšit na jinou pohádku. ()

EDEN13

Viděno podruhé ... a od posledně odebírám jednu hvězdičku a pasuju tento film na podprůměr. Tím, ale neházím Trošku určitě do kategorie ,, na odpis" nesoudím totiž tvůrce podle jejich nejhorších filmů. Pokud se tvůrci podaří vytvořit aspon jeden film, který za to stojí... tak je už navždycky v mé milosti. A pan Troška v minulosti určitě ukázal, že umí vytvořit pohádky na které se o Vánocích všichni rádi podíváme.  Bohužel tato pohádka je zkrátka velmi nepovedená. Jediné co na ní mohu pochválit jsou její exteriéry, které navozují opravdu prvotřídní vesnickou pohodovou, českou atmosféru. Tím, ale chvála končí. Kostýmy neví čím mají být... leckdy se postavám na hlavách objeví jakási kreace čepce nebo klobouku, která by spíše zapadla do nějaké fantasy. Společně s kombinací na první pohled šíleně umělohmotných, překombinovaných a lacině působících kostýmů... to vytvoří opravdu trochu zvláštní kaleidoskop nepojmenovatelného stylu. Stejně jako oblečení neví moc čím má být, tak stejný problém má i samotný scénář. Kombinace nebo spíš překombinování mnoha pohádkovými motivy působí naprosto nahodile a chaoticky. Scéna míjí scénu a než si uvědomíte co se děje, tak už jste dávno někde jinde a řešíte zase něco úplně jiného a většinou naprosto nepodstatného. Hrozně to působí tak, že autor moc nevěděl co dělá a tak dohromady spojil části scénářů z jiných pohádek.... a výsledek je prostě špatný. Nanynka Aninka je opět ufnukanou, nesamostatnou postavou, která jen čeká až jí zachrání její princ na bílém koně. Narozdíl od Sandevy v Čertovinách se sice rozhodne alespon k jakési záchranné misi, jenomže se ukáže, že nakonec na této misi sama nic nezmůže a její postava se vzdá jakéhokoli vývoje ve prospěch vodníka vždy zachranujícího situaci. Dobře je to vidět ve scéně kdy se konečně může Aninka naučit plavat, respektive přemoci svůj strach z vody o kterém mlela celý film. Navíc by se ani nemohla utopit jelikož tam bylo vody sotva po kolena. Jak to ale naše schopná hrdinka vyřeší? Místo aby překonala svůj strach a ukázala nám, že si přeci jen prošla nějakým tím vývojem .. tak tam stojí jako poleno a pravděpodobně by tam stála doted, kdyby jí nepřenesl vodník. Ono všeobecně Aninčino chování evokuje spíše velmi hloupoučkou a naivní holku, která si pro svou dobrosrdečnost nechá akorát tak zbytečně srát na hlavu. To jako , že kdyby se vzbouřila a řekla svým sestrám at si po sobě uklízí sami, tak by to hned byla nějaká mrcha, nebo co? Takhle realita asi moc nefunguje... Závěrem chci říct, že vztahy mezi postavami pro mě nefungují. Necítím mezi nimi lásku, přátelství ani nic jiného... nehledě na to, že většině herců tyto emoce ani zahrát nejdou. Sandevě daleko víc sedne role záporačky, kdyby ovšem nevypadala jako kříženec plamenáka a nafukovacího balonu  a na hlavě neměla něco co vypadá jako mopy na podlahu... to hned z každého záporáka jde hned víc strach jen co je pravda. Obzvlášt z kostýmu její matky, který vypadá jako nějaký vypelichaný černý papoušek.  Je to bohužel velké nic, bez nějaké tváře a výrazu. Nic co by si měl člověk zapamatovat nebo si oblíbit. Konec je vyloženě odfláknutý, a epická finální battle mezi dobrem a zlem se vcucne do dvou ran. () (méně) (více)

Radko4

Keďže pán režisér Troška je jeden z mojich obľúbených, na túto rozprávku som sa tešil. No nepatrí medzi moje obľúbené. Zo začiatku to vyzeralo sľubne, no skutočnosť, že sa mi trochu opakuje dej, keď dievka chodí s vodníkom po lese a mierna strašidelnosť (pasáž duchov v kostole) vo mne zanechala zmiešané pocity. Ale musím uznať, že herec Pavlásek sa mi ako vodník v tejto rozprávke hodí. ()

Jimmy73

Co se musí Troškovi uznat, je výběr prostředí, kostýmů a výroba kulis. Bohužel scénář je velmi slabý a o přehrávání a pitvoření Pavláska a jeho naprosto zbytečného zpěvu snad není třeba mluvit a vůbec nevím, co si od toho p. Troška sliboval. Taktéž mi osobně moc neseděl styl mluvy, připadalo mi to jako by slova venkovského děvčete byla veršovaná. Ale pořád lepší než jiné slátaniny, kdy princezny počítají algebru, princové dělají různé vědecké pokusy apod. ()

P.A.R.E.Z

Další pohádka z kapsy Zdeňka Trošky, na kterou jsem se byl svým 5 letým bráchou donucen podívat. Příběh, který vykradl rekordní počet pohádek. Máte rádi popelku? Tady ji máte, akorát ji nešikanuje macecha, jen její 2 sestry. Zakletej princ? Samosebou.  Je libo sněhurka? Posluž si, jen jí místo jablka dá otrávenej chleba, který ji má proměnit v šutr... asi nějaká RRRrrrr!!! reference. Atd. Celým filmem nás provází sjetej vodník v podání Lukáše Pavláska a dále Anastasia Chocholatá jako nevinná panna, která má být asi symbolem čistoty. A ano... je symbolem čisté nudy. Samozřejmě herecké výkony alá školní divadlo a máme další ,,skvělou'' pohádku, kterou se můžeme celá rodina bavit. Jediný co mě ve filmu nepřijde zas až tak špatný je hudba, která je ale vlastně ničím neoriginální, takže jediný plus u ní je, že se dá aspoň poslouchat... narozdíl od Pavláska. Pozitivum na filmu je, že mi uspal bráchu. Jinak si film řadím do své sadomaso sbírky filmů. ()

vlcekmirek

Ano, pan Troška má rád klasické pohádky, ale já nevím, nějak se furt nedaří to dát dokupy. Naštěstí už pan režisér upustil od pištících a vřískajících "jakoževtipných" postaviček. To co bylo vtipné v Jasněnce už v přincezně ze mlejna rvalo uši. Naštěstí místo uječených čertíků a ježibab tu exceluje Lukáš Pavlásek v roli vodníka a po pravdě děj pohádky oživil a měl celkem vtipné hlášky. Teda až na ten zpěv, ten teda byl!!! Takže bodík navíc za Pavláska. Ale hlavní postavy mi nějak nesedly. Anince jsem tu chudinku nějak nevěřil, byla jakoby prvoplánově milá a taková moc umělá, deklamovala jak na dííívadle, takže upřímnost a cit se u ní hledaly jen stěží. Vítek mluvil jak kdyby recitoval Polednici a vůbec, jakým nářečím že se to tam vlastně mluvilo? Jižní Čechy? No možná, ale nějaké pomixované. Neměla to být jakási variace na staročestinu? Nevím, ale znělo to strašně. ()

Filumena

Bože, dospěláci neserte sem recenze že jsou pohádky shit. Troškova romantika, krásná příroda, humor. Koukejte si na porno a pohádky nechejte dětem. ()

Petbrab

Člověk se nesmí nechat odradit nízkým hodnocením jenom proto, že to režíroval Troška. Krásná jihočeská krajina, malebný děj, vtipný vodník, možná lehce naivní hlavní hrdinka a máme na světě příjemnou pohádku. ()