Záhada, skládanka, vzrušující pocit nejistoty a tápání, labyrint klamných stop, stejně jako hold americkému černému filmu a detektivnímu příběhu natočenému v stylu retro. To všechno nabízí slavný americký film, jehož děj se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Soukromý detektiv Gittes, vyšetřující obvykle manželské nevěry, se ujímá komplikovaného případu, který slibuje cosi nezvyklého – a také se postupně mění v případ vraždy. Gittes jde za rozřešením velmi tvrdohlavě, přes varování slovní i fyzická... Detektivní thriller byl natočen v roce 1974 a dodnes představuje mimořádnou ukázku perfektního filmového řemesla, na níž se podílejí všechny složky: od scénáře Roberta Townea (který byl oceněný Oscarem) přes kameru Johna A. Alonsea a herecké výkony Jacka Nicholsona, Faye Dunawayové a Johna Hustona, až po strhující režii Romana Polanského (Nůž ve vodě, Hnus, Ples upírů, Tess, Rosemary má děťátko, Pianista). (Česká televize)

TheRoller

Začalo to tuctovo. Plynulo to menej tuctovo, ale zato s prídavkom občasných hluchých pasáží. Zachraňoval to jeden z najlepších hercov po ére Klasického Hollywoodu spolu s Faye a príjemnou hudbou. Keď už človek čaká, že to rovnako tuctovo skončí, stane sa pravý opak. Napriek tomu je Chinatown pre mňa jeden z tých Polanského filmov, ktorý nezanechal za sebou stopu takých rozmerov, akú som očakával. Uvidím, čo to spraví po druhom zhliadnutí. Zatiaľ je to na 4*. ()

Killda

Nejlepší noirovka jakou jsem měl možnost spatřit, a to hlavně díky geniálnímu konci, který vám vytře zrak. Nikdy mi noirovky neseděly stylem vyprávění - dlouhé, nudné a ukecané, tohle je ale zdatně natočený kus, a když vydržíte do onoho konce, zaručeně se budete oblizovat blahem. ()

mcleod

Výborný film plný napětí a sžíravé atmosféry všudypřítomného zločinu a nespravedlnosti. Příběh je napsaný bezchybně, herecké výkony odpovídají věhlasu režiséra. Především Jack Nicholson hraje výborně, dokonce bych se odvážil tvrdit, že jde o jednu z jeho nejlepších rolí (snadno konkurující i Formanovu One Flew Over the Cuckoo's Nest). Ovšem, abych nebyl zcela nekritický, atmosféra filmu mi přišla i přes zmíněná pozitiva méně ponurá, než bych u film-noir čekal. Ale přesto jsem byl jako velký fanda tohoto žánru dostatečně spokojený. ()

Autogram

Film má názov Čínska štvrť a je takmer bez Číňanov. Jack Nicholson je v úlohe súkromného detektíva výborný, takmer vôbec nezíde z obrazu, takže sa do jeho chápania a myslenia za dve hodiny dokonale vcítime. Záver ma trochu rozhádzal, na noirovku je všetko až priveľmi komplikované, ale ako nadpriemerný zážitok mi film nepripadal. –––– Zapomeň na to. Je to čínská čtvrť. ()

vyfuk

Film, na který jsem se dlouhou dobu strašně moc těšil. Svým způsobem jde je to i lehké zasvěcení do pro mne obdivovaného a neprozkoumaného filmového žánru Film-Noir. První zklamání přišlo už jen ve faktu toho, že se film jmenuje Čínská čtvrť a přitom se do ní podíváme až na konci. Název je to úderný, ale teoreticky irelevantní. Dále mě asi i zklamalo celkové pojetí filmu. Nějak jsem doufal, že mne film totálně dostane, ale místo toho jsem se v některých pasážích musel i přemlouvat, abych to dokoukal. Nicholson odvedl na hereckém poli skvělou práci a štáb celkově taky, protože jsem se vážně cítil jako v té době. Za to přičítám bonusy. Dále taky musím dát bonusy za ono finále, které mne i přes to všechno strhlo. Trošku mne to vrací do padesátek a dřív do filmů pana Hitchcocka. Kdo ví, třeba je tohle jeden ten film, ke kterému se třeba za tři roky až v tomto žánru budu už ne tolik panic vrátím a zjistím na jaký masterpiece koukám. Leave it vyfuk, now it's not your time. ()

ghatos

Svého ducha si to udrželo i po takřka 50 letech. Svěží Jack Nicholson v pěkné dobovce a ten závěr má svou sílu. 74%. ()

Nepi

Jack Nicholson korunuje tomuto povedenému kriminálnímu thrilleru v roli soukromého detektiva,který pátrá po jedné záhadné vraždě.Roman Polanski natočil kultovní detektivku,která je i po letech skvělou podívanou... ()

Aqualung

Tohle je přece čínská čtvtrť.Tedy a tady nic není, jak se zdá.Vespod byl incestní vztah s bizarním, ale přece jen pochopitelným plodem.Ale to, co předchází pojmenování célé situace je vystavěno do nádherné zápletky.Jack Nicholson a Fay Dunaway tady bodují silně.Obvyklé ingredience,silný,charakterní jedinec,zlotřilí protivníci a schizofrenní situací drcená žena, která končí s kulkou v hlavě, ale jen škrábnutý primární hybatel všeho zla.Inu čínská čtvrť.Hodnotím vysoko. ()

Styxos

130 minut ryzí dokonalosti, během níž se z detektiva slizouna Nicholsona stane řízek se výdrží buldoka. Totální pecka, kterou si určitě pustím ještě několikrát. ()

manonfire

Jakoby si ze mě zdejší vrchní velebitelé spolu se členy akademie dělali nějakou podivnou prdel. Nejlepší scénář všech dob? To ani omylem. Spíše naprostá rutina a vzhledem k vehementnímu opěvování divácké obce regulérní zklamání. 40% ()

venca163

To našroubování "Chinatown" motivu do filmu je trochu hloupý - kromě názvu jde jen o takový občasný brebentění o tom, jak v Chinatown neplatí žádný pravidla + finální hláška, která působí akorát směšně (SPOILER zabití Evelyn neni žádnym důsledkem drsnýho číňáckýho ghetta). Jako detektivka to překvapivě pořád funguje, má to specifickou atmosféru (i když "hutnou" bych ji asi nenazval) a dokonce Jack Nicholson hraje poměrně civilně, což sem dobře zapadá. #filmNaVelkýPlátno (80%) ()

Rousse

Při sledování tohoto majstrštyku mě napadla celá řada otázek. Může být Nicholson dokonalejší? Může být Faye Dunaway smyslnější? Může být scénář lepší? A může být hudba Jerryho Goldsmithe úžasnější? Kdo si na všechny tyhle otázky odpověděl, stejně jako já, ne, pak chápe mé hodnocení:-) ()

ArdathBay

Šmrnc této pomalu plynoucí bravurní kriminálky let 70.tých je neoddiskutovatelný. Nenapadá mě absolutně nic, co bych této detektivce vytknul, snad jen to, že skončila. Naopak superlativy jsem našel všude - od hereckých výkonů až po nádherný hudební podkres (Goldsmith). Dovolím si si hříšnou myšlenku - být to černobíle, bylo by to snad ještě lepší. ()

MaxipesFik

Evidentní inspirace filmem-noir, ale chybí tomu na noirových filmech to nejdůležitější - obraz. Možná kdyby nějakej pitomej producent netrval na tom, že se to přeci nebude točit černobíle, když už máme pětatřicet let Technicolor, mohl z toho být geniální film. Ale je pravda, že Polanského filmy jsou spíš narativní než obrazové, i tady tedy výsledek není výtvarně tolik zajímavý. Jinak ale po všech stránkách povedená práce. Brilantní scénář, precizní pomalá režije, výborná dramatická gradace, výteční herci, geniální hudba... Film skřípe jen na dvou místech (ztrapnění Gittese sprostým vtípkem a konvenční milostná scéna). Stojí za vidění, třeba i víckrát. ()

BMAJTZ

Drsná kriminálka s ještě drsnějším Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Řeknu to asi takhle, takovéto kriminálky se dneska už netočí. Celou dobu to bylo na 4 hvězdy, ale závěr to vykatapultoval ještě výš. Sám nevím zda mě ten závěr víc nasral než potěšil, každopádně překvapil mě hodně. A když nad tím tak přemýšlím tak se v příběhu vlastně vůbec nic nevyřešilo. Mno kdo neviděl asi nepochopí. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young

19.10.2023

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

17.02.2022

Chystaný komiksový snímek The Batman režiséra Matta Reevese (Válka o planetu opic) s Robertem Pattinsonem (Maják) a Zoe Kravitz (Sedmilhářky) v hlavních rolích se na internetu v posledních týdnech… (více)

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (více)