Na zdraví

USA, (1982–1993), 110 h 7 min (Minutáž: 22–47 min)

Hudba:

Craig Safan

Ted Danson, Shelley Long, Kirstie Alley, Nicholas Colasanto, Rhea Perlman, Woody Harrelson, Kelsey Grammer, Bebe Neuwirth, George Wendt, Paul Willson (více)

Série(11) / Epizody(272)

"Na zdraví" je bar, který převezme Sam Melone, playboy se slabostí na letušky. Bar pravidelně navšťevují jeho kamarádi s nudným životem, aby si ho zpestřili a odpoutali se od problémů (s alkoholem). Mezi zaměstnanci baru je poměrně jednoduchý, a proto vtipný Woody a také místy protivná číšnice, která pase po majiteli domu, ve kterém se bar nachází. A taky Rebecca, která sice v baru pracuje, ale nikdy nikdo ji pracovat neviděl. (masw)

IXOXI

Na zdraví se od ostatních seriálů liší velkou rozmanitostí jednotlivých postav, každá je jiná a přesto nikdo nemá navrch nad ostatními. Každý je někdy nahoře a někdy dole. Nové postavy pomalu přibývají, některé starší zase mizí a jiné se objeví jen párkrát během každé série. Charakterové vlastnosti postav jsou rozdány od začátku a nestane se tak, že by se některá z postav z ničeho nic změnila jako mávnutím kouzelného proutku, jen proto, aby se to hodilo do dalšího dílu. Naopak s charakterovými vlastnostmi se váže i způsob myšlení a celkový pohled na svět, například: "Nechápu, jak někdo může celé dny trávit v hospodě. Třeba včera tu vedle mě někdo seděl přes jedenáct hodin". Promyšlenost celého děje jen potvrzuje řešení některých strastí napříč sériemi. ()

Prokii

K tomuto serálu si musíte najít cestu - jak jsem mnohokrát slyšel, buď ho máte rádi nebo pravý opak. Není to o tom, že se bude smát celý díl, ale najdete si své hlášky, na kterých to stojí, a těm se zasmějete. Každému, kdo v tom seriálu hraje výraznější roli, se nedá nic vytknout, ti jsou skvělí a zmiňovat každého by chvíli trvalo - ale nezapomenutelným je především Norm a jeho nezapomenutelné hlášky při vstupu do hospody // ,,Mám optimální váhu na tři metry výšky". // ()

Paldiny

Kráčam druhou sériou a seriál sa stále rozbieha. Po väčšinou sa striedajú všedné epizódy s epizódami vtipnejšími a dejovo prepracovanejšími a na pár dielov pripadá aj vážnejšia téma. S ňou sa miestni štamgasti vysporiadajú po svojom, našťastie nie vždy korektne čisto. A to, že sú postavičky s chybami a predsudkami z nich robí postavy uveriteľnejšie, čo vítam viac ako by sa snažili za každú cenu moralizovať a zdelovať posolstvá. Tretia séria konečne hravejšia a navyše zásadná. Do vedľajšej línie totiž naverbovala sotva tridsaťročného Frasiera, ktorý síce ešte nepopíja Cheery, no snobská povaha mu nie je cudzia, v jednom diele tiež predstaví (trochu roztržitú) maminku. Štvrtá rada na úrovni tej tretej, takže plus. Čo do zostavy, starého a spomaleného Kouča strieda mladý a rovnako spomalený Woody Harrelson, v jeden moment sa objaví i Lilith - budúca pani Craneová. Piaty zárez predstavoval doslova zárez, humorné scény, dialógy aj príbehy sa vyšperkovali do slušných výšin a ku koncu sa už nadobro lúčime s Dianou. Tá síce odchádzala každou sériou, no až teraz to nebolo zo strachu, že nevie kam patrí, ale s nájdením toho správneho impulzu, aby mohla z putiky vypadnúť a povedzme si na rovinu, bolo načase. So šiestou sériou prichádza nová hlavná postava a ďalšia drážditeľka Samovho libida Rebeka. Tá preberá oťaže baru a prináša do seriálu svieži vietor. Čo sa týka Frasiera, ten je už po uši zamilovaný a robí rozlúčku so slobodou. Sedmička stavia na pevne ukotvených základoch, každá z postavičiek si tu a tam ukradne nejakú tú epizódu, no dej sa nijak zásadne neposúva. Teda až na Lilith, pani z ľadu už pekne guľatie bruško. Osmička pochováva jednu z bočných postáv a aj budúcu vedľajšiu zo slávneho spinoffu. Frasier sa totiž necháva počuť, že jeho otec, povolaním vraj vedec, už zomrel. Takže double fail, za ktorý sa tvorcovia "ospravedlnia" vo Frasierovi, konkrétne v S02E16. Scenáristi sa tiež trochu nešťastne pohrali so snobskými povahami barmanky Carly a Sama, ktorí sa vzdávajú obrovských balíkov v prospech čistého svedomia, veruže takých ich nepoznávam. Humor stále prítomný i keď Rebeka a jej slabosť pre boháčov stále viac otravná. Snáď sa z nej nestáva labilná a ukričaná Diana. V deviatej sérii sa predstavuje tradičné zlo dlhodobo fungujúcich seriálov a to v podobe jubilejného, v tomto prípade, dvojdielu plného nudy a rekapitulácií. Zvyšok stále vtipný, vypichol by som nováčika "zlého suseda" z hornej reštaurácie, ktorý Samovi svojou aroganciou dvíha adrenalín, do povedomia sa dostáva aj nový štamgast menom Paul. Rebeka žiaľ znesiteľná iba, keď nemá väčšiu rolu, ale nelúčime sa s ňou, Sam totiž v očiach malého Frederika vidí svoju budúcnosť a rozmýšľa nad inkubátorom vlastného genetického kódu. Desiata séria sa nikam neponáhľa a ani Sam, tak tehotenstvo ide stranou. Zato sa dozvieme ako to bolo s Frasierovou prvou ženou a zúčastníme Woodyho svadby v parádnom dvojdiele na prelome sérii 10 a 11. Ten sa mimochodom scenáristickou vynaliezavosťou dokáže priblížiť najprepracovanejším kúskom slávneho spinoffiu. V poslednej sezóne mi skoro padla sánka. Na scénu totiž v jeden moment nakráčal namachrovaný Martin Crane, zatiaľ však bez charizmy, sympatií a s iným menom, tiež sa tu objavila Rose, rovnako s inou identitou. Čo je však zásadnejšie, Frasier sa rozvádza, ale nie je to iba o ňom. Menších či väčších postáv je tu tucet a každá sa hlási o svoje miesto. Najhoršie dopadla psychicky rozbitá Rebeka, do ktorej sa nadobro prevtelil duch Diany, miestni štamgasti s remízou, Karla, tá začala so štyrmi deťmi a skončila s ôsmymi, ale to už dávno a Sam? Ten sa takmer vychrápal s minulosťou. Vlastne sme ešte zabudli na Woodyho, ktorý si to v neskutočnom diely namieril do úplne inej galaxie- do politiky. Ale takých dielov sa našlo v poslednej sérii viac, kedy som nestíhal sa smiať a žasnúť nad neutíchajúcimi nápadmi scenáristov, ktorí vedeli zodraté barové stoličky osviežiť stále niečím novým. A o tom je Cheers, ide o sitkom, ktorý sa rozbiehal desiatky dielov, aby si v jeden moment uvedomil svoju silu a v slušnej forme sa udržal až do samotného konca. Ktorý iný seriál si to môže povedať? () (méně) (více)

Turtle

Klasika, co člověka vždycky povzbudí a rozesměje. Poslední 3 serie byly zkopce ale i tak je to seriál, na který člověk dlouho vzpomíná. Vždycky se mi vybaví ta nezapomenutelná scéna, kdy člověk přijde do toho baru poprvé za 30 let a řiká: "Dokonce vyměnili obložení" "Kde?" "Támhle jak sedí Norm" Navíc se v něm poprvé objevila nepřekonatelně kouzelná postava Frasiera Crana ()

NinadeL

Velice bych uvítala komplet v nějaké rozumné podobě (ideálně s dobře přeloženými titulky). V počátcích Novy jsem to sledovala společně s Křídly, ale pochybuju, že jsem tehdy docenila kromě domácky příjemné atmosféry všechny vtípky. Až v posledních letech jsem navíc objevila pozdější série s Kirstie Alley, které jsou skutečně pikantní, ale chybí mi kompaktní zážitek se seriálem jako celkem. ()

• Cliff (John Ratzenberger) mal byť pôvodne povolaním policajt, ale nakoniec sa scenáristi rozhodli, že poštár sa jednoduchšie dostane k informáciám, ktorými zaujme osadenstvo baru. (martincba)
  • Pôvodne sa mal celý seriál odohrávať v hoteli a nie v bare. (martincba)

Zemřela herečka Kirstie Alley

Zemřela herečka Kirstie Alley