Reklama

Reklama

Změna stavu

Trailer

Obsahy(1)

Vědec Eddie Jessup (William Hurt) věří, že změněné stavy vědomí jsou stejně skutečné jako každodenní realita. Za využití smyslové deprivace, a pak přidání silných halucinogenních drog tyto stavy sám na sobě zkoumá. Šílenství se zdá být ve srovnání s jeho temnými zážitky procházkou růžovou zahradou. Vedle držitele Oscara, Williama Hurta, v roli Jessupa (jeho filmový debut) silnou hereckou sestavu filmu doplňují Blair Brown, Bob Balaban a Charles Haid. Režisér Ken Russel se nechal při natáčení snímku inspirovat románem Paddyho Chayefskyho. Ve filmu nás mistrovsky provází Eddieho magickou, avšak děsivou cestou, kterou skvěle dotváří bravurní vizuální zpracování. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (70)

GigaPudding 

všechny recenze uživatele

Velké překvapení byl tenhle film, protože se vůbec nedalo poznat o co vlastně půjde a hlavní náplň se sama měnila dál v průběhu filmu, takže se nedalo předvídat vůbec nic v tomhletom psychedelickém scifi hororu :). První halucinace v podivné nádrži budí zdání něčeho úplně jiného než co přijde pak a to co přijde úplně nakonec je zase jak z nějaké jiné planety. Je to dost jako taková hororová vesmírná odysea s velkou spoustou halucinačních obrazů s všemožnými barvičkami a efekty a tak a hlavně s velmi bizarně se vyvíjejícím dějem a závěrečným rozuzlením, které je docela nečekaně husté :). Chvílemi je to i docela strašidelné a ujeté ale hlavně je tu charismatický William Hurt ve své první pořádné roli a taky jsou tu fakt dobré masky a vizuální efekty, které jsou pěkně bizarní ale přitom nevypadají nějak hloupě gumově :). Moc mě nenapadá co k tomuhle filmu ještě víc dodávat, protože je lepší nevědět nic o ději, jinak by z toho člověk tolik neměl, akorát teda že si asi člověk může všimnout, že se při klipu Take on me od A-Ha asi inspirovali i tímhle filmem :). ()

Morien 

všechny recenze uživatele

Panenko Marja, teď mnou zmítají vážně protichůdné pocity. Na jednu stranu je tam taková spousta skvělých věcí, ale co potom s tou další spoustou špatných věcí? Ugh. Vychází mi z toho nakonec průměrné hodnocení, ale jestli tento film něco nevystihuje, tak je to průměrné hodnocení. Možná kdyby režisér nebyl celou dobu ožralej, tak by to vypadalo jinak. (Nicméně mladý William Hurt, panečku.) Ale vlastně ještě zpětně spěchám napsat, že to, jak písečně a prašně končí jeho trip u Indiánů patří k jedněm z těch nejpůsobivějších filmových scén, které jsem kdy viděla. ()

Reklama

honajz2 

všechny recenze uživatele

No místy je to dost psycho, hlavně u těch halucinogenních scén, ale ani už se tomu tolik nedivím, když jsem si teď zjistil, že to natočil stejný režisér, který má na svědomí Gothic. Každopádně právě tohle dodává Změně stavu dost zvláštní podmanivou atmosféru, která to celé hodně zachraňuje. Takhle jsem tomu schopný do jisté míry odpustit slabší a krapet roztříštěné vedení děje (které ale i tak je dostatečně zajímavé, ačkoli se ze začátku snaží až moc tvářit chytřeji než je), rozvleklejší místa a i ten poněkud naivní závěr. I přes to totiž má Změna stavu dost co do sebe a nejen ty psychedelické snové scény, ale i některé jiné, třeba tu v ZOO (abych nespoileroval). Slabé 4* ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Kto by nechcel rozlúsknuť podstatu ľudského bytia a všetky otázky Všehomíra? Vedec Eddie Jessup neostal iba pri teoretizovaní a filozofii, vyhrnul sa rukávy a pustil sa do práce... Námet je teda lákavý a obsahovo aj výborne spracovaný, pričom mi nevadila ani istá schematickosť. Na kvalite snímku žiaľ výrazne uberajú slabšie vizuálne efekty, aj keď na druhú stranu niektoré "psychedelické" scény sú celkom zaujímavé. Nič pre epileptikov. 70/100 ()

classic 

všechny recenze uživatele

Tento film by som nazval, ako pomerne dosť nebezpečný, a to vďaka svojmu obsahu, ktorý nikoho nešetrí. Spozoroval som debut - Billa Hurta, ktorý nechce poznať bolesť, jeho priezvisko ho detailne usmernilo na znamenitý filmový zárez, ktorý v kinematografii, nemá len tak obdoby, pretože režisér Russell, sa pohráva s jednou myšlienkou, ktorá sa trochu viac rozvíja, až to začína hlavnej postave prerastať cez hlavičku - makovičku. Hurt si zahral postavu vedca Eda Jessupa, ktorý skúma podstatu vedomia, v špeciálnej izolačnej nádrži. Po niekoľkých rokoch na to, je ženatý s vedkyňou, má dve malé dcérky, a je na pokraji rozvodu... Jessup sa dozvie informácie o jednom mexickom kmeni, ktorý má veľmi účinné drogy : ( huby ), pridá sa k nim na akciu : ( TRIP ), a odvtedy to s ním ide dolu z kopca, aj keď je úspešný v dobíjaní témy, ktorá mu nedáva spávať. Kombinuje nebezpečné látky, s pobytom v nádrži, a na intenzite, sa čoraz viac pridáva, prežíva akési apokalyptické halucinácie, alebo vízie, ktoré sú extrémne živé, tieto obrazy sa vám len tak nedostanú z hlavy ! Stáva sa z neho typ pračloveka ktorý sa dokonca fyzicky tomuto : homo habilis začína podobať, a pravdaže, meniť sa naň, akýsi Dr. Jekyll a Mr. Hyde. Veľmi bizarný a atypický film. Niečo z Davida Lyncha, niečo z Davida Cronenberga, taký mix : Mazacej Hlavy s Muchou... Výborná kamera Jordana Cronenwetha, áno, snímal brilantný Blade Runner, taktiež zvuk a experimentálna hudba Johna Corigliana, má svoje klady, veľmi podstatné ! Občas sa človek dostáva k takým filmom, o ktorých ešte ešte nepočul ? Nepamätám sa. Mne sa to teraz stalo. Koľko je ešte takých, ktoré by som mal vidieť... ? ()

Galerie (83)

Zajímavosti (13)

  • Filmový debut Williama Hurta a Drew Barrymore. (Chatterer)
  • První film v historii, kde byla použita celotělová latexová maska (během proměny). Kvůli vypálení latexu byla zkonstruována obrovská pec na zakázku, jelikož nikdo před tímto filmem tak velikou latexovou masku nevypaloval. Tvůrcem a průkopníkem byl legendární maskér Dick Smith, který dělal masky třeba také ve filmech Vymítač ďábla (1973) nebo Amadeus (1984). (Veleknez)
  • Inspirováno životem Johna Lillyho. Doktor John C. Lilly (narozen 1916) je kalifornský neurofyziolog, neuroanatom, biofyzik, počítačový teoretik, psycholog. Mimo to je odborníkem na delfíny, pionýrem mimodruhové komunikace, vynálezcem floatační vany, psychedelickým experimentátorem a ostříleným dobrodruhem vědomí. Je autorem deseti knih, stovek vědeckých článků. Stal se dokonce předlohou pro hlavní postavy dvou hollywoodských filmů Altered States (1980) a The Day of the Dolphin (1973). Své neuvěřitelné poutě vnitřním prostorem zdokumentoval v populárních knihách „The Center of the Cyclone“, „The Scientist“ a „Programming and metaprogramming the Human Biocomputer“. (vitenkviten)

Související novinky

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Svět filmu dnes opustil další z velkých talentů. Pouhý týden před svými dvaasedmdesátými narozeninami zemřel držitel Oscara, uznávaný americký herec William Hurt. Smutnou zprávu médiím předal hercův… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno