kenkaku

Joel Schumacher měl v roce 1993 u mě ještě dobrou pověst (nebyl to ještě prznitel Batmana) a proto jsem Volný pád celkem s očekáváním vyhlížel. Výsledek byl slušný nadstandard, ne ale totální bomba. K té totální bombě (alespoň mě osobně) mi po většinu filmu chybělo úplné a absolutní porozumění co je Michael Douglas jako William je zač. Prostě jsem ho jen obdivoval (na své cestě domů proti všem regulím "ovčana"), ale nechápal jestli jde o vyšinutého maniaka nebo někoho kdo je prostě jen zahnaný do kouta... A to po většinu filmu. Pocitu "nejasnosti" tedy pomůže až vidět film podruhé a to by si "pětihvězdičkový film" neměl dovolit... proto dávám o jednu méně. ()

gutshoter

Jsem rád, že režisér pojal velice realisticky "zemi neomezených možností", kde si můžeme my naivky z Evropy splnit "americký sen". Do prdele s nim. ()

Kaceris

Jeden z najlepších hereckých výkonov pána Douglasa, klobúk dole. Celý film som videl ako si išiel len za tým, že chce vidieť svoju rodinu, urobil preto všetko aj keď si to vlastne neuvedomoval, a urobil vlastne len to, čo by má chuť urobiť každý z nás. Krása, bravo, potlesk každému kto sa na tomto filme podieľal. ()

coscarelli

Keby nekapla slza vo finiši, chybala by jedna zlata. Takto sa moze film trblietat naplno. Nuz lebo mal som slabu D-Fenz ked na mna Schumacher ,Bartkowiak a Howard vyliali A/V orgasm. Schumacher mi nedal nadychnut, Bartkowiak sa len za doprovodu psycho-dramatickeho Howarda chechotal spoza aparatu a kliesnil ma do kresla svojim zdravym triezvym pohladom. Chapem postavu pana Douglasa, ked mu preplo. treba byt uprimny a slobodny. Podobne zdielam jeho vsetky pocity a nazory. Ma velky lajk. I ked..radsej nosme ksiltovky , ked je slnko tak silne. ()

SG-1

"Tohle je nejnovější model, špičková technologie a takový ty hovadiny. Ručí za ně nějakej kretén ze Sierra klubu, co by neublížil ani veverce, když o ní zakopne. Osobně si myslím, že jsou pro buzíky a teplouše." -Nick- ()

Maynard.

Vůbec ti nerozumím, musíš pořádně vytevírat tu hubu! :o) Jedna z nej hlášek z celýho filmu, dycky si vzpomenu na Fugase, kterej to hlásil na střední, tou dobou ještě lehčí skinhead :o). Douglas, tak tenhle film je ušitej přímo na jeho míry, asi nikdo by to takle nemohl zahrát, páč jeho psycho pohledy se sem neskutečně moc hoděj. Jeho protějšek (Duvall) taky dobrý, ale jeho příběh mě nebral tolik jako příběh Douglasův. Na konci filmu mi bylo hrdiny docela líto, ale bylo to nevyhnutelný. Šumachr je hodně kvalitní rejža, v jehož filmografii má sice obrovský výkyvy (je schopnej natoč dokonalej film, ale i dokonalej průser), ale naštěstí kvalita převládá... Danke. ()

Circumscriptor

Chlapík ide do práce autom, všade obrovská horúčava, otravný hmyz, kaziace sa zariadenia v automobile, súdny príkaz ho nevpustí bližšie ako na 100 metrov/yardov k svojej manželke a dcére a nakoniec vystúpi z auta s tým, že sa vyberie domov. Otázne je, že kto a čo by od takéhoto úvodu čakal a predsa len z toho vznikol takýto geniálny celok. "Chtěl jsem jít jenom domů; a kdyby mi šel každý z cesty, nikomu by se nic nestalo." Môžem s čistým svedomím povedať, že to bola naozaj sila. Neskutošne dlhú dobu som hľadal podobný film a nakoniec som sa aj dočkal. V tejto dobe Schumacher ešte nevymýšľal hovadiny typu Batman, ba dokonca Batman a Robin, ale točil skutočne zaujímavé snímky a Voľný pád je bez diskusie jeho najlepším filmom. Hlavný hrdina je bezpochýb cholerik so sklonmi k maniodepresívno-amokovým záchvatom, ale od začiatku plného stoviek otravných zvukov a chaotickej kamery ho skôr beriem ako kladnú postavu, ktorej smrť na konci ma trochu zneistila. Spolu s Hrou je to určite najlepšia Douglasova rola a svoju postavu + jej charakterový vývin počas rýchleho dejového spádu vystihol dokonale. Samozrejme musím pochváliť aj počin Roberta Duvalla, aj keď jeho postava nemala predstavovať žiadneho akčného hrdinu, či vyšinutého šialenca, ale celkom obyčajného týpka. Film sa neskutočne zahráva s divákovymi pocitmi, emóciami a predtuchami a všetko sa to nakoniec skončí v jednom veľkolepom závere. Takto má vyzerať pravé psychologické krimi - začať baseballovou pálkou a skončiť bazukou. ()

sedm.1

Naprostý kult, který bude stejně tak působivý a silný i za dvacet, třicet let, jako byl v době svého vzniku. Volný pád totiž disponuje něčím, co se ve světě filmu stane jednou za x – let, a to že se zde sešli ty nejzásadnější faktory, pro vznik nezapomenutelné podívané, v té nejvyšší možné kvalitě. V první řadě každopádně musím zmínit Joela Schumachera, který si zaslouží ovace asi největší, neboť právě jemu se podařilo všechny ty ingredience pospojovat a zpracovat do výsledné podoby, která se rovná geniálnosti, jeho režie je zde fantastická, přesná a velice přesvědčivá. Dále tu je dokonalý scénář, který se sice na jednu stranu může zdát poměrně jednoduchý, ovšem zároveň v sobě skrývá takové množství úžasných a originálních nápadů, výrazných myšlenek a nečekaných situací, že člověk opravdu nechápe, proč si za to tvůrce neodnesl nějakou prestižní filmovou cenu. Ten film je od první minuty naprosto strhující, dech beroucí, byl jsem fascinován každým záběrem, každou scénou, celý film je skrz naskrz nasáklý dusivou, sebedestrukční atmosférou, o napětí pak ani nemluvě, a když to pak graduje do onoho enormně emočně působivého finále, divák musí být zpocený stejně jako Michael Douglas. Když jsem pak u tohoto jména, musím nutně konstatovat, že Michael zde pro mě podal svůj životní výkon a ani v jeho případě nechápu, že prostě nebyl oceněn žádnou filmovou cenou, což pro mě znamená jen další výrazný, nepochopitelný zkrat filmových odborníků a akademiků. Ovšem skvělý byl samozřejmě i Robert Duvall a příjemně mě překvapila svým velice půvabným zjevem Barbara Hershey. Vytýkat zde každopádně nemám absolutně co, jde o skutečně bezchybnou podívanou, kterou lze doporučit opravdu každému z nás, neboť každý z nás má v sobě Williama Fostera a jen málokterou filmovou postavu pochopilo tolik diváků po celém světě, jako právě tuto. Mrazivý, kulervoucí filmový zážitek, BRAVO!!! ()

srbak

Schumacher vie točiť filmy, Douglas je zasa herecky jeden z najväčších veteránov, ktorí nemôžu sklamať. Voľný pád má skvelý nápad a do značnej miery sa mu darí, čo si zaumieni. Ale na mňa to pôsobilo až príliš usporiadane, uhladene a osnovito. Niečo takéto by si zaslúžilo ešte väčšie grády, viac kontroverznosti a akcie, ktorej tu nie je až toľko, ako som si predstavoval. Na môj vkus veľmi uvedomelý a uhladený Voľný Pád. ()

JADIM

Cholerický psychopat a jeho cesta domov, kde ho nikto nechce. Tie výbušné afekty, ktorými si prešiel boli v podstate stále "rovnaké" a s ROVNAKÝM zavŕšením, čiže po nejakom čase to už je úplná nuda. Ani v jednej situácii som s týmto chlapíkom nesúcitil, čo by tento film asi mal vyvolať. Trochu to vylepšoval ten policajt, ale ja som proste očakával niečo viac, ako psychicky chorého človeka, ktorý mláti a strieľa všetko naokolo. 3,5/10 (Videné 28.1.2020, CZ dabing) ()

Bobek15

Názov filmu Voľný pád dokonale vystihuje jedno neobyčajné doobedie jedného neobyčajného muža, ktoré nezačalo, a už vôbec neskončilo, najlepšie. Počas jednej jednoduchej cesty domov sa mu prihodí naraz množstvo rôznych, a pomerne nepríjemných, životných situácií, s ktorými sa (až na niektoré) stretávame v našom každodennom živote. A Williama (vynikajúci M. Douglas), aj keď možno trochu šibnutého, si za to, že sa s tým , ako jeden z mála ľudí, snaží niečo urobiť, obľúbime a budeme mu až do konca držať palce, aby sa mu to podarilo. Občas nám však možno zavadia praktiky a spôsoby, aké pri tom využíva, opäť sa to však vykompenzuje tým, že s jeho názormi, ktoré v filme prezentuje (na zbohatlíkov hrajúcich golf, tenké hamburgery, honosné sídla chirurgov, predražené tovary, a mnohé iné) sa budeme stotožňovať. A to robí Voľný pád takým skvelým a originálnym filmom. Možno sa už budem opakovať (viď komentár na 8MM), ale Joel Schumacher je proste macher a každým ďalším videným filmom patriacim do jeho režijnej filmografie vo mne rastie túžba ich vidieť všetky. Voľný pád je jedným z mojích najobľúbenejších filmov. ()

masr

Nesledovat tento film: v týdnech následujících mediálně významné vražedné a sebevražedné masakry. Sledovat tento film: když už máte všech lidí kolem tak akorát po krk. ()

velkyvezir

Jen díky no2 se mi až do smrti vrylo do paměti jména Joel Schumacher, Michael Douglas a Robert Duvall. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, na které se lze dívat opakovaně a znovu a znovu v něm nacházet paralelu vůči současnosti, byť je 14 let po natočení filmu. Nezapomenutelný Douglas v roli muže, jemuž rupnou nervy ze systému světa a rozhodne se jít si za svým cílem stůj co stůj. Nezapomenutelné scény na Douglasově pouti, především hádka s asijským prodavačem (bílá muž, bíla kravaha.... pdst cent... pdst cent...), rasistickým blbem v Army shopu... Vedle Douglase zazářil Duvall v roli uťápnutého detektiva, který v poslední den před odchodem do důchodu ukáže kolegům, že přece jen je kus chlapa, co se umí zakousnout do případu (Fuck you, fuck you very much - geniální hláška k nadřízenému v závěru). Tento film je naprostá bomba, kterou nelze přehlížet. Je až nepochopitelné, že Schumacher pak natočil takovou s prominutím sračku, jako byl Batman a Robin.... Naštěstí to zachránil telefonní budkou a 8 MM... Vivat Schumacher! ()

GeorgeHans

Vynikajúci Michael Douglas a ešte lepší scenár sú hlavnými výhodami tohto satirického thrilleru, ktorý mohol byť aj nezabudnuteľný, ak by Schumacher skrátil vedľajšie línie, Prendergast-ovu manželku vypustil úplne a upravil koniec. Aj tak ide o jeho najlepší film. ()

darwin

Výborná kritika dnešního uspěchaného života ve velkoměstě. Michael Douglas je výborný. Jeho postava je vlastně obětí bezcitné společnosti, a tak se Michaelovi ani nelze divit, že jedná tak jak jedná. ()

Zemřel režisér Joel Schumacher

Zemřel režisér Joel Schumacher