Na brněnské základní škole dojde ke rvačce mezi romskými a bílými žáky. Nová ministryně pověří ombudsmana, aby na místě situaci uklidnil. Aleš Pelán (L. Vaculík) se ocitá ve škole, kde si učitelé nevědí rady a dětem je všechno jedno… (Česká televize)

Padme_Anakin

Zástupce ředitelky si mě získával krůček po krůčku a v druhé půlce už mě měl na lopatě, znalý prostředí, chování dětí, dobrý učitel, který to nevzdává.. Pravdou je, že děti rychle poznají, kdo na ně stačí a kdo ne, tomu začínajícímu učiteli tropily pořádnou neplechu.. Rozuzlení bylo poněkud úsměvné, žádný rasismus a ani politika, že.. Nicméně když tvůrci otevřou několik ožehavých témat a pak z nich jen smířlivě vybruslí, je to mýma očima škoda.. Pánové Vaculík, Plesl a Dalecký se mi moc líbili, byli prostě báječní.. ()

chrispe

Polovinu dílu honíme tajemného pisatele, který natočil video. Osobně bych víc dala vyniknout situaci ve škole/třídě, ve sboru a proč to tak je. Ale na to by byla asi krátká stopáž. Větší zapojení Jaroslava Plesla bylo pro mě osobně plus, jeho postava mě baví a líbí se mi, že mě občas dokáže zviklat v tom, že si nejsem jistá, co si vlastně doopravdy myslí a na čí straně stojí. Celkově mám pocit, že se tu tvůrci spíš báli píchnout do vosího hnízda a pořádně ukázat na problém. 3,5* ()

rakovnik

Pan zástupce ředitelky měl na konci pravdu. V daném prostředí žije, na rozdíl od úředníků z Prahy, takže se v něm orientuje věcně, bez emocí a realisticky. Natočeno hezky, ovšem vyznění případu bylo téměř nijaké, zase poněkud mimo. Místo opravdového problému se řeší zákulisní politka, byť s kamerou vše nakonec souviselo. Dokument k třídě 8. A dodnes pamatuji, ani jeden z nových učitelů neuspěl. A optimismus na konci, že jsou na ně ve třídě přece tři, příliš nesdílím. Špičkování mezi Cajzly a Štatlari bylo asi nejhezčí. ()

marhoul

Ostrava je v tomhle taky studna beze dna. Doporučuji dopolední procházku Přivozem kajsi kolem Bileho kostelika, to je hned u hlavního nádru a něco s děckama (povinně mimo školu) zažiješ. Nebo tež Marianky a Hulvaky, Trnkovec zvany Balkan, Radvanice, Michalky, Vitkovice, tož a fčilek už aj kolem te Kotvy a ták, no ni? Ovšem my jsme naprosto standardními denodenními bojůvkami natolik zocelení a na obou stranách kovaní, že nějaký borok Pražák by nás akorát spojil, bo region razovity. 😆 Vážně: vynikající díl! Excelentně podané nekonečné a neřešitelné téma. Výstup zástupce školy s paní ministryní mi shodil bradu kamsi pod gauč, stále ji nedokážu najít, natož nahodit. Skvěle napsané, zahrané, vedení herců na jedničku. Viděli jste někdy žáčka prvňáčka? Takového toho malinkého pižďolka s aktovkou? A učili jste někdy ve třídě, kde vám takový prvňáček ujebe z kabelky peněženku během hodiny? Já taky ne. Ale znám paní, která ano. ()

karnifex

Tak nejdříve pozitiva: herecké výkony na tuzemské poměry nadprůměrné (obzvlášť Vaculíka je radost sledovat - člověk skoro zapomněl, že i čeští herci umí hrát) a taky inspirace moderními seriály typu Sherlock (příchozí hovory vidíte na obrazovce atd.) zde funguje. Hlavním problémem tak zůstává ideologická orientace ČT - že se zde vede svatý boj proti levici je známý fakt už po desetiletí, ale tady v rámci hesla "aspoň je to pravice" začíná rehabilitovat už i temnější proudy. Není to z jejich strany nejrozumnější strategie - zrušení koncesionářských poplatků by byla jedna z prvních věcí, které spd a spol. prosadí, pokud k tomu dostanou příležitost.. ()

• Pátá epizoda byla nejsledovanějším pořadem večera po 20. hodině, premiéru zhlédlo 1,26 mil. diváků (15+). Byl to zároveň nejlepší výsledek celého dne. (rublik05)
  • Když jsou Aleš Pelán (Lukáš Vaculík) s šéfporadcem Havlíkem (Jaroslav Plesl) v zastavárně, lze z rádia slyšet skladby „Ich Will“ a „Mutter“ od německé industrial metalové kapely Rammstein. Obě pocházejí z jejich třetího studiového alba „Mutter“, které vyšlo v roce 2001. (rublik05)