• Krátkometrážní

Poslední chlap na Zemi (2015) (seriál)

1. série (s výjimkou prvního dvojdílu) LMOE = 1. série Parks & Recreation = kdo vydrží, bude odměněn. Já vydržel zhruba polovinu 1. série. Jaké bylo pak mé překvapení, když jsem skočil do druhé a hned od první scény v mých očích seriál poskočil kvalitně o několik "místních hvězdiček" nahoru. Stalo se z toho vše, co jsem si přál, aby bylo The Walking Dead. A přestože se vždy občas "cringefest", jímž byla 1. série, vrátil (jmenovitě za mě zmiňuji - Tandyho "písničky"), bylo ho tam s každým novým dílem čím dál tím méně. Naopak s postupem času narůstal počet emotivních momentů spolu s těmi pro mě skutečně komickými (byť často absurdními a/nebo morbidními). Korunu tomu pak dodala realističnost některých situací, sympatický cast v čele s jedním z ukázkových příkladů dobře udělaného character developmentu Philipem Tandy Millerem a skutečně využitý potenciál konceptu.

The Daily Show (1996) (pořad)

Dnes už je to spíš taková vzpomínka. Vzpomínka na časy, kdy televizní politice nevládla žádná ze (bohužel v USA jen dvou) stran, nýbrž ostrůvek selského rozumu v moři *********. A kdy se v každém druhém vtipu neobjevoval Donald Trump. To byly časy. Nejdřív ostrovtip Jona Stewarta a pak několikavrstvá satira Stephena Colberta. Nejenže se pouštěli do politiků a veřejných činitelů obecně, ale i do novinářů a vlastně celkově čekoholiv, co odporuje normálnímu lidskému chápání. Trevor Noah umí taky pobavit i donutit člověka se zamyslet, přesto ono geniální spojení skvěle napsaných vtipů, bezchybného (no, dobře, jak kdy) podání a doplňujících vtipů v obrazovém doprovodu Jona Stewarta a jeho korespondentů je nepřekonatelné. Ono už tehdy člověk snadno zapomněl, že kdy Daily Show měla moderátora před Jonem Stewartem, ale měla. Velká škoda, že díly s Jonem Stewartem se hůře shánějí, která zároveň úplně velká není, jelikož se zpravidla ztratí s odstupem času dobový kontext. Úderný, ale přesto vždy s pokorou, i při rozloučení: "Rather than saying goodbye or goodnight, I'm going to get a drink. I'm sure I'll see you guys before I leave."

Za zdí zahrady (2014) (seriál)

Ne všechno, co vypadá jako staré dobré animáky, je staré. Nebo dobré. Někdy je to prostě jen v pořádku. Celé je to ale však o dost lepší než pilotní short s názvem Tome of the Unknown. Krásně nostalgické ohlédnutí za hromadou starých kreslených pořadů, které do mě vtloukly lásku k vážnější hudbě (a i ostatním žánrům). Celé to má takový kouzelný, klasickopohádkový nádech. Do toho časté písně. Něco na tom bude. Adventure Time je toho plný. Steven Universe je toho plný. Gravity Falls je toho plné. Zároveň doporučuji pro fanoušky Corpse Bride a naopak pro fanoušky OtGW doporučuji CB, byť zas tak se ty dva kruhy v imaginárním Vennově diagramu nepřekrývají. And that's a rock fact/A to vím skálopevně. 3,5*

Avatar: The Last Airbender - Super Deformed Shorts (2007) (seriál)

Není žádné tajemství, že nejsem velký fanda formátu chibi. Pořady co jsem v tomto formátu viděl, bych mohl spočítat na prstech jedné ruky a ještě by mi nějaké přebývaly. A toto není žádná výjimka. Nevidět původní seriál, určitě bych se na to nepodíval a i když jsem ho viděl, toto není nic stejně kvalitní, co bych chtěl vidět znovu a konstantně doporučovat lidem. Vzato kolem a kolem je to sympatická trojice čtyřminutových kraťasů, které by s trochou trpělivosti a umu zvládl udělat kdokoliv a na YouTube se podobných videí od fanoušků válí určitě mnoho. Co tedy nabízí tyto bonusy z oficiálních DVD oproti těm volně dostupným? Původní hlasy, reakce na párování postav fanoušky a.k.a. shipping a některé hodně dobře promyšlené odkazy na původní seriál.

One Piece: Episode of East Blue – Luffy to 4 nin no nakama no daibóken (2017)

Před tímto "filmem" (jestli se tak sled několika epizodických 'origin stories' dá nazvat) jsem měl nulovou zkušenost s One Piece. Každá epizoda lepší než ta předchozí. Jednoho dne se určitě na tu 62. epizodu podívám (Jak mi bylo řečeno. Je to následná epizoda.), ale počet těch několik stovek dalších epizod mě stále děsí. Příběhy Luffyho i Zora byly takové klasické origin stories jak co do charakteru postav, tak co do jejich minulosti. Což ale neznamená nic špatného, občas se člověk rád podívá na klasiku. Usopp je první z těch méně obvyklých postav, ale jako long-range se rozhodně do posádky hodí. Holt někdo musí být silou na nejnižší úrovni. Nečekaný pick, co se týče povolání, byl rozhodně Sanji. Většinou to v podobných pořadech obstarává jedna z primárně bojových postav, ale o to tu máme sympatičtější příběh plný zajímavého důvodu k plutí po moři i používání bojové techniky. Nami, víceméně Haley Starshine z Hůlkového řádu, měla v určitém směru nejvíce frustrující epizodu. Jsem rád, že to není love interest, a že i ona má svoji vlastní agendu, proč plout po moři. Sympatické bylo i zakončení, kdy ústřední scéna s chodidly na sudu byla zopakována ještě jednou.

Bright (2017)

Bright aneb zpěvačka Aurora, Will Smith a Vladimír Franz a jejich dobrodružství. Ne, ve vší vážnosti - dobře udělaný love letter všem těm buddy cop duo filmům s příchutí World of Warcraft a Lord of the Rings. Jestli něco tenhle film umí fakt dobře, je udělat svět a nesnažit se divákovi na každém kroku vysvětlit co a jak a proč. Vzniká tak velký prostor pro dohady (to je nejspíš špatné slovo, spíš teoretizování) ohledně motivů postav, počtu ras, funkčnosti magie a historie tohohle AUčka. Když tak pominu občas zbytečně nekompromisní pochmurnost a trochu na hlavu postavenou bajku o rasismu, jde o skvěle natočený film u kterého by mi vůbec nevadilo pokračování nebo další vhled do světa s jinými hrdiny.

Armageddon (1998)

Učebnicový Michael Bay. Velkofilm s důrazem na obě části toho slova. Hvězdný cast by v dnešní době SJWs rozcupovali za to, jak skoro vůbec není diverzní. Ale to už je klasická Hollywoodská Amerika v kostce. I včetně toho, že USA jde zachraňovat svět (přestože vesmírný program mají i jinde) zase a znovu. Ani není mnoho prostoru pro reakce ostatních zemí. To by byl asi zajímavý druhý film - děj Armageddonu z pohledu nějaké jiné kultury a tak.

S čerty nejsou žerty (1984)

Neurazí, nenadchne, pohladí na duši. Prostě klasická česká pohádka. Jedny z nejlepších kostýmních výprav a hlášek. Písničky existují ikoničtější, ale dle první věty - i po letech je člověk rád poslechne. Jestli by nějaká pohádka měla reprezentovat naši zemi, klidně by to mohla být tato. Nejenže ukazuje českou náturu ve všech jejích barvách, ukazuje i českou zemi ve všech barvách, od obyčejných statků, přes hrady až po "peklo".

Faktor Psí: Kronika paranormálních jevů (1996) (seriál)

Krajní Meze light. Akta X velmi velmi light. Ale byla to zábava sledovat. Mezi hromadou seriálů, kde se řeší vztahy na jedné straně, mezi hromadou seriálů, kde se řeší mlácení záporáků na druhé straně a mezi hromadou seriálů, kde se řeší vtipné situace na třetí straně, toto byla živá voda pro nás, fanoušky neznáma, tajemna a mrazivého pocitu zvaného napětí a strach. (i když s přibývajícími léty už to samozřejmě není jako dříve, už jsme odolní a něco vydržíme)

Formule! (2001)

Já osobně kvůli drama mimo tratě nikdy na formule nekoukal, vždycky šlo o napínavé závody na tratích pro to určené. Američani si to bohužel museli vyšperkovat blbostmi jako triky, přemíra střihů, vztahová dramata. Vypadá to tak jako standardní, run-of-the-mill závodní film, kde ani v originálním názvu pro jistotu Formule nejsou vůbec zmíněné.