Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Zklamání. Druhý Spider-Man opouští všechno, co jej zdobilo při prvním restartu. Chybí zde vtipné dialogy a jakákoliv chemie mezi postavami (což neslavně dokládá hlavní ne-romantická linie mezi MJ a Peterem). Samotná zápletka je... efektní, ale divná. A to hodně. Zřejmě bych uvítal klasické schéma: "Spider-Man ve městě, zloduch v ulicích a výplňová vata na chodbách střední školy". Takto zůstávají pouze vzpomínky na Prahu (resp. Liberec) a všechno ostatní mizí v propadlišti dějin (včetně akce, která je sice nápaditá, ale opětovně bez tahu na branku a bez přítomného napětí). Nevyužitý potenciál velmi "pohodové jedničky".

Spider-Man: Homecoming (2017)

Takové vtíravě milé a teen. Humor dětský, ale funkční. V klidných (kecacích) pasážích mnohem zábavnější, než když dojde na akci. Té chybí nejen velkolepost (což nevnímám jako průser), ale hlavně nápaditost. Výměny úderů jsou překvapivě velmi sterilní. Není zde nic, co bychom už jinde neviděli. A není zde nic, co byste po skončení filmu tesali do pamětní desky. Jedna hvězda za originální příběhové zkratky a komiksové odbočky (mladá tetička, absence notoricky známého úvodu se strýčkem, pavoučím kousnutím atd.). Jo a nový Peter Parker je fajn. Jakože jeho představitel.

Dream Theater: Metropolis 2000 - Scenes from New York (2001) (koncert)

Jsem rád, že jsem celé album mohl vidět a slyšet naživo při letošním koncertu v Praze (těsně před koronou). Tohle je prostě klasika. Miluju konceptuální kompozice. Tohle je rockový klenot.

Anathema - Universal (2013) (koncert)

Bez emocí? Ale no tak. Anathema ve vší kráse. Emoce by se daly přehazovat bagrem. Jeden z nejlepších živáků.

Trpaslík (2017) (seriál)

Jako dobré. Ačkoliv krutopřísně rozpolcené. Kolečko s Prušinovským jako by nevěděli, na koho chtějí cílit. Je to seriál pro děti? Nebo sranda pro dospělé? Samotná dějová premisa je přitom triviální a současně naprosto geniální. Herci pronášejí s vážnou tváří ty největší pitomosti a jedna perla střídá druhou. V některých momentech se připomínají ty největší české komediální klasiky. Trpaslík jim skládá sympatickou poctu, přesto do značné míry nezapře své autory. Funkční situační humor je častokrát střídán necenzurovanými průjmy. Méně by bylo více.

Místo zločinu Ostrava - Krvavý olej (2020) (epizoda)

Jo. Na závěr konečně epizoda s velkým E. Perfektně zahraná, relativně dobře napsaná a hlavně - nečitelná až do samotného závěru. Člověka akorát zamrzí, že se na tento vrchol musel pořádně načekat. Všechny předchozí díly působí vedle tohoto finiše jako večerníček pro děti. Paráda.

Dracula (1992)

Jak už tady padlo: rám obrazu přebíjí jeho obsah. Příliš mnoho postav, příliš mnoho dějových zákrut a na všechno tak málo času. Co však bolí nejvíce: filmu chybí základní emoce. Je to chladné jako studený psí čumák. Žádné zděšení, žádná lítost, bohužel ani žádný strach... Tenhle Dracula je obrazově brilantní a emočně naprosto sterilní.

Toy Story 4: Příběh hraček (2019)

Řemeslně brilantní, příběhově poněkud nastavované. Ale poněkud jinak než obvykle. Být tohle druhý díl, tak spokojeně vrním blahem a "valím tam pětku". Největší problém čtyřky je totiž trojka. Ta byla skutečně dokonalá. Ale hlavně - dokonale zakončená a dokonale zacyklená. Tak jak si dětské srdíčko žádá. Čtyřka toto přetíná. A nemohu se zbavit pocitu, že poněkud zbytečně.

Americký ocásek (1986)

Animák, jaký se už dneska netočí. Nádherné obrazy, dobová atmosféra, pěvecké a taneční vložky... All is perfect. Tedy až na děj, který se v druhé půli násilně nastavuje několika "konci".

Naprostí cizinci (2016)

Velmi silné čtyři hvězdy. Na malém prostoru jednoho bytu téměř dokonalá sonda do "současného lajf-stajlu".