• Krátkometrážní

VyVolení (2005) (pořad) odpad!

"Zavřeme partu lidí na 2 měsíce do baráku a budeme je sledovat" aneb největší český laboratorní pokus a nejhorší česká reality show.

Alenka v říši divů (2010)

Burton je mrtev! Tenhle mravoučný, barvičkami rozjásaný a přesto nudný, klišoidní odvar bez atmosféry už s jeho dávnou tvorbou nemá zhola nic společného. Připadá mi to, jako by na poslední chvíli Burton odmítl, u Disneyho to hodili prvnímu klipaři a jen nechali Burtonovo jméno v titulkách. Před úplnou katastrofou to zachraňují jen herci v čele s Helenou Bonham Carter a povedené efekty a vyobrazení "říše divů", která se ovšem nedá srovnávat s Avatarem.

Okno do dvora (1954)

Nebýt Hitche, Hollywoodu by došly všechny nápady ještě o několik dekád dříve, což znamená na jednu stranu to, že jeho přínos a talent jsou nepopiratelné, na druhou stranu to, že většinu původně inovativních nápadů současný divák viděl už stokrát. Námět filmu je velice zajímavý a skvělá kamera dokáže navodit pocit izolace ve vlastním bytě. Problém je v tom, že Okno do dvora zkrátka neodolalo zubu času a jeho kouzlo už dávno vyprchalo. V 50. letech možná šlo o napínavý thriller, po kterém se už nikdo nepodíval na svého souseda stejně, ale dnešní divák u něj spíš usne. Navíc je samotné hlavní linii věnováno málo pozornosti a šmírování "obyčejných" sousedů začne brzy nudit. Doufal jsem aspoň v napínavé zakončení, ale i to bylo na dnešní dobu už značně slabé a "útok bleskem" mi už připadal jako parodie. Skutečná hodnota Okna do dvora leží hlavně v jedinečných filmařských postupech, díky jejichž mistrovství nemůžu jít pod 4*.

Kriminálka Miami (2002) (seriál)

Druhý bratříček z CSI sérií "realistických" kriminálek, který je zároveň nejvíce nechtěně komický. Las Vegas to všechno začalo, scénáristé ještě měli nápady a bylo to něco nového, ale Miami už jenom dojíždí na téhle vlně a rychle padá na suchý břeh. Celý tým je nezajímavý a nesympatický v čele s Davidem Caruso, který nedokáže navázat oční kontakt a má úchylku na brýle (a zvlášť jejich nasazování). A tahle úžasná banda většinu času prohlíží místo činu (které musí být zásadně pokryté spermatem), nebo ve svých laboratořích, které připomínají spíš můstek Enterprise (očividně neměli nic lepšího, za co vyhodit rozpočet, než blikající TV s úhlopříčkou 4m) a řeší podivné případy ještě podivnějšími a šílenějšími neexistujícími metodami (kterým vévodí Bladerunnerovské zvětšování záběrů z nekvalitních bezpečnostních kamer). Aby celé vyšetřování dávalo smysl i "běžnému televiznímu divákovi" (= silně mentálně zaostalému jedinci, který navíc přišel k obrazovce až v polovině epizody), je nutné každý fakt zopakovat a ještě doplnit efektní animací dané činnosti, pro případ že by divák nevěděl, co to znamená průstřel srdce. Když se zrovna nezabývají hlavní postavy vyšetřováním, řeší mezi sebou Dallasovské problémy, které nejspíš mají divákovi ještě víc ukázat, jak vážný a realistický tento seriál je. Celý tento guláš je pak zabalen do tuny barevných filtrů a chaotického klipového střihu, aby to bylo ještě atraktivnější pro "běžného televizního diváka". A věřte nebo ne, ale hodně lidí to šikulovi Bruckheimerovi opravdu sežere i s navijákem.

Twilight sága: Nový měsíc (2009)

Nechápu, jak mohl režisér Prciček natočit tuhle sentimentální emo kravinu, která se dějově i co se týče zábavnosti dá srovnat se speciální sestříhanou verzí porna pro základní katolické školy. Všechny postavy jednají naprosto nepochopitelně, herecké výkony jsou tragické (většině aktérů prostě postačí stát u zdi a nasadit rádoby drsný výraz) a scénář by se klidně mohl zkrátit a použít do několikastránkového komiksu v Bravo Girl. Třešničkou na dortu je pak podzemní sídlo v Itálii, kde už se film propadá na úroveň německých/kanadských béček. Jediné plus je tak docela pěkná hudba, díky které se to dá nějak dokoukat. Radši ani nechci, nebo spíš si nedokážu představit, na jaké úrovni musí být knižní předloha. Sorry, ale já nepotřebuju 2 hodiny sledovat, jak holka brečí nad zlým světem a obviňuje se snad ze všeho kromě globálního oteplování.

Charlieho andílci (2000)

Tohle je děs. Chápu sice, že to nebylo myšleno vážně, ale až takovou blbost sem nečekal. Navíc film nemá dostatek akce, vtipu nebo stylu na to, aby vyrovnal svou blbost. 2 * ale musím dát za hlavní trio, díky kterému se to dalo nějak přetrpět.

Sebevrazi - Love story z onoho světa (2006)

Co to mělo být?! Opravdu nechápu, jak jsem mohl sledovat stejný film, jako autoři takových vysokých hodnocení. Film má skvělý nápad s velkým potenciálem, ale neskutečně nudným a odfláknutým provedením. Hrdinové jezdí autem s černou dírou pod sedadlem (jeden z mála docela zajímavých nápadů) po nezajímavém "onom světě" sem a tam, potkávají nudné lidi a prakticky nic se neděje. Žádná z hlavních postav mi nebyla sympatická, poslouchat jejich nudné tlachání pak bylo přímo utrpení. Pořád jsem čekal, kdy už přijde nějaký ten moment, který by aspoň částečně ospravedlnil zdejší hodnocení, ale pak už přišel jen předvídatelný konec a titulky. V té chvíli mi v hlavě tvořilo jen obrovské WTF? Zkrátit to tak o 80 minut, mohl by to být aspoň trochu zajímavý kraťas. Takhle je výsledek opravdu tragický.

Krycí jméno Donnie Brasco (1997)

Některé žánry by se zkrátka měly nechat mistrům, kteří s nimi dokážou opravdu pracovat. Tímhle filmem se potvrdilo, že Newell k nim rozhodně nepatří. Námět je poměrně zajímavý a v gangsterkách trochu přehlížený, ale celkový obsah silně skomírá. Ve filmu je nulové napětí, málo zajímavých situací i postav, a proto začíná brzy nudit. Bohužel film nezachrání ani Johnny Depp, ani Al Pacino, který už možná trochu senilní a na jeho výkonu je to vidět. Pokud chcete vidět "volavkovou" gangsterku, doporučuji spíše Skrytou identitu, pokud chcete jen vidět Deppa v roli mafiána, zkusil bych raději Kokain. Slabé 3*.