• Krátkometrážní

Vřískot 4 (2011)

A ono to opravdu jde! I v dnešní době jde stále natočit kvalitní a vtipný slasher. Je sice škoda, že se Craven docela drží při zemi a pro fandy by tu mohlo být víc odkazů, ale člověk si v současnosti musí vážit každého podobného kousku. Příště by to jen chtělo větší poměr strach/vtip. Nová trilogie, nová pravidla. Jestli mezi nimi je i udržení kvality dalších dílů, tak se máme na co těšit.

Heuréka – město divů (2006) (seriál)

Heuréka měla neuvěřitelný potenciál a šanci stát se kultem, ale to by ji nesměl už po několika epizodách dojít dech. Snad by prospěla výměna scénáristů, protože aby seriál spadl tak rychle do neustálých klišé, ohraných a repetitivních nápadů, na které se nehrabou ani poslední série Star Gate, to se jen tak nevidí.

Battle Royale (2000)

Je to originální, brutální, využívá to béčková klišé ve svůj prospěch, ale na filmu je hodně vidět, že to mohlo dopadnout ještě daleko líp. Dialogy jsou na velmi primitivní úrovni a z jednotlivých scén se dalo vytěžit daleko víc. Vadilo mi také několik nelogičností, např. podivná nesmrtelnost některých postav nebo ignorování bolesti (když vám někdo rozstřílí hrudník, tak těžko budete jen tak kecat po telefonu). I přes některé problémy je to ale úžasná řež, která vás nenechá vydechnout a její brutalitu oceňuji ještě daleko víc po zhlédnutí sterilních Hunger Games.

Tváří v tvář (1997)

Já vím, že je to akční film a vím, že ho nerežíroval Scorsese, ale John Woo, jenže těch děr v logice a příběhu tam na mě bylo trochu moc. Navíc mi tam chyběla nějaká opravdu kulervoucí přestřelka, kterou bych si pamatoval ještě týdny po filmu, a kterou jsem našel třeba ve starším Hard Boiled (tříminutový nesestříhaný průchod nemocnicí). Johne a pro příště: míň zpomalovaček a rachejtlí, protože občas jsem si připadal jak na karnevalu.

Lovci dinosaurů (2005) odpad!

Jediné logické vysvětlení tvorby této absurdní kraviny by mohlo být to, že se tvůrci snažili vytvořit nejhorší béčko desetiletí, nebo možná všech dob. Na filmu je špatně naprosto všechno, a to takovým způsobem, že tolik chyb nemůže snad žádný inteligentní tvor udělat. Triky zaostávají asi o 20 let, nad dialogy si člověk ukroutí hlavu, herecké výkony jsou na úrovni školní besídky 1. třídy, celý příběh a vývoj dění popírá věškeré přírodní zákony a ještě navíc je to zprznění Bradburyho díla. Na rozdíl od starých béček Eda Wooda nebo Pavouků to navíc není ani nechtěně směšné, je to jen trapné a smutné. Jednou otázku, kterou by si člověk měl po tomto filmu položit, je: Šlo by to natočit ještě hůř??? Podle mně ne a film tak prohlubuje možné filmové dno o pěkných pár metrů.

Dr. No (1962)

Nikdy nepochopím, jak mohl tento film odstartovat snad nejdelší a nejznámější filmovou sérii v historii. Naivní příběh a děj, směšná výprava a triky a nulové budování napětí, ani nemluvím o naprostých logických kiksech (Kdo nedokáže rozeznat pomalované auto od draka???). To všechno se tady spojuje a dává vzniknout nechtěné parodii sama sebe. Když se vedle toho podívám na Austina Powerse, není lehké rozpoznat, co je opravdu bondovka a co si z ní jen utahuje.

Na plný pecky (1995)

Začátek filmu byl velice nadějný, ale potom to sklouzlo do jakéhosi podivného slepence všeho a zároveň ničeho. Film s tolika zajímavými a na komedii dobře zahranými postavami, který má ovšem tak neskutečně prázdný scénář, se jen tak nevidí. Obsluha obchodu tam vlastně jenom 90 minut skáče, tancuje a poslouchá hudbu, což mi ovšem rozhodně nestačí. Taková nudnější, politicky korektnější verze Clerks, která neurazí ani nezaujme.

Orphan (2009)

V dnešní době remaků, spin-offů, sequelů a prequelů slavných sérií, jeden člověk, který kdysi taky natočil béčkový remake, řekl DOST. Po opravdu dlouhé době se konečně objevil inteligentní a napínavý thriller, který sice není úžasně originální, ale to co dělá, dělá na jedničku. Psychologická hra a intriky ne až tak nevinné holky, která perfektně hraje Čajkovského, vás nepustí ani na chvíli od obrazovky (nebo šťastlivce od plátna). Asi jediná, ovšem zásadní věc, která mi vadila, bylo posledních 20-30 minut, kde režisér hodil skvěle vygradovanou atmosféru za hlavu a vrátil se do rutinních kolejí hororového klišé.

Co se vlastně stalo (2008)

What Just Happened? Název filmu opravdu vypovídá o všem. Po celou dobu snímku jsem čekal a byl napjatý, do čeho všechna ta nakousnutá témata vyústí, abych se nakonec dočkal... ničeho. Asi byl původní konec příliš brutální a studio jej muselo vystřihnout :D. Za celých 95 minut filmu jsem se navíc sotva 2x pousmál, a to už je podle mě na satirickou komedii opravdu málo. Naprosto nevyužité herecké obsazení, které může závidět kdejaký oskarový snímek, je už jen nahnilou třešničkou na dortu. Satira Hollywoodu je daleko lépe zpracovaná v Simone či Tropické bouři.

Východní přísliby (2007)

Po všech těch nadšených ohlasech jsem od toho čekal pomalu ruského/anglického Kmotra, a právě proto mě film docela překvapil, bohužel nemile. Východní přísliby jsou totiž jen taková malá, komorní historka ze života jedné sestry a jednoho gangstera, která skončí tak brzo, že zde není čas na pořádné vykreslení postav či komplikovanějšího příběhu a výprava do ruské kultury tady končí u hrnce plného boršče. Příběh je opravdu velice jednoduchý a prakticky ničím nepřekvapí, trošku vnímavějšímu divákovi bude navíc všechno jasné už po pár minutách. Je to velká škoda, že Cronenberg nevyužil celý potenciál tohoto tématu, na druhou stranu tuhle malou agitku natočil velice pěkně, takže dávám 6/10.