• Western

Sicilský klan (1969)

Nejsem sice žádný velký "delonista", ale k pětihvězdičkovému hodnocení mi stačí, že je to film, kde hrají jako z partesu proti sobě a pak vedle sebe takoví skvělí herci jako Gabin a Ventura. Nikdy nevynechám!

Slunce rošťáků (1967)

Bohužel, v tomto filmu nemá Gabin rovnocenné partnery. Robert Stack jako "amerikán" není nic moc. Solidní gangsterka za tři.

Povídka o policajtovi (1975)

Nádherné retro, které je podle mého názoru postaveno na vynikajícím výkonu Trintignanta. Jeho Emile Buisson, chladný kruťas a jeden z největších filmových vrahů, ukazuje nakonec i lidské stránky ("Jen pokračujte, mám rád Edit Piaf...", anebo scény z výslechů s četbou Le Figaro). Příběh, kostýmy, scénář, režie, to vše za čtyři, a za Trintignanta ještě jedna navíc, takže pět!

Podnikavá dívka (1988) odpad!

Dryáčnická didaktická reklama na téma potřebnosti asertivity - možná bude ještě někdy povinně promítána na našich středních školách. Pak zřejmě odejdu dobrovolně poustevničit, bude-li někde zbytek lesíka... No nic - ani Mike Nichols holt nemůže pořád točit jenom samé Hlavy XII nebo Absolventy.

Na sever Aljašky (1960)

Myslím, že kvality Johna Wayna byly někde zcela jinde než v komediálních rolích, ale přesto filmu dávám čtyři hvězdičky kvůli skvělé písni Mika Phillipse interpretované neméně skvělým Johnnym Hortonem.

Nevada Smith (1966)

Rozhodně nepovažuji Nevadu Smithe za nejhorší western, ale něco mi na něm přece jen nesedí. Ta poměrně dlouhá epizoda z Nevadova výkonu trestu se Suzanne Pleshettovou jako by byla námětem na jiný film. Mnich Rafa Valloneho ja asi taky trošku něčím navíc. Zkrátka se domnívám, že pro tento film platí, že méně je někdy více. Také Steve McQueen zcela jistě vytvořil mnoho lepších rolí, než je Nevada Smith. Za klad naopak považuji velmi dobrého Karla Maldena v roli zloducha.

V žáru noci (1967)

Hrozně se mi chce v souvislosti s tímto filmem použít sousloví humanistické poselství, kdyby to nebylo tak děsné klišé. Když můžou dva od sebe natolik diametrálně odlišní lidé najít vzájmenou úctu a asi i přátelství, je to pěkné, takže jde vlastně o maximálně optimistický film. K tomu hudba, exteriéry amerického Jihu v šedesátých letech s rasovou segregací a bouráky brázdícími silnice, a samozřejmě skvělí Steiger a Poitier. Jedna výtka - příliš malý prostor dostal ve filmu můj oblíbenec Warren Oates v roli neinteligentního poldy Sama. Ale i tak to bohatě stačí na plných pět!

Mustangové (1961)

Kdo to chce vidět sentimentální, vidí to holt sentimentální. Jestliže ztroskotanci hledají sebeúctu a moc jim to nejde, nic sentimentálního na tom nevidím. Když si uvědomím osudy představitelů hlavních postav, mám pocit, že méně nebo více hráli sami sebe. Ale pozor! Ve stínu Gablea, Monroeové a Clifta ve většině hodnocení tohoto filmu stojí podle mě nezaslouženě stranou výborný Elli Wallach.

Adam Šangala (1972) (TV film)

Tento seriál považuji za jedno z nejlepších děl v historii československé televize. Co mě na něm dodnes bere, je ironický nadhled při vyprávění spletitých a dějově nabitých Šangalových osudů. Když ho Slovenská televize opakuje, vždy se dívám a pokaždé se znovu dobře bavím. Ivan Palúch je výborným prosťáčkem vláčeným krutými hornouherskými dějinami 17. století, Olze Šalagové to v roli zpupné šlechtičny náramně sluší a Juraj Kukura je padouch, jak má být. Pět hvězdiček!

Orlie pierko (1971)

Není to Medená veža, ale je to taky moc pěkný film. Klobouk dolů před Rajniakem a Mistríkem, ale č. 1 v tomto filmu je pro mě pan herec Julo Vašek - podle mě nedoceněná veličina slovenského filmu! Jeho jsou asi tak dvě hvězdičky z mého hodnocení.