• Pohádka
  • Rodinný

Až já budu velká (1981) (TV film)

Čtyři hvězdičky si to úplně nezaslouží, protože celkové pojetí je takové komunální a nijak nevyčnívající z dobové tvorby Československé televize. Ale námět je nadčasovej, univerzální, výbornej a zasloužil by si víc. Chtělo by to pozměnit charakter hlavní hrdinky (aby s ní jako tady každej nezametal) i některých dalších zúčastněných (kupříkladu celkem nevěrohodný rozšafný zelinář Vladimíra Menšíka pronášející moudra jako ostřílenej právník). Pak by to chtělo změnit prostředí, svižnější režii, hodit na velký plátno a byl by z toho thriller jako prase.

Babička se zbláznila (1982) (TV film)

Taková ta doba, kdy se mělo za to, že ženská ve čtyřiceti už musí bejt babičkou. Chudák Galatíková. Tři ze zúčastněných tu neuměle demonstrují stav opilosti, k odstřelení je Jan Čenský s trvalou a vizáží německého pornoherce ze 70. let a v mezičasech se převážně cvaká do psacího stroje. Nemá to vtip, nemá to grády, nemá to vůbec nic.

Skvělí Ambersonové (1942)

Zajímavý příběh, rozhodně osvěžující sonda do života amerického venkova 70. let předminulého století. Zaujal mě styl vyprávění, kdy místo vypravěče komentuje dění dav na ulici a připomnělo mi to český film Co se šeptá. Ovšem, na rozdíl od českých filmů té doby je tenhle neuvěřitelně živý, natočený mnohem modernějším stylem. A Josepha Cottena v roli mladého Ambersona musíte jasně od počátku nenávidět. V tom je zase ta hollywoodská přímočarost, která možná trochu ruší.

Radostné události (1983) (TV film)

Strašná blbost, ale překvapivě zábavná. Trochu to má kameňákoidní kolorit nesourodého slepence vtipů, ale solidní hlášky a například ukrutně vtipnou scénku nákupu slona. Plus nevšední obsazení, kombinaci Gollová-Brodský (mladej)-Donutil jinde neuvidíte.

Tchyně (1985) (TV film)

"Kdyby chlapi měli rodit, tak by nevymejšleli války." Jinak myslím, že už před dávnými lety při prvním vidění tady někde vznikla moje antipatie k Vladislavu Benešovi, páč feministická autorka mu přisoudila brilantní pózu prvoplánovýho kokota.

Zastřený hlas (2006) (TV film)

Příběh slušný, i když v některých momentech přehnaný (matka s ručníkem skok z balkónu a honička za autem). Cibulková standardní, Aneta Krejčíková výborná. Akorát Jiřina Bohdalová už dobrých dvacet let hraje stejně a akorát otravuje. Kam se poděla její všestrannost přelomu 60. a 70. let?

Dlouhý týden (1981) (TV film)

Československá televizní tvorba si libovala v tom, že matka při příchodu domů hned ode dveří hystericky svolávala rodinu. Já nevím, kde na tom byli, já jsem tohle nikdy nikde nezažil.

Díra u Hanušovic (2014)

Tyhle depresívní příběhy z venkova mívaly kouzlo, ale svou funkci splnily už tak před deseti patnácti lety, takže to si Krobot s návratem do rodného kraje vzpomněl trochu pozdě. A ta mluva je vážně otřesná. Nejde jenom o to, že pražským hercům nevěřím, ale krom toho i na tý nejmenší vesnici nemluví nikdy úplně všichni dialektem, vždycky se najde nějakej provokatér, kterej mluví normálně česky. Tak jako já v Brně :-)

Záhořanský hon (1968) (TV film)

Nesmrtelná zásluha Zdeňka Nejedlého spočívá v tom, že dokázal několika generacím totálně znechutit Jiráska. Což je škoda, protože tohle je náhodou moc dobrý!

Miliónová Helena (1988) (pořad)

Málo nápaditá taškařice té doby. Zajímavá snad jen tím, že tady bylo slyšet zpívat i Heleniny rodiče. Zaujalo mě, že stará Vondráčková měla podobnej hlas. Jako stará ta víc stará, když ta dneska stará byla ještě relativně mladá. I když i ta tehdy mladá tady vypadá jako stará mladá. To jsou holt ty osmdesátky.