Útěk z vězení (2005) (seriál)

Po 3. sérii už musím s hodnocením minimálně o jednu hvězdu dolů. V nejlepším se má přestat a tady to platí dvojnásob. Neskutečně geniální první řadu, vystřídala druhá o poznání slabší, přesto kvalitní, ale trojka je co se zápletky týče opravdu vycucaná z prstu a to už je moc silné kafe, teď jen čekat s čím příjdou tvůrci do další sezóny, ale přílišné zázraky radši nečekám.

Spiderman (1994) (seriál)

Výborné zápletky, napětí a animovaný seriál, který rozhodně není výhradně záležitostí jen pro malého diváka (vím o čem mluvím). Pravděpodobně nejzdařilejší seriál se superhrdinou v hlavní roli, s nepřekonatelnými Spideyho hláškami. Sem tam se v některých epizodách objeví i další příslušníci Marvelovského univerza např. Iron Man, Daredevil nebo Kapitán Amerika. Kultovní záležitost, která stále ještě běhá po obrazovkách Jetixu.

Casino Royale (2006)

Bondovky jsem nikdy zvlášť nemusel a a k těm s Piercem Brosnanem chovám i docela slušný odpor, jenže Casino Royale probořilo všechny hradby, dalo agentu 007 šanci na nový, svěží start a vyšel z toho skutečný majstrštyk a film na který se nazapominá. Bond je tu mnohem realističtěší, citlivější a Daniel Craig je v té roli skutečně dokonalý, stejně jako bondgirl Vesper, která už není jen obyčejnou ozdobou, ale hraje víc než důležitou partii.

Pokémon (1997) (seriál)

Samozřejmě se nejedná o kdovíjakou fenomenální podívanou, ale myslím, že tak špatné hodnocení, jakým se Pikachu a spol. zde honosí si nezaslouží. Mánie, která se kolem japonských potvůrek rozpoutala, jim zároveň i dost uškodila. Minimálně kvůli geniálním hrám na Gameboy, které seriálu a filmům předcházely si to trochu úcty zaslouží.

Smallville (2001) (seriál)

Musím se přiznat, že v dřívějších dobách jsem Smallville pravidelně sledoval a prakticky nevynechal jediný díl, jenže s přibývajícími léty si člověk uvědomí, že ten seriál je opravdu hodně stupidní, ale co mi vadí nejvíc ani trochu nectí původní komiks - Lex Luthor a Clark Kent se znali už za mladých let? A ještě to byli skvělí kamarádi? No nevím, nevím...

Batman začíná (2005)

Po tom co Joel Schumacher svým úchylným stylem plným barviček, udělal z mého nejoblíbenějšího komiksového hrdiny parodii na sama sebe, nečekaly na Batmana zrovna jasné zítřky, naštěstí přišel génius v podobě Christophera Nolana a restartoval celou sérii úchvatným způsobem. V jeho podání je netopýří muž přesně takový jaký měl vždy být, temný, pochmurný a tajemný, ale zároveň i mnohem realističtější. Samotné Gotham City je zde prezentováno jako město, ve kterém přímo kvete zkorumpovanost, násilí a beznaděj. Málokterý film se může pochlubit tak pompézním obsazením jako Nolanův Batman, v čele s se skvělým Christianem Balem, který je nejlepším Brucem Waynem i Batmanem, jakého kdy filmová plátna spatřila. I ta hojně kritizovaná Katie Holmes mi příjde snesitelná. Batman začíná je u mě doma jedno z nejpřehrávanějších DVD a stejně se toho filmu pořád nemůžu nabažit. Rozhodně si zaslouží své umístění na IMDb mezi nejlepšími filmy, bohužel na ČSFD je silně nedoceněn. Bez diskuzí se také tohle pozoruhodné dílo staví na trůn komiksových adaptací a sesadit jej pravděpodobně může až jeho pokračovatel Temný rytíř. 100%

Batman a Robin (1997) odpad!

Na druhý pokus už se Schumacherovi podařilo znásilnit netopýřího muže naprosto dokonale. Najít tady kvalitní herecký výkon je jako hledat jehlu v kupce sena. Jo a Clooney a jeho bradavkový kostým to už je klasika. Poníženě ovšem přiznávám, že jsem v době uvedení téhle barevné frašky, na tom filmu slušně ulítával, dokonce vlastním originální VHS, v sedmi letech mi to přišlo zatraceně parádní. Ovšem s věkem člověk začne trochu víc pilovat filmový vkus a pochopí, že BatKreditka a BatHokej jsou hovadiny a brainwashing té nejhrozivější kategorie.

Batman navždy (1995)

Tady se Schumacher ještě v batmanovském světě rozkoukával a tudíž neměl možnost tuhle látku potopit úplně, ale přesto už si připravoval hnízdečko, ze kterého pak vylétla monstrozní hrůznost Batman a Robin. Jedinými klady Batman navždy jsou rozhodně skvělý Carrey jako Hádánkář a krásná Nicole Kidman. To zase takový Val Kilmer působí dojmem jakoby na plac zabloudil úplnou náhodou a v netopýřím ohozu mu to extrémně nesedí, ale to pravé fiasko si v hlavní roli vyzkoušel až George Clooney. Jen se divím, že po téhle slátanině režisérovi svěřili i pokračování, tam se už Schumacher totálně utrhl ze všech možných řetězů.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Dokonalé završení nejdokonalejší ságy jakou kdy kinematografie spatřila. Ve své podstatě jde o pohádku, kde se jako obvykle konfrontuje dobro a zlo, nicméně v tomto případě je to trochu komplikovanější. Vždycky se mi líbila přeměna Luka, který začínal jako zbrklý a netrpělivý mladík, v šesté epizodě už je z něj vyrovnaný mistr Jedi. Lidmi hojně kritizovaní Ewoci, mi ani trochu nevadí, naopak mi přijdou velice příjemným spestřením. Když pak přijde konec a objeví se duchové Obi-Wana, Yody a Anakina (v nové edici v podání Haydena Christensena) vždycky mě mrazí v zádech a vychutnávám si ten nádherný pocit, který umí vyvolat jen tohle dítko z hlavy George Lucase. Ať vás provází Síla...

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Legendární a revoluční dílo, které pomalu, ale jistě diváka seznamuje s postavami, Sílou a celým Star Wars univerzem. Je to jediný díl, kde se nevyskytuje Yoda nebo Imperátor. Vždycky mě velice mrzelo, že moje nejoblíbenější postava z celé ságy Obi-Wan Kenobi nedostala více prostoru a to hlavně kvůli tomu, že si Alec Guinness se svou rolí příliš netykal, původně se totiž plánovalo mnohem větší zapřažení Bena do děje (však on si to Ewan McGregor později vynahradil až až.). Vyvrcholením celého dílu je slavná bitva o Yavin (podle které se nejčastěji udávají letopočty předaleké galaxie - BBY a ABY), které vyvrcholí jak jinak než zničením první Hvězdy smrti.