Jurský svět: Nadvláda (2022)

Veskrze průměrné zakončení druhé trilogie (Jurského světa), které sází hlavně na nostalgii, odkazy na starší filmy (nebo chcete-li recyklaci už dříve viděného) a hlavně na návrat ústřední trojice z Jurského parku. Celkem to funguje včetně setkání nových a původních postav, ale čekal jsem o něco víc. 65%

Superman a Lois - Série 3 (2023) (série)

Třetí série opět těsně navazuje na konec té druhé. Za trochu podivných okolností byl vyměněn představitel Johnatana Kenta. Ale změna proběhla naštěstí celkem citlivě a na novou tvář jsem si zvykl relativně rychle. Navíc mi možná toto méně "frajírkovské" podání Johnatana sedí i o něco více. S Jordanem mlátí puberta a navíc mu jeho superschopnosti, které zdědil po otci, začínají stoupat tak trochu do hlavy. Cítí se omezovaný, nepochopený a nedoceněný a svým rodičům občas i značně nevybíravým způsobem vzdoruje. Lois zatím do toho všeho bojuje s rakovinou, což má pochopitelně dopad na celou rodinu. Tal se usadil v inverzním světě a je zde už jen párkrát zmíněn. Lana a Kyle Crushingovi se namísto utužování vztahu skutečně rozvedli. Hlavním záporákem je Bruno Manheim, který ve snaze nalézt lék na rakovinu nepěkně experimentuje na smrtelně nemocných pacientech. V posledních dvou epizodách se na scéně objeví z vězení čerstvě propuštěný Lex Luthor, který prahne po pomstě. Nutno říct, že Luthor je v tomto ztvárnění opravdu charismatický záporák, který dokáže působit až démonicky. Třetí série je z neznámého důvodu o dvě epizody zkrácena a končí trochu překvapivě obřím cliffhangerem (což pro předchozí finálové epizody nebylo typické). Tvůrci se zjevně nechali inspirovat seriálem Krypton, kde Doomsday vznikl podobným způsobem jako zde. Avšak tohle není ten "Doomsday". PS: Je trochu úsměvné, že John Henry Irons si dělá starosti kvůli stěhování do Metropolis a dojíždění za Lanou, když se svým oblekem je tam za tři vteřiny. 80%

Superman a Lois - Série 2 (2022) (série)

Druhá série pokračuje v nastaveném kurzu i tempu první řady. Plynule se navazuje na předešlé dějové linky a dále se rozvíjejí. Co mě trochu mrzí, je to, že Superman není se svými schopnostmi až tolik výjimečný. Už v první řadě disponovala jeho schopnostmi celá řada postav včetně laické veřejnosti a v druhé sérii je to ještě patrnější. Vláda má vlastní "superlidi", z X-kryptonitu se stala široce distribuovaná droga, kterou zkusil ve městě snad každý druhý včetně mladistvých studentů atd. Tohle celé Supermana trochu degraduje jako postavu z pohledu výjimečnosti. Nicméně lidé k němu stále vzhlíží jako k symbolu naděje. Všechny epizody znovu tvoří jeden komplexní ucelený příběh. Celá zápletka s Bizzarem se vyvinula trochu nečekaným, avšak zajímavým směrem. Většina postav si prochází poměrně zásadním vývojem. Jsem rád, že se trochu rozšířil okruh postav, které znají Clarkovu pravou identitu. Akce je opět na vysoké úrovni, jen se mi zdálo, že se tentokrát místy trochu šetřilo na vizuálních efektech, ale je to spíš výjimka. Hlavním tématem jsou i tentokrát rodina a vztahy - navíc nyní s přesahy do inverzního světa. Alternativní verze známých postav dokáží občas překvapit (zejména Jonathan Kent). Finále je efektní a velkolepé, avšak trochu uspěchané a zkratkovité. Některé pasáže by si zasloužily podrobnější vysvětlení (vznik Bizzara, přívěsek a tak dále). 85%

FUBAR (2023) (seriál)

Seriál ve stylu Pravdivých lží? Víceméně, ale spíš méně. Hlavním tahákem je bezpochyby Arnold, bez kterého by asi těžko seriál vzbudil takový zájem. Zasloužilý agent CIA Luke Brunner se chystá do penze, své skutečné zaměstnání agenta maskuje za práci ve fitku, ale jednoho dne během akce zjistí, že i jeho dcera pracuje u utajení pro CIA. Žánrově je to "akční komedie", ale té akce je tam opravdu poskrovnu a děj se soustředí spíš na vztahy a dialogy. Humor je spíše průměrný, místy je zo spíš trapné, ale sem tam se nějaký ten vtípek vyloženě povede. Seriál je protkán odkazy na Arnoldovy dřívější filmy. Potěší také narážky na další herecké kolegy (např. Danny DeVito, Liam Neeson atd.). Výbornou postavou je také týmový psycholog. Arnold je i v 75 letech stále borec, a i když ten věk na něm už jde znát, dokázal svou postavu zahrát přesvědčivě. Záporáka si mistrně střihnul Arnoldův kolega z Terminátora: Temného osudu Gabriel Luna. Bohužel má ale celkem málo prostoru - nejvíce asi v první epizodě. Pak už se objevuje spíše sporadicky. Oba spojuje společná minulost. Chemie mezi Lukem a jeho dcerou celkem funguje, i když jde po většinu času o vzájemné špičkování a dohady. Zbytek týmu plní hlavně komediální a hláškařskou složku. Samozřejmě je tým náležitě rasově rozmanitý, ale alespoň to nepůsobí nějak rušivě nebo vynuceně. Čeká nás druhá řada. 65%

Star Wars: Příběhy rytířů Jedi (2022) (seriál)

Zajímavé rozšíření událostí prequelové trilogie o dosud neprozkoumané události - od období před Skrytou hrozbou (mladý Dooku a jeho padawan Qui-Gon) až po dění po konci Pomsty Sithů. Tři epizody jsou věnovány Ashoce, tři hraběti Dooku a jeho přechodu z řádu Jediů k temné straně síly. Stopáž jednotlivých epizod je bohužel velice krátká - průměrně tak 12 minut a na této ploše není možné rozehrát nějaký komplexnější příběh. Tvůrci ovšem předpokládají alespoň základní znalost událostí prequelové trilogie a seriálu Clone Wars, takže si to mohou dovolit, ale stejně by si jednotlivé epizody zasloužily alespoň standardní 20 minutovou stopáž. Výjimku tvoří snad jen čtvrtá epizoda Sithský lord, kterou považuji za nejpovedenější (byť není nejdelší), ačkoli i zde je nutná určitá zkratkovitost vyprávění. Tu první (paradoxně nejdelší) naopak za relativně zbytečnou. 70%

Mrazivá past (2021)

Po Mrazivé pomstě je tu další film s Liamen Neesonem zasazený do ledového prostředí. Tentokrát nejde o pomstu, ale o nebezpečnou záchrannou misi. Prostřednictvím trucků je potřeba přes pomalu tající ledovou cestu dopravit vrtnou hlavici na pomoc zavaleným horníkům. Ovšem ne všechno je tak, jak se na první pohled mohlo zdát... Díky poměrně originálnímu námětu a zasazení film dokáže upoutat, akční sekvence s trucky jsou celkem vydařené, což už se nedá tolik říct o soubojích. Několik podstatných momentů se trochu nepochopitelně odehraje mimo záběr kamery. Poměrně zoufalý záporák působí v závěru filmu až neuvěřitelně houževnatě a odhodlaně. 65%

Mimořádná událost (2022)

Pojetím je to dost podobné Vlastníkům, akorát tentokrát je sociální sonda zanořena mezi různorodou skupinu lidí "uvězněných" v ujíždějícím vlaku. Jednotlivé charaktery jsou svým způsobem groteskně pitomé, avšak zcela jasně načrtnuté. Satiricko-parodický přesah je výrazný a leckdy překvapivý. Tvůrci se nebojí utahovat si např. z "legendární" báby pod kořenem, "teroristického důchodce" Baldy nebo třeba i Hamáčkova ikonického červeného svetru. Stopáž mohla být klidně o něco kratší. 70%

Tankový prapor (1991)

Herecký majstrštyk Romana Skamene a Miroslava Donutila, kteří se do svých rolí ponořili s nevídanou vervou. :-) 80%

Tisíc slov (2012)

Mix ztreštěné komedie (stojící hlavně na Murphyho potrhlých grimasách) a dramatu s morálním přesahem o vlastním sebepoznání a sebeuvědomění. 65%