Peacemaker (2022) (seriál)

James Gunn tímto počinem navazuje na svůj Sebevražedný oddíl. Přesto (nebo snad právě proto), že mě Peacemaker příliš nelákal, jsem nakonec velmi mile překvapen. Je to ujeté, nekorektní, drsné, odvážné, svérázné, vtipné, úderné a nebere se to příliš vážně. Přestože se s akcí spíše šetří, stojí vždy za to. Už úvodní taneční znělka dokáže výrazně zaujmout a názorně ilustruje pojetí celého seriálu. John Cena se v této roli neskutečně vyřádil - a nejen on. Robert Patrick je v roli rasistického otce a podivným čírem na hlavě rovněž excelentní. Podobně i Jennifer Holland nebo Freddie Stroma jako asociální Vigilante. 80%

John Wick: Kapitola 4 (2023)

John Wick se po vzoru Nea vyhýbá kulkám... nebo se spíš kulky vyhýbají jemu? Akce je opět skvělá, ale hranice (ne)uvěřitelnosti je opět výrazně posunuta. Tahle série se už začíná vyčerpávat, recyklovat a vykrádat sama sebe. Na druhou stranu ale přináší poměrně zajímavé vedlejší postavy. Zejména charismatický Donnie Yen si dokáže film zcela s přehledem krást pro sebe. Bill Skarsgård umí svého záporáka skvěle prodat. Výrazný dojem na mě udělali také Hirojuki Sanada, Shamier Anderson a téměř k nepoznání namaskovaný Scott Adkins. Akorát samotný Keanu Reeves už v roli Johna Wicka nenabízí prakticky nic nového (jak ve filmu trefně zaznělo - je to jen duch, který hledá, na který hřbitov ulehnout). Laurece Fishburne má ve filmu jen pár scén. Samotný finální duel nabízí namísto akce především emoce. Film je dle očekávání věnovaný památce zesnulého Lance Reddicka, který byl v předchozích třech filmech velmi výraznou a charismatickou postavou. Ve čtvrtém filmu ovšem mnoho prostoru nedostal, nicméně jeho rozloučení se s rolí lze s ohledem na nastalé okolnosti vnímat jako výrazně symbolické. Je zajímavé sledovat, jak se série posunula od prvního komornějšího dílu směrem ke globálnímu měřítku. Možná bych ale přeci jen pátý díl ocenil, protože takovéto případné zakončení série nepovažuji za zrovna nejdůstojnější. 65%

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Navzdory exotickému prostředí kvantové říše a rozmanitým tvorům (dost připomínajících Star Wars) překvapivě ploché, jednotvárné a bez větší hloubky. Extrémní tajnůskářství Janett ohledně jejího života v kvantové říši působí až nepřirozeně a iracionálně. Finální hromadná bitva se zjevně snaží vizuálem odkazovat na Avengers: Endgame a nabídne i pár zapamatovatelných momentů. Kang ovšem rozhodně nepůsobí jako ultimátní záporák pro nadcházející Avengers a Thanosovi svou "zlověstností" nesahá ani po kotníky. Lord Krylar (Bill Murray) zůstal celkem zahalen tajemstvím - stejně jako jeho osud. 65%

Black Adam (2022)

Rockův dlouho odkládaný projekt, do kterého byl pasován léta předtím než se vůbec začal psát scénář, nakonec vzbudil možná až přehnaná očekávání. Přesto je morálními dilematy nesvázaný černý bijec příjemným osvěžením na poli superhrdinských filmů. Jeho sociální neobratnost se snaží mírnit zejména náctiletý chlapec, který si hrdinu pro svou zemi vysnil. Jejich vztah trochu připomíná vztah Terminátora a malého Johna Connora ze Soudného dne. Další vedlejší postavy jsou celkem tuctové - s výjimkou Doctora Fate v podání excelentního Pierce Brosnana, který si film několikrát dokáže ukrást pro sebe. Záporák je bohužel celkem jalový. Akce je efektní a skvěle odvedená. Závěrečné dodatečně natočené cameo Henryho Cavilla v roli Supermana potěší a mělo být příslibem pro možný budoucí střet obou postav. Bohužel to navzdory původním plánům byla zřejmě pro obě postavy derniéra. Velká škoda. 75%

Vyproštění 2 (2023)

Tyler je zpátky! Nechybí opět precizní akce, špičková choreografie a efektní likvidace protivníků. Zejména "jednozáběrová" přes 20 minut dlouhá akční sekvence (od útěku z vězení až po vlakovou honičku) je opravdový majstrštyk. Po vzoru jedničky je i zde nadměrné množství cizojazyčných nedabovaných pasáží. Navzdory zběsilému skákání mezi lokacemi působí druhé vyproštění méně výpravněji než první díl. Nicméně zasazení do zimního období je příjemná změna. Zachraňování někoho, kdo o to nestojí a ještě celou akci sabotuje, to je opravdu výhra. 75%

Vlkodlak: Noční lovec (2022) (TV film)

Dost netypická marvelovka, která svou stylizací dokáže opravdu vtáhnout. I na malém prostoru se dá rozehrát působivé představení. Bohužel nezbývá příliš prostoru ns dovysvětlování některých detailů - např. Tedův původ, více informací o krvekamu atd. 75%

Spirála strachu: Saw pokračuje (2021)

Spirála ze série dost vybočuje, přestože na předchozí filmy celkem výrazně navazuje. Identitu tajemného záporáka lze odhadnout už během první třetiny filmu. Jeho motivy jsou tentokrát navíc osobní. Samuel L. Jackson je dost nevyužitý. Pasti jsou stále dost efektní, ale působí to celkově spíš jako spin-off ze světa Saw. 50%

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Zvláštní pokračování, které se pokouší vypořádat s úmrtím představitele hlavní postavy. Jak? Úmrtím hlavní postavy. Filmaři tak vzdali hold Chadwicku Bosemanovi, ale podle mě by úplně stačilo věnovat film jeho památce v titulcích. Marvel už přeobsadil celou řadu postav v MCU, jen tady to z nějakého důvodu vůbec nepřicházelo v úvahu... Přitom by to podle mého bylo nejlepší řešení. Druhý Black Panther se tak ocitá rázem bez hlavní postavy a buduje namísto jakýsi politický thriller, kdy ostatní státy se snaží využít stávajícího oslabení Wakandy ve svůj prospěch (získání vibrania). Do toho se tu objevuje poměrně charismatický a velice nebezpečný záporák Namor, který si dokáže spolehlivě krást film pro sebe. Shuri se sice snaží převzít úlohu hlavní postavy, ovšem už to není ta Shuri z dob Infinity War a vyloženě přesvědčivé to není. Riri Williams jde víceméně vlastní cestou a naštěstí příliš netěží z Iron Manovy slávy. Everet Ross a La Fointaine byli manželé? Zajímavé zjištění. 65%

She-Hulk: Neuvěřitelná právnička (2022) (seriál)

Vůbec ne tak špatné, jak jsem se na základě recenzí obával. Podstatně lepší než Ms. Marvel. Chválím silné propojení s širšími událostmi MCU, odlehčený přístup i prolamování čtvrté stěny. Potěší také návrat Hulka, Wonga i Abominationa (vývoj této postavy je velmi překvapivý). Pěkná je také ilustrovaná titulková znělka (leckdy následovaná potitulkovou scénou). Zamrzí občasná přílišná zkratkovitost, zbytečná adorace Jen a naopak určitá degradace vývoje, kterým si Hulk za dobu svého působení v MCU prošel. Samotný Hulk má navíc dostatek prostoru jen v první epizodě (pak už se jen krátce objeví v druhé a poslední deváté). Napojení na scény ze Shang-Chiho (souboj Wonga s Abominationem a potitulková scéna s Brucem) udělalo trochu zmatek v hlavní časové linii MCU, protože souboj Abominationa s Wongem se odehrává až po originu She-Hulk - a v té době už je Bruce zase Smart Hulkem, ale hlavně už má vyléčenou ruku! Zatímco v potitulkovce Shang-Chiho, která se odehrává rovněž po tomto souboji, je Bruce v lidské podobě a ruku stále zahojenou nemá! Představení Skaara je určitým příslibem do budoucna. 70%