Štvanec (2003)

Toto je poctivý, pekne krvavý akčný film. Už dávno som nemala pri pozeraní filmu stiahnutý žalúdok a zovreté päste. Žiadne triky, kung-fu a iné tance. Len nože, päste, svaly, krv, krv, krv, dychčiaci spotení chlapi, surové boje, a imperatív: zabi, lebo budeš zabitý. Veľmi pekná a pôsobivá kamera, minimalistická hudba, hnusné hlboké lesy....Tri vady na kráse: Bojové scény z Kosova/?/ - vyzerajú ako z akčného béčka s Lundgrenom. Zbytočne zdĺhavé predstavovanie hlavných postáv, a toho, prečo a kto je vraždiace monštrum. A lekcia o výrobe nožov v závere filmu. Ja viem, že treba nahnať čas, ale na ohni z konského trusu oceľ nezakalí ani Del Toro.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

O Sparte a Thermopylách si pamätala z dejepisu veľmi málo a neunúvala som sa vopred rešeršovať. Takže za historické lapsusy nemôžem dať body dolu. Okrem toho, odkedy R.Scott zabil Marka Aurélia, už ma vo filme nič neprekvapí. Všeobecne mám rada Snyderove filmy. Páči sa mi pohľad na svalnaté mužské telá. Páči sa mi boj muža proti mužovi, pot, krv, rinčanie železa, škrípanie zubov a kostí....Mám rada spomalené akčné scény, predsa len som trochu staršia osoba a už nemám taký stopercentný zrak. A tento film mi ich poskytol vrchovate. Pomedzi sa zbytočne nekecalo a nepsychologizovalo. Nemám rada hlavné hrdinky, ktoré vyzerajú ako Barbie a majú silikónové kozy. Hudba bola, ako vždy vynikajúca. Záverečné titulky, ako vždy, tiež. Podtrhnuté a spočítané - tento film má všetky atribúty, ktoré má mať poctivý film. Dávno som nedala plný počet bodov s takou radosťou.

Mezi nepřáteli (2007)

Je to pre mňa jeden z najpôsobivejších vojnových filmov. Nie je tu žiadna jasná deliacia čiara medzi "našimi" a nepriateľom. Niet komu držať palce, s kým sympatizovať. Nič, za čo sa oplatí bojovať, položiť život, ako vlasť, demokracia, sloboda, priateľstvo - piliere všetkých vojnových filmov. Len boj o vlastný život, o prežitie ďalšieho dňa. Žiaden "dobrý koniec", nikto nie je zachránený. Nikto nejasá, že prežil. Neamerické, nepatetické, nevlastenecké, mimoriadne pôsobivé. Nádherná kamera, nádherná krajina, ktorá vzbudzuje hrôzu. V podstate je to hnus a čistá depresia, ale za 5 hviezd.

Lesní duch (1981)

Tak sa mi podarilo konečne uvidieť tento kult kultov a pradedka všetkých filmových hororov. Večer, pri otvorenom okne, po splne, keď lístie ticho ševelí a zvonku z temných záhrad sa ozývajú tajomné a neidentifikovateľné zvuky....Vidieť tento film pred 20 rokmi, budem mať fóbiu aj z vianočnej jedličky z plastu. Myslím, že kultom sa tento film stal hlavne pre mnohých ďalších tvorcov. Napodiv sa inšpirovali tým, že hlavní hrdinovia musia byť mierne retardovaní, majú konať podľa možnosti nelogicky, bez rozmyslu, dobrovoľne sa vystavovať nebezpečenstvu, nedržať spolu. Veď keby konali logicky, nebolo by o čom točiť. A to by zas bola škoda. Takže beriem späť kritické slová - je to kult kultov.

Frozen (2010)

Chvíľu trvá, kým sa tento film dostane tam, kam chcem - na sedačku, a začne byť husto a zima. Na začiatku je trochu psychologického dusna v bufete, v dôsledku ktorého dvaja hlavní hrdinovia urobia najhoršie rozhodnutie v svojom živote - rozhodnú sa pre PORIADNU nočnú lyžovačku. Nota bene s buchtou, kvôli ktorej si doteraz poriadne zalyžovať NEMOHLI. Miesto toho zostanú trčať potme na sedačke kdesi v polceste, pod nimi zjazdovka, tvrdá ako betón - to aby nemohli skočiť do mäkkého. Samozrejme v nedeľu večer, aby ich nemal kto zachrániť, lebo až do piatku je zjazdovka zatvorená. A svete div sa - všetci traja bez mobilov! Film má pár hluchých miest, trochu veľa a občas zbytočne sa tam hovorí, ale čo sa dá iného robiť na sedačke 6 metrov nad zemou? Postavy sú sympatické, napriek tomu, že sú to americkí teenageri. Ani jeden vo mne nevzbudzuje túžbu po jeho predčasnom skone. Dokonca ani hlavná ženská hrdinka Parker /zapamätala som si meno!/ Opomeniem pár logických lapsusov, ktoré sa tam vyskytli, lebo nerušia na prvý pohľad. Jedna hviezda patrí človeku, ktorý si na Google našiel obrázky vlkov a neobsadil do zvieracích rolí komisára Rexa. Nabudúce si možno prečíta, že vlci nebrešú.

Počátek (2010)

Je to len trochu sofistikovanejšia variácia o dobrom, čestnom a šikovnom zlodejovi, ktorý kradne myšlienky, a ktorý sa strašne chce po svojej poslednej lúpeži konečne vrátiť k svojej rodinke. A o jednej osudovej láske, ktorá nechce, aby sa k tej rodinke vrátil. Efektné po všetkých stránkach. Kamera, zábery, triky, hudba, skvelý Leo....skrátka takmer všetko je tam také skvelé, že sa to leskne, ako hodváb v noci. Prenikanie do snov, snov v sne a snov v sne vo sne. Kradnutie myšlienok priamo z podvedomia. Pán Cobb sa nám to pokúša vysvetliť, a tak sa pol filmu venujeme teórii. Po teoretickej výuke to začne mať trochu spád, zvlášť Zimmer pritvrdzuje, aby nám svojou hudbou naznačil - bacha, tu ide do tuhého. Akcia je perfektná, efektná, všetko letí, rúti sa, triešti, padá, projektily lietajú, lavíny sa odtrhávajú, päste sú dostatočne tvrdé. Ale nevzbudzuje to vo mne žiadne napätie - prežijú to? stihnú to? ??? Niet komu držať palce - sú to len niečie predstavy v predstavách, ktoré bojujú s predstavami niekoho iného v treťom suteréne sna. Takže keď to stihnú, stihnú, keď nie, skrátka sa nezadarilo. Ak to bude zadarmo, pozriem si to kľudne, ale že by to zmenilo môj život? 4 hviezdy sú maximum. Z toho jedna patrí Zimmerovi, lebo mám skrátka rada jeho hudbu.

Odsouzeni zemřít (2006)

Prosím ostatných hodnotiacich, aby sa nevyjadrovali dehonestujúco o Nemcoch. Film je síce nemeckej produkcie, ale hlavní......hrdinovia/?/ boli amíci. Nemci by zvolali poradu, spísali zápisnicu a o 15 minút by na už palube chľastali Paulanera a napchávali sa weiswurstom. Toľko k politickej korektnosti. Teraz k filmu. Taký dobrý námet a taká blbosť. Partička ľudí naskáče do vody a zabudne spustiť schodíky. Paluba je dostatočne vysoko, aby sa na ňu nedalo len tak ľahko vyliezť. Všetci hlavní predstavitelia sú retardovaní, alebo nadrogovaní, alebo jednoducho sprostí. Konajú nelogicky, čvachtajú sa vo vode, spomínajú každých 5 minút na minulosť, strácajú nože, zahadzujú mobily, napichujú sa na nožíky a rozbíjajú si hlavy. Aby tých sračiek nebolo dosť, nechajú na palube mimino. To je z nich najinteligentnejšie, občas zaplače, ale ináč prespí celý film a zbytočne neruší. A nikde žiadny žralok, čo by im skrátil utrpenie!!!! Hudba bola dobrá, kamera tiež, predposledný záber z helikoptéry na lodičku, krúžiacu okolo jachty bol nádherný. Skrátiť, vystrihať na 5 minút a premietať ako reklamu na životnú poisťovňu, alebo požičovňu jácht.

Hra na vraha (2009)

Hrubý podpriemer. Všetko toto som už x- krát videla, a x - 1 krát to bolo lepšie. Všetko sa striktne drží pravidiel žánru - nelogické konanie obetí, nepriestrelný vrah, ktorý všetko naplánoval na minúty presne. /neviem, kedy, keď to vyzerá tak, že bol práve dnes prepustený z psychiatrie/. Partička hlavných hrdinov je tiež hrubo priemerná. Takže je mi v podstate jedno, kto, kedy a ako zahynie. Ani ten vrah si s tým nedal priveľa práce. Kade chodí, tade trúsi múdrosti o tom, že v každom z nás je vlastne skrytý zabijak. A nudí tým. Na vraždenie mu nezostáva priveľa času, a potom to tak vyzerá - odfláknuto. Za posedávanie pri obrovských oknách, keď sa vonku moce psychopat s puškou so zameriavačom a za ďalšiu chatu bez signálu majú tú jednu hviezdu. Ako sa teraz nad tým zamýšľam, ten vrah vlastne má celkom pravdu. Akurát ja by som to na tej chate vykynožila raz - dva. Načo oberať o čas diváka?

Přepadení ve vzduchu (1992)

Ja by som to trochu prestrihala. Trochu dosť. Načo zabíjali Cutterovu manželku? Aby bolo 15 minút na začiatku o čom točiť? Aby sa dal dokopy s krásnou letuškou? Mohli ho nechať slobodného, priestor na vyrašenie nežného citu by sa tiež našiel. Vystrihla by som aj ten lunapark, netreba nám 20 minút kukať, ako sa okolo prepletá dav amerických buranov. Celý dej by sa odohrával v lietadle. Nech sa chlapci mlátia vo výťahoch, chodbičkách, hajzlíkoch, batožinovom priestore, pre mňa za mňa aj na podvozku...nech ukáže Wesley, čo v ňom je. Potom by to bol pozerateľný akčňák. Ale mňa sa nikto nepýtal. Tak dávam 2 hviezdy, z toho 1 je za kamenný ksicht hlavného záporáka.