Disaster Movie (2008)

Ano, stupidnější film lze asi těžko hledat - ale to je právě to, co mě na Disaster Movie uchvátilo. Bezmyšlenkovitě řítící se vlak do příjemně nejistého neznáma, plný vtipných či vtipně trapných pokusů o vtip a totálně bláznivých rolí záměrně jednodušších jedinců, které herci zmákli na výbornou a považuji to za záměr a cíl tvůrců. Žádnou posloupnost ani myšlenky zde hledat není možno - vše se děje z minuty na minutu, ze vteřiny na vteřinu a tak nemá ani smysl pamatovat si, co se událo před chvílí, natož hledat hlubší význam čehokoliv, co se ve snímku děje. Prostě jsem se bavil tím, co jsem zrovna viděl. Pravda, člověk musí být buď opilý, nebo nějak jinak dobře naladěný, aby jen nekoukal na ten děs, kterému se dá jen stěží říkat film, s otevřenými ústy dokořán a svrbějící pěstí s jasným směrem dopředu k obrazovce. Skutečností je, že bych tento film asi raději nikomu nedoporučoval ke shlédnutí, nicméně já jsem se prostě bavil. Jestli hledáte komedii s nějakým smyslem, určitě se porozhlédněte jinde.

Šestý smysl (1999)

Filmový dortíček jak z marcipánu, byť trochu krvavého a strašidelného. To, co zde předvedl nejen Willis, ale především Osment, je podle mého takřka nevídáno, neslýcháno. Skoro není co psát, snímek musíte stejně vidět sami a hlavně od začátku do konce, abyste pochopili, proč jsem tak unešený, proč ze snímku nabývám pocitů euforie nad skvělou prací režiséra i scénáristy a zároveň různě smýšených pocitů všeho ostatního zoufání a doufání nad myšlenkou a hlavně pointou filmu na konci, kvůli které jsem ztratil minimálně hodinu svého volného času tím, že jsem duchem mimo kulil oči do displeje i nadále po skončení závěrečných titulků s otevřenými ústy dokořán. Není co dodat, špičkový snímek!

(K)lamač srdcí (2010)

Takto osobitou a povedenou romantickou komedii jsem už pořádně dlouho neviděl. Ani mě neudivuje, že za ní stojí proslulí francouzi, skutečně mají něco do sebe. [SPOILER] Dá se docela s jistotou říct, že snímek do jisté míry neguje Hitche a mladý muž zde svádí slečny za účelem rozvrácení jejich současného vztahu. Touto činností se živí jakožto nájemný profesionální rozvracovač vztahů. Geniální :) [/SPOILER] Z trochu nudného, táhlého začátku, plného pomyslných cliché se tedy nakonec vyklube tato zábavná myšlenka a je trochu škoda, že už na začátku filmu bylo docela jasné, jaký asi bude průběh a konec. Přesto jsem s takřka 100% jistotou, že vím, jak to dopadne, doufal a nervózně jsem se pohupoval na židli, v duchu napovídajíc hlavním rolím, co a jak mají dělat, aby to dopadlo tak, jak jsem si myslel. Zkrátka a dobře: má to šmrnc jako asi žádná jiná romantická komedie.

Já, padouch (2010)

V oblasti "animáků" je pro mě tento jednoznačně vlajková loď. Neuvědomuji si, že bych se v průběhu promítání jenom trochu nudil. Zajímavé je, jak snímek nenásilně střídá nebo obrací veškeré lidské preference či emoce. Padoucha, který by měl být zákonitě záporákem, si zkrátka po chvíli "osvojíte" a fandíte už hlavně jemu, i když morálně nedělá zrovna úplně správné věci. Zajímavý začátek, zábavná zápletka, žlutí pomocníčci (kteří mě totálně dostali) a nádherný happy end, u kterého i moje slzné kanálky trochu zapracovali :) Animák jak se patří.

Antikrist (2009)

Jedním slovem: whow. Dokonalá režie, perfektní kamera, dechberoucí prolog a "třešničkový" konec tak, jak ho mám rád. Pan režisér nám bez ostychu "na férovku" servíruje odporné scény, které jsou ještě nechutnější tím, že jsou zkrátka TOLIK reálné a nepřibarvené. Strhující podívaná dvou herců beze jmen, která pozvolna, ale především systematicky otevírá a obnažuje divákovu psychiku, až se nakonec dostane k tomu nejcitlivějšímu jádru každého z nás, kde od poloviny snímku úspěšně parazituje, přičemž nakonec vaši psychiku nenápadně kompletně znásilní jakoby nic a vy ještě druhý den nemůžete myslet na nic jiného, než na Antikrista.