Barbar Conan (1982)

Nebýt Pána Prstenů tak je Barbar Conan nejlepší fantasy film vůbec. Navíc na rozdíl od LOTRa není nijak idealizovaný a nedrží se křečovitě nízkého PR ratingu, naopak je přesně tak barbarsky krutou řeží, jakou si jen člověk může představit. Příběh je sice jednoduchý a později je film trochu zdlouhavý, ale o to víc zapůsobí pustiny po kterých Conan putuje... což samozřejmě vynikne hlavně díky jednomu z nejlepších soundtracků, jaké kdy lahodily mému uchu.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Tenhle miniseriál je nádhernou ukázkou toho že i pro televizi může vzniknout mistrovské dílo. Ztvárnění bojů se může směle rovnat s Zachraňte vojína Rayena, ale narozdíl od něj v něm není tolik amerického patriotismu a je mnohem bližší realitě. Unikátní na tomhle díle je že ukazuje celý postup nějaké jednotky od začátku války až do konce a přitom se pečlivě věnuje každé důležité události. Lepší válečný snímek ještě nikdo nenatočil.

Animatrix (2003)

Několik známých animátorských studií vytvořilo ve spolupráci s bratry Wachowskými 9 animovaných příběhů odehrávajících se ve světě Matrixu. Některé vysvětlují příběh před prvním filmem (The Second Renaissance - Part I a II), jiné uvozují děj dalších filmů (Final Flight of the Osiris, Kid's Story),a některé ukazují příběhy obyčejných lidí v Matrixu (World Record, Beyond, Detective Story) a osvobozených lidí snažících se matrix zničit (Program, Matriculated). Tato volná série svou kvalitou jednoznačně překonává všechna hraná pokračování původního filmu a zároveň funguje jako jakási "encyklopedie" stylů animace, protože každý díl je tvořen jiným studiem a tedy i naprosto odlišným způsobem (je tu například noirová detektivka, klasické anime nebo CGI které se svým technickým zpracováním blíží fotorealismu)

Agent bez minulosti (2002)

Jeden z nejlepších špionážních/akčních snímků dělá čest své knižní předloze (Robert Ludlum - The Bourne Identity). Film stojí hlavně na Matu Damonovi, představiteli hlavní role kterému jeho přeměnu z "obyčejného" člověka bezezbytku uvěříte. Například nejlepší moment filmu podle mě je když Bournea zastaví dva policisté v parku a on je díky natrénovaným reflexům bez mrknutí oka bleskově odzbrojí a zpacifikuje, a pak se zastaví a nechápe jak to dokázal, protože si nic ze své minulosti a výcviku nepamatuje - a to vše poznáte jen z výrazu Damonovy tváře. A jeho výkon je dostatečně podpořen citlivou režií, která nedělá z filmu jen séri akčních sekvencí, ale ukáže akci jen občas, zato se znásobenou efektností. 9/10

Aféra Thomase Crowna (1999)

Velice příjemný film, nedonutí vás hluboce se zamyslet, ale přitom není ani příliš hloupý a prostě jen baví. Jako vždy šarmantní Pierce Brosnan v roli milionáře má dost velké charisma na to, aby podržel film ve slabších chvilkách, a hravost loupeží připomene Soderbergovy Dannyho Parťáky. Pokud chcete strávit večer u "lehčího" filmu, tohle je dobrá volba.

Uprchlík (1993)

Velmi dobrý thriller s výborným hereckým obsazením - i přesto že už trochu zestárnul, pořád patří k nejlepším ve svém žánru.

Demolition Man (1993)

Tahle akční komedie (i když místy spíš parodie) se skvělým záporákem Wesley Snipesem a vynikajícím "utopickým" světem budoucnosti dokáže skvěle pobavit, jen se nesmí brát příliš vážně.

Akira (1988)

Vynikající anime a zároveň vynikajíci sci-fi, přestože se pro Evropana může zdát příběh hůře stravitelný. Spolu s Ghost in Shell jasný důkaz, že nejlepší cyberpunkové filmy vznikají jen v japonsku.

Underworld (2003)

Film který se snaží svézt na vlně úspěchu Bladea a Matrixu, ale svým předlohám nedosahuje ani po kolena. Vykreslení světa ve kterém od nepaměti bojují upíři a vlkodlaci není ani zdaleka tak propracované (a chtělo by se říct i uvěřitelné) jako v Bladeovi nebo novější Noční Hlídce a tak film nabízí jen dementní béčkový příběh, nezajímavé souboje, průměrné triky a docela sexy Kate Beckinsale v latexu.

Blade Runner (1982)

Viděl jsem nebe a viděl jsem peklo... viděl jsem obrazy ve vlastní duši... viděl jsem Ježíše zabíjejícího svého Boha a Otce... a pochopil jsem ho. A ptal jsem se... jsem vlastně člověk? Chci jím být?... A záleží na tom vůbec? Bůh je mrtvý a já jsem sám v temnotě, slepý.