Shutter (2004)

Ani dobrý, ani špatný. Celkem nuda, snad jenom trošku napínavý konec.

Stáhni mě do pekla (2009)

Tak tohle bylo naprosté zklamání. Po přečtení několika recenzí i ohlasů tady na ČSFD jsem očekával, že to bude aspoň trošku děsivé. Ale ono to bylo jen nechutné. Nechutností tam bylo opravdu dost, ale mě nikdy nebraly takovéhle věci (např. že někdo někoho "pozvrací" nebo poslintá). Film je naprosto předvídatelný a lehké napětí způsobuje pouze napínavá hudba. Alison Lohman mě jako hlavní hrdinka přišla otravná a nepřesvědčivá. Největší zklamání snad byla úvodní scéna, která drasticky ubrala na závažnosti, hned poté ji však následuje vyvedení dábla/démona, nebo co to vlastně bylo - i čert na obalu perníku je děsivější! Nejvíc mě snad za celý film vyděsil kapesník, poletující záhadně ve vzduchu. A poslední, co mě utvrzuje v mém hodnocení, je nadměrně používaný nadpozemský křik - kdyby ten vynechali, možná bych dal filmu i 2 hvězdičky. Dávám jednu hvězdičku za občasné lekačky, u kterých jsem se sem tam i lekl. Ztráta času ...

Ti druzí (2001)

Tak tohle je něco jiného! Napětí, které je postupně vybudované něčím neviděným, se nakonec rozpustí jako mlha, když poslední díl skládačky zapadne na své místo a to, co jsme podvědomě nejspíš tušili, nebo alespoň přibližně odhadovali, se nám potvrdí. Zvláštní, jak konec filmu zvláštním způsobem uklidňuje i deprimuje zároveň a k tomu vyvolává spoustu otázek. Nicole Kidman podala skvělý výkon a svou roli zahrála přesvědčivě. Závěrem: Bez krve, lekaček a násilí dokázali natočit takový napínavý horor jako tenhle - a takových na světě moc není. 85% minimálně.

Orphan (2009)

Tady je vidět, že k vytvoření děsivého snímku není potřeba nic nadpřirozeného ani tak mystického. Pomalu se stupňující napětí, které je však znatelně výrazné až tak od poslední třetiny filmu. Esther je na pohled milá dívka, ale svým terorem a psychickým nátlakem postupně ovládne většinu její rodiny. Snímek je tedy vskutku depresivní a ledově mrazivý (v určitou chvíli doslova). Není to to nejlepší horor, který jsem kdy viděl, ale špatný rozhodné není.

Insidious (2010)

Co to sakra je? Kanadsko/Americké Fimfárum? První polovina byla celkem napínavá, takový slabší Paranormal Activity. Lekaček bylo pár, ale předvídatelných. Hnusné držky se objevily až moc brzo, a tak úspěšně vyřazují techniku "Nejděsivější je to, co nevidíš". Když se synáček ocitne v kómatu a nastoupí Krotitelé duchů s tetou Sybilou, rázem odpadají z hodnocení dvě hvězdičky. Veškeré mystično je v čudu, když se Pat a Mat procházejí po baráku se starým foťákem a svítí všem do ksichtu. Teprve když se tatík vydá na trip, přibyde nám trochu toho napětí, i když by se z toho dalo vytřískat mnohem víc. "Chlap s hořící držkou" vypadá jako roboďábel z Futuramy a není vůbec děsivý. Povedená ovšem byla paní, která chtěla unést tatínka, vyvedená jako Bohdalová v Nesmrtelné tetě. A alespoň konec za to stál, i když jsem se do posledních asi 2 minut bál, že to dopadne jinak. Takže na závěr: jedna hvězdička za konec, jedna hvězdička za Bohdalku. Ostatní slabota. To je asi tím, že od filmu očekáváte víc, než vám může dát. Snad bude druhý díl o něco lepší, moc často to tak ale nebývá.

Sinister (2012)

A sakra! Horor, jak má být! Pomalu narůstající napětí, skličující atmosféra a morbidní scény si mě opravdu dostaly. U tohoto hororu se bude opravdu bát! A pokud ne, pusťte si ho hezky sami doma kolem půlnoci se zhasnutými světly a na nějaké pořádné obrazovce! Jediné, co bych snad tomuto snímku vytknul, je, že není zas až tolik originální. Přesto ale po celou dobu trvání postrašil a konec mě celkem vyhovoval, ikdyž tomu něco na můj vkus scházelo. Kombinace napětí, stísněnosti, deprese a děsivé muziky zanechává nepříjemný pocit ještě dlouho po shlédnutí. A tak by to u hororů mělo být!

Mama (2013)

Začátek nuda, průběh trochu připomíná Paranormal activity a závěr naprosto hloupý. Nicméně jsem se občas i lekl a trocha napětí tam byla. Pokud se nudíte a nechcete se dívat na céčkové horory, doporučuji tenhle. Není to nic převratného, ale dívat se na to dá. A Nikolaj Coster-Waldau mě v roli strýčka opravdu mile překvapil a potěšil. 65%

Wolverine (2013)

Z celé filmové série byl tohle nejslabší kousek. Líbilo se mi zasazení do jiné země Ameriky (příjemná změna) - to ale mělo celkem dobrý potenciál, který tvůrci nijak zvlášť nevyužili. Příběh mě moc nezaujal a místy jsem se až nudil. Wolverinův humor mě přiznávám rozesmál, ale nic originálního v tom nebylo, jenom samé klišé ("Jak jsi věděl, že je tam bazén?" - "Nevěděl!"). V celém filmu byla pouze jedna hezká herečka (Tao Okamoto), na kterou se dalo dívat. A konec? Scéna s Wolverinem při prohlídce, kde potká "staré přátele", by mohla být pro fanouška opravdu dech-beroucí, kdyby se režíséři trošku snažili a neudělali z toho jenom další klišé ("Nepřátelé staví zbraň ..."). Jako fanoušek dávám 3*, jinak bych dal slabší 2.

Karanténa 2: Terminál (2011)

Nic moc. Nic originálního, dokonce ani moc napínavé to není. Celkem hezká hlavní hrdinka.