127 hodin (2010)

Po 80% filmu sledujeme uvízlýho Franca, jak si mluví pro sebe a navíc většina lidí stejně ví, jak to skončí. A přes tohle všechno je to velmi dobrý film. Samozřejmě stojí a padá výkonem hlavního představitele, kterému snad není co vytknout. Opravdu bych neřekla, že syn "Green Goblina" může podat takhle životný výkon, klobouk dolů! V dramatické rovině obstál film taky dobře a líbilo se mi, jak bylo hodně vážných scén podáno s odlehčujícím humorem. Skvěle vybraná doprovodná hudba. Ale abych dala pět *, musel by mě film nadchnout ještě trochu víc.

Pustina (2006)

Zábavná dobrodružná záležitost s partou sígrů a minimem sympaťáků, dobrým prostředím (poslední dobou tyhle lesy letí) a někdy pěknou krvavou scénou. Ale řekla bych, že co se týče strachu/napětí/hororu je na tom Mrtvá hlídka trochu líp.

Lovefield (2008)

Tak pointa mi došla asi během prvních pěti sekund, ale i tak je to zábavná blbůstka:-)

Stopař (2007)

Neštvalo mě to ani neohromilo stejně, jako většina těhle nízkorozpočtových thriller/horor předělávek. Jako obvykle je tu atraktivní mladý pár hezkých lidí (i když mužský part zas tak "fine" nebyl) a "cool" svižná hudba na počáteční rozjezd. Nedá se říct, že je to film vyloženě blbý, ale rozhodně není ničím nápaditý ani originální. Škoda, že jsem neviděla originál a dovedu si lehce představit, jak moc musela film pozvednout už jen účast Rudgera Hauera, neexistuje snad lepší herec pro roli úchylnýho psychopata. Teda nic proti Seanu Beanovi. Je asi to nejlepší v tomhle filmu a zřejmě trumfnul i svou roli v Black Death. Narozdíl od ní se mi tady bůh ví proč nezprotivil. Naštěstí je to celý dost krátký a ani to moc nenudí. 55%

Počátek (2010)

To jsem si zase jednou říkala, že něco tak strašně opěvovanýho nemůže být takhle dobrý. Možná že nepřináší žádnou převratnou myšlenku, základní motivy jsou celkem prozaické - touha být s dětmi, vina, odpuštění atd., ale já ani víc nepotřebuju. Ani nevím, kde začít chválit dřív. Začnu režií - Nolan tradičně válí. Vizuálno, hudba, scéna, dialogy, všechno bezchybné. Pak tu máme tempo. Po dlouhé době se mi stalo, že jsem nepoužila fast-forward, ale jen koukala a hltala doslova každou sekundu. Nenudila jsem se ani jednou a na konci jsem měla nervy napnuté k prasknutí. Ale akce je vystavěná tak, že nestojí a nepadá jen speciálními efekty, takže neubíjí, jak tomu často bývá. Je třeba zmínit herce, protože jsem se tentokrát nemohla rozhodnout, kdo hraje líp. Jestli skvělý Di Caprio, objev Ellen Page, Watanabe, Hardy, Murphy, Levitt... Hrají tak přirozeně a perfektně, až to oku lahodí:-)Moje původní obavy, že půjde o mimořádně složitou věc na přemýšlení, vzaly za své. Ve své podstatě je příběh překvapivě jednoduchý. A překvapivě fungující. Ve všech směrech. Neříkám, že si zaslouží hned oskara nebo že to je nejlepší film světa, ale JE to mimořádně dobrý film a těch 5* si právem zaslouží.

Hlad (1983)

Velmi zvláštní atmosféra a hudba, která mě osobně naprosto uchvátila. Catherine Deneuve a David Bowie vypadají spolu neskutečně dobře a příběh dává vyniknout tragičnosti jejich osudu. Takhle nějak by měly filmy o upírech vypadat.

Souboj Titánů (2010)

Komentář k tomuto dílku jsem odkládala, ale nemůžu se nepodělit o ty lahůdky, které divákům nabízí. Nebo spíš nenabízí. Takže je zcela samozřejmé, že příběh se doslova utápí v moři digitálních triků a bombastických sekvencí a naprosto tak postrádá feeling originálu, ale to se za 1) dalo čekat a za 2) dalo by se to omluvit, kdyby to byla dobře podaná zábava. Nebyla. Je to totiž spíš směšná fraška. Nejlepší jsou záběry z Olympu, kde se všechno blyští svítí a připomíná to studiové záběry z libovolného dílu Herkula nebo Xeny. Dále tu máme některé herecké krea(tury)ce v čele s Ralphem Fiennesem a jeho shrbeným úchylným Hádem, no to jsem od Ralpha nečekala. Film potvrzuje že herecké schopnosti Sama Worthingtona jsou těžce limitovány. A proč se tohle dílo vůbec svěřilo do rukou člověku, co má na svědomí Kurýra 2? Co od toho panebože kdo čekal?

Pevné pouto (2009)

Chudák Jackson, ten to bude mít těžký, když od něj každý očekává bezchybné veledílo. Lovely Bones má atraktivní námět, který Jackson nedokázal smysluplně prodat. Úvod je mrazivý, Tucci fakt odpornej, hudba správně tragická a herci výborní. Po úvodu, když se hrdinka dostane do - zřejmě - jiné dimenze, je chvilku zábava koukat na ty vizuální orgie, ale omrzí to dřív, než by se zdálo. A pak se to celé začne rozpadat jako domeček z karet. Roztříštěnost příběhu způsobuje, že tu máme abstraktní záběry obřího balónu na vlnách, následuje dojemný monolog holčičky, pak najednou záběry na mrtvoly, pak zase divná rocková hudba a Wahlberg v kukuřici, pak zase monolog, dojemná rodinná scéna, záběr á la rybí oko na detaily Tucciho ruky, další abstraktní přebarvená scéna, Sarandonka řádí v domě, což má zřejmě být komická vložka (soudě dle hudby) atd. Když není žádná ta linie nadřazená, člověk nechápe, co sleduje, a zákonitě se začne nudit (jako já, musela jsem vynaložit hodně síly, abych nepoužila rychloposuv) Prostě to ani trochu nedrží pohromadě a ani nevím, pod jaký žánr tohle zařadit. Detektivka? Thriler? Fantasy? Horor? Rodinný film? Kdo ví... A kdo ví, jestli to vůbec věděl Jackson, když to točil. Pochvala jde tak zejména hercům, hlavně hlavní hrdince a Wahlbergovi, který se tu aspoň neztrapňuje tak, jako v the Happening.

Východní přísliby (2007)

Nejlepší role Vigga Mortensena. Krásně temné, syrové, plné násilí - ovšem reálného. Skvělý casting v čele s Mortensenem a Casselem, ten se mi líbil ještě víc (ale to asi proto, že jsem ho měla vždycky v oblibě:)) Naomi Watts byla možná trochu nevýrazná, ale to jí nemůžu mezi takovými hereckými kapacitami zazlívat. Velmi milé překvapení.

Hra (1997)

Wow! To byla síla! Nechápu, že mi trvalo tak dlouho se na to podívat, když mi to doma trouchnivělo už nějaký ten měsíc. Zřejmě má averze k Douglasovi. Po "Hře" jsem na něj ovšem totálně přehodnotila názor. Hrál výborně. Film od začátku člověka úplně pohltí svou zvláštní temnou atmosférou, do toho ty podivné záhady, hudba a pozvolný psychický přerod hlavní postavy. Člověk nikdy neví, na čem je, až do posledních pár minut. Kritizovaný konec mi vůbec nevadil, naopak si myslím, že perfektně pasuje k myšlence, kterou film prezentuje. Doslova úžasný filmový zážitek. Po Se7en můj nejoblíbenější Fincher. Nemůžu dát míň, než 5*