Reportér (2012)

Film svojou retro aplikáciou a nenáročným spracovaním môže navodiť stav bez tiaže, ale ja som sa celkom do toho zahryzol a nechal sa unášať. Možno aj preto, že raz za čas mi padne v hod vybočenie z komerčnej atmosféry, plnej efektov a trikov. O to viac musí lepšie pracovať herecká dominantnosť, ktorá nesmie pôsobiť váhavo. V tomto prípade výber hercov a ich účinkovanie naplnilo spomenutú požiadavku. N. Kidman som v barbie šatách ani nespoznal M. McCounaugey nesklamal a prekvapil ma aj mladý Zac Efron. Všetci svoje role hrali presvedčivo a dokonca aj J.Cusack, ktorý pôsobil ako skutočný prípad pre psychiatra. Okrem krútenia sa mladého Jacka v rodnom hniezde, ktorý prepadol láske k staršej barie, sa tu pretriasa veľa ďalších zaujímavých vzťahov a citeľné je aj nabúranie pomeru černochov a belochov podobne ako to bolo vo filme Farba citov. Proste príbeh podaný reálne a miestami sa treba čudovať čo ľudia dokážu. Takže u mňa 60% je minimálne hodnotenie.

The Collection (2012)

Veľmi zmiešané pocity mám z toho filmu. Ako honosne začal tak biedne a akosi rýchlo aj skončil, keď masovú popravu na výbornej párty vystriedala pátracia akcia vystrihnutá ako z rozprávky Scooby Doo. Jednoducho túlanie sa chodbami starého hotela nebolo až tak atraktívne a príliš krátke zobrazenie nešťastných udalostí prinášajúcich smrť dostávalo stále menej priestoru. Aj keď v prvej časti "muž so zahalenou tvárou" naporcoval menej ľudí ako teraz vzbudil vo mne väčší rešpekt a hrôzu, keď horlivejšie sa venoval každej svojej obeti. Hodnotím to ako priemer, čiže 50%.

Zpátky ve hře (2012)

Nazval by som to "voľným pokračovaním" oscarového Gran Torina, ktoré bolo sprevádzané rovnakými znakmi Eastwoodovej práce a podobnej role starého muža, ktorý sa so svojimi problémami vysporiadal vždy svojsky. Znova použitá nepríjemnosť, nekompromisnosť a tvrdohlavosť zdobila jeho "stareckú uniformu" v ktorej tento krát odolával náporu svojej mladej dcéry a tlaku zamestnávateľa. Ostrou čepeľou krájal realitu a bez hanby to servíroval rovno na tanier (jeho pripálený hamburger som cítil až u mňa doma). To, že príbeh len okrajovo zasiahol úder športovej tematiky a stratégie skvele zapadol a vôbec nerušil "idylický" vzťah otca a dcéry. Nadbytočne však vyzneli medové momenty, prinášajúce čaro lásky a romantiky v tomto dramatickom a športovom rozstrele. Napriek tomu veľmi dobrý výkon odovzdali aj herci vo vedľajších úlohách a záverečné odkrytie skrytých udalostí , či dvojité víťazstvo bolo skvelou bodkou za výborným filmovým zážitkom 80%.

Pí a jeho život (2012)

Klobúk dole pred prácou Anga Leeho, film má neskutočnú prepracovanosť, skvelé efekty, zostrihanie, ponúka úchvatné zábery prírody a zvierat aj keď vraj s počítačovou pomocou ako napísal gogo76, ale to mi vôbec nevadilo a ani som nad tým počas filmu neuvažoval a za spomenutie každopádne stojí aj prelínanie medzi scénami, keď v pozadí nasledujúcej scény doznieva istý element z predošlej. Čo tomu filmu chýba? Dôveryhodnosť a to v dosť veľkej miere, pretože to čo sa stalo v istých okamihoch "nedokáže ani kúzelník". Usmrtenie kozy z poza mreží tigrom a následné pretiahnutie cez mreže, či niektoré činy na mori a odolnosť mladého chlapca poveternostným podmienkam bolo ranou pod pás. Etnické pridelenie a spôsob života mi pripomenuli film Milionár z chatrče a tiež aj osudové zovretie mladého chlapca s jedným podstatným rozdielom - tigrom. Bez toho tigra by to bolo len ďalšie púšťanie vody na hinduistický a kresťanský "mlyn", ktorý kŕmi tisícky ľudí. Ku koncu sa napnutá dejová nitka viac krát pretrhla a finálny šťastný koniec ma tiež veľmi neoslovil, takže konečné hodnotenie vidím na 70%.

Psanci Ameriky (2001)

K tomu filmu ma viedlo doplnenie si zbierku filmov s Colinom Farrellom. Legendárneho Jesseho Jamesa som videl v podaní Brada Pitta, takže úvodné spomenutie tohto mena v tomto westerne ma dosť prekvapilo. Teraz, už viem prečo som doposiaľ o tomto vydaní nepočul skôr ako o vydaní Pittovho Jesseho Jamesa a prečo som tomu filmu nevenoval svoju priazeň. Spracovanie filmu sa radí do pozície priemerného filmu vhodného pre vysielanie televíznych staníc, ktoré ponúkajú na nedeľné popoludnie aby si človek oddýchol, prípadne zdriemol po dobrom obede. Filmom sa blyslo zopár dobrých prestreliek, kúsok romantiky, no nič z toho ho neviedlo k dokonalosti a navyše Farrell vysmiaty takmer v každom momente ako slniečko pôsobil ako kaz na zube. Dejový aparát raz dva "cvakal" obrázok za obrázkom a všetko bez väčšieho zdramatizovania došlo úspešne do cieľa. Dal som 50% ale silno som rozmýšľal nad 40%.

Naboř a ujeď (2012)

Seriálové postavy Veronika Marsová (Kristen Bell) a záporak zo seriálu Smallvile (Michael Rosenbaum) si dali "rande", ale hviezdy na nebi im veľmi nepriali. Celé to vyznelo tragicky, nemyslím to doslova, lebo od tragédie to malo ďaleko a tak isto aj od romantiky a tak putovanie do Los Angeles bolo ešte horšie ako rozprávková cesta vajca, ktoré sa vybralo na vandrovku. Herecké obsadenie nezachránil ani Bradley Cooper, ktorému sa ušla pre zmenu vizáž a kostým, ktorý z neho urobil šaša z ulice. Scenár a réžia tu riadne zlyhala v auto naháňačkách, v nepodarenej role ochrancovi svedkov, zapojením nahých dôchodcov a tak ďalej. Dalo sa pozerať akurát na autá, ktorým dominoval nablýskaný Lincolnom, takže slabých 20%.

Čtyři pokoje (1995)

Pikolík - ratlík ozaj výstižne prirovnanie, keď sa z človeka stáva poslušný pes poskakujúci hore dole, plniaci všetky túžby svojho pána samozrejme za štedrú odmenu. Priloženie Tarantinovej ruky do tohto komického repolera sa stalo citeľným takmer v každej časti. Odzrkadlilo sa to hlavne v dobre prepracovanom spojení a opodstatnení príbehu (ako povedal Tarantino "osud preplietol naše cesty fatálne") a samozrejme na zmar nevyšli ani dialógy a chladné gangsterské vystupovanie. Prvá zápletka s čarodejnicami mi pripadala dosť neohrabane druhá so žiarlivým manželom to trocha napravila a pri tretej som sa, už bavil takmer na každom kúsku malých nespratníkov. Nevedel som si zvyknúť na trocha dementné stvárnenie a vystupovanie pikolíka, ale nakoniec by túto prácu asi úplné normálny človek nezobral a Tim Roth ho zahral ozaj dobre a presvedčivo.60 %

Maturita duchů (2012)

Teraz už viem, že Španieli okrem krotenia býkov v aréne vedia raz za čas natočiť aj celkom dobrú komédiu. Jednoduchou podstatou nič nepokazili a pridaním retro imidžu doladili tento romantický príbeh do slušnej formy. Mejdanom sa to všetko začalo a mejdanom sa to všetko aj skončilo a trojnásobné použitie skladby od Bonnie Tyler - Total Eclipse of Heart mi vôbec nevadilo, pretože vždy vyznela perfektne a stála sa hymnou pre tento film. Bolo to bláznivé aj keď to nebolo americké a celkom som sa pobavil úvodným tancom, keď mladý pár si navzájom daroval úsmev so strojčekom, ťahákom na maturite napísaným na bruchu či prevtelením duchov do živých osôb, ktoré potom produkovali fakt divoké činnosti. 50%

Podfu(c)k (2000)

Nemožné je možné, náhoda je sviňa a všetko sa to poriadne komplikuje a mieša v nezastaviteľnej "osudovej miešačke". Namiešaná zmes je ozaj hustá ako chlapi v tomto filme a rýchlo tuhne ako krv v žilách temperamentných cigošov, ktorých nikto nemá v Anglickej zemi rád. V tom je Guy Ritchie ozaj dobrý a používa na to tvoj svoj vycibrený štýl. Každú postavu vo filme dokáže obsadiť správnym výberom herca, ktorému slovnými perličkami dodá tu správnu charizmu. Veľmi dobre a až provokačne vie využiť menšinové komunity, ktoré zapojí do Londýnskych problémov. Film má vyššiu akčnú pestrosť ako Zbaľ prachy a vypadni, ale svojho predchodcu podľa mňa neprekonal, takže dávam 80%.

The Collector (2009)

Aj keď tam maskovaný muž hádzal "qvalty jedna radosť", tento pretekársky krvavý okruh celkom nezvládol. Chýbal mi tam vyšší stupeň dôveryhodnosti, ktorý by reálnejšími krokmi priviedol tento brutálny čin do siene slávy (tým mám na mysli neadekvátny odpor, ktorý kládol zranený hlavný hrdina napriek svojím zraneniam). Film si ma získal dobrou dávkou napätia a niektorými krvavými incidentmi, ktoré sa nedajú len tak "pochovať" a nemožno na nich len tak zabudnúť, takže dávam 70%.