Zabiják Joe (2011)

Ešte, že som si nenechal tento Matthewov výborný a akceleračný výkon ujsť. Za jeho pôsobivým vystupovaním nezaostávali ani ostatný členovia rodiny, ktorí príbeh dostali do očarujúceho rozmeru. Okrem dobrého hereckého obsadenia, má film aj zopár zaujímavých trikov vo svojom spracovaní. Príkladom je opakovaný zostrih na amerického, krásneho staforda, ktorý bol znamením, že dej sa prenáša do domu Smithovcov. Keďže tomu to bojovému plemenu patril nie jeden záber, čakal som som, že sa dostane aj on s niekým do konfliktu - no nestalo sa. Na oko takmer bežný film s násilím a ľudskou zvrátenosťou, zmenili posledné minúty, keď killer Joe odhalil zatajenú pravdu, ktorú skrývala Sharla pod "kobercom zbohatnutia". Joe to konečne naštartoval ako sa patrí a nebiť killerky Dottie tak nezabrzdí ani na hlúpučkom Crisovi. Tento "Tarantinovsky" koniec zomlel riadnu dávku nefalšovaného adrenalínu. 70%

Sintel: Příběh draka (2010)

Za tak krátky čas, tak skvelá výprava podporená výbornou hudbou mi doslova vyrazila dych. Nehovoriac o súboji s drakom a jeho prevedením, keď sa mu dostala ozaj dôveryhodná podoba. Prvý krát som videl ako sa drak kŕmil surovým mäsom čo doteraz v rozprávkach o drakoch chýbalo. Trocha nalomená pointa s otvoreným koncom, ale inak každý akčný moment stál za to. 90%

Sága o Biornovi (2011)

Každá duša vikinga a bojovníka má podľa staronordickej mytológie skončiť vo Valhalle, tak to hovoria ságy a legendy a to bola tá pravá odmena pre statočného muža. Spôsob ako sa tam Biorn snažil dostať bol hrdinský a zároveň vtipný, ale záverečný súboj s obrom nedostal ten správny rozmer a po ľahkej prehre sa ocitol v nezaslúženom nebeskom vezení plnom mníšok. Tam by som nechcel skončiť ani ja : ) Inak animácie fajn, nie je čo vytknúť, takže dávam 60%.

Celeste a Jesse navždy (2012)

Určite to bola viac dráma ako komédia, ale predsa to občas vyznelo aj vtipne. Podobných filmov založených na vzťahu dvoch ľudí, ktorý neustále mení svoju hodnotu je veľa. Tvorcovia vsadili síce na osvedčenú a nevyčerpateľnú tému láska a zároveň rozdielne nároky na partnerov, ale spôsobom ktorým hnali tieto ovečky od oltára bol ochudobnený nedôstojnými, perverznými scénami, vtiahnutím do deja homosexuálov a nedostatočným navodením dramatickej atmosféry. Tiež zanedbali vykreslenie stavu po použitý drog a najväčším fiaskom bolo, keď nešťastná manželka našla útočište u ešte mladšej teenegerskej speváčky. Priemerné výkony hercov len spečatili moje hodnotenie na 50%.

Beyond Black Mesa (2010)

To že to bolo inšpirované pc hrou Half - life niet pochýb, dokonca tvorcovia použili aj to isté logo, ktoré hru sprevádzalo a technické vymoženosti mi pripomenuli Minority report. Scenár je klasický, takže veľké prekvapenie nenastalo, ale dobre pôsobilo zapojenie viacerých nepriateľov. V niektorých momentoch počítačové triky a režisérske schopnosti dostali svojou kvalitou "film do sedla" (striekajúca krv na kameru pri lynčovaní kladivom, či akčný súboj vojaka a zdravého muža a podobne). Našli sa tam aj nejaké negatívne veci a jednou z nich bolo pre mňa aj to, že vo filme sa nevyskytujú dialógy priamo, ale je to podané formou rozprávania. 70%

Hooked (2011)

Môj prvý krátkometrážny film - napočudovanie to nebolo vôbec zlé. Vtipná pointa, pekné spracovanie jednoducho milo pôsobí aj na dospelého nie len na detí. Mám pocit, že produkcia takého kratučkého filmu je možno ešte náročnejšia, pretože za pár minút musí ponúknuť všetko to čo sa objaví v bežnom celovečernom filme. 60%

Taková je Anglie (2006)

Znova sa raz podaril nefalšovaný a poriadne zdramatizovaný ohňostroj odpálený v chladnom Anglickom prostredí, kde ešte aj nevýrazné farby domov pôsobia smutne a deprimujúco. Okrem riadnej dramatickej dávky film poskytol presvedčivý spôsob života a módny štýl, ktorý vládol tejto krajine v 80 rokoch. Napriek tomu, že predstavitelia tvoria slabšiu sociálnu vrstvu majú celé vystupovanie oblečené košele a tričká z tých najlepších značiek Ben Sherman, Fred Perry či obuté topánky Dr.Martens, ktoré preslávili Anglickú módu a cenovo sa vyrovnajú svetovým značkám Adidas či Nike. Ozaj je tu všetko ako z Anglicka, ešte aj spomenutie nedostatku pracovným miest na úkor cudzincov, či náznaky rasovej neznášanlivosti. Takže tvorcovia v celku dôveryhodne skopírovali aj históriu, takže u mňa konečné hodnotenie 60%.

Raubíř Ralf (2012)

Vynikajúci nápad a ešte lepšie spracovanie vynieslo tomuto animáku moje vysoké hodnotenie. Netrvalo dlho a sympatický záporak Ralph u ktorého sa v hĺbke svojho srdca ozvali city, si ma rýchlo získal. Jeho postavenie v spoločnosti bolo fakt nepriaznivé a cesta vystlaná tŕnistými ružami ho priviedla k veľkému a statočnému dobrodružstvu. Ozaj výborne pôsobili efekty a nápaditosť pri prechode z hry do hry formou cestovania a nastupovania na centrálnom nástupišti, či premostenie z hry do dejovej línie animáku . Pridanie malého, roztomilého dievčaťa s podobným osudom zdvojnásobilo dávku emócií, takže nebolo mi všetko jedno. Samozrejme smutnejšie chvíle striedali aj zábavné a bláznivé momenty, ktoré to celé doladili. Film prekypuje zábavou, láskou dobrodružstvom a nezlomným priateľským putom, takže ak ste ho ešte nevideli nenechajte si ho ujsť 80%.

ACAB: Všichni policajti jsou parchanti (2012)

A.C.A.B. skrátené heslo, ktoré nechýba ani na múroch môjho rodného mesta. Tento snímok skvele zachytil extrémizmus, ale hlavne zvrátenú tvár policajnej jednotky. Celé to vystihol obraz umiestený v policajných kasárňach, kde jednotka bola zvečnená ako bohovia na Olympe, ktorí však "vládli aj za bránami svojho sveta". Nadradenosť, ktorú nosili stále so sebou sa rozhodli tvorcovia rafinovane potlačiť a to vložením mladého adepta, ktorý sa postavil proti takému spôsobu vládnutia. Veľmi dobre pôsobilo aj zvolené prostredie, pretože Taliansko je jeden zo štátov kde futbalový extrémizmus patrí k najsilnejším a tak bez umelých doplnkov to pôsobilo ozaj skutočne. Technická stránka filmu vyznie možno nenáročne, ale jednoduchosť a rozprávanie jednotlivých životných situácií vytvára skvelú harmóniu (výborné podanie konfliktu jednotky a fanúšikov, nefalšovaná radosť pri zbavení viny, čistenie parku a tak ďalej). Užívateľ Sufferer má už predbehol, ale aj tak mi nedá spomenúť výbornú, úvodnú melódiu na ktorú nejde zabudnúť 70%.

Tajemný muž (2012)

Mix pekných obrázkov a peknej Jessici Biel nestačili na to, aby som ten film pochválil. Mierne zamotaný dejový zvrat a slabá pointa prevážili misku váh opačne ako som očakával. Neobjasnený únosca, ktorý ju ťahal za autom a matka, ktorá počas deviatich mesiacov nevedela, že jej dcéra je tehotná patria medzi dôkazy o tomto zle "zahasenom ohorku". Najviac ma prekvapilo odolávanie útoku rozzúreného psa, keď Julia zniesla viac bolesti a zranení ako Iron Man a veľmi nepriehľadné sfilmovanie konfliktných udalostí. Na konci filmu sa vo mne zrodila otázka, to čo bolo? 20%